جدیدترین روش های جوانسازی پوست صورت

مجله پزشکی و سلامت
1 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 9 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
جدیدترین روش های جوانسازی پوست صورت

چکیده مطلب 

در این مقاله سعی داریم جدیدترین روش هایی که در مراکز تخصصی برای جوانسازی صورت استفاده می‌شوند را به شما معرفی کنیم و بررسی نماییم که هر یک مناسب چه دسته از افراد است، چه عوارضی دارند و برای انجام آن‌ها چه نکاتی را باید مدنظر بگیرید.

به روزترین روش‌های جوانسازی پوست صورت کدام‌اند؟

جوانسازی پوست یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها خانم‌ها و حتی آقایان در دنیای امروز است. میگویند زندگی ما در صورتمان نوشته می‌شود. ممکن است بخواهید آنچه بر روی صورتتان نوشته شده است را اصلاح کنید؛ مثلاً خطوطی را پاک نمایید، شیاری را صاف نمایید یا لکه‌های رنگی صورت را از بین ببرید. محصولات و روش‌های بسیاری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند اثرات بالا رفتن سن و یا در معرض آفتاب بودن را از روی پوست خود کاهش دهید.

روش‌های متفاوت بسیاری برای درمان‌ پوست وجود دارند. بسیار مهم است که ابتدا روش درمانی صحیحی انتخاب شود و بعد از آن تحقیقاتی درباره محل انجام دهنده روش درمان به عمل آید. ممکن است بخواهید با یک متخصص پوست مشورت کنید تا از ریسک‌های ممکن و مزایای روش‌های درمانی متفاوت آگاه شوید.

به ‌طور کلی می‌توان روش‌های جوانسازی پوست صورت را به دو دسته جوانسازی پوست بیمارستانی و جوانسازی پوست خانگی و رایگان تقسیم کرد. روش بیمارستانی باید در کلینیک‌های تخصصی و توسط متخصصان انجام شود و می‌توان نتیجه درمان را به سرعت مشاهده کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” برای از بین بردن لکه‌های صورت چه کنیم ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سوالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

معروف‌ترین روش‌های بیمارستانی جوانسازی پوست صورت

لیست زیر روشی از متداول‌ترین تکنیک‌های جوانسازی پوست صورت شامل از بین بردن چروک‌ها ، جای زخم، عدم یکنواختی رنگ صورت و نواقص دیگر است که باید توسط متخصص پوست و زیبایی انجام شود:

بوتاکس

تزریق بوتاکس یک روش متداول با ریسک بسیار پایین است. روش بوتاکس عموماً با درد بسیار خفیفی همراه است. در این روش متخصص ماده‌ای را به نقطه معیوب از صورت تزریق می‌کند که باعث کشیده شدن و برجسته شدن آن محل می‌شود و در نهایت باعث می‌شود عیوب آن کمتر به نظر برسند.

برای چه کسانی مناسب است ؟ 

بوتاکس عموماً برای کسانی که قصد صاف کردن چروک‌های صورت، ابرو و گردن را دارند مؤثر است. بوتاکس برای کسانی که هنوز به چروک و خطوط دچار نشده‌اند نیز قابل استفاده است. تزریق بوتاکس پیش از این که چروکی در صورت پدیدار شود حالت پیشگیرانه دارد و می‌تواند از به وجود آمدن چروک‌ها در آینده جلوگیری کند.

چه نکاتی را مد نظر بگیریم؟

مهم‌ترین نکته برای تزریق بوتاکس استفاده از مواد استاندارد است. کمپانی‌های بزرگ و معتبری که مواد بوتاکس و همچنین پرکننده‌ها را تولید می‌کنند عبارت‌اند از Allergan، Merz و Galderma. این کمپانی‌ها برای اینکه ریسک استفاده از مواد تاریخ گذشته، آلوده و یا خطرناک را کاهش دهند در وب‌سایت خود قسمتی را فراهم کرده‌اند که با استفاده از بارکد درج‌شده روی محصول می‌توان اطلاعات مربوط به محصول را به دست آورد. پس حتماً پیش از انجام تزریق از صحت محصول مورد استفاده آگاه شوید.

عوارض جانبی چه هستند؟ 

اگر تزریق بوتاکس به درستی انجام شود، بیشتر بیماران هیچ عارضه جانبی نخواهند داشت. در برخی مواقع بعد از انجام تزریق ممکن است قرمزی، بادکردگی، یا کبودی دیده شود که به سرعت برطرف می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” درمان افتادگی پوست بدون ضرر و طبیعی ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید.

جوانسازی پوست : بوتاکس

پرکننده‌ها با بافت نرم (Soft tissue fillers)

تزریق پرکننده‌ها با بافت نرم یا فیلرها یکی از روش‌های بسیار متداول برای اصلاح خطوط صورت است. طی این فرآیند، پزشک معالج پیش از تزریق نقاطی را روی صورت شما مشخص می‌کند تا راهنمای محل تزریق فیلرها باشد. برخی از فیلرها مواد بی‌حس‌کننده دارند که تزریق را ساده‌تر کنند.

بعضی از پرکننده‌ها با بافت نرم، مثل هیالورونیک اسید و پلی-ال-استیک اسید درنهایت توسط بدن جذب می‌شوند. باقی انواع پرکننده‌ها شامل دانه‌های بسیار ریز شناور در ژل هستند. این ژل با مرور زمان جذب می‌شود و دانه‌های بسیار ریز آن مانند داربست‌هایی برای رشد کلاژن عمل می‌کند.

برای چه کسانی مناسب است؟

سازمان جهانی غذا دارو استفاده از پرکننده‌ها را برای مواردی مانند اصلاح چروک‌های پوستی، اصلاح تاب و تاخوردگی‌های پوست مثل خط خنده (خط خنده خطی است که پس از خندیدن از گوشه لب‌ها تا گوشه بینی به وجود می‌آید.)، افزایش ارتفاع استخوان گونه، تصحیح خط زاویه فک، ترمیم جای زخم‌های حاصل از آکنه یا جراحی، برجسته‌سازی چشم‌های فرورفته، و برطرف کردن خط‌های عمومی تائید می‌کند.

چه نکاتی را مدنظر بگیریم؟

به‌طور کلی دو نوع فیلر وجود دارند، فیلرهای قابل جذب و فیلرهای غیر قابل جذب (دائمی). از فیلرهای دائمی و غیرقابل جذب فقط و فقط برای اصلاح خطوط خنده و جای آکنه بر روی گونه برای افراد بالای 21 سال استفاده می‌شود. فیلرهای قابل‌ جذب برای لب‌ها و برجسته‌سازی گونه‌ها برای افراد بالای 21 سال استفاده می‌شود. بیماران باید قبل از تزریق فیلرها تست آلرژی برای مواد مورد استفاده را داشته باشند.

پیش از انجام تزریق حتماً اطلاعات دارویی لازم مثل داروهایی که مصرف می‌کنید و حتی ویتامین‌ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض جانبی چه هستند؟

بیشتر عوارض جانبی حاصل از تزریق فیلرها زمان کوتاهی پس از تزریق آن‌ها پدیدار می‌شوند و ظرف مدت دو هفته از بین می‌روند. بادکردگی و درد ممکن است تا یک ماه طول بکشد. در برخی مواقع نادر ممکن است عوارض جانبی هفته‌ها، ماه‌ها یا سالها بعد پدیدار شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” درمان چروک زیر چشم در جوانی ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سوالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

جوانسازی پوست : پرکننده‌ها با بافت نرم (Soft tissue fillers)

لایه‌بردارهای شیمیایی (Chemical Peel)

لایه‌بردارها معمولاً برای از بین بردن چروک‌ها، در این روش یک محلول اسیدی خاص (مثل گلیکولیک، سالیسیلیک، یا تریکلورو استیک اسید) به پوست زده می‌شود. این محلول باعث حل کردن سلول‌های محل مورد نظر و برداشتن لایه‌های رویین اپیدرمیس می‌شود. تأثیر این روش براساس عمقی است که لایه بردار روی آن تأثیر می‌گذارد که خود براساس نوع اسید و قدرت آن تعیین می‌شود.

برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از لایه برداردهای شیمیایی برای کسانی که قصد ترمیم زخم‌های آکنه، پوست پیر شده، چروک‌های پنجه کلاغی گوشه چشم، لکه‌های حاصل از بالا رفتن سن، رنگ‌رفتگی پوست، رشد سلول‌های پیش سرطانی بر روی پوست و زخم‌های ظاهری دارند، استفاده می‌شود.

  • لایه‌برداری سطحی : برای این نوع لایه‌برداری موادی مثل آلفا-هیدروکسی یا دیگر اسیدهای خفیف استفاده می‌شوند تا تنها خارجی‌ترین لایه پوست را تحت تأثیر قرار دهد.
  • لایه‌برداری متوسط : برای این نوع لایه‌برداری گلیکولیک یا تریکلورواستیک اسید استفاده می‌شود تا لایه‌های میانی پوست را تحت تأثیر قرار داده و سلول‌های آن را از بین ببرد.
  • لایه‌برداری عمیق : در این روش لایه‌برداری از تریکلورواستیک اسید یا فنول استفاده می‌شود تا سلول‌های آسیب‌دیده در اعماق پوست را تحت تأثیر قرار دهد.

چه نکاتی را مد نظر بگیریم؟

اگر پوست شما در شرایط خوبی قرار ندارد، مثلاً اگر دچار کم‌آبی، زخم، عروق خونی تخریب‌ شده است بهتر است از این روش استفاده نکنید. ابتدا پوست خود را درمان کنید تا به حالت سالم بازگردد و بعد از آن می‌توانید برای لایه‌برداری به روش شیمیایی اقدام کنید.

اسیدها برای حرکت در پوست و نفوذ به آب نیاز دارند، بنابراین وقتی پوستی کم آب باشد احتمال اینکه اسید به‌خوبی پخش نشده و یا در پوست نفوذ نکند بیشتر است و ممکن است پیچیدگی‌هایی در عمل لایه‌برداری ایجاد کند

استفاده از این روش برای افراد باردار یا شیرده و کسانی که در 6 ماه گذشته مصرف ایسوترتینوئین (آکوتانIsotretinoin / Accutane) داشته اند، یا دارای پسوریازیس ، اگزما و درماتیت هستند، مناسب نمی‌باشد.

عوارض جانبی چه هستند؟

تغییر رنگ موقت یا دائمی (به خصوص برای خانم‌هایی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند یا سابقه وجود لکه‌های قهوه‌ای در صورت خود دارند)، ایجاد زخم یا باز شدن زخم‌های قدیمی از عوارض جانبی استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی هستند.

جوانسازی پوست : لایه‌بردارهای شیمیایی (Chemical Peel)

میکرودرم ابریژن ( Microdermabrasion )

در این روش، پزشک یا متخصص زیبایی با استفاده از کریستال‌های آلومینیوم هیدروکسید پوست را می‌سابد تا پوست صاف‌تر به نظر برسد. این روش معمولاً بسیار ارزان است و نیازی به گذراندن دوران نقاهت وجود ندارد.

برای چه کسانی مناسب است؟

بطور کلی کسانی که قصد روشن کردن پوست را دارند، دچار آفتاب‌سوختگی شده‌اند، جای زخم دارند، منافذ پوستشان بسته است و دچار جوش‌های سرسیاه می‌شوند می‌توانند از این روش بهره‌مند شوند.

چه نکاتی را مد نظر بگیریم؟

حتماً پیش از انجام میکرودرم ابریژن با متخصص خود در ارتباط باشید. احتمالاً لازم است پیش از انجام این کار مدتی از مصرف مواردی مثل آسپرین، داروهای ضدالتهابی و داروهای گیاهی که باعث افزایش خون‌رسانی می‌شوند اجتناب نمایید. آب‌رسانی پوست قبل و بعد از انجام این کار بسیار مهم است. بهتر است در روزی که این کار را انجام می‌دهید پوستتان از قبل از هرگونه آلودگی و آرایش پاک‌شده باشد.

عوارض جانبی چه هستند؟

اگر پوست حساسی دارید، ممکن است بعد از این عمل دچار قرمزی و یا بادکردگی شوید. در اکثر موارد عارضه خاصی برای این روش دیده نشده است.

جوانسازی پوست : میکرودرم ابریژن ( Microdermabrasion )

میکرونیدلینگ (Microneedling)

در این روش پزشک معالج توسط دستگاهی که تعداد زیادی سوزن نازک و تیز دارد (درمارولر) به پوست بیمار سوزن‌های ریزی وارد می‌کند. نگران نباشید این کار آن‌قدر که به نظر می‌رسد دردناک نیست! این سوزن‌ها جراحت‌های بسیار ریزی در پوست به وجود می‌آورد که محرک تولید کلاژن و الاستین است.

بعد از انجام این کار می‌توان مواد درمانی مانند هیالورونیک اسید یا آسکوربیک اسید را بر پوست ایفا کرد تا ماده به عمق بیشتری نفوذ کند. این روش معمولاً بدون ریسک و کم‌خرج است.

برای چه کسانی مناسب است؟

روش میکرونیدلینگ برای کسانی مناسب است که پوست آن‌ها به‌طور کلی از سلامتی برخوردار است. همچنین با این روش می‌توان جای آکنه، نقاطی از پوست که افزایش سن را نشان می‌دهند، چروک‌ها و خطوط خفیف، منافذ بزرگ، زخم‌ها و برای افزایش کشسانی بود و یکنواخت کردن رنگ آن استفاده کرد.

چه نکاتی را مد نظر بگیریم؟

این کار حتماً باید توسط متخصصین مجرب انجام شود، در غیر این صورت باعث ایجاد زخم‌های عمیقی می‌شود که بهبود آن‌ها کاری زمان‌بر است و نه تنها به بهبود شرایط پوست شما کمک نمی‌کند، بلکه باید زمان و هزینه‌ی مازادی برای جبران خسارت صرف کنید. انجام این کار در کلینیک‌های تخصصی اثربخش تر از انجام آن در خانه و توسط درمارولرهای دستی است.

عوارض جانبی چه هستند؟ 

شایع‌ترین عارضه جانبی این روش التهاب پوستی است که بلافاصله بعد از انجام دادن آن نمایان می‌شود. قرمزی و التهاب ممکن است تا چند روز به طول بینجامد. در صورتی که علائمی مانند خونریزی، کبودی، عفونت و پوست‌اندازی ظاهر شد با پزشک خود در تماس باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” برای سفید شدن پوست چه باید کرد؟ ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید.

جوانسازی پوست : میکرونیدلینگ (Microneedling)

لیزر

این روش می‌تواند خطوط و چروک‌ها با عمق متوسط تا زیاد را از بین ببرد و رنگ، بافت و سفتی پوست را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. این روش معمولاً دردناک نیست، اما ممکن است در حین انجام آن در نقاطی که لیزر به آن‌ها تابیده می‌شود حس ضربه زدن یا گاز گرفتن داشته باشید. پیش از شروع به کار می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد.

برای چه کسانی مناسب است؟

لیزر می‌تواند انواع مختلفی از سلول‌ها در بافت‌های متنوعی را مورد هدف قرار دهد، به همین دلیل می‌تواند برای درمان مواردی همچون رنگ پروتوپلاسمی (port-wine strain)، ماه‌گرفتگی و مویرگ‌های بیرون زده مناسب باشد. این روش همچنین می‌تواند چاله‌های پوستی حاصل از آکنه و دیگر زخم‌ها را ترمیم کند.

بهتر است پیش از شروع به انجام لیزر با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید تا از بهترین شرایط برای انجام لیزر متناسب با پوست خود آگاه شوید.

چه نکاتی را مد نظر بگیریم؟

درمان خطوط صورت با استفاده از لیزر بستگی به رنگ پوست شما و عمق چروک‌ها دارد و در حین انجام لیزر این موارد حتماً باید مورد توجه قرار گیرند. برای انجام لیزر درمانی حتماً باید به مراکزی که دارای تجربه کافی و مجوز انجام آن هستند مراجعه کنید، در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

همچنین افرادی که دارای رنگ‌های پوستی تیره هستند و یا والدین آن‌ها دارای نژادهای متفاوت با رنگ پوست متفاوت هستند حتماً باید با یک متخصص پوست مشورت نمایند. ممکن است همه مراکز درمانی دستگاه‌های مناسب انجام لیزر برای پوست‌های تیره را نداشته باشند. معروف‌ترین دستگاه‌های انجام لیزر Laser Genesis، Fractional CO2 Laser، Pulse Dye Laser، Fraxel و IPL هستند.

عوارض جانبی چه هستند؟

بعد از انجام لیزر ممکن است سوختگی‌های سطحی و کمرنگ یا پررنگ شدن نقاطی از پوست دیده شود. البته اگر فرآیند لیزر در محلی با مجوز و تجربه کافی انجام شود، احتمال بروز این عوارض بسیار پایین است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” عوارض بعد از لیزر پوست ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سوالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

جوانسازی پوست : لیزر

بهترین روش‌های خانگی جوانسازی پوست صورت

 

نتیجه گیری:

به‌طور کلی روش مورد استفاده شما برای جوانسازی پوست صورت بستگی به عواملی از جمله نوع مشکلات پوستی ، بودجه پرداختی و سن شما بستگی دارد. توصیه ما به شما این است که قبل از تصمیم‌گیری برای انجام هر یک از روش‌های فوق، با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید و تا حد ممکن درباره مرکز انجام تکنیک اطلاعات جمع‌آوری کنید. همواره این نکته را در نظر بگیرید که پوست انواع و مشکلات متفاوتی می‌تواند داشته باشد، بنابراین بهترین گزینه برای اطرافیان شما الزاماً بهترین گزینه برای شما نیست.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا : 


منبع مقاله :

تهیه و ترجمه : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

من ۱ ماه و نیم پیش پلاسماجت انجام دادم و حدود سه هفته پیش هم سابسیژن. و جای ساب هنوز خوب نشده و قرمزه.
ولی جوش میزنم….
محلول اریترومایسین رو میتونم استفاده کنم؟؟ دکترم هیج جوابی نمیدن . ممنون میشم راهنمای کنید.

مشاهده کامل

کارشناس وب سایت (2)
با سلام و روز بخیر عموما ترمیم سابسیژن حدود دو الی سه هفته طول میکشد و در روزهای اول ممکن است جای سوزن زخم شود که با مصرف پماد های آنتی بیوتیک مثل اریترومایسین این مورد حل میشود. اگر مشکل شما بادکردگی ناحیه تزریق است، این مشکل با اریترومایسین خوب نمیشود و اگر شما پوست حساسی داشته باشید احتمالا زمان بیشتری لازم است تا التهاب آن فروکش کند. اما اگر جای زخم آن هنوز وجود دارد میتوانید استفاده کنید.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر