مراکز ترک الکل

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 8 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
مراکز ترک الکل

چکیده مطلب 

فراورده‌های الکلی به صورت خوراکی مصرف می‌شوند و شامل انواعی مثل آبجو، مشروب یا شراب، مشروبات تقویت‌شده در میزان الکل و لیکر می‌شوند. مصرف طولانی مدت الکل می‌تواند منجر به اعتیاد به الکل شود که اثرات کوتاه مدت و بلند مدت بسیار زیانباری برای شخص و حتی اطرافیانش به همراه دارد. اگر شما یا نزدیکانتان دچار سو مصرف الکل هستید، با مراجعه به کلینیک های ترک الکل می‌توانید مشکتان را حل نمایید. در این مقاله به مراحل درمان در ترک الکل و مراکز ترک الکل در تهران مروری خواهیم داشت.

اعتیاد به الکل چیست؟

اعتیاد به الکل یکی از جدی‌ترین و شایع‌ترین انواع اعتیاد است. اعتیاد به الکل به معنی نوشیدن بیش از حد و غیر قابل کنترل مشروبات الکلی است. تقریباً در همه موارد درمان اعتیاد به الکل، قدم اول پذیرش این مسئله است که فرد بیمار بپذیرد که به الکل اعتیاد دارد و قدم دوم مراجعه به مراکز ترک الکل است.

پزشک معالج در مرکز ترک الکل با مشاهده موارد زیر اعتیاد به الکل را تشخیص می‌دهد:

  • تمایل بیش از حد به نوشیدن
  • نداشتن اراده برای استفاده نکردن از نوشیدنی‌ها
  • مقاومت به الکل
  • ادامه به نوشیدن الکل با وجود داشتن مشکلات حاصل از آن

یکی از روش های ترک الکل مراجعه به مرکز ترک الکل است. برای اطلاع از دیگر روش‌ها مقاله ” ترک اعتیاد به الکل : روشهای ترک اعتیاد به الکل ” را مطالعه نمایید.

برای دریافت مشاوره پزشکی آنلاین سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

مراحل درمان در کمپ ترک الکل

شاید برای شما جالب باشد بدانید که وقتی یک نفر به کلینیک های ترک الکل مراجعه می‌کند، چه مراحلی را طی می‌کند. در مراکز ترک الکل روش‌های متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد، اما کلیدی‌ترین مرحله از ترک الکل، مرحله سم‌زدایی است.

سم‌زدایی به این معنی است که نوشیدن الکل توسط فرد بیمار باید کاملاً متوقف شود تا بدن بتواند به نداشتن الکل عادت کند. به گفته دکتر رضا دانشمند، روان‌پزشک درمانگر و پژوهشگر اعتیاد، هدف از سم‌زدایی کاهش نشانه‌ها و عوارض اولیه‌ی دوره‌ی ترک و پیشگیری از عوارض جدی است. استفاده از آب، الکترولیت‌ها، مایعات حاوی ویتامین ث، فولات، تیامین و ویتامین‌های گروه B و B12 در این مرحله توصیه شده‌اند.

یکی از نکاتی که در سم‌زدایی باید مد نظر داشت این است که فرد نباید بدون آمادگی قبلی وارد این مرحله از درمان در کلینیک‌های ترک الکل شود چون منجر به شکست و دل سردی می‌شود. باید از قبل از نظر ذهنی فرد آماده ترک استفاده باشد. مرحله سم‌زدایی به معنی ترک کامل و درمان کامل نیست بلکه نقطه آغازین درمان است. بعد از آن باید درمان اصلی و عمیق انجام شود.

مسمومیت زدایی برای ترک اعتیاد به روش‌های بستری، نیمه بستری، سریع و سرپایی انجام می‌شود. بسته به نوع اعتیاد (مواد مخدر، الکل یا …) نوع درمان سم‌زدایی انتخاب می‌شود. برای مثال برای ترک الکل در کمپ ترک الکل می‌توان از روش سرپایی استفاده کرد؛ اما برای انواع اعتیاد دیگر مثل مواد مخدر استفاده از درمان سرپایی زیاد کارآمد نیست.

از سایت سلامت و پزشکی دکتر سوشا حتماً بخوانید : ” مواد غذایی و مکمل‌هایی که برای ترک اعتبار بسیار ضروری هستند “

ادامه درمان‌ها در کمپ ترک الکل به دو روش روانشناسی و روانی-اجتماعی انجام می‌شود.  درمان‌های روانشناسی و روانی- اجتماعی در مرکز ترک الکل به بیمار کمک می‌کند که پروسه تغییر را بهتر بشناسد و رفتارش را برای مصرف الکل بهبود بخشد. درمان‌های روانی-اجتماعی بسیار ضروری هستند و معمولاً در مراکز فرهنگی برای تأثیرگذاری بیشتر انجام می‌شوند.

مراکز ترک الکل کدام اند؟

با اینکه ترک الکل می‌تواند متفاوت از مواد مخدر باشد، اما تا کنون مرکز اختصاصی برای ترک اختصاصی الکل راه‌اندازی نشده است یا آنکه این مراکز تخصصی ترک الکل در حال ساخت می‌باشند. اما این بدین معنی نیست که راهی برای ترک الکل وجود ندارد. مراکز ترک اعتیاد خدمات مربوط به ترک الکل را به همان روشی که در بالا توضیح داده شد، انجام می‌دهند.

 نکته بسیار مهم در مورد مراکز ترک اعتیاد این است که مدرک معتبر و دارای مجوز کار باشد. اگر مراکز دارای اعتبار نباشند، ممکن است روش‌های نامناسبی برای ترک اتخاذ کنند یا اینکه در جهت پیشبرد اعتیاد کار کنند و نه رفع آن.

در اینجا چند مرکز ترک الکل که معتبر هستند در تهران را معرفی می‌کنیم:

کلینیک تخصصی دی

کلینیک روان‌پزشکی و درمان اعتیاد دی یکی از پیشگامان و قدیمی‌ترین مراکز تخصصی ترک اعتیاد در کشور است که در سال 1377 تأسیس گشت. به گفته این مرکز، آنچه عملکرد کلینیک تخصصی دی را از سایر کلینیک‌های ترک  اعتیاد متمایز می‌کند، عدم استفاده از داروهای متادون و بوپرنورفین است؛ این داروها که به‌طور عادی برای ترک اعتیاد مصرف می‌شوند خود اعتیادآور هستند.

اگر فردی به متادون اعتیاد دارد، برای کمک به شخص می‌توانید مطالعه مقاله ” روش ترک متادون بدون درد ” را به آن‌ها توصیه نمایید.

برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

از جمله خدمات بستری این کلینیک می‌توان به ریشه‌یابی دلایل بروز اعتیاد، درمان وابستگی به صورت سرپایی و بستری، کنترل و درمان علائم قطع مصرف، خدمات روانشناسی و روان‌پزشکی، حمایت و پیگیری بیماران، و جلسات روان‌درمانی فردی و گروهی اشاره کرد.

امکانات رفاهی کلینیک دی شامل اتاق‌های بستری عمومی، اتاق‌های VIP، اتاق‌های خصوصی، سالن غذاخوری، سالن ورزشی، کافی‌شاپ، بوفه، فضای باز، دسترسی نامحدود به روانشناس، پرستاری 24 ساعته، خدمات بستری 24 ساعته و روان پرستار 24 ساعته اشاره کرد.

آدرس تهران – خیابان شریعتی – پایین‌تر از حسینیه ارشاد – ابتدای کوی لاجوردی – پلاک 22 – کلینیک تخصصی دی
تلفن 021-75354

مرکز ترک الکل : کلینیک تخصصی دی

مرکز ترک اعتیاد اعتمادیه (کلینیک سها)

مرکز درمانی سو مصرف سها در سال 1388 به هدف ارتقا کیفیت در روند درمان اعتیاد افتتاح شد. به گفته این کلینیک، مرکز درمانی ترک اعتیاد سها علاوه بر درمان جسمی و روانی مراجعین، کادر مراکز حمایت‌های روحی و روانی لازم را تا مدت‌ها بعد از ترک برای مراجعین فراهم می‌کند.

اهم خدمات این مرکز ترک اعتیاد شامل خدمات روانشناسی و مشاور فردی، خدمات روانشناسی، روانشناسی مشاوره و خانواده، روانشناسی و مشاوره گروهی، پاک ماندن در دنیای بیرون و خدمات پس از درمان می‌شود.

از دیگر خدمات این مرکز می‌توان به سم‌زدایی دوره کوتاه‌مدت مواد مخدر، سم‌زدایی دوره کوتاه‌مدت مواد محرک، درمان نگه‌دارنده با متادون، سم زدایی و قطع مصرف متادون، سم زدایی و قطع مصرف بوپرونورفین، آموزش خانواده و آموزش فردی اشاره کرد.

آدرس تهران – خیابان شریعتی – دوراهی قلهک بین خیابان ظفر و یخچال – ساختمان سپهر – پلاک 1425 – طبقه اول – واحد یک – کلینیک مرکز ترک اعتیاد اعتمادیه (کلینیک سها)
تلفن 021-22636577

مرکز-ترک-الکل : مرکز ترک اعتیاد اعتمادیه (کلینیک سها)

کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی

مرکز اعتیاد  آوای میعاد رهایی در دهه هشتاد شمسی تأسیس‌شده است. از جمله خدمات این مرکز می‌تواند به درمان، پیگیری بعد از ترخیص و حمایت اجتماعی هستند. از امکانات رفاهی این مرکز تفریحاتی مثل پینگ پنگ، باشگاه ورزشی، بیلیارد و استخر اشاره کرد.

آدرس  تهران – پاسداران – خیابان کوهستان پنجم – پلاک 1 – کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی
تلفن 021-26100816

اگر فردی به شیشه اعتیاد دارد، برای کمک به شخص می‌توانید مطالعه مقاله ” ترک شیشه با انواع روش‌های مرسوم ” را به آن‌ها توصیه نمایید.

پیشنهاد : برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری‌های عمومی روی لینک کلیک کنید.

مرکز ترک الکل : کمپ ترک اعتیاد آوای میعاد رهایی

کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آینده

از جمله خدماتی که این کلینیک ارائه می‌دهد بخش پرسش و پاسخ رایگان در مورد اعتیاد است که افراد با مراجعه به وب‌سایت این مرکز می‌توانند سؤالات خود را مطرح کرده و پزشک بخش به سؤالات به‌صورت رایگان پاسخ می‌دهد.

آدرس تهران – فلکه دوم صادقیه – خیابان آیت ا… کاشانی – ابتدای بلوار فردوس – خیابان ولیعصر – پلاک ۵۶ (ساختمان ایران) – واحد یک – کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آینده
تلفن 021-44003605 | 021-44003604

مرکز ترک الکل : کلینیک تخصصی ترک اعتیاد آینده

کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان آکسون

کلینیک ترک اعتیاد آکسون یک مرکز شبانه روزی دارای دو بخش بستری مجرا برای بانوان و آقایان است. برنامه درمانی این کلینیک شامل: مشاوره رایگان برای ترک اعتیاد ، خدمات درمان اعتیاد شامل: درمان سرپایی بیماران اعتیاد، خدمات روانپزشکی،خدمات روانشناسی، درمان بستری بیماران اعتیاد، سم زدایی سریع، سم زدایی فوق سریع،  خدمات علوم اعصاب شناختی و اعزام آمبولانس جهت انتقال بیماران اعتیاد اورژانسی به کلینیک می‌باشد.

از امکانات این مرکز ترک اعتیاد اتاق عمومی بستری، اتاق خصوصی بستری، اتاق VIP بستری و سالن تفریح و ورزش می‌توان اشاره کرد.

آدرس تهران – خیابان شریعتی – خیابان ظفر – خیابان فرید افشار – بابک شرقی – پلاک 6 – کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان آکسون
تلفن 021-2222622

مرکز ترک الکل : کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان آکسون

مراکز ترک الکل برای بانوان

خانه سلامت باران

مرکز ترک اعتیاد خانه سلامت باران به‌طور اختصاصی فقط برای خدمات رسانی به بانوان معتاد در سال 1396 راه اندازی شده است. این مرکز خدماتی از جمله درمان انواع بیماری‌های اعتیاد، درمان تأثیرگذار با طرح اقامت رهجو در محیطی آرام و مفرح، درمان اعتیاد به شیشه و انواع مواد مخدر و محرک، و برنامه‌های فرهنگی که به صورت فردی یا گروهی برای آموزش به رهجو و خانواده‌اش برگزار می‌شود را ارائه می‌کند.

همچنین این مرکز دارای امکانات و ابزارهای رفاهی مانند باشگاه ورزشی و اتاق‌های VIP می‌باشد. به گفته مسئولین این کلینیک ترک اعتیاد ،این مرکز با استفاده از روش‌هایی مثل گروه‌های همتا، فلسفه 12 قدمی و گروه شبه خانواده سعی می‌کند شخصیت کاذب فرد معتاد را بازسازی کند.

همچنین این مرکز دارای کلینیک روانشناسی است که با استفاده از کلاس‌ها و کارگاه‌هایی مانند کارگاه حلقه تغییر گشتالتی، کارگاه مدیریت خشم، کارگاه تکنیک ها و رفتارهای جایگزین در اعتیاد، مهارت‌های زندگی، تغییر سبک زندگی و … به مراجعین خود ارائه خدمات می‌کند.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی جمشیدیه طرف قرارداد این مرکز ترک اعتیاد است و برای بیماران بستری در مرکز ترک اعتیاد نیاوران (خانه سلامت باران) و خانواده‌هایشان در مواردی مثل جراحی فک و دندان، ایمپلنت، لمینت و زیبایی فک و صورت تخفیفاتی دارد.

اگر می‌خواهید از تأثیر شراب و ” نوشیدنی هایی که برای سلامت دندان مضر هستند ” اطلاع پیدا کنید، روی لینک کلیک نمایید.

آدرس تهران – نیاوران – جنب پمپ بنزین – کوچه مینا – پلاک ۲ (ساختمان صورتی) – خانه سلامت باران
تلفن 021-22802575  | 021-22292401  | 021-22296306

مرکز ترک الکل : خانه سلامت باران

مرکز ترک اعتیاد بهبود گستران همگام

مرکز ترک اعتیاد بهبود گستران همگام به طور اختصاصی برای کمک به بانوان معتاد در سال 1393 احداث شده است. روش درمانی پرهیزمدار-ایمانمدار به مصرف کنندگان کمک می‌کنند. روش عملکرد این مرکز بر مشارکت گروه‌های همتا و خودیار متمرکز است.

از جمله خدمات این مرکز می‌توان به سم‌زدایی بدون دارو، برنامه‌های آموزشی و فرهنگی فردی و گروهی به بیمار و خانواده، رسیدگی به وضعیت بیمار توسط مددیار و تماس مددیار با فرد و خانواده بعد از ترخیص اشاره کرد.

فعالیت‌هایی که این مرکز ارائه می‌دهد شامل مواردی مثل آموزش و شناخت اعتیاد، آموزش‌های بهداشتی مثل باروری و ایدز و هپاتیت، آموزش خانواده معتاد، مهارت‌های زندگی،گروه‌های درمانی، قدم‌های 12 گانه، مشاوره روانشناسی و … می‌شود.

اگر فردی به تریاک اعتیاد دارد، برای کمک به شخص می‌توانید مطالعه مقاله ” ترک تریاک : بهترین روش ترک تریاک ” را به آن‌ها توصیه نمایید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

آدرس اتوبان تهران کرج – خروجی شهرک گلستان – نسیم ۲ – بعد از متروی چیتگر – اولین فرعی سمت راست – مرکز ترک اعتیاد بهبود گستران همگام
تلفن 09192306303

مرکز ترک الکل : مرکز ترک اعتیاد بهبود گستران همگام

اگر شما هم خدماتی در حوزه ترک الکل ارائه می‌دهید، با مرجع پزشکی و سلامت دکتر سوشا در ارتباط باشید تا ما شما را معرفی کنیم.

نتیجه گیری:

از آنجایی که مصرف بیش از اندازه الکل نیز نوعی اعتیاد محسوب می‌شود، برای درمان آن باید به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کرد. تقریباً همه مراکز ترک اعتیاد در سطح شهر برنامه ترک اعتیاد الکل را نیز دارند. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام‌یک از مراکز برای شما مناسب است، بسته به عواملی مثل محل زندگی شخص، عادات شخصی، میزان و نوع اعتیاد بستگی دارد.


تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

مرکز ترک الکل که بیمه باشه در کرج یا عظیمیه یا مهرشهر برای بانوان ممکنه لطفا معرفی کنید؟

مشاهده کامل

مدیریت کل سایت
مرکزی با این شرایط که شناخت داشته باشیم ،نمیشناسیم.اگر موردی رو تونستیم پیدا کنیم اطلاع رسانی میکنیم.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر