اثرات مفید آسپرین بر سلامت قلب

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 3 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
اثرات مفید آسپرین بر سلامت قلب

اثرات مفید آسپرین در حفظ سلامت قلب

مجله سلامتدر خون شما سلول‌های چسبنده‌ای بنام پلاکت وجود دارد. وقتی شما خودتان را می‌برید،پلاکت‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و ایجاد لخته می‌کنند تا روی زخم شما بسته شود.گاهی پلاکت‌ها داخل رگ،به یکدیگر متصل می‌شوند که این پدیده،ترمبوز نامیده می‌شود. ترومبوز می‌تواند یک رگ خونی را مسدود کند و سکته مغزی یا حمله قلبی ایجاد کند، اگر دیواره‌های شریان سر و یا قلب ، در مناطقی با ذخایر چربی ، ضخیم شده باشند،این احتمال بیشتر می‌شود. آسپرین،چسبندگی پلاکت‌ها را کاهش می‌دهد و از چسبندگی پلاکت‌ها در دیواره شریان‌ها و ایجاد ترومبوز، جلوگیری می‌کند و خطر حمله و سکته قلبی را کاهش می‌دهد.وقتی آسپرین به منظور حفظ سلامت قلب و جلوگیری از سکته قلبی استفاده می‌شود،اصطلاحاً به آن آسپرین با دوز پایین می‌گویند.

مطالعات انجام شده روی تأثیر آسپرین بر سلامت قلب

کارشناسان ارشد ایالات متحده در طب پیشگیری اثبات کردند که مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین در افراد 50 ساله (دهه 50 سالگی)،به پیشگیری از بیماری‌های قلبی و حفظ سلامت قلب کمک می‌کند،همچنین مصرف آسپرین در افراد 60 ساله (دهه 60 سالگی) نیز باعث کاهش خطر بیماری‌های قلبی و سکته قلبی می‌شود اما اثرات مفید مصرف روزانه آسپرین در این افراد به اندازه افراد در سنین 50 سالگی نمی‌باشد. دکتر الیوت آنتمن، استاد بالینی دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید:” آسپرین به پیشگیری از بیماری‌های قلبی و حفظ سلامت قلب در افرادی که در معرض خطر بیماری‌های قلبی هستند،کمک می‌کند اما به این معنی نیست که این قرص در افرادی که سابقه بیماری و یا سکته قلبی دارند،از بروز سکته بعدی ، پیشگیری می‌کند.”
همچنین مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهد که آسپرین ،علاوه بر کاهش خطر بیماری‌های قلبی و حفظ سلامت قلب ، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نیز کاهش می‌دهد اما استفاده از این دارو برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ، پیشنهاد نمی‌شود. دکتر اوانز می‌گوید: “ما فکر می‌کنیم مصرف آسپرین برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی برای مردم مفید است و یکی از مزایای اضافی آن،حفاظت از سرطان روده بزرگ می‌باشد،اما نمی‌توانید از آسپرین برای سرطان روده بزرگ (کولورکتال) استفاده کنید،مگر این‌که در معرض بیماری‌های قلبی-عروقی باشد.”

مطالعات انجام شده روی تأثیر آسپرین بر سلامت قلب

مصرف آسپرین برای چه رده سنی مفید است؟

بر اساس خبر جدیدی که منتشر شده است، مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین در مردان 79-45 و زنان 79-55 سال به جلوگیری از بیماری‌های قلبی و حفظ سلامت قلب کمک می‌کند اما شواهد کافی برای این‌که آسپرین برای افراد جوان‌تر از 50 سال و یا بالاتر از 70 سال،مفید باشد،وجود ندارد. خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در افراد سنین 60-50 سال،حدود 10% افزایش می‌یابد و چون این افراد در این سنین،احتمال خونریزی (مصرف آسپرین خون را رقیق می‌کند و در نتیجه خون لخته نمی‌شود و این دارو احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد) ندارند،مصرف روزانه آسپرین (81 میلی‌گرم در روز) برای حفظ سلامت قلب این افراد مفید است.البته اگر خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی در فردی بیش از 10% باشد،باید راجع به مصرف دارو و یا آسپرین دوز پایین با پزشک متخصص مشورت کند. خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در افراد سنین70-60 سال،بیش از 10% افزایش می‌یابد و این افراد باید خودشان مضرات و مزیت‌های آسپرین بر سلامت قلب را در نظر گرفته و در رابطه با مصرف آسپرین تصمیم‌گیری کنند،همچنین برای مصرف این دارو با پزشک متخصص مشورت کنند.

آیا مصرف آسپرین را بدون مشورت با پزشک آغاز کنید؟

تمام افراد مخصوصاً افرادی که در سایر گروه‌های سنی که در بالا ذکر شد، هستند باید برای آغاز مصرف آسپرین با پزشک خود مشورت کنند زیرا آسپرین می‌تواند آسیب‌های جدی مانند خونریزی دستگاه گوارش، ایجاد کند.

© سایت اطلاعات پزشکی دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر