کیست هموراژیک؛ (درمان کیست هموراژیک تخمدان چپ و راست)

مجله پزشکی و سلامت
1 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
کیست هموراژیک؛ (درمان کیست هموراژیک تخمدان چپ و راست)

چکیده مطلب 

کیست هموراژیک یکی از انواع کیست های تخمدان است که در شرایط خاصی به وجود می آید و در صورت عدم معالجه میتواند برای فرد بیمار خطرناک باشد. در این مقاله بر چگونگی به وجود آمدن کیست های هموراژیک در تخمدان و روش های درمان آن مروری خواهیم داشت.

کیست هموراژیک در تخمدان چیست؟

کیست هموراژیک در تخمدان یا Hemorrhagic Ovarian Cyst که به آن HOC هم گفته می‌شود، در اثر خونریزی در کیست های تخمدانی به وجود می‌آیند. این کیست ها به دلیل مشکلات در تخمک گذاری به وجود می‌آیند و تنها برای خانم‌هایی اتفاق می‌افتد که یائسه نشده باشند.

به‌طور کلی 6 گونه کیست تخمدان وجود دارند. این کیست‌ها عبارت‌اند از: کیست های فولیکولی، کیست های جسم زرد، کیست های اندومتریوز، کیست های آدنوما، کیست تخمدان درموئید  و تخمدان‌های پلی کیستیک. کیست هموراژیک در تخمدان زمانی رخ می‌دهد که یکی از انواع کیست های فولیکولی یا کیست های جسم زرد خونریزی داشته باشند. کیست‌ها می‌توانند در تخمدان راست، چپ و یا هردوی آن‌ها وجود داشته باشند.

در زمان تخمک گذاری وقتی تخمک از یک فولیکول تخمدان آزاد می‌شود، ممکن است این فولیکول خونریزی کند که باعث به وجود آمدن کیست هموراژیک در تخمدان می‌شود. دانشمندان هنوز علت دقیق به وجود آمدن این کیست‌ها را کشف نکرده‌اند. اگر این کیست‌ها به هر دلیلی پاره شوند، مایع و خون داخل آن‌ها به داخل لگن و شکم نفوذ می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” کیست تخمدان ، علائم و رفع مشکلات کیست تخمدان ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

آیا نیاز به درمان دارد؟

داشتن یک کیست هموراژیک در تخمدان ممکن است مشکل‌ساز نباشد. در بیشتر مواقع کیست‌ها هیچ‌گونه علائمی ندارند و وقتی دیده می‌شوند که لگن و تخمدان برای اهداف دیگر مورد معاینه قرار می‌گیرند. اگر اندازه کیست هموراژیک در تخمدان کوچک و یا متوسط باشد و باعث ایجاد هیچ‌گونه درد یا علائم دیگری نشود، بهتر است فقط این کیست‌ها را تحت نظر گرفت.

 این کار با استفاده از سونوگرافی‌های دوره‌ای به‌صورت هر چند ماه یک‌بار انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که کیست تغییر سایز نداشته است. در بیشتر مواقع کیست پس از چند ماه به‌صورت خود به خودی از بین می‌رود.

کیست هموراژیک در تخمدان

درمان کیست تخمدان چیست؟

اگر اندازه کیست هموراژیک در تخمدان بیشتر از 10 سانتی‌متر باشد، یا باعث ایجاد درد یا حس پر بودن در لگن شود، یا علائم آزاردهنده دیگری ایجاد کند، ممکن است پزشک معالج خارج کردن کیست را توصیه کند. بنا به شرایط کیست‌ها (وجود پیچ‌خوردگی، پارگی یا …) ممکن است بتوان بدون برداشتن کل تخمدان کیست را خارج کرد؛ اما اگر کیست تا حدی تخمدان را تخریب کرده باشد که تخمدان بافت سالمی نداشته باشد، جراح تمام تخمدان را خارج می‌کند.

کیست در تخمدان عمدتاً در سالهای کودکی به وجود می‌آیند و بیشتر آن‌ها خوش‌خیم (غیر سرطانی) هستند. خانم‌هایی که دارای کیست های تخمدان هستند و وارد سن یائسگی شده‌اند، بیشتر در معرض ریسک ابتدا به سرطان تخمدان قرار دارند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” 5 نشانه نگران‌ کننده دوران قاعدگی ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. 

آیا کیست هموراژیک در تخمدان بر باروری تأثیر می‌گذارد؟

به‌طور کلی، کیست های تخمدان تأثیر منفی در باروری ندارند. حتی اگر در شرایط وخیم لازم باشد که یک تخمدان برداشته شود، باوجود یک تخمدان هم می‌توان بارور شد، به شرطی که فرد درگیر مشکلات دیگری که بر زایایی تأثیر می‌گذارند، نباشد. کیست تخمدان در شرایطی می‌تواند باروری را دچار اختلال کند که در هر دو تخمدان دیده شود و برای درمان لازم باشد هر دو تخمدان برداشته شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” همه چیز درباره لقاح خارج رحمی (IVF) و مراکز درمانی IVF ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سوالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

چگونه می‌توانیم از کیست های تخمدانی جلوگیری کنیم؟

تاکنون روش به اثبات رسیده‌ای برای جلوگیری از بروز کیست هموراژیک در تخمدان و دیگر کیست‌ها وجود نداشته است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از قرص‌های ضدبارداری که مانع از تخمک گذاری می‌شوند می‌توانند مؤثر باشند، اما همیشه تأثیر گذار نیستند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” درمان فیبروم با عسل ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید.

درمان کیست هموراژیک تخمدان چپ و راست

چه‌کاری از دست ما ساخته است؟

توصیه می‌شود به‌طور منظم با استفاده از روش سونوگرافی رحم و تخمدان‌های خود را تحت کنترل داشته باشید. در این صورت اگر تغییر کوچکی در رحم و تخمدان‌ها به وجود آید می‌توان به‌سرعت آن‌ها را تشخیص داد و از بروز بیماری‌های وخیم‌تر جلوگیری کرد. در کنار این تست‌ها، به تغییر در سیکل‌های ماهیانه دقت نمایید، ممکن است علائمی در این دوران بروز کند که برای شما سابقه نداشته‌اند.

تغییرات ممکن است در زمان خونریزی، درد در شکم یا لگن ، حس پری یا بادکردگی در لگن، درد در زمان برقراری رابطه جنسی و یا درد در زمان دفع مدفوع وجود داشته باشند. در صورتی که این تغییرات را مشاهده نمودید به پزشک معالج مراجعه نمایید تا آزمایش‌های لازم را برای شما تجویز کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” علت دردهای لگن و راه درمان آن ” را نیز در وب‌سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سوالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

نتیجه گیری:

کیست های هموراژیک در تخمدان یکی از بیماری‌های زنان است که به دلایل نامعلومی به وجود می‌آید. بسته به شرایط این کیست‌ها، وخامت آن‌ها می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد. بهتر است خانم‌ها همیشه سیکل ماهانه خود و علائم آن را مدنظر بگیرند و در صورت بروز هرگونه تغییر در آن و یا وجود درد در نواحی شکم و لگن به پزشک زنان مراجعه نمایند تا از بروز مشکلات وخیم‌تر جلوگیری شود.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا : 


منبع مقاله :

تهیه و ترجمه : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

من پریودم خیلی درد داره ب حالت تهو و سرمم میکشه کارم کم خونیم دارم hemorrhagic کیست دارم و اندازش ۱۶*۲۳ میلی متره.خطرناکه؟یا با قرص رفع میشه

مشاهده کامل

سلام.من دوماه پریودیم نامنظم شده و این دوماه اقدام دارم . ماه قبل نزدیک به 1 هفته عقب انداخت رفتم دکتر گفت سونو بگیر ، گرفتم گفت همه چی خوبه بعلت تغییر هورمونی عقب افتاد . این ماه باید 4 مهر پریود میشدم هنوز نشدم . دیشب نزدیکی داشتم . امروز بعداز ظهر بعد از ادرار کمی خون دیدم و بعد اون دیگه ندیدم . فقط ترشح سفید میبینم . خواستم بدونم دلیلش چیه.ممنون

مشاهده کامل

کارشناس وب سایت (2)
با سلام اینکه شما پریود نمیشوید اما باردار هم نیستید و سونگرافی مشکلی نشان نداده است، دلائل بسیار زیادی دارد. از جمله این دلائل میتواند استرس، کاهش وزن ناگهانی، چاقی، ورزش های سنگین، سندروم تخمدان پلی کیستیک، یا مشکلات تیروئید باشد. تشخیص اینکه مشکل شما کدام یک از این موارد است ممکن نیست مگر با انجام آزمایش. بهتر است به یک پزشک عمومی مراجعه کنید و با بیان مشکل خود آزمایشات لازم را انجام دهید.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر