دیازپام (Diazepam)

داروها
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله:13 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟

اطلاعات دارویی دیازپام

اطلاعات داروها : دیازپام جز بنزودیازپین‌ها است. دیازپام برای کاهش علائم دوره‌های کوتاه مدت اضطراب و اختلالات خواب بکار می‌رود. دیازپام بر نحوه ارسال مواد شیمیایی در مغز تأثیرگذار است. این ترکیب تأثیر آرام کننده‌ای بر روی عملکردهای مختلف مغزی دارد. دیازپام گهگاه برای سایر موارد نیز به کار می‌رود داروی دیازپام برای کاهش اضطراب قبل از عمل جراحی به خصوص در عمل‌هایی که ممکن است سبب اضطراب و نگرانی شود. دیازپام برای کاهش اسپاسم عضلانی، و نیز درمان تشنج‌های صرع و تب نیز کاربرد دارد. شیاف‌های بنزودیازپین برای اثر سریع دارو مفید می‌باشد.

موارد منع مصرف داروی دیازپام

• به تاریخ انقضا دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
• هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
• دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
• تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی دیازپام

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله با نسخه / داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با داروی دیازپام تداخل کنند عبارت‌اند از: برخی از داروهای ضد افسردگی خاص (به عنوان مثال، فلوکستین (fluoxetine)، فلووکسامین (fluvoxamine)، نفازودون (nefazodone))، سایمتیدین (cimetidine)، کلوزاپین (clozapine)، دیگوکسین (digoxin)، دی سولفیرام (disulfiram)، کاوا (kava)، کتوکونازول (ketoconazole)، امپرازول (omeprazole)، فنی توئین (phenytoin)، سدیم اکسیبات (sodium oxybate).

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین(cetirizine)، دیفن هیدرامین(diphenhydramine))، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، داروهای ضد تشنج (کاربامازپین (carbamazepine))، باربیتورات‌ها (به عنوان مثال، فنوباربیتال (phenobarbital))، داروهای روحی (به عنوان مثال، فنوتیازین‌ها مانند کلرپرومازین (chlorpromazine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

دیازپام ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص، تداخل کند و احتمالاً باعث نتایج اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش به پزشک و یا پرستار خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده می‌کنید.
سیگار کشیدن می‌تواند اثر بخشی داروی دیازپام (از طریق القاء آنزیم‌های کبدی) را کاهش دهد. اگر سیگار می‌کشید یا اگر به تازگی سیگار کشیدن را ترک کرده‌اید، به دکتر خود بگویید، زیرا پزشک باید میزان مصرف داروی شما را تنظیم کند.

نکاتی که قبل از مصرف دیازپام باید در نظر گرفته شود

بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دیازپام ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

• در صورت حاملگی در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
• در صورتی که هر گونه مشکل تنفسی دارید.
• در صورتی که مشکلات کبدی و یا کلیوی دارید.
• در صورتی که مشکلات ذهنی نظیر مسائل شخصیتی دارید.
• در صورتی که اعتیاد دارویی و یا الکلی دارید.
• در صورتی که مبتلا به میاستنی گراویس هستید.
• در صورتی که مبتلا به پورفیری هستید.
• اگر از سایر داروها استفاده می‌کنید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر نسبت به دارویی آلرژی و حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی احتمالی داروی دیازپام

تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن شوند. هر چند که این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. اگر پس از دریافت دارو تغییری منفی در وضعیت سلامتی شما پدید آمد بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید. بسیاری از عوارض ممکن است با علائم سایر بیماری مشابهت داشته باشد.

• خواب آلودگی، ضعف، سرگیجه، فراموشی، احساس اشتباه و بی‌قراری، احساس تهاجمی

اگر علائمی در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به‌واسطه مصرف دیازپام می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه نگه‌داری داروی دیازپام

• دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
• دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.


آیا می‌خواهید راجع به این داروها اطلاعات بیشتری کسب کنید؟


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا:

تهیه و ترجمه : مرجع تخصصی پزشکی و سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این دارو پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این دارو مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر