مشاوره آنلاین با بهترین متخصصین بصورت تلفنی و اینترنتی

صفر تا 100 عصب کشی دندان کودکان

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
صفر تا 100 عصب کشی دندان کودکان

چکیده مطلب 

شاید شما فکر کنید وقتی دندان شیری کودکان خراب می‌شود، باید آن را کشید، اما این کار صحیحی نیست. عصب کشی دندان شیری یکی از روش‌های نگه‌داشتن دندان کودکان در دهان است. در این مقاله ما هر چیزی که شما لازم دارید در مورد عصب کشی دندان کودکان بدانید را به شما آموزش می‌دهیم.

آیا عصب کشی دندان شیری لازم است ؟

دندان شیری کودک ملتهب و عفونی شده است، پوسیدگی دندان کودک زیاد شده و ایجاد دندان درد کرده است. وقتی به پزشک مراجعه می‌کنید، انتظار دارید پزشک دندان را بکشد و دلیل شما هم این است که همه می‌دانند دندان شیری کودکان در نهایت می‌افتد. ممکن است موجب تعجب شما شود، اما پزشک دندان کودک را نمی‌کشد بلکه عصب کشی دندان شیری را توصیه می‌کند.

اهمیت عصب کشی دندان شیری

در سال‌های اخیر، دندان‌پزشکان به این باور رسیده‌اند که حفاظت و نگهداری دندان‌های شیری به اندازه دندان‌های دائمی اهمیت دارند. دلایل عصب کشی دندان کودکان در زیر آمده است:

  1. کشیدن زود هنگام دندان می‌تواند موجب بروز اختلال در جویدن شود.
  2. از دست دادن دندان های شیری قبل از زمان درست باعث ایجاد اختلال در تکلم کودکان می‌شود.
  3. عصب کشی دندان کودکان باعث می‌شود دندانهای شیری سر جای خود باقی بمانند و نظم و ترتیب دندان‌های دائمی به هم نخورد؛ چون هر دندان شیری جای دندان دائمی را حفظ می‌کند.

همه دندان‌های کودکان به یک‌باره نمی‌افتند و هیچ دندانی هم زودتر از موعد خودش لق نمی‌شود. اگر دندان کودک قبل از زمان خودش بیفتد، دندان‌های باقی مانده جابجا می‌شوند و جای دندان‌های دیگر را می‌گیرند. این یکی از اصلی‌ترین علت کج درآمدن دندان دائمی است. دندان‌های کج و روی هم افتاد به سختی تمیز می‌شوند و باعث ایجاد مشکلات دندانی در آینده شده و کودک مجبور به طی کردن مراحل ارتودنسی دندان می‌شود.

یک پیشنهاد رایگان به کاربران : در صورتی که سوالی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره پزشکی آنلاین سایت پزشکی دکتر سوشا مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید. 

نشانه‌های نیاز به عصب کشی دندان شیری در کودکان

وجود درد در یک دندان معمولاً نشان‌دهنده شرایط بسیار زیادی است. روش‌های زیادی برای از بین بردن درد دندان در کودکان وجود دارد. اگر پزشک نتواند علت دندان درد در کودکان را تشخیص دهد، احتمالاً عفونت در قسمت ریشه یا کانال دندان شیری وجود دارد. با انجام عکس‌برداری می‌توان این مشکل را تشخیص داد و اقدام به عصب کشی دندان شیری کرد.

وجود عفونت دندانی در کودکان می‌تواند عامل بوی بد دهان آن‌ها باشد. برای آشنایی با ” 5 دلیل اصلی بوی بد دهان کودکان ” این مقاله را از مرجع پزشکی دکتر سوشا مطالعه نمایید.

عصب کشی دندان شیری : نشانه‌های نیاز به عصب کشی دندان شیری در کودکان

آیا دندان شیری ریشه دارد؟

پاسخ این سؤال مثبت است. شاید با خود فکر کنید چرا وقتی دندان‌های شیری می‌افتند ما ریشه‌های آن‌ها را نمی‌بینیم؟ جواب این سؤال به مراحل رشد دندان های کودک برمی‌گردد.

هر دندان شیری مثل دندان دائمی دارای ریشه‌های کاملی است. در زیر این دندان کامل شیری، جوانه دندان دائمی قرار دارد. وقتی کودک به سن رشد دندان های دائمی (بین 12 الی 8 سالگی) می‌رسد، جوانه دندان دائمی شروع به رشد می‌کند. رشد دندان دائمی پیام‌هایی به دندان های شیری ارسال می‌کند که موجب تحلیل رفتن ریشه آن‌ها می‌شود. به عبارت دیگر، وقتی دندان شیری کامل است، دندان دائمی بسیار کوچک است و هرچه دندان دائمی بزرگ‌تر می‌شود، دندان شیری تجزیه می‌شود.

در نتیجه وقتی دندان کودک می‌افتد که ریشه آن کاملاً تجزیه شده و دندان زیرین آن کامل شده است و ما هیچ ریشه‌ای متصل به دندان شیری نمی‌بینیم. پس اگر دندان‌پزشک کودک شما پیشنهاد عصب کشی دندان شیری را داد فکر نکنید سر شما کلاه گذاشته شده است!

آیا میدانید چه مواردی باعث ایجاد پوسیدگی در دندان کودکان می‌شود و چگونه می‌توان از آن پیشگیری کرد؟ برای اطلاع از این موضوع مقاله مهمترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان ” از مجله پزشکی دکتر سوشا مطالعه نمایید.

عصب کشی دندان شیری : آیا دندان شیری ریشه دارد؟

عصب کشی دندان شیری : ریشه دندان شیری

عصب کشی دندان کودکان چگونه است

عصب کشی دندان شیری چگونه است ؟ به دو روش عصب کشی دندان شیری انجام می‌شود: پالپوتومی و پالپکتومی

روش پالپوتومی برای عصب کشی دندان شیری

آناتومی دندان شیری نشان می‌دهد که ریشه دندان در میانه دندان که حفره نام دارد، قرار گرفته است و شاخه‌های آن به درون فک وارد می‌شوند. اگر قسمت عفونی و ملتهب دندان فقط در تاج دندان باشد، روش پالپوتومی استفاده می‌شود. در این روش، کل حفره میانی دندان برداشته می‌شود اما پزشک با ریشه‌های دندان کاری ندارد.

نواحی خالی دندان با موادی مثل آمالگام یا کامپوزیت پر می‌شود تا وقتی که زمان آن برسد و دندان بیفتد.

روش پالپکتومی برای عصب کشی دندان شیری

اگر تاج و ریشه دندان، هردو عفونی شده باشند، پزشک از روش پاپلکتومی برای عصب کشی دندان کودکان استفاده می‌کند. در این روش پزشک تمامی محتویات داخل حفره دندان را به همراه کل تاج و ریشه‌ها خالی می‌کند. همچنین پزشک عفونت موجود در ریشه‌ها را خالی می‌کند و با مواد خاصی پر می‌کند. همانند روش پالپوتومی، در نهایت تاج دندان هم پر خواهد شد.

مراحل عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان باید در مطب دندانپزشکی و تحت بی‌حسی انجام شود. در برخی شرایط، به دلیل ترس و همکاری نکردن بچه‌ها، عصب کشی دندان کودکان با بیهوشی انجام می‌شود.

پیش از آغاز عصب کشی دندان کودکان ،پزشک نوعی مانع پلاستیکی در اطراف دندان شیری می‌گذارد تا آن را از بقیه دندان‌ها جدا کند که از انتقال عفونت به بقیه دندان‌ها جلوگیری شود. سپس دندان‌پزشک با استفاده از مته، حفره کوچکی در دندان ایجاد می‌کند که به حفره میانی دندان ( پالپ دندان ) دسترسی داشته باشد. با استفاده از ابزارهای مخصوص، پزشک بخش بیمار بافت دندان را جدا می‌کند.

بعد از اینکه قسمت‌های آسیب‌دیده دندان برداشته شدند، با استفاده از محلول آنتی‌سپتیک و آنتی باکتریال دندان را شست‌وشو می‌دهند. سپس همه حفره‌های دندان را با گوتاپرکا (نوعی ماده طبیعی که مثل پلاستیک می‌ماند) پر می‌کند. استفاده از گوتاپرکا برای این است که سوراخ ایجاد شده در کانال بسته شود.

وقتی پوسیدگی برداشته شد، فضای خالی ضد عفونی شد، استریل و پر شد، یک تاج برای دندان ساخته می‌شود. تاج برای این است که از پوسیدگی‌های بیشتر جلوگیری شود. موادی که برای پر کردن دندان استفاده می‌شوند خطری برای کودکان ندارند.

برای اینکه فرزند شما دندان‌های سالم‌تری داشته باشد، باید با  ” بهترین روش مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ” آشنا باشد. با مطالعه این مقاله و مشاهده ویدئوهای آموزشی آن، به سلامت کودکتان کمک کنید.

آیا عصب کشی دندان کودکان درد دارد ؟

پیش از انجام کار، پزشک دندان کودک را بی‌حس می‌کند بنابراین در حین انجام کار کودک دردی حس نخواهد کرد. گاهی ممکن است بعد از اتمام عصب کشی دندان کودکان ، حساسیت دندانی یا کمی درد وجود داشته باشد. پزشک برای درد دندان کودکان بعد از عصب کشی داروی مسکن تجویز می‌کند.

عصب کشی دندان شیری : آیا عصب کشی دندان کودکان درد دارد ؟

نتیجه گیری:

اگر دندان‌های کودکان دچار پوسیدگی شدید شوند، عصب کشی آن‌ها کار صحیحی است. عصب کشی دندان شیری بهتر از کشیدن دندان‌ها است چون از نامنظم شدن دندان‌های دائمی جلوگیری می‌کند. عصب کشی دندان کودکان دقیقاً مراحلی مانند عصب کشی دندان‌های دائمی دارد.


غلط نامه سلامت : دندان شیری ریشه ندارد!

دندان شیری دارای ریشه است و به مرور زمان با رشد دندان دائمی زیرین آن، ریشه دندان شیری تحلیل میرود. در نتیجه وقتی دندان شیری می‌افتد هیچ ریشه ای مشاهده نمی‌شود اما این باور که دندان شیری به کلی ریشه ندارد کاملا اشتباه است.

سایر مقالات غلط نامه سلامت را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در سایت ثبت کنید.


اسم دیگر مقاله :

  • عصب کشی دندان کودک 3 ساله
  • عصب کشی دندان کودک 5 ساله
  • عصب کشی دندان کودک سه ساله
  • عصب کشی دندان کودک 4 ساله

منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

برچسب ها

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر