فروش لوازم آرایشی و بهداشتی (بالای مقالات)
فروش لوازم بهداشتی مادر و کودک ( داروها)

مراقبت از پوست نوزادان: نوع پوست کودک شما چیست؟

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 6 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
مراقبت از پوست نوزادان: نوع پوست کودک شما چیست؟

چکیده مطلب : پوست نوزادان در مقابل پوست بزرگسالان تا دوسالگی بسیار حساس و شکننده است. در برخی از کودکان میزان حساسیت پوستی بسیار زیاد بوده و تحت تأثیر عوامل بیرونی مانند اسهال یا گرمای زیاد و مصرف داروها دچار سوختگی می‌شود. این حساسیت و سوختگی پای نوزادان معمولاً در قسمت‌هایی که پوشک بسته می‌شود اتفاق می‌افتد. برای درمان این آسیب‌های پوستی شستشوی مکرر و خشک‌کردن کامل و همچنین آزاد گذاشتن پاهای نوزاد می‌توانند مفید واقع شوند.

مراقبت از پوست نوزادان: نوع پوست کودک شما چیست؟

هنگامی‌که تحریکات پوستی، قرمزی و لکه‌های پوستی در بدن شما اتفاق می‌افتد به‌احتمال زیاد در نتیجه‌ی قرار گرفتن شما در زیر آفتاب بوده و روال عادی دارد. اما وقتی نوبت به مراقبت از پوست کودک شما می‌رسد؛ شرایط متفاوت بوده و ممکن است در انتخاب نحوه‌ی درمان سوختگی پوست نوزاد خود در بین طیف وسیعی از محصولات مختلف تردید داشته باشید. برای انتخاب یک درمان کارآمد ابتدا لازم است شما به سؤالات مختلف در مورد پوست کودک پاسخ دهید. به طور مثال: آیا این محصول یا روش درمان پوست حساس کودک را تحریک می‌کند؟ آیا بی‌خطر و طبیعی است؟ چگونه نوع پوست کودک را تشخیص دهم؟

اگر کودک شما پوستی لطیف و نرم دارد:

احتمال دارد کودک شما پوستی طبیعی و نرمال داشته باشد. در این شرایط، کودک شما هیچ علائم قابل‌توجهی از خشکی یا حساسیت و ظاهری نامناسب ندارد. این موضوع را به خاطر داشته باشید که اگرچه پوست کودک شما هیچ نشانه‌ای از تحریک و حساسیت نداشته باشد اما همچنان پوست کودک متولد شده به طرز شگفت‌انگیزی شکننده است زیرا سطح کامل پوست آنها تا سن 2سالگی کاملاً رشدنیافته است.

راه‌های مراقبت از پوست نرمال کودک

برای جلوگیری از خشک شدن و تحریک پوست نرمال کودک، محافظت صحیح از پوست کودکان بسیار مهم است. این مراقبت‌ها شامل جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد تحریک‌کننده مانند عطر و رنگ‌ها (به‌خصوص در چند ماه اول زندگی کودک) است. همچنین، استفاده از فرآورده‌های روغنی در حین حمام یا بعد از حمام یا در هنگام تغییر پوشک به حفظ رطوبت پوست نوزاد کمک می‌کند. اگر گاهی اوقات پوست کودک شما بسیار خشک بوده و خارش داشته باشد. این احتمال وجود دارد که کودک، پوستی مستعد آتوپیک atopic-prone داشته باشد.

درماتیت آتوپیک (Atopic dermatitis) که به‌عنوان اگزما نیز شناخته می‌شود. این عارضه به طور معمول به‌صورت لکه‌های خشکی روی پوست ظاهر می‌شود که می‌توانند بزرگ و قرمز شوند و معمولاً دردناک بوده و همراه با خارش هستند. این شرایط می‌تواند یک وضعیت چرخه‌ای باشد که بین دوره‌های ناراحتی و تسکین برای کودک شما به‌صورت متناوب اتفاق بیفتد. گاهی اوقات این عارضه یک بیماری ارثی است و اگر سابقه خانوادگی نیز وجود داشته باشد، احتمالاً کودک شما به اگزما مبتلا می‌شود. این بیماری می‌تواند در اوایل 2 ماه اول زندگی ظاهر شود.

اگر پوست کودک شما زبر و گاهی پوسته‌پوسته است:

پوسته پوسته شدن پوست کودک

به‌احتمال زیاد پوست کودک خشک خواهد بود. پوست نوزادان می‌توانند درجه خشکی متفاوتی داشته باشند (دقیقاً همانند پوست بزرگسالان) خشکی پوست یک وضعیت سالیانه است، اما با سردتر شدن دمای هوا می‌تواند تشدید شود. همه نوزادان به دلیل ناکامل بودن سد پوستی هنوز قادر به حفظ سطح هیدراتاسیون (رطولت و آب کافی پوست) مناسب نیستند، به همین دلیل هیدراتاسیون دقیق برای نوزادانی که دارای خشکی پوست هستند، بسیار مهم است و در صورت ادامه داشتن اختلال و درمان نکردن این امر مستعد آسیب بیشتر است.

راه‌های مراقبت از پوست زبر و پوسته‌پوسته شده‌ی کودک

بسیار مهم است که پوست را مرطوب نگه‌داشته و روغن‌های مخصوص را روی سطح پوست استعمال نمایید تا تبخیر آب را از روی پوست کاهش دهید. همچنین از پاک‌کردن سطح پوست با پارچه‌های خشن خودداری کنید.

اگر پوست کودک شما به‌راحتی در برابر هرگونه عوامل استرس روزانه قرمز می‌شود:

به‌احتمال زیاد پوست او بسیار حساس است. تحقیقات نشان می‌دهد از هر سه کودک یک کودک دارای پوستی بسیار حساس است. برخلاف سایر انواع پوست، تحریک پوست حساس اغلب در پاسخ به شرایط محیطی، گرمای شدید یا سرماخوردگی یا قرار گرفتن در معرض مواد معدنی از طریق آب سخت اتفاق می افتد. نوزادان با این نوع پوست بیشتر از داشتن خود پوست حساس، مستعد ناراحتی از عوارض جانبی پوست حساس هستند.

راه‌های مراقبت از پوست حساس کودک

از قرار گرفتن پوست در برابر مواد تحریک‌کننده شیمیایی مانند پارچه و رنگ و یا استرس جسمی مانند پارچه‌های خشن خودداری کنید. تا حد ممکن، سعی کنید کودک را با لباس‌های نرم بپوشانید. از محصولات بهداشتی بدون مواد تحریک‌کننده که به‌عنوان لایه محافظ نیز عمل می‌کنند استفاده کنید.

راه‌های مراقبت از پوست حساس کودک

شناخت پوست بسیار حساس کودک

پوست بسیار حساس کودک شکننده‌تر و آسیب‌پذیرتر از پوست بزرگسالان است. این بیماری با تمایل به قرمز شدن سریع در پاسخ به فشارهای روزانه (تغییرات آب‌وهوایی، اصطکاک لباس و …) مشخص می‌شود و همچنین با احساس ناراحتی، احساس سوزن سورن شدن و سفت شدن پوست خود را نشان می‌دهد.

 با تفاسیر بالا میتوان گفت سوختگی پای کودک و درمان آن، یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین مشکلاتی است که بعد از تولد نوزاد، مادران با آن سروکار خواهند داشت.

مقایسه پوست کودک با پوست بزرگسالان

پوست کودک شما مانند پوست همه‌ی نوزادان بسیار زیبا و بی‌نقص به نظر می‌رسد اما در واقع بسیار ظریف است. در بدو تولد، نوزادان‌، یک سد پوستی نابالغ دارند. پوست کودک شما در مقابل حملات روزانه محیطی بسیار ظریف و آسیب‌پذیر است و تا دو سالگی به مرحله اول بلوغ نمی‌رسد.در نتیجه بین تولد و دو سالگی، پوست کودک هنوز قادر به حفظ سطح مناسب رطوبت لازم برای عملکرد مناسب سلول‌های خود نیست. ناگفته نماند، پوست کودک در بدو تولد از منبع قدرت ناگفته‌ای برخوردار است. ذخیره سلول‌های بنیادی بی‌نظیر برای تمام طول عمر در این مدت باعث می‌شود پوست بتواند در تمام عمر بازسازی شود اما تا سن 2سالگی بسیار آسیب‌پذیر و شکننده است.

 

در این قسمت قصد داریم به چند نمونه از محصولات مؤثر در این زمینه‌ها بپردازیم. در صدر جدول محصولات مراقبت از پوست نوزادان برند موستلا قرار دارد. محصولات این شرکت به دلیل داشتن پایه‌ی گیاهی در اکثر نقاط جهان بسیار محبوب مادران هستند. برند موستلا با معرفی چندین محصول گیاهی در محصولات خود به یاری مادرانی شتافته است که نوزادانی با پوست‌های بسیار خشک و حساس دارند.

به سبد محصولات موستلا که سر بزنیم با انبوهی از پمادها و ژل‌های شستشوی مراقبتی برخورد خواهیم کرد که دست مادران را برای انتخاب بهترین پماد و محلول برای مراقبت از فرزند خود باز گذاشته است. استحمام با شامپوها و ژل‌های شستشو دهنده‌ی متناسب با پوست و موی کودکان و نوزادان این امکان را به مادران می‌دهد تا از همان بدو تولد مراقبت‌های ویژه‌ای را با استفاده از مواد گیاهی برای حفظ سلامتی نوزادان خود اتخاذ کنند. ژل شستشو دهنده‌ی سر و بدن کودک موستلا و شامپو نوزاد موستلا مدل فوم (Mustela Foam Shampoo for Newborns) نمونه‌هایی از این محصولات هستند.

محصولاتی که موستلا ارائه می‌دهد زمینه‌ساز تضمین داشتن پوستی سالم برای نوزادان به شمار می‌آید. این پمادها عموماً برای بازسازی، تغذیه، تسکین دهندگی و محافظ تعادل پوست‌های خیلی خشک و بدون چربی مفید هستند. بالم تغذیه‌کننده موستلا سری استلاتوپیا (Mustela Stelatopia Emollient Cream) و کرم ترمیم‌کننده و بازسازی کننده موستلا مدل استلاتریا (Stelateria Dermo-Repairing Care) ازاین‌دست از محصولات هستند. البته می‌توان به محصولاتی چون کرم تغذیه‌کننده صورت موستلا حاوی کلد کرم (Mustela Nourishing Cream with Cold Cream) نیز اشاره کرد که پوست را در برابر آسیب رساننده‌های خارجی مانند سرما، باد و هوای خشک محافظت می‌کند و احساس کشیدگی و قرمزی پوست را فوری از بین می‌برد.

شما همچنین می‌توانید برای شستشوی کودکانی که دارای پوست حساس هستند از لوسیون مرطوب‌کننده بدن موستلا هیدار ب ب نیز استفاده کنید این محصول می‌تواند آب‌رسانی کامل را به پوست کودک شما برساند و تا 41درصد محافظ اتصالات لایه‌های پوستی است.

محصولی دیگر از این برند که بسیار کارساز بوده و شما می‌توانید از این محصول به‌صورت روزانه جهت ماساژ نوزاد خود استفاده کنید. روغن ماساژ بچه موستلا مدل TK9875 از ترکیب روغن‌های گیاهی سرشار از اسیدهای چرب ضروری، روغن‌های معدنی و کمپلکس غنی شده از ویتامین‌های مختلف ساخته شده است که برای مرطوب کردن و تغذیه پوست نوزاد و افزایش جریان خون مویرگی بسیار مفید است.

فروش محصولات مراقبت از کودک موستلا

مادران همیشه نگران آسیب‌هایی هستند که ممکن است در اثر تابش نور آفتاب بر روی پوست ظریف نوزادان ایجاد شود هستند برای حل این نگرانی‌ها می‌توان از یک ضد آفتاب مخصوص کودکان استفاده کرد این محصولات معمولاً پایه گیاهی دارند و از پوست کودکان به‌خوبی محافظت می‌کنند.

هم‌زمان بااهمیت استفاده از پمادهای یاد شده موستلا می‌توان از کرم‌های ضدآفتاب مخصوص کودکان نیز استفاده کرد. موستلا برای انتخاب ضدآفتاب مخصوص کودکان نیز برند محبوب است. لوسیون ضد آفتاب موستلا (Mustela Very High Protection Sun Lotion) با 86درصد پایه طبیعی و گیاهی، ضمن محافظت از پوست نوزاد و کودک شما در برابر آسیب‌های نور خورشید لطافت بخش، نرم‌کننده و رطوبت رسان بسیار مناسبی نیز هست.

از سویی دیگر می‌توان برند ایگو را نیز به لیست شرکت‌های محبوب سازنده ضد آفتاب مخصوص کودکان اضافه کرد. رول ضد آفتاب کودک سان سنس کیدز ایگو SPF50 محصول یک شرکت استرالیایی بوده که به دلیل معرفی ضدآفتاب برای کودکان بالای 6 ماه بسیار موفق ظاهر شده است.

فروش ضد آفتاب کودک سان سنس کیدز ایگو SPF50

نتیجه گیری : سوختگی ناحیه‌ی پا در کودک به دلیل عوامل مختلفی اتفاق می‌افتد. پوشک نامناسب، تب، اسهال، مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک و … از عوامل سوختگی شدید پای کودک محسوب می‌شوند. کنترل شرایط محیطی و خشک‌کردن مناسب این نواحی هم‌زمان با استفاده از پمادها و لوسیون‌هایی که پزشک تجویز کرده است بهترین روش درمان سوختگی پای کودک است.

داروهای مرتبط با این مقاله
مشاهده و جستجوی داروهای بیشتر

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر