زمان تخمک گذاری زنان

مجله پزشکی و سلامت
1 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
زمان تخمک گذاری زنان

چکیده مطلب 

زمان تخمک گذاری زنان بسیار مهم است و دانستن آن می‌تواند به آن‌ها کمک کند که در این زمان اقدام به بارداری کنند یا اینکه در این زمان بااحتیاط بیشتری عمل کنند تا دچار بارداری ناخواسته نشوند. در این مقاله ساده‌ترین روش برای تشخیص زمان تخمک گذاری را به شما معرفی خواهیم کرد و مروری بر علائم تخمک گذاری خواهیم داشت.

تخمک گذاری چیست؟

اندام جنسی خانم‌ها شامل رحم و تخمدان‌ها و دیگر قسمت‌های مشترک با آن‌ها می‌شود. در تخمدان‌ها تعداد زیادی سلول تخمک از ابتدای تولد وجود دارند، بعد از رسیدن به سن بلوغ این تخمک‌ها بالغ شده و ماهیانه خارج می‌شوند.

بالغ شدن و خروج تخمک ‌ها از تخمدان در زمان خاصی از چرخه قاعدگی خانم‌ها اتفاق می‌افتد. برای اینکه قدم به قدم و به روش ساده زمان تخمک گذاری زنان را محاسبه کنید، باقی مطالب را دنبال کنید.

چرا دانستن زمان تخمک گذاری زن مهم است؟

دانستن زمان تخمک گذاری زن سه نکته مهم به همراه دارد:

 • شما می‌توانید با محاسبه زمان تخمک گذاری زمان پریود بعدی خود را نیز تخمین بزنید و برای آن آماده ‌باشید.
 • اگر بیماری مانند کیست تخمدان یا فیبروم رحم در فرد وجود داشته باشد با ثبت زمان تخمک گذاری و خونریزی می‌توان به آن‌ها پی برد؛ چون اختلال در این زمان‌ها می‌تواند نشان از وجود مشکلات باشد.
 • اگر قصد باردارشدن دارید می‌توانید با محاسبه زمان تخمک گذاری برای بارداری اقدام کنید.
 • اگر قصد باردار نشدن دارید می‌توانید با محاسبه زمان تخمک گذاری در این زمان با احتیاط بیشتری عمل کنید و از باردارشدن جلوگیری کنید. اگر از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنید، بهتر است عوارض آن‌ها را نیز بدانید. برای اطلاعات بیشتر مقاله ” قرص‌ های ضدبارداری چه عوارضی دارند ” را در مجله پزشکی و سلامت دکتر سوشا مطالعه کنید.

برای دریافت مشاوره پزشکی آنلاین سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

محاسبه زمان تخمک گذاری زنان

برای محاسبه زمان تخمک گذاری بعد از پریود به دو تاریخ نیاز دارید:

 • تاریخ روز اول خونریزی (پریود)
 • تعداد روزها تا شروع خونریزی بعدی

از روز اول خونریزی این ماه تا روز اول خونریزی ماه بعد را یک سیکل یا چرخه یا دوره پریود میگویند. مثلاً اگر ماه گذشته خونریزی شما در روز یکم و این ماه خونریزی شما روز بیست و ششم شروع‌شده باشد، سیکل شما بیست‌وشش روزه است. پس تا اینجا متوجه شدیم که تعداد روزهای سیکل را چگونه حساب کنیم.

مرحله بعدی محاسبه روز تخمک گذاری است. برای این کار کافی است تعداد روزهای سیکل را نصف کنید و از روز شروع پریود به همان تعداد روز را بشمارید و یک روز کمتر و بیشتر آن را برای زمان تخمک گذاری در نظر بگیرید. در مثال بالا، سیکل بیست‌وشش روزه را که نصف کنیم حاصل 13 است، پس 13 روز بعد از روز اول خونریزی (یعنی یکم ماه) بیشترین احتمال تخمک گذاری است و روزهای 12 و 14 نیز احتمال تخمک گذاری وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر سه روز میانه‌ی سیکل، زمان تخمک گذاری است.

از سایت دکتر سوشا حتماً بخوانید : ” 5 نشانه نگران کننده دوران قاعدگی “

پیشنهاد: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سلامت زنان روی لینک کلیک کنید.

تصویر زیر نمودار زمان تخمک گذاری را نشان می‌دهد :

زمان تخمک گذاری زنان : محاسبه زمان تخمک گذاری زنان

راه ساده‌تری برای تشخیص زمان تخمک گذاری وجود ندارد؟

البته که وجود دارد! پیشرفت تکنولوژی به این موضوع نیز کمک کرده است. برنامه‌هایی برای اندروید و آیفون طراحی‌شده است که به شما کمک می‌کنند تاریخ پریود شدن و تخمک گذاری خود را همیشه تحت نظر داشته باشید. کافی است روز اول و آخر خونریزی ماهانه را در این برنامه‌ها ثبت کنید و باقی کارها را به خودشان بسپارید.

 این برنامه‌ها زمان تخمک گذاری و میزان شانس باروری را مشخص می‌کنند، وقتی پریودتان نزدیک است به شما یادآوری می‌کنند و اگر پریودتان به تأخیر بیفتد هم به شما یادآوری می‌کند. همچنین اگر زمان شروع و پایان پریود را طی چند ماه ثبت کنید، این برنامه‌ها زمان شروع پریود را نیز پیش‌بینی می‌کنند. این حالت برای افرادی که پریودهای نامنظم دارند بسیار مفید است.

لیست معروف‌ترین این برنامه ها در زیر آمده است:

 • Clue
 • Eve
 • Flo
 • Period Tracker
 • Pink Pad

زمان تخمک گذاری زنان : راه ساده‌تری برای تشخیص زمان تخمک گذاری وجود ندارد؟

زمان تخمک گذاری زن چند روز است؟

تخمک گذاری می‌تواند بین 12 الی 48 ساعت طول بکشد، اما در حدود یک هفته احتمال بارداری وجود دارد. در برخی موارد حتی تا ده روز نیز احتمال باروری وجود دارد چون اسپرم‌ها می‌توانند در لوله‌های تولیدمثلی خانم‌ها تا پنج روز زنده بمانند.

زمان تخمک گذاری و علائم آن

تغییر در مخاط رحم: در این زمان هورمون استروژن زیادی ترشح می‌شود که باعث می‌شود مخاط رحم بی‌رنگ و حالت کشسان مثل سفیده تخم‌مرغ داشته باشد.

حساسیت به بو: در بیشتر خانم‌ها در زمان تخمک گذاری حس بویایی قوی‌تر می‌شود. این ‌یک ترفند طبیعت است که خانم‌ها را به فرومون آندرواستنون مردانه جذب کند و درنتیجه نزدیکی شانس بالاتری برای تولید زاده‌ها وجود داشته باشد.

درد و حساسیت در سینه‌ها: به دلیل افزایش تولید هورمون‌ها قبل و بعد از زمان تخمک گذاری، سینه‌ها و نوک آن‌ها در این زمان حساس‌تر می‌شوند.

درد خفیف در لگن و شکم: برخی از خانم‌ها می‌توانند تخمک گذاری را حس کنند. این حس معمولاً به‌صورت یک درد خفیف در قسمت پایینی شکم در یک سمت (هرماه یک سمت از شکم، چون هرماه یکی از تخمدان‌ها به‌نوبت فعال می‌شوند) احساس می‌شود. درباره ” علت دردهای لگن و راه‌های درمان آن ” در سایت سلامتی و دانستنی‌های پزشکی drsosha بیشتر بخوانید. برای انجام پرسش و پاسخ پزشکی رایگان سؤالات پزشکی خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

 این حس خودبه‌خود جای نگرانی ندارد و طبیعی است؛ اما اگر این دردها غیرقابل‌تحمل باشند و با مصرف قرص‌های مسکن از بین نروند، ممکن است نشان از وجود کیست تخمدان باشند. همچنین کیست می‌تواند علت اختلال در تخمک گذاری باشد. برای اطلاعات بیشتر مقاله ” کیست تخمدان، علائم و رفع مشکلات کیست تخمدان ” را از سایت سلامت و پزشکی دکتر سوشا مطالعه کنید.

لکه بینی و ترشحات قهوه‌ای: در زمان تخمک گذاری مشاهده لکه‌های قهوه‌ای طبیعی است. در این زمان فولیکولی که از سلول تخمک محافظ می‌کند، پاره می‌شود و باعث خونریزی بسیار خفیفی می‌شود.

 اگرچه این علامت خیلی شایع نیست، اما می‌تواند وجود داشته باشد و جای نگرانی نیست. اگر این لکه بینی ادامه داشته باشد، می‌تواند نشان از عفونت دهانه رحم باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کرد.

افزایش میل جنسی: این هم یکی دیگر از ترفندهای مادر طبیعت است. افزایش تمایل جنسی در زمان تخمک گذاری زنان باعث می‌شود شانس بارداری و ادامه نسل بیشتر شود.

تغییرات گردنه رحم: در زمان تخمک گذاری، گردنه رحم بلندتر، نرم‌تر و بازتر می‌شود. البته تشخیص حالت عادی گردنه رحم از حالت آن در زمان تخمک گذاری می‌تواند نیازمند زمان باشد.

زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم

تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم احتمالاً برای شما مشکل است. علائمی که در بالا ذکر شد در بیشتر خانم‌ها در زمان تخمک گذاری وجود دارند، شما هم می‌توانید با تحت نظر گرفتن این علائم به زان تخمک گذاری آگاه شوید. یکی از مشکلاتی که باعث ایجاد اختلال در زمان پریود می‌شود کیست هموراژیک تخمدان است. مطالعه این مقاله و دیگر مقالات مرجع پزشکی و سلامت دکتر سوشا را از دست ندهید.

یک راه دیگر برای تشخیص اینکه آیا زمان تخمک گذاری هست یا خیر استفاده از کیت تشخیص تخمک گذاری است. این کیت‌ها مثل بی‌بی چک عمل می‌کنند. با گذاشتن این نوارها در ادرار، می‌توان زمانی که تخمک گذاری اتفاق می‌افتد را تشخیص دهید.

نتیجه گیری:

در این مقاله متوجه شدیم که برای تعیین زمان تخمک گذاری زنان لازم است طول سیکل ماهانه آن‌ها را بدانیم تا بتوانیم برای بارداری اقدام یا از آن جلوگیری کنیم. همچنین با استفاده از برنامه‌های موبایل می‌توان زمان تخمک گذاری و خونریزی را تعیین کرد. در چرخه‌های نامنظم نیز می‌توان از کیت تشخیص تخمک گذاری برای تعیین زمان آن استفاده نمود.


غلط نامه سلامت : زمان تخمک گذاری دقیقاً 14 روز بعد از تخمک گذاری نیست

زمان تخمک گذاری دقیقاً 14 روز بعد از تخمک گذاری نیست! خیلی از خانم‌ها فکر می‌کنند زمان تخمک گذاری دقیقاً 14 روز بعد از شروع پریود است، درصورتی‌که این زمان بستگی به تعداد روزهای سیکل ماهانه دارد. به‌عبارت‌دیگر هر تعداد روزی که سیکل شما دارد، سه روز وسط آن زمان تخمک گذاری است. سیکل ممکن است بین 21 تا 35 روز در خانم‌های مختلف طول بکشد.

سایر مقالات غلط نامه سلامت را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در سایت ثبت کنید.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا : 


منبع مقاله :

تهیه و ترجمه : سایت سلامت دکتر سوشا

برچسب ها

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

با سلام ، حدودا يك سالي است ازدواج كرده ام ، در اين مدت اكثر اوقات پريود منظمي نداشتم به دكتر مراجعه كردم و آزمايشات لازم را انجام دادند و تشخيص اين بود كه موردي وجود ندارد فقط اينكه دكتر گفت قسمت سمت چپ مقداري متورم است كه به من قرص پيشگيري داد براي تنظيم پريود و اينكه بتواند تشخيص دهد اين تورم از چيست .
بعد از استفاده از قرصها مدتي پريود من منظم شد ، ديگر به دكتر مراجعه نكردم . الان دو سري است كه دوباره نامنظم است و اين سري من حدودا دو هفته است كه خونريزي دارم ولي نه به طور مداوم .. مثلا سه روز فقط لكه هاي قهوه اي و يك روز خونريزي شديد باز دو روز لكه هاي قهواه اي و يك روز بدون هيچ خونريزي باز خونريزي هاي آني بعد لكه بيني .. خيلي نگران هستيم ، دو هفته است كه اين وضعيت ادامه دارد با توجه به اينكه ما ايران زندگي نميكنيم ممنون ميشم راهنمايي كنيد ..

مشاهده کامل

کارشناس وب سایت (2)
با سلام شما حتما باید سونوگرافی انجام دهید تا مشخص شود مشکل از چیست، شاید تورم در تخمدان سمت چپ به دلیل کیست باشد. کیست ها میتوانند چرخه قاعدگی را همانطور که ذکر کردید دچار اختلال کنند. با مراجعه به پزشک خود از ایشان بخواهید سونوگرافی انجام دهد تا علت مشکل شما مشخص شود. مطالعه مقالات زیر توصیه میشود: کیست تخمدان ، علائم و رفع مشکلات کیست تخمدان سندروم تخمدان پلی کیستیک
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر