مشاوره آنلاین با بهترین متخصصین بصورت تلفنی و اینترنتی

علت شنیدن صدای سوت در سر؛ (صدای تق تق در سر، وزوز سر)

مجله پزشکی و سلامت
1 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
علت شنیدن صدای سوت در سر؛ (صدای تق تق در سر، وزوز سر)

شنیده شدن صدا در سر: صدای وزوز، تق تق، سوت، نبض و غیره

شنیده شدن صدا در سر

در جاهای خیلی ساکت اکثر مردم می‌توانند صدای افتادن یک قطره را بشنوند، اما افرادی که از وزوز گوش رنج می‌برند، در این شرایط صداهای دیگری می‌شنوند که اغلب شامل صدای زنگ زدن، سوت زدن، تق تق، صدای نبض، صدای باد و برخی صداهای دیگر می‌باشد. برخی مردم این صداها را به صدای قطار باری تشبیه می‌کنند که به طور دائم در مغز آن‌ها در حرکت است و باعث شنیده شدن صدا در سر می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” شایع ترین علل و موثرترین راههای درمان خارش گوش ” را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سوالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

علل شنیده شدن صدا در سر

نکته جالب این است که افرادی که ضعف شنوایی دارند نیز می‌توانند وزوز گوش داشته باشند، 90% افراد مبتلا به وزوز گوش افت شنوایی دارند. قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند می‌تواند موجب آسیب به گوش و همچنین افت شنوایی و سپس شنیده شدن صدا در سر شود.

بسیاری از داروها می‌توانند موجب بروز وزوز گوش شوند. اگر احتمال می‌دهید که داروهایتان باعث ایجاد وزوز گوش شما شده است، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. آلرژی، تومور، مشکلات قلبی و بیماری‌های فک و گردن نیز می‌تواند موجب وزوز گوش شود.

شنیده شدن صدا در سر همچنین می‌تواند ناشی از تشکیل موم بیش از حد در کانال گوش، عفونت گوش یا سینوس، اختلال TMJ ، مشکلات روحی و یا ناشی از اثر جانبی برخی داروهای خاص باشد.

برخی داروها علت شنیده شدن صدا در سر

برخی از داروهایی که می‌توانند موجب شنیده شدن صدا در سر شوند و یا این مشکل را تشدید می‌کنند عبارتند از:

 • آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی: از جمله ایبوپروفن و ناپروکسن
 • برخی از آنتی بیوتیک ها مانند سیپروفلوکساسین، داکسی سیکلین (ویبرومایسین و…)، جنتامایسین، ارتیرومایسین، تتراسایکلین، توبرامایسین و ونکومایسین.
 • داروهای ضد مالاریا مانند کلروکین و کینین
 • برخی از ضد انعقادها، از جمله کاربامازپین و اسید والپروئیک.
 • بعضی از داروهای سرطانی، از جمله سیس پلاتین (پلاتینول) و وین کریستین.
 • دیورتیک‌های حلقه‌ای (زمانی که به صورت داخل وریدی در دوزهای بالا داده می شود) از جمله بومتانید، فوروزماید و توراسماید.
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای مانند آمی تریپتیلین، کلومیپرامین و ایمی پرامین.

شنیدن صدای وزوز در سر | وزوز گوش

شنیدن هر نوع صدایی از جمله صدای سوت، باد، چکش، نبض و یا هر صدای عجیب و غریب دیگری وزوز گوش گفته می‌شود. حدود 50 میلیون آمریکایی دچار وزوز گوش هستند. این صدا برای تقریبا 25٪ از آن‌ها، همانند صدای فانتوم (هواپیمای جنگنده) آزار دهنده است و نیاز به مراجعه به یک متخصص دارند. وزوز گوش برای حدودا 2 میلیون نفر به طوری است که زندگی آنان را مختل کرده است.

شنیدن صدای سوت در سر

شنیدن صدای سوت در سر (نوعی وزوز گوش) بسیار رایج است و حدود 10 تا 15 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مشکل معمولاً کوتاه مدت است و می‌تواند بهتر شود و یا در نهایت به خودی خود از بین برود. شنیدن صدای سوت در گوش ممکن است بعد از رفتن به یک کنسرت اتفاق بیفتد.

با این حال، اگر شنیدن صدای سوت در سر برای دوره‌های طولانی مدت طول بکشد، می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و ممکن است به شدت آزاردهنده باشد. در این شرایط بهتر است با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید تا بتواند به شما در درمان این مشکل کمک کند.

راه درمان صدای سر

شنیدن صدای نبض در سر

وزوز گوش می‌تواند به صورت‌های مختلف باشد. وزوز گوش می‌تواند به صورت ریتمیک و منظم یا به صورت نامنظم باشد. صورت منظم آن می‌تواند به آرامی با ریتم قلب شما هماهنگ شود و صدایی که شما می‌شنوید صدای نبض و در واقع صدای گردش خون شما است.

برخلاف دیگر انواع وزوز گوش، که به نظر می‌رسد ناشی از قطع ارتباط بین صداهای گوش و مغز باشد، صدای نبض در مغز می‌تواند دارای منبع فیزیکی باشد.

برخی مشکلات در سیستم گردش خون می‌تواند باعث شنیده شدن صدای نبض در سر باشد. مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا، آنوریسم یا تومور مغزی و انسداد کانال گوش می‌تواند باعث شنیده شدن صدای ضربان در سر شود.

شنیدن صدای باد در سر

شنیدن صدای باد در سر می‌تواند به خاطر تحریک عضله کوچکی به نام تنسور تیمپانی در گوش باشد. تنسور تیمپانی عضله‌ای در درون گوش میانی است که همراه با عضله دیگری به نام عضله رکابی برای کاهش اثرات نامطلوب صدای بلند منقبض می‌شوند، این عضله ممکن است در اثر خمیازه کشیدن یا دندان قروچه تحریک شود و باعث شنیدن صدای باد در سر ‌شود.

پیشگیری از وزوز گوش

علل ایجاد وزوز گوش بسیار است اما خبر خوب این است که به سادگی می‌توان با یک سری اقدامات پیشگیرانه از ایجاد آن جلوگیری کرد:

 • اساسا باید برای پیشگیری از وزوز گوش از آسیب دیدن گوش با صدای بلند جلوگیری کرد. در برابر صداهای بلند گوش خود را محافظت کنید.
 • استرس را در زندگی تا آنجا که ممکن است کاهش دهید. برای این منظور، کارها و زمان خود را مدیریت کنید تا دچار استرس و کمبود وقت نشوید.
 • خوردن غذاهای متعادل و سالم و درکل داشتن یک شیوه زندگی سالم بهترین راه پیشگیری از صدای وزوز گوش است.
 • اگر حتی کوچک‌ترین صدایی در گوش خود حس کردید حتماً به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و سعی کنید از مزمن شدن آن جلوگیری کنید.

درمان وزوز گوش

تقریبا هیچ درمان شناخته شده و ثابت شده‌ای برای اکثریت قریب به اتفاق موارد بالا وجود ندارد. با مراجعه به یک پزشک متخصص و انجام یک سری آزمایشات که توسط پزشک تعیین می‌شود می‌توانید علت اصلی شنیده شدن صدا در سر خودتان را شناسایی کرده و به روش درمانی مناسبی برسید. متخصصین شنوایی سنجی نیز می‌توانند به شما در درمان وزوز گوش کمک کنند.

اگر دچار افت شنوایی همراه با وزوز گوش شده‌اید، به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. برای درمان وزوز گوش می‌توانید به پیشنهادات زیر عمل کنید:

دستگاه عایق صوتی برای درمان وزوز گوش

از یک دستگاه عایق صوتی استفاده کنید. این دستگاه، صدای سطح پایین را منتشر می‌کند که می‌تواند به کاهش یا نادیده گرفتن وزوز گوش کمک کند. گوش دادن به رادیو با صدای کم نیز می‌تواند کمک کند.

شنیدن صدا در سر: دستگاه عایق صوتی برای درمان وزوز گوش

اجتناب از مصرف داروهای مسبب شنیده شدن صدا در سر

در حال حاضر دارویی که وزوز گوش را به طور قطعی قطع کند، وجود ندارد. البته همانطور که گفته شد شنیده شدن صدا در سر می‌تواند از عوارض جانبی برخی داروها نیز باشد. اگر به پزشک متخصص مراجعه نمودید و دارو برایتان تجویز کرد، حتماً در مورد عوارض جانبی آن دارو اطلاعات بگیرید.

استفاده از تکنیک بیوفیدبک برای درمان وزوز گوش

همانطور که گفته شد استرس و مشکلات روی از علل شنیده شدن صدا در سر و یا وزوز گوش است. تکنیک بیوفیدبک به کاهش استرس و علائم وزوز گوش کمک می‌کند.

رفتار درمانی برای درمان وزوز گوش (CBT)

رفتار درمانی به شما کمک می‌کند که دیدگاه خود را در مورد صداهایی که می‌شنوید عوض کنید. این کار باعث کاهش استرس و اضطراب شما می‌شود.

مراجعه به مشاور برای درمان وزوز گوش

مشاور به شما کمک می‌کند با صدای گوش خود کنار بیایید و در آرامش فکری دنبال راهکارهای مقابله با آن بگردید.

کاشت حلزون گوش برای مقابله با شنیده شدن صدا در سر

درمان دیگری که به برخی از بیماران مبتلا به وزوز گوش پیشنهاد می‌شود، کاشت حلزون گوش می‌باشد.

گوش دادن به موسیقی

برخی افراد می‌گویند گوش دادن به موسیقی با صدای پایین و تمرکز روی آن می‌تواند ذهن شما را از وزوز گوش دور کند. یکی از بهترین موسیقی‌ها صدای طبیعت است که می‌توانید به صورت ضبط شده نیز استفاده کنید.

شنیده شدن صدا در سر : گوش دادن به موسیقی

دوری کردن از محیط‌های شلوغ

اگر محیط کار پر سر و صدا دارید برای مقابله با وزوز گوش سعی کنید از گوشی‌های مخصوص و عایق صدا استفاده کنید.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا : 


منبع مقاله :

تهیه و ترجمه : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

باعرض سلام خدمت شما و ممنون از سایت خوبتون. بنده از ۴ سال پیش با صدای زنگ در جمجمه مواجه شدم که خفیف بود تا یک سال درگیر بودم که شکرخدا برطرف شد اما بعد ۳ سال دوباره اوت کرده وکم کم بیشتر شد. همراه با نوسان به نظرتون چه دارویی مصرف کنم که قطعا برطرف بشه
بازم ممنون

مشاهده کامل

سلام من ۳،۴ماهی هست که سرم را که تکان های ریز میدم از سر و گردنم صدای تق میشنوم. ولی هیچ درد یا علائم دیگری ندارم ولی اذیت کنندس.

مشاهده کامل

مشکل من اینه که یه شب تو خواب ناگهان تپش قلب من بالا رفت طوری که من را سریع بردن بيمارستان و دو روز بستری بودم .همه تست ها را انجام دادم :
اکو قلب – تست ورزش – آزمایش خون
نهایت گفتن که چربی تری گلیسیرید شما بالاست و مشکل معده ای دارید . همه دکترها رفتم . آندوسکوپی کردم . مشکلی وجود نداشت ولی تری گلیسیرید همچنان بالا بود ولی باز هم بعضی وقتها تپش قلب سراغم میامد .
حدود سه ماهی است که صدایی مثل صوت هم به سمت چپ سرم و داخل احساس میکنم که آزاردهنده است
همچنین یکدفعه تو خواب میپرم و احساس میکنم که پشت کله ام خالی شده و میخواهد بترکد .داروی اعصاب هم مدتی خوردم ولی افاقه نکرده.
دکتر جان من نمیخوام شب شه چون تا سرم را میزارم بخوابم سرم میخواهد منفجر شه .نميدونم چکار کنم ? ممنون میشم راهنمایی کنید .کمکم کنید

مشاهده کامل

کارشناس وب سایت (2)
متاسفیم که مشکل شما تا این حد آزار دهنده شده است. ما میتوانیم چند توصیه به شما داشته باشیم که احتمالا در بهبود مشکل شما میتواند موثر باشد. اول اینکه تنها چیزی که به نظر میرسد به وجود آورنده مشکل شما باشد همین تری گلیسرید است. افزایش میزان تری گلیسرید خون باعث افزایش فشار خون میشود. مواردی که در مورد درد پشت سر و شنیدن صدا در گوش اشاره کردید هم ممکن است به همین علت باشد. احتمالا موثرترین کار برای شما کاهش همین تری گلیسرید است. اگر شما از دخانیات یا مواد مخدر یا الکل مصرف میکنید، باید آنها را به تدریج کم و در آخر کلا ترک کنید چون خود آنها نیز باعث مشکلات شما میشوند. برای اینکه تری گلیسرید خود را کاهش دهید روش های زیر را پیش بگیرید: وزن خون را کاهش دهید. مخصوصا اگر اضافه وزن زیادی دارید شکر مصرف نکنید: مصرف قند و شکر باعث افزایش میزان تری گلیسرید میشود غذاهای فیبردار زیادی مصرف کنید غذاهای کم چرب مصرف کنید تحت نظر پزشک متخصص میتوانید امگا سه مصرف کنید ورزش کنید اگر از قبل داروهایی مصرف میکرده اید، شاید عوارض جانبی این داروها باعث بروز مشکلات شما شده باشد
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر