قرص های ضد بارداری چه عوارضی دارند؟

مجله پزشکی و سلامت
1 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
قرص های ضد بارداری چه عوارضی دارند؟

عوارض قرص های ضد بارداری

مجله پزشکی و سلامتقرص های ضد بارداری ، یکی از مؤثرترین روش‌های جلوگیری از بارداری است ، که بسیاری از زنان از این روش برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند. حدود 17 درصد از زنان ، در سن باروری از قرص های ضد بارداری استفاده می‌کنند. البته این قرص های ضد بارداری فقط برای جلوگیری از بارداری استفاده نمی‌شوند ، بلکه برای درمان برخی از بیماری‌های مربوط به زنان مانند تنظیم دوره قاعدگی ، دوره‌های قاعدگی نامنظم ، منوراژی (دوره‌های قاعدگی سنگین) ، دیسمنوره (دوره‌های قاعدگی دردناک) ، اندومتریوز ، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) ، کاهش خطر ابتلا به کیست‌های پستان، کیست تخمدان، بیماری التهابی لگن (PID) و حاملگی در لوله‌های فالوپ نیز کارایی دارند.
تحقیقات اخیر حقایقی را راجع به عوارض قرص های ضد بارداری نشان می‌دهند که هر زنی باید در مورد این داروهای جلوگیری از بارداری بداند.

1- لکه بینی بین دوره‌های قاعدگی از عوارض قرص های ضد بارداری

تقریباً 50٪ از زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می‌کنند،لکه بینی و خونریزی واژینال بین دوره‌ای (اغلب در 3 ماه اول شروع مصرف قرص) را تجربه می‌کنند. مشکل لکه بینی در 90% مواقع ، بعد از مصرف بسته سوم قرص های ضد بارداری ، برطرف می‌شود.
در طول لکه بینی نیز باید دقت زیادی روی مصرف قرص داشته باشید و هیچ دوزی از دارو را از دست ندهید. اگر کسی دچار خونریزی‌های شدید بین دوره‌ای و بیش از 5 روز شود، باید به پزشک مراجعه کند.
لکه بینی بین دوره‌ای می‌تواند به دلیل نازک شدن اندومتر رحم و یا تغییر سطح هورمون‌های بدن باشد.

2- حالت تهوع در اثر مصرف قرص های ضد بارداری

برخی از افراد بعد از استفاده از قرص های ضد بارداری ، حالت تهوع خفیفی را تجربه می‌کنند که بعد از گذشت مدتی از مصرف دارو ، از بین می‌رود. مصرف دارو همراه با غذا یا در زمان خواب ، می‌تواند حالت تهوع را کاهش دهد. در صورت مداوم بودن حالت تهوع ، باید به پزشک مراجعه کنید.

3- حساسیت به لمس سینه

مصرف قرص های ضد بارداری ، می‌توانند موجب بزرگ و حساس شدن سینه‌ها شوند. این عارضه مصرف قرص های ضد بارداری ، بعد از گذشت چند هفته از مصرف داروها ، از بین می‌رود ، اما گر درد ، بزرگی و حساسیت سینه‌ها بعد از چند هفته از بین نرفت ، باید به پزشک مراجعه کنید. کاهش مصرف کافئین و نمک ، می‌تواند این عارضه جانبی را کم‌تر کند.

حساسیت به لمس سینه

4- سردرد یکی از عوارض قرص های ضد بارداری

هورمون‌های جنسی یکی از عوامل بروز سردرد هستند و قرص های ضد بارداری با انواعی از هورمون‌های مختلف می‌تواند موجب بروز سردرد شود. هر چه سطح هورمون قرص‌های جلوگیری از بارداری پایین‌تر باشد ، احتمال سردرد کم‌تر است. اگر چه سردرد از عوارض قرص های ضد بارداری است ، اما بعد از چندین روز این عارضه بهبود می‌یابد. در صورتی که سردرد شما بهبود نیافت و مداوم بود به پزشک مراجعه کنید.

5- قرص‌های جلوگیری از بارداری و افزایش وزن

مطالعات هیچی ارتباطی میان مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری و افزایش وزن پیدا نکردند اما بسیاری از افراد احتباس مایعات در سینه و ران را بعد از مصرف این داروها ، گزارش می‌دهند.
استروژن موجود در قرص های ضد بارداری ، سلول‌های چربی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث بزرگ شدن سلول‌های چربی می‌شوند.

6- تغییرات خلق و خو در اثر مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری

برخی از افراد به خاطر مصرف قرص های ضد بارداری ، دچار افسردگی و تغییرات خلق و خو می‌شوند. یک مطالعه نشان می‌دهد که مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری موجب نازک شدن قشر مغز و نواحی از مغز شده که خلق و خو را تحت تأثیر قرا می‌دهند ، البته برای اثبات این موضوع ، مطالعات تکمیلی مورد نیاز است.

تغییرات خلق و خو در اثر مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری

7- پریود نشدن

پریود نشدن ، می‌تواند به عوامل دیگری مانند استرس، بیماری، سفر و اختلالات هورمونی یا تیروئیدی نیز مربوط باشد ، اما در برخی از افراد دیده شده است ، که استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری موجب شده است که یک ماه ، پریود نشوند یا پریود بسیار سبکی داشته باشند. اگر این موضوع چندین ماه پشت سر هم تکرار شد ، باید به پزشک مراجعه کنید.

8- تغییر در ترشحات واژن از عوارض قرص های ضد بارداری

ترشحات واژن در اثر استفاده از قرص های ضد بارداری ، تحت تاثیر قرار می‌گیرد ، و ممکن است کم یا زیاد شود.تغییر ترشحات واژن ، رابطه جنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد ، زیاد شدن ترشحات واژن موجب بهبود کیفیت رابطه جنسی می‌شود و کم شدن آن ، بالعکس.
به طور کلی تغییر ترشحات واژن مضر است و حتی زیاد شدن آن نیز می‌تواند نشانه‌ای از عفونت باشد و به همین دلیل در صورت مداوم بودن آن ، باید به پزشک مراجعه کنید.

9- عوارض قرص های ضد بارداری در کاهش میل جنسی

هورمون‌های موجود در قرص های ضد بارداری می‌تواند میل جنسی برخی از افراد را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، بسیاری از عوامل دیگر نیز می‌تواند به کاهش میل جنسی کمک کند. اگر کاهش میل جنسی شما بسیار شدید و مداوم بود ، به پزشک مراجعه کنید.
جالب است بدانید که قرص‌های جلوگیری از بارداری در برخی افراد موجب افزایش میل جنسی می‌شود. این افزایش میل جنسی ممکن است به دلیل تسکین علائم و بیماری‌های دردناک مانند دل درد قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی، اندومتریوز و فیبروئیدهای رحمی باشد.

عوارض قرص های ضد بارداری در کاهش میل جنسی

10- تغییر بینایی با لنز

تغییرات هورمونی ناشی از مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌تواند موجب احتباس مایعات در بدن شود که به نوبه خود می‌تواند باعث تورم و یا تغییر شکل قرنیه شود. زمانی که قرنیه دچار تورم شود ، بینایی فرد با لنز دچار مشکل می‌شود و این مشکل از عوارض قرص های ضد بارداری است.

© وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

با عرض سلام .مدت دوسال است که در اب دهان خون مشاهده می کنم. و مطمئن هستم که این خون مربوط به لثه و دهانم نیست با عکس از ریه دکتر ریه بهم گفت که ریه عفونی شدن و با مصرف چندین اسپری و دارو دیگر درمانم را شروع کردم اما بعد از دو سال با ااسکن از ریه هیچ مشکلی در ریه مشاهده نمی شود ولی هنوز خون می بینم.از ان زمان هم به بعضی غذا ها مثل روغن گوسفند ،فلفل دلمه ای و ادویه جات و کاکائو حساسیت پیدا کرده و بیشتر خون می بینم.اخیرا که به دکتر داخلی مراجعه کردم گفت شاید به دلیل اینکه چندین سال پیش برای تقویت هورمون زنانه داوی ضد بارداری مصرف می کردی در ریه شما دانه باشد و باید برونکوسکوپی شود ولی فعلا داروی سیتریزین و تری فلوئوپرازین بهم داده.لطفا نظر خود را بفرمایید.

مشاهده کامل

باسلام خانمی هستم ۱۸ساله. یک‌ هفته قبل از سیکل پریودی‌م باهمسرم رابطه پرخطر داشتم بعد نیم ساعت به جای ۲تاقرص اچ دی ۴تا خوردم و۱۲ساعت بعدش ۴تا دیگه..الان یک ‌هفته از زمان پریودیم میگذره و پریود نشدم.ایا بخاطر اون قرصاس؟واینکه احتمال بارداری چقدره؟

مشاهده کامل

کارشناس وب سایت (2)
با سلام مصرف قرص اچ دی در 24 ساعت اول تا حد چشمگیری احتمال بارداری را کاهش میدهد. اما عدم خونریزی میتواند هم به دلیل تغییرات هورمونی باشد هم بارداری. برای اطمینان میتوانید از بیبی چک استفاده نمایید.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر