مشاوره آنلاین با بهترین متخصصین زنان و زایمان

هیستروسکوپی چیست؟ (تشخیصی و جراحی هیستروسکوپی)

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
هیستروسکوپی چیست؟ (تشخیصی و جراحی هیستروسکوپی)

چکیده مطلب

هیستروسکوپی چیست؟ هیستروسکوپی و پولیپکتومی به چه روشی انجام می‌شود؟ هیستروسکوپی کورتاژ چیست؟
هیستروسکوپی درمانی چیست و چه تفاوتی با هیستروسکوپی تشخیصی دارد؟ عوارض هیستروسکوپی تشخیصی کدامند؟ آیا هیستروسکوپی درد دارد؟ پرسش‌های بالا از سوالات پرتکراری است که معمولا بانوان قبل از هیستروسکوپی از پزشک خود می‌پرسند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به سوالات شما پاسخ دهیم.

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی روشی است که هم به صورت هیستروسکوپی تشخیصی و هم به صورت هیستروسکوپی درمانی به کار می‌رود. در این روش یک لوله باریک که در انتهای خود چراغ و دوربین دارد از طریق واژن وارد رحم می‌شود و به پزشک اجازه می‌دهد به بررسی مشکلات رحم و لوله فالوپ بپردازد.

تفاوت هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی در چیست؟

شاید بسیاری از ما بخواهیم بدانیم تفاوت هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی در چیست؟ در هیستروسکوپی برش مستقیم وجود ندارد و لوله از طریق واژن وارد می‌شود. اما لاپاراسکوپی نوعی از جراحی است که لوله حاوی چراغ و دوربین از طریق برش کوچکی در شکم وارد بدن می‌شود و به بررسی مشکلاتی مانند کیست، چسبندگی رحم و غیره می پردازد.

روش هیستروسکوپی چیست؟

در ابتدا براساس تشخیص پزشک بی‌حسی موضعی یا بیهوشی کامل انجام می‌گیرد. هیستروسکوپی هم در مطب پزشک به صورت سرپایی و هم در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی قابل انجام است. یک اسپکولوم وارد واژن می‌شود و سپس به کمک آن لوله‌ی باریک حاوی دوربین و چراغ وارد دهانه رحم می‌شود. سپس یک مایع مانند سرم فیزیولوژیک یا گاز دی اکسید کربن وارد رحم می‌شود. این گاز فضای رحم را متسع می‌کند و خون و ذرات اضافی را دور می‌کند و پزشک می‌تواند به بررسی و درمان مشکلات رحم بپردازد. در اکثر موارد هیستروسکوپی نیاز به بستری شدن ندارد و بیمار می‌تواند بعد از گذشت چند ساعت به منزل مراجعه کند.

هیستروسکوپی چیست؟ : روش هیستروسکوپی چیست؟

عوارض هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی روشی تقریبا ایمن است. اما هر جراحی دارای درصد احتمال کمی از مشکلات است. عوارض هیستروسکوپی ممکن است شامل عفونت رحم، زخم رحم، خونریزی شدید، آلرژی به ضد عفونی کننده محل زخم و عوارض مربوط به بیهوشی باشد. اگر بعد از هیستروسکوپی دچار خونریزی شدید و تب و لرز شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

هیستروسکوپی و فیبروم

فیبروئیدهای رحم توده های غیر سرطانی و خوش خیمی هستند که در بسیاری از بانوان وجود دارد. پزشک می‌تواند برای تشخیص فیبروم از هیسترروسکوپی استفاده کند. برای اطلاعات بیشتر مقاله فیبروئید رحم را مطالعه کنید.

هیستروسکوپی و برداشتن پولیپ

تعدادی از بانوان به پولیپ رحمی مبتلا هستند و می‌توانند از هیستروسکوپی و پولیپکتومی کمک بگیرند. پولیپ برآمدگی‌ای به اندازه چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر هست که درون رحم ایجاد می‌شود و می‌تواند التهاب ایجاد کند. همچنین پولیپ ممکن است احتمال باروری را نیز کاهش دهد. در هیستروسکوپی درمانی پزشک می‌تواند در طی یک جراحی ساده به هیستروسکوپی و برداشتن پولیپ بپردازد.

هیستروسکوپی چیست؟ : هیستروسکوپی و برداشتن پولیپ

هیستروسکوپی و کورتاژ تشخیصی

در زمان انجام هیستروسکوپی پزشک می‌تواند به کورتاژ تشخیصی نیز بپردازد. کورتاژ تشخیصی روشی است که در آن از بافت رحم نمونه‌برداری می‌شود و برای تشخیص غیر طبیعی بودن سلول‌ها آزمایش می‌شود. کورتاژ تشخیصی به تشخیص و درمان بسیاری از مشکلات مانند خونریزی شدید و غیر عادی رحم می پردازد.

آیا عمل هیستروسکوپی درد دارد؟

عمل هیستروسکوپی معمولا دردناک نیست. با این وجود ممکن است هنگام انجام هیستروسکوپی دچار گرفتگی عضلات شوید. پزشک ممکن است برای ایجاد آرامش شما داروی آرام بخش تجویز کند. میزان بیهوشی و یا بی‌حسی و هیستروسکوپی بدون بیهوشی شما به هدف از هیستروسکوپی بستگی دارد. این عمل معمولا بین 5 تا 30 دقیقه انجام می‌شود و عمل سنگینی نیست. ممکن است پزشک به شما توصیه کند یک تا دو روز بعد عمل در منزل استراحت کنید.
عمل هیستروسکوپی کاملا تشخیصی نیست و برای درمان نیز به کار می‌رود بنابراین شما باید حدود یک هفته قبل از انجام عمل هیستروسکوپی از فعالیت جنسی خودداری کنید تا احتمال بروز عفونت در طی عمل کاهش یابد.

هزینه هیستروسکوپی چقدر است؟

هزینه هیستروسکوپی کاملا متغیر است و بستگی به عوامل مختلفی دارد. این امر که هیستروسکوپی تشخیصی و یا هیستروسکوپی درمانی است؛ شما به صورت موضعی بیهوش می‌شوید یا تحت بیهوشی کامل قرار می‌گیرید. هزینه تیم پزشکی شما چقدر است و عمل در مطب و یا بیمارستان انجام می‌شود در هزینه هیستروسکوپی تاثیر دارد. بنابراین برآورد هزینه بر عهده پزشک شما می‌باشد.

هیستروسکوپی چیست؟ : هزینه هیستروسکوپی چقدر است؟ : هزینه هیستروسکوپی چقدر است؟

انجام هیستروسکوپی به چه کسانی توصیه نمی شود؟

در هیستروسکوپی نیز مانند هیستروسالپنگوگرافی موارد منع عمل وجود دارد. انجام هیستروسکوپی در افراد حامله، دارای عفونت رحم و عفونت واژن توصیه نمی‌شود.

 

نتیجه گیری:

هیستروسکوپی عمل ساده و تقریبا بی‌خطری است که برای تشخیص و درمان مشکلات رحم نظیر وجود فیبروم، پولیپ، خونریزی شدید و غیره به کار می رود. این عمل معمولا بدون نیاز به بستری و در زمان کم انجام می‌گیرد. برای انجام هیستروسکوپی دچار اضطراب نباشید و توصیه‌های پزشک خود را به طور دقیق اجرا کنید.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر