فروش لوازم آرایشی و بهداشتی (بالای مقالات)

مهمترین عوارض بلیچینگ دندان

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 3 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
مهمترین عوارض بلیچینگ دندان

چکیده مطلب 

اگر شما به سفید کردن دندان هایتان فکر می‌کنید، بهتر است بدانید که کار خطرناکی انجام نمی‌دهید. هرچند مثل هر ماده شیمیایی که ما استفاده می‌کنیم، داشتن یک لبخند سفید بدون عوارض بلیچینگ دندان ممکن نیست. شاید بهتر باشد پیش از اینکه بخواهید از روش سفید کردن دندان یا همان بلیچینگ استفاده کنید، با عوارض آن آشنا شوید.

عوارض بلیچینگ دندان

بیشتر مردم فکر می‌کنند که با استفاده کردن از مواد سفید کننده دندان خطر کمی یا هیچ خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند و نتایج رضایت بخش است؛ اما برخی از افراد به یک یا چند مورد از عوارض جانبی بلیچینگ که در زیر آمده است، مبتلا می‌شوند:

  • حساسیت دندان: یکی از عوارض بلیچینگ دندان ، حساس شدن آن‌ها در حین عمل سفید کردن دندان و مدتی بعد از آن است. این مشکل به دلیل قرار گرفتن لایه دنتین در معرض مواد شیمیایی است. اگر پیش از اینکه برای انجام بلیچینگ اقدام کنید حساسیت دندانی دارید، حتماً با پزشک خود در این باره مشورت کنید تا روش مناسب سفید کردن دندان برای شما انتخاب شود. همچنین ممکن است پزشک لیستی از برندهای متفاوتی که محصولات دندانی برای کاهش حساسیت دارند را به شما معرفی کند.
  • آسیب بافت نرم: به این مشکل سوختگی شیمیایی لثه نیز گفته می‌شود. آسیب به بافت نرم در شرایطی اتفاق می‌افتد که مواد بلیچینگ دندان در حین عملیات سفید کردن دندان، با لثه‌ها برخورد داشته باشند. وقتی سوختگی شیمیایی اتفاق بیفتد، لثه‌ها بلافاصله بعد از سفید کردن دندان‌ها، به رنگ سفید درمیایند مخصوصاً اگر شما در مطب دکتر بلیچینگ را انجام داده باشید.

پیشنهاد: یکی از روش های ساده سفید کردن دندان در خانه با کمتری عوارض استفاده از پودر زغال است. برای آشنایی با این روش مقاله ” بلیچینگ دندان | سفید کردن دندان با زغال  ” را از سایت پزشکی و سلامتی دکتر سوشا مطالعه نمایید.

برای دریافت مشاوره دندانپزشکی آنلاین سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

مشکل سوختگی شیمیایی لثه زمان زیادی نیاز دارد تا برطرف شود و بافت لثه به سرعت به رنگ طبیعی خود بازنمی‌گردد، اما بسیاری از بیماران به محض تماس ماده هیدروژن پراکسید یا کربامید پراکسید با لثه از این مشکل آگاه می‌شوند و از تماس بیشتر آن با لثه جلوگیری می‌کنند. اگر از مواد یا ژل‌های خانگی سفید کننده دندان استفاده می‌کنید نیز ممکن است این اتفاق پیش آید. قرار دادن ژل یا ماده سفید کننده به مدت زیاد بر روی دندان‌ها باعث بروز التهاب و قرمزی در محل تماس ماده می‌شوند.

در موارد حاد سوختگی شیمیایی لثه از مواد سفید کننده، خونریزی و درد در لثه نیز ممکن است وجود داشته باشد. البته این مشکل را میتوانید درمان کنید؛ برای آشنایی با روش درمان مقاله ” تورم و قرمزی لثه را چگونه درمان کنیم ” را مطالعه نمایید.

  • نتایج نا امید کننده: نیز از عوارض بلیچینگ دندان هستند. بسته به رنگ اولیه دندان، نتایج بعد از سفید کردن دندان ممکن است آن چیزی نباشد که شما به دنبال آن بودید. اگر شما لکه‌های پررنگ روی دندان‌هایتان دارید یا نقاطی از دندان‌هایتان رنگ پریده به نظر می‌رسند، ممکن است بعد از بلیچینگ دندان تغییری در طیف رنگی این نقاط حس کنید. شاید بهتر باشد پیش از انجام بلیچینگ، به درمان لکه های قهوه ای روی دندان بپردازید.

اگر اغلب اوقات دندان‌هایتان را سفید میکنید، ممکن است بعد از مدتی دندان های شما به رنگ خاکستری یا شفاف به نظر برند، برعکس رنگ سفیدی که بعد از بلیچینگ دندان انتظار می‌رود. در نهایت، اگر شما تعدادی از دندان‌های شما پر یا روکش شده‌اند، باید بگوییم که مواد سفید کننده بر روی آن‌ها تأثیری نداشته و رنگشان را تغییری نمی‌دهد.

یک پیشنهاد رایگان به کاربران : در صورتی که سوالی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره پزشکی آنلاین سایت پزشکی دکتر سوشا مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید. 

عوارض بلیچینگ دندان : عوارض بلیچینگ دندان

چکاپ پیش از بلیچینگ دندان

برای پیشگیری از بروز عوارض بلیچینگ دندان ،حتماً قبل از انجام این کار (چه با مواد خانگی و چه در مطب پزشک) با یک دندان پزشک مشورت کنید. با قرار دادن تاریخچه دندان‌هایتان و همچنین معاینه ظاهر دندان‌ها، پزشک تصمیم می‌گیرد که شما کاندیدای خوبی برای سفید کردن دندان هستید یا خیر. حتی اگر تنها یک نقطه خاص از دندان‌هایتان رنگ نامطلوبی دارد، می‌توانید با مشورت پزشک تنها برای تغییر رنگ همان نقطه اقدام کنید. به این طریق می‌توانید انتخاب کنید که از روش های سفید کردن دندان در خانه استفاده کنید، از پزشک کمک بگیرید یا تنها به استفاده از خمیر دندان های سفید کننده اکتفا کنید.

برای آشنایی کامل با سفید کردن دندان در مطب ، این مقاله را از مجله پزشکی دکترسوشا مطالعه نمایید.

نتیجه گیری:

برای سفید کردن دندان ‌ها می‌توان از روش‌های خانگی استفاده کرد، یا اینکه با مراجعه به پزشک و با استفاده از محلول‌های خاص این کار را در مطب انجام داد. بلیچینگ دندان کار ساده‌ای به نظر می‌رسد و اغلب اوقات مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است عوارضی مثل حساسیت دندانی و آسیب به بافت لثه را به دنبال داشته باشد.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر