اختلالات جنسی به چه مشکلاتی گفته می‌شوند؟

مجله پزشکی و سلامت
1 نظر | مدت زمان خواندن مقاله:27 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
اختلالات جنسی به چه مشکلاتی گفته می‌شوند؟

چکیده مطلب 

اختلالات جنسی به چه مشکلاتی گفته می‌شوند؟ این مشکلات چگونه به وجود می‌آیند؟ آیا اختلالات جنسی قابل درمان‌اند؟ چه مشکلاتی در دسته اختلالات جنسی قرار می‌گیرند؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در این مقاله به آن‌ها پاسخ می‌دهیم. مطالعه ادامه مقاله را از دست ندهید.

اختلالات جنسی چیست ؟

اختلالات جنسی به هرگونه مشکلی گفته می‌شود که در انجام فعالیت‌های رضایت‌بخش رابطه جنسی مشکل ایجاد کند. فعالیت‌های رابطه جنسی شامل چند بخش هیجانی شدن (شامل میل جنسی و تحریک جنسی)، بخش ثبات این علائم، ارگاسم و در نهایت بازگشت به حالت اولیه می‌شود.

هر دوی خانم‌ها و آقایان ممکن است به اختلالات جنسی دچار شوند. در واقع یکی از شایع‌ترین مشکلات است که حدود ۴۰ درصد خانم‌ها و ۳۰ درصد آقایان در یکی از بخش‌هایی که ذکر شد، دچار اختلال هستند. اختلالات جنسی در هر سنی می‌تواند وجود داشته باشد، اما بیشتر از همه این مشکل در سنین ۴۰ الی ۶۵ سالگی به چشم می‌خورد.

بسیاری از مردم از صحبت کردن در مورد ناتوانی جنسی خود خجالت می‌کشند و به همین دلیل برای درمان اختلالات جنسی به پزشک مراجعه نمی‌کنند. اگر شما یا شریک جنسیتان به مشکلات جنسی دچار ستید، بهتر است بدانید که راه‌های درمانی متفاوتی برای شما وجود دارد. 

یکی از مواردی که می‌تواند منجر به بروز اختلالات جنسی شود، خودارضایی است. در مورد ” خود ارضایی مشکل اصلی جوانان ” از وب ‌سایت سلامتی drsosha بخوانید.

برای دریافت مشاوره پزشکی آنلاین سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

یک پیشنهاد رایگان به کاربران : در صورتی که سوالی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره پزشکی آنلاین سایت پزشکی دکتر سوشا مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید. 

تفاوت اختلالات جنسی و اختلالات جنسیتی چیست ؟

حالا که به تعریف اختلالات جنسی آشنا شدیم، بهتر است بدانیم چه تفاوتی بین اختلالات جنسیتی و اختلالات جنسی وجود دارد. همانطور که اشاره شد، اختلالات جنسی به مشکلات حین برقراری رابطه جنسی گفته می‌شود و می‌توان آن را با اسم اختلالات زناشویی نیز شناخت.

اما اختلال جنسیتی کاملاً مسئله متفاوتی است. برای این مسئله لازم است با سه اصطلاح آشنا شوی:

 • جنسیت (Sex): که با آن زاده شده‌ایم و به دو دسته مذکر و مؤنث تقسیم می‌شود.
 • گرایش جنسی: یعنی تمایل فرد برای برقراری رابطه جنسی با جنسیت خاص. مثلاً دگر جنس گرا (یا همان heterosexual ) که شامل اکثریت افراد می‌شود که به جنس مخالف گرایش جنسی دارند مثل رابطه مرد با زن؛ همجنسگرا (یا همان homosexual) که شامل افرادی است که به برقراری رابطه جنسی با هم‌جنس خود تمایل دارند مثل رابطه زن با زن یا مرد با مرد؛ و دوجنس گرا (یا همان bisexual) که شامل افرادی است که به برقراری رابطه جنسی با هردو جنسیت مذکر و مؤنث تمایل دارند مثل رابطه یک مرد با مرد و زن.
 • هویت جنسی: به معنی تشخیص ذهنی فرد از خودش به عنوان مرد یا زن است. مثلاً ممکن است فردی با جنسیت مؤنث (اندام تناسلی مؤنث) زاده شود، اما از نظر ذهنی و رفتاری کاملاً مذکر باشد. در نتیجه هویت جنسی این فرد مذکر است، هرچند جنسیت او مؤنث است.

حالا بازگردیم به ادامه مطلب. اختلالات جنسیتی به وجود تناقض بین جنسیت و هویت جنسیتی گفته می‌شود. یعنی ممکن است فردی از نظر جسمانی تمامی ویژگی‌های ظاهری یک خانم را داشته باشد، به بلوغ برسد، سینه‌هایش رشد کند و پریود شود، اما از نظر ذهنی، رفتاری و گرایش‌های جنسی کاملاً مانند یک آقا رفتار کنند. در این حالت گفته می‌شود که فرد به اختلالات جنسیتی یا اختلال هویت جنسیتی دچار است و به این افراد دگرجنس (تراجنس یا ترنس جندر – transgender) گفته می‌شود.

دقت داشته باشید که ترنس بودن کاملاً متفاوت از اختلالات دو جنسیتی است. دو جنسه بود اصطلاحی است که به افرادی گفته می‌شود که از نظر پزشکی به طور دقیقی در دسته بندی زن یا مرد قرار نمی‌گیرد. این مسئله می‌تواند به دلایل هورمونی، کروموزومی یا آناتومیک باشد.

امیدواریم که تا این قسمت مطالب واضح بوده باشد و متوجه تفاوت اختلالات جنسی و اختلالات جنسیتی شده باشید و از این به بعد این دو اصطلاح را به درستی استفاده کنید.

علت اختلالات جنسی چیست ؟

دلایل فیزیکی اختلالات جنسی : بیماری ها یا شرایط زیر می‌تواند باعث مشکلاتی در عملکرد جنسی شود:

 • عفونت ادراری یا سرطان
 • دیابت
 • بیماری‌های قلبی و عروقی
 • فشارخون بالا
 • کلسترول بالا
 • تغییرات هورمونی
 • اعتیاد به الکل
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • اختلالات اعصاب
 • بیماری‌های مزمن مثل از کار افتادگی کلیه
 • تخریب سلول‌های عصبی

اگر اختلالات جنسی به دلایلی که ذکر شد به وجود آمده باشد، نمایش پزشکی می‌تواند تا حد زیادی مشکلات را بهبود بخشد.

دلایل روانی اختلالات جنسی :بسیاری از افراد به دلیل وجود مشکلات روانی در عملکرد جنسی خود مشکلاتی دارند. عواملی مثل نگرانی در مورد کیفیت رابطه جنسی، حس گناه در حین فعالیت جنسی ، مشکلات عاطفی، افسردگی ، استرس ، اضطراب ، نارضایتی از بدن ، تأثیرات سوانح گذشته مثل تجاوز جنسی ، سو استفاده جنسی یا تجربه بد رابطه جنسی همگی می‌توانند در عملکرد جنسی تأثیر منفی داشته باشند.

 میل جنسیم کم شده چطور اونو درمان کنم ؟برای اطلاع از پاسخ این سؤال روی لینک کلیک کنید.

علائم و نشانه‌های اختلالات جنسی

نشانه‌های اختلالات جنسی بسیار متنوع هستند. شایع‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

نشانه ها در خانم‌ها و آقایان:

 • نداشتن تمایلات جنسی
 • مشکل در برانگیخته شدن مثل اختلال نعوظ در مردان
 • درد در هنگام برقراری رابطه

نشانه‌ها در آقایان:

 • عدم توانایی رسیدن به برانگیختگی کامل
 • تأخیر یا نبود انزال
 • زود انزالی

اختلالات جنسی : نشانه‌ها در آقایان

نشانه‌ها در خانم‌ها:

 • عدم توانایی رسیدن به ارگاسم
 • خشکی واژن
 • درد در هنگام برقراری رابطه که می‌تواند به دلیل اسپاسم ماهیچه واژن یا عفونت واژن باشد.

یک راه بسیار موثر برای بهبود روابط جنسی، استفاده از کاندوم تاخیری است. برای آشنایی با بهترین کاندوم تأخیری مردان برای رابطه جنسی طولانی روی لینک کلیک کنید.

پیشنهاد: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روابط و سلامت جنسی روی لینک کلیک کنید.

انواع اختلالات جنسی

به طور کلی، ۴ دسته از انواع اختلالات جنسی وجود دارند:

اختلال در تمایلات جنسی

در این اختلال، فرد مبتلا علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی ندارد… ادامه مطلب

اختلالات برانگیختگی

در این اختلال، برای فرد بسیار سخت یا غیر ممکن است که در حین رابطه جنسی یا قبل از آن برانگیخته شوند. مقاله کامل این مطلب در دست تکمیل است… ادامه مطلب

اختلالات ارگاسم

این اختلال شامل مواردی مثل نبود ارگاسم، زود انزالی و دیر انزالی می‌شود… ادامه مطلب

آیا می‌دانستید با استفاده از تغذیه نیز می‌توان تا حد زیادی قوای جنسی را تقویت کرد؟ مقاله ” تقویت قوای جنسی با میوه ” را از مجله پزشکی دکتر سوشا حتماً مطالعه نمایید.

اختلال درد در رابطه جنسی

فرد مبتلا به این اختلال در هنگام برقراری رابطه جنسی دچار درد می‌شود… ادامه مطلب

اختلالات جنسی : اختلال درد در رابطه جنسی

جلوگیری از اختلالات جنسی

برخی از انواع مشکلات جنسی را نمی‌توان کنترل کرد. ممکن است بتوان با انجام برخی کارها از بروز اختلالات جنسی جلوگیری کرد. برای مثال:

 • ترک کردن سیگار یا شروع نکردن کشیدن سیگار
 • ورزش مداوم مثل ورزش‌های هوازی
 • داشتن وزن متعادل
 • تغذیه مناسب
 • عدم استفاده از الکل یا محدود کرد استفاده از الکل
 • عدم استفاده از مواد مخدر
 • کنترل کردن بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های قلبی و کلیوی

اگر شما از داروهایی استفاده می‌کنید که باعث بروز اختلال در عملکرد جنسی شما می‌شود، از پزشکتان بخواهید که در صورت امکان داروها را با داروهای جدیدی که اثرات جانبی کمتری دارند، جایگزین کند.

مشکلات جنسی غیر قابل حل نیستند. گاهی اوقات آگاهی نداشتن از روش‌های درمان اختلالات جنسی می‌تواند یک خانواده را نابود کند. برای آگاهی از روش های درمان اختلالات جنسی و مراکز درمان آن، این مقاله را از سایت دکتر سوشا مطالعه نمایید.

نتیجه گیری:

اختلالات جنسی به بروز هرگونه مشکل در حین فعالیت جنسی گفته می‌شود و می‌تواند درصد زیادی از هردوی خانم‌ها و آقایان را درگیر کند. مشکلات جسمی مثل بیماری‌های مزمن و همچنین مشکلات روحی و روانی در بروز مشکلات جنسی مؤثر هستند. اختلالات جنسی با پیگیری مناسب قابل درمان‌اند.


غلط نامه سلامت : آیا اختلال جنسی و اختلال جنسیتی یکی هستند؟

در اصل اختلالات جنسیتی و اختلالات جنسی متفاوت‌اند اما برخی به اشتباه آنها را یکی می‌دانند. اختلالات جنسی به مشکلات حین برقراری رابطه جنسی گفته می‌شود و می‌توان آن را با اسم اختلالات زناشویی نیز شناخت. اختلالات جنسیتی به وجود تناقض بین جنسیت و هویت جنسیتی گفته می‌شود مثل اختلال هویت جنسیتی در افراد ترنس جندر.

سایر مقالات غلط نامه سلامت را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در سایت ثبت کنید.


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

سلام مشکلی که برام پیش اومده الان ۸ ماهه که ارضا نمیشم موقع رابطه جنسی، ( قبلان اکی بود )
میشه کمکم کنین که چیکار کنم؟ دارم اذیت میشم ، مرسی

مشاهده کامل

کارشناس وب سایت (2)
کاربر گرامی با سلام ارضا نشدن میتواند دلایل بسیاری داشته باشد، از عوامل روانی گرفته تا بیماری های جسمی. در درجه اول بهتر است شما بررسی کنید که در 8 ماه گذشته چه تغییری در زندگی شما به وجود آمده است. بهتر است پاسخ سوالات زیر را در مورد خودتان بررسی کنید: آیا از نظر روحی به مشکلاتی برخوردید؟ ایا دچار اضطراب و استرس شده اید؟ داروهای خاصی مصرف میکنید یا تغییری در داروهایتان ایجاد شده است؟ آیا در ادرار کردن مشکل دارید؟ یا در هنگام برقراری رابطه جنسی درد دارید؟ همه این موارد در ارضا نشدن شما هنگام رابطه جنسی میتوانند نقش داشته باشند. بنابراین بهتر است در ابتدا خودتان عامل به وجود آمدن این مشکل را شناسایی کنید. اگر موفق نشدید از مشکل آگاه شوید، میتوانید به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید تا برای حل مسئله به شما کمک کند.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر