روکش دندان در یک جلسه با تکنولوژی کد کم

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
روکش دندان در یک جلسه با تکنولوژی کد کم

چکیده مطلب 

زمانی که دندان‌های شما از نظر ساختاری در اثر پوسیدگی آسیب دیده‌ باشند، ممکن است نیاز به عصب کشی و سپس روکش دندان داشته باشید، جدیدا فناوری پیشرفته دندانپزشکی به نام کد کم (CAD / CAM) برای ساخت روکش دندان در یک جلسه به کار می‌رود که می‌خواهیم در این مطلب راجع به این تکنولوژی و روش ساخت روکش دندان در یک روز برایتان توضیح دهیم.

روکش دندان

زمانی که دندان‌های شما دچار پوسیدگی شده باشند، ممکن است نیاز به روکش دندان داشته باشید تا دندان‌هایتان زیبایی دوباره خود را پیدا کرده و دوباره به درستی کار کند. روکش دندان پوششی بادوام است که به صورت سفارشی و با قالب گیری از دندان شما ساخته می‌شود تا از بالای لثه تا دندان در جای خود قرار گیرد. ساخت روکش دندان به طور سنتی در لابراتوار دندانپزشکی صورت می‌گرفت، اما این روزها، روکش دندان در یک جلسه با کد کم در مطب دندانپزشکی ساخته می‌شود و این تکنولوژی روش بسیار راحتی برای ساخت روکش دندان در یک روز است.

ساخت روکش دندان در یک جلسه با کد کم

فناوری پیشرفته دندانپزشکی به نام کد کم (طراحی به کمک رایانه / ساخت به کم رایانه و یا CAD / CAM )، به ما امکان می‌دهد روکش و تاج لابراتواری و سایر ترمیم‌های دندان را در مدت چند دقیقه بسازیم. در تکنولوژی کد کم از طراحی و ساخت کامپیوتری کد / کم برای ساخت ترمیم‌های دندانی و پروتزهایی مانند روکش، لمینت، اینلی، آنلی، بریج ، ترمیم ایمپلنت، دندان مصنوعی و وسیله‌های ارتودنسی استفاده می‌شود. نه تنها استفاده از این تکنولوژی روند درمان را بسیار سریع‌تر پیش می‌برد، بلکه به ما کمک می‌کند ترمیم‌ها را دقیق‌تر و زیباتر بسازیم. این نوآوری شگفت‌انگیز است زیرا ساختن روکش دندان به روش سنتی 3-2 جلسه و حدود چند هفته طول می‌کشد اما اکنون با تکنولوژی کد کم امکان ساخت روکش دندان در یک جلسه فراهم شده است.

دکتر محمود ادیب در مطب دندانپزشکی خود واقع در خیابان بزرگمهر اقدام به ساخت روکش و پروتزهای درمانی به روش کد کم  (CAD / CAM) می‌کند. جهت ساخت پروتزهای دندانی قالب‌ها به وسیله اسکنر مخصوص، اسکن می‌شوند و وارد کامپیوتر شده. سپس طراحی پروتز در نرم افزار مخصوص انجام می‌شود و نهایتا این پروتز یا روکش توسط ماشین تراش کامپیوتر ساخته می‌شود.

برای مشاهده پروفایل دکتر محمود ادیب اینجا کلیک کنید

روکش دندان در یک جلسه : ساخت روکش دندان در یک جلسه با کد کم

مراحل ساخت روکش دندان در یک جلسه با کد کم

1) خواه روکش دندان یک روزه یا روکش سنتی باشد، روند آماده سازی دندان یکسان است و این شامل از بین بردن هرگونه پوسیدگی موجود و شکل دادن به دندان با یک مته می‌باشد تا دندان کاملاً برای اینکه در داخل روکش جا بگیرد، آماده شود.
2) اگر بخواهید روکش دندان سنتی بگذارید، قدم بعدی قالب‌گیری از دندان شما است، که در این مرحله با استفاده از یک ماده بتونه شکل مدلی برای ساخت روکش دندان تهیه می‌شود. برای ساخت روکش دندان یک روزه، ما به سادگی به دندان‌های شما یک پودر گرد منعکس کننده زده می‌شود و سپس از یک اسکنر کوچک متصل به رایانه برای گرفتن عکس‌های دیجیتالی در داخل دهان استفاده می‌شود. در عرض چند ثانیه، کامپیوتر یک مدل سه بعدی بسیار دقیق از دندان‌های شما تهیه می‌کند.
3) با کمک نرم افزار کد کم ، روکش دندان شما نیز طراحی می‌شود و حتی می‌توان با این نرم افزار برای ساخت یک دوقلو آینه‌ای همان دندان در طرف دیگر دهان نیز استفاده کرد، تا دندان‌های شما به طبیعی‌ترین شکل ممکن طراحی شوند.
4) سپس رنگی از مواد سرامیکی دندان را که از نزدیک با دندان‌های شما مطابقت دارد، انتخاب می‌کنیم. طراحی دیجیتال رایانه به دستگاه فرز منتقل می‌شود و دستگاه فرز، روکش دندان را فقط در پنج دقیقه روی بلوک سرامیکی حک می‌کند.
5) سپس در مرحله آخر شکل ظاهری روکش دندان رنگ آمیزی و لعاب می‌شود تا شکل روکش کاملا آراسته باشد، تمام این مراحل در حدود یک ساعت به پایان می‌رسد و روکش دندان در یک جلسه آماده تحویل به بیمار می‌شود.
6) اتصال روکش‌های ترمیمی کد کم بسیار با دقت انجام می‌شود و حین نصب روکش دندان کد کم باید مراقب بود لایه مینا حذف نشود.

مراقبت از روکش دندان

دندان‌های روکش دار به همان مراقبتی نیاز دارند که دندان‌های طبیعی شما نیاز دارند:

• هر روز بین تمام دندان‌های خود (ترمیم شده و طبیعی) را مسواک و نخ دندان بزنید تا احتمال ایجاد پلاک دندان کاهش یابد.
• زمانی که روکش دندان دارید، برنامه منظم برای جرم گیری و تمیز کردن دندان در مطب دندانپزشکی داشته باشید، این موضوع اهمیت زیادی دارد.
• از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید (برای مثال ، برای باز کردن بسته‌ها).
• اگر عادت به دندان قروچه کردن دارید، یک محافظ شبانه برای دندان‌هایتان بخرید تا با استفاده از آن، از آسیب خوردن دندان‌ها جلوگیری کنید.

مراقبت از روکش دندان

تفاوت ساخت روکش دندان سنتی و روکش دندان یک روزه

روکش دندان سنتی طی چندین هفته در لابراتوار ساخته می‌شود و در این مدت روکش موقت روی دندان شما را می‌پوشاند، در صورتی که با استفاده از تکنولوژی کد کم روکش دندان در یک روز در همان مطب دندانپزشکی آماده شده و شما با روکش دندان طبیعی و اصلی خود از دندانپزشکی بیرون می‌روید.

اگر می‌خواهید علت بوی بد دندان روکش شده را بدانید، این مطلب را از سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید.

آیا روکش‌ دندان یک روزه به اندازه روکش دندان سنتی موثرند؟

مطالعات نشان داده‌اند که ترمیم دندان با کد کم به اندازه روکش‌هایی که با مواد و تکنیک‌های سنتی ساخته شده‌اند، موفق هستند و ظاهر طبیعی و بی‌نظیر روکش یک روزه بدان معنی است که هیچ‌کس نمی‌تواند تشخیص دهد که دندان شما ترمیم شده است.

فیلم دندانپزشکی با کد کم 

نتیجه گیری:

با استفاده از تکنولوژی کد کم روکش دندان شما در یک جلسه طراحی شده و در همان جلسه آماده می‌شود و دندانپزشک آن را روی دندان شما قرار می‌دهد. ساخت روکش دندان با کد کم بسیار سریع‌تر، دقیق‎تر، طبیعی‌تر و زیباتر از روکش دندان سنتی است.


شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر