10 فرمول جدید جلوگیری از سفید شدن مو

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 8 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
10 فرمول جدید جلوگیری از سفید شدن مو

چکیده مطلب 

یکی از آزاردهنده‌ترین نتایج زندگی امروزه، سفید شدن موها است. هیچ‌چیز به اندازه دیدن اولین تار موی سفید آزار دهنده نیست. وقتی اولین تار موی سفید را مشاهده می‌کنید می‌دانید که موهای سفید بیشتری نیز در راه است و به دنبال درمان سفید شدن مو می‌گردید. در اینجا ما 10 راه برای جلوگیری از سفید شدن مو را معرفی می‌کنیم.

چه چیز باعث سفید شدن موها می‌شود؟

رشد موها وقتی اتفاق می‌افتد که سلول‌های قدیمی به دلیل ساخته شدن سلول‌های جدید، به بیرون هل داده می‌شوند. رشد مو در سه مرحله اتفاق می‌افتد: آناژن، کاتاژن و تلوژن. در انتها، موها به پایان دوره می‌رسند و می‌ریزند و موی جدیدی در محل می‌روید. وقتی مو رشد می‌کند، رنگ‌دانه‌هایی وارد آن می‌شود که به آن رنگ می‌دهد. با افزایش سن، میزان رنگ‌دانه‌هایی که وارد هر رشته از مو می‌شود، کم شده و در نهایت به رنگ خاکستری و سفید در میاید.  

حتماً مقاله ” آسپیرین برای جلوگیری از ریزش مو ، افسانه یا واقعیت ! ” را از سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا مطالعه نمایید.

 برای دریافت مشاوره پزشکی آنلاین سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

علت‌های سفید شدن مو شامل موارد زیر می‌شوند:

  • ژنتیک: اصلی‌ترین عامل در تعیین اینکه از چه سنی موهای شما شروع به سفید شدن بکنند، ژنتیک است. برای برخی افراد این سن ممکن است حتی زیر 20 سال باشد و برای برخی دیگر در سنین بالا.
  • کمبود ملانین: در خیلی از موارد، کمبود ملانین باعث به وجود آمدن موهای سفید می‌شود. تولید ملانین به مواردی مثل مواد غذایی مصرفی و مکمل‌های پروتئینی بستگی دارد و کمبود این مواد باعث کاهش ملانین نیز می‌شود.
  • هورمون‌ها: میزان هورمون‌های بدن روی رنگ مو نیز تأثیر دارد. بی‌نظمی در هورمون‌ها باعث سفید شدن مو می‌شود.
  • بیماری: برخی بیماری‌ها نیز باعث سفید شدن مو می‌شوند. کمبود ویتامین ب12 یا مشکلات مربوط به تیروئید و غده هیپوفیز از جمله این بیماری‌ها هستند.
  • استرس: اضطراب و استرس به همراه نوشیدن زیاد الکل و مواد غذایی بی ارزش یکی از اولین دلایل سفید شدن مو هستند.
  • مواد شیمیایی: گاهی اوقات استفاده از موادی با پایه شیمیایی مثل شامپو، صابون، رنگ مو و … نیز باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود.
  • عوامل خارجی: شرایطی مثل آب و هوا، آلودگی و قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی نیز می‌تواند باعث این مشکلات شود.

آیا جلوگیری از سفید شدن مو ممکن است؟

اینکه آیا موهای سفید شده ممکن است دوباره سیاه شوند یا خیر به عوامل زیادی مثل دلیل اصلی سفید شدن مو بستگی دارد. اگر مسئول تغییر رنگ موها ژنتیک باشد، احتمالاً کار خیلی زیادی برای انجام وجود ندارد.

اگر قصد کاشت مو دارید، مقاله ” بهترین روش کاشت مو ” را مطالعه نمایید.

پیشنهاد: برای مطالعه بیشتر در مورد پوست و مو از سایت سلامت دکتر سوشا روی لینک کلیک کنید.

10 فرمول جدید جلوگیری از سفید شدن مو

پودر آملا برای درمان سفید شدن مو

مواد لازم : 4-3 میوه خشک هندی آملا ، یک فنجان روغن نارگیل

زمان آماده سازی: 10 دقیقه

زمان استفاده: 45 دقیقه یا در طول شب

روش استفاده: میوه خشک آملا را با روغن نارگیل بجوشانید تا محلول را آماده نمایید. این محلول را در ظرفی نگه داشته و هربار حدود 2 قاشق برای استفاده بردارید. دو قاشق از محلول را بر روی پوست سر ماساژ داده و در کل مو بکشانید. بعد از حدود 15 دقیقه ماساژ دادن، محلول را تا نیم ساعت روی موها بگذارید یا اینکه در کل شب بگذارید روی موهایتان بماند. موها را با یک شامپوی خفیف بدون سولفات شسته و در نهایت از نرم کننده استفاده کنید. این کار را 4-2 بار در هفته تکرار کنید.

نحوه تأثیر: ترکیب این مواد با یکدیگر موی آسیب دیده را ترمیم می‌کند و به عنوان یک تونیک مو عمل می‌کند که به آن رنگ و برق می‌دهد. آملا شامل مقادیر زیادی از ویتامین ث است که خود آن به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و خاصیت ضد پیری برای فولیکول‌ها و رنگدانه های مو دارد. همچنین می‌توانید آملا خشک را یک شب در آب بخیسانید و روز بعد از آب آن برای شستن موها استفاده کنید.

درباره ” 4 علامت واضح که می‌گوید زمان شروع مصرف ویتامین مو است ” از مجله پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید.

برای دریافت مشاوره پزشکی آنلاین سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

جلوگیری از سفید شدن مو : پود آملا برای درمان سفید شدن مو

چای سیاه برای جلوگیری از سفید شدن

مواد لازم: 2 قاشق چای سیاه، یک فنجان آب

زمان آماده سازی: 20 دقیقه

زمان استفاده: 1 ساعت

روش استفاده: چای سیاه را در یک فنجان آب بجوشانید تا خوب دم بکشد و منتظر بمانید تا خنک شود. محلول خشک شده را بر روی مو و پوسته سر بمالید و برای چند دقیقه ماساژ دهید و برای یک ساعت آن را به حال خود رها کنید. موها را با یک شامپوی خفیف بدون سولفات شسته و در نهایت از نرم کننده استفاده کنید. این کار را 3-2 بار در هفته تکرار کنید.

نحوه تأثیر: چای سیاه آنتی‌اکسیدان به موها می‌رساند، در جلوگیری از سفید شدن مو تأثیر دارد و به موها رنگ تیره و براقیت اضافه می‌کند.

جلوگیری از سفید شدن مو : چای سیاه برای جلوگیری از سفید شدن

برگ کاری برای جلوگیری از سفید شدن

مواد لازم: یک مشت برگ کاری، 3 قاشق روغن نارگیل

زمان آماده سازی: 15 دقیقه

زمان استفاده: 45 دقیقه

روش استفاده: برگ‌های کاری را با روغن نارگیل بجوشانید تا محلولی حاصل شود و منتظر بمانید تا محلول خنک شود. بعد از خنک شدن، محلول را حدود 15 دقیقه بر روی کف سر و ساقه مو ماساژ داده و بگذارید نیم ساعت روی موها بماند. می‌توانید شب تا صبح نیز محلول را روی موها قرار دهید. موها را با یک شامپوی خفیف بدون سولفات شسته و در نهایت از نرم کننده استفاده کنید. این کار را 3-2 بار در هفته تکرار کنید.

نحوه تأثیر: برگ کاری برای بازگرداندن رنگ‌دانه ملانین از دست رفته فولیکول مو مفید است. همین‌طور برگ کاری سرشار از ویتامین ب است که برای رشد مو ضروری است.

جلوگیری از سفید شدن مو : برگ کاری برای جلوگیری از سفید شدن

روغن نارگیل و آب‌لیمو ، فرمول جلوگیری از سفید شدن مو

مواد لازم: دو قاشق آب‌لیمو، 2 قاشق روغن نارگیل

زمان آماده سازی: 2 دقیقه

زمان استفاده: 30 دقیقه

روش استفاده: آب‌لیمو را داخل روغن نارگیل ریخته و برای چند ثانیه روی حرارت بگذارید تا کمی گرم شود. این محلول را روی پوسته سر و ساقه مو مالیده و حدود 30 دقیقه به حال خود رها کنید. موها را با یک شامپوی خفیف بدون سولفات شسته و در نهایت از نرم کننده استفاده کنید. این کار را 2 بار در هفته تکرار کنید.

نحوه تأثیر: آب‌لیمو حاوی ویتامین ب و ویتامین ث و منبعی غنی از ماده معدنی فسفر است. همه این موارد برای نگهداری رنگ‌دانه‌ها در مو و جلوگیری از سفید شدن مو ضروری هستند.

با مطالعه مقاله ” روغن های طبیعی برای حفظ سلامت پوست ، مو ” از سایت سلامت و دانستنی‌های پزشکیdrsosha  بیشتر درباره روغن‌ها بدانید.

جلوگیری از سفید شدن مو : روغن نارگیل و آب‌لیمو ، فرمول جلوگیری از سفید شدن مو

روغن کرچک ، فرمول جلوگیری از سفید شدن مو

مواد لازم: 1 قاشق روغن کرچک، 2 قاشق غذا خوری روغن خردل

زمان آماده سازی: 5 دقیقه

زمان استفاده: 45 دقیقه

روش استفاده: روغن‌ها را با یکدیگر مخلوط کرده و به مدت چند دقیقه حرارت دهید تا کمی  گرم شود و به مدت 15 دقیقه روی پوست سر و ساقه مو و نوک موها ماساژ دهید و به مدت 30 دقیقه به حال خود رها کنید. موها را با یک شامپوی خفیف بدون سولفات شسته و در نهایت از نرم کننده استفاده کنید. این کار را 3-2 بار در هفته تکرار کنید.

نحوه تأثیر: روغن خردل منبعی غنی از مواد معدنی برای حفاظت از رنگ مو است. این مخلوط به موها کمک می‌کند که فولیکول‌های آن سالم بماند.

جلوگیری از سفید شدن مو : روغن کرچک ، فرمول جلوگیری از سفید شدن مو

دانه شنبلیله ، فرمول جلوگیری از سفید شدن مو

مواد لازم: دو قاشق دانه شنبلیله، یک چهارم لیوان آب

زمان آماده سازی: یک شب

زمان استفاده: 45 دقیقه

روش استفاده: دانه‌های شنبلیله را در طول شب در آب بخیسانید و صبح روز بعد دانه‌ها را با آب آن‌ها آسیاب کنید تا خمیری یک دست به دست بیاید. این خمیر را روی پوست سر بمالید و 45 دقیقه بگذارید باقی بماند. موها را با یک شامپوی خفیف بدون سولفات شسته و در نهایت از نرم کننده استفاده کنید. این کار را 2-1 بار در هفته تکرار کنید.

نحوه تأثیر: دانه شنبلیله سرشار از ویتامین ث، آهن، پتاسیم و لیزین است. این مواد نه تنها به جلوگیری از سفید شدن مو کمک می‌کنند، بلکه رشد مو و خشکی پوست سر را نیز بهبود می‌بخشند.

جلوگیری از سفید شدن مو : دانه شنبلیله ، فرمول جلوگیری از سفید شدن مو

آب پیاز برای درمان سفید شدن مو

مواد لازم: یک پیاز متوسط، یک قاشق روغن زیتون

زمان آماده سازی: 30 دقیقه

روش استفاده: پیاز را به قطعات ریز خرد کرده و با یک قاشق روغن زیتون در مخلوط کن بریزید. آب حاصل از این مخلوط را با استفاده از یک پارچه تمیز صاف کرده و به مدت 10 دقیقه روی پوست سر ماساژ دهید. محلول را حدود نیم ساعت روی موها بگذارید و در آخر موها را با یک شامپوی خفیف بدون سولفات شسته و از نرم کننده استفاده کنید. این کار را 2 بار در هفته تکرار کنید.

نحوه تأثیر: از نظر علمی تأثیر آب پیاز بر ریزش مو ثابت شده است. آب پیاز همچنین به جلوگیری از سفید شدن مو و سلامت مو کمک می‌کند. البته بعد از استفاده از این ترفند باید بوی پیاز را از سر خود پاک کنید.

حتماً مقاله ” رشد سریع مو با روغن زیتون ” را از سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا مطالعه نمایید.

جلوگیری از سفید شدن مو : آب پیاز برای درمان سفید شدن مو

حنا برای درمان سفید شدن مو

مواد لازم: 5 قاشق غذاخوری پودر حنا، 1 قاشق غذاخوری قهوه فوری، یک فنجان آب

زمان آماده سازی: 20 دقیقه

زمان استفاده: 4-3 ساعت

روش استفاده: قهوه را در یک لیوان آب بریزید و پودر حنا را کم کم به آن اضافه کرده و هم بزنید تا گوله درست نشود. این مخلوط را روی پوست سر مالیده و حدود 4-3 ساعت بگذارید باقی بماند. موها را با یک شامپوی خفیف بدون سولفات بشویید. این کار را هر سه هفته یک بار تکرار کنید.

نحوه تأثیر: حنا بر جلوگیری از سفید شدن مو تأثیری ندارد، اما می‌تواند موهای سفید شده را بپوشاند تا رنگ آن دیده نشود. قبل از استفاده از حنا مطمئن شوید که پودر حنا طبیعی است و حاوی مواد شیمیایی نیست.

حنا برای درمان سفید شدن مو

برگ مریم گلی برای درمان سفید شدن مو

مواد لازم: کمی برگ مریم گلی، یک لیوان آب، ظرف اسپری

زمان آماده سازی: 15 دقیقه

زمان استفاده: 2 ساعت

روش استفاده: برگ‌های مریم گلی را بجوشانید تا به خوبی دم بکشد و بعد منتظر بمانید تا خنک شود و سپس آن را داخل یک ظرف اسپری بریزید. این محلول را روی موها اسپری کنید تا همه موها کاملاً آغشته به محلول شوند و حدود دو ساعت بگذارید روی موها بماند. در آخر با شامپو ملایم شسته و از نرم کننده استفاده کنید. این کار را 3-2 بار در هفته تکرار کنید.

نحوه تأثیر: برگ مریم‌گلی به طور طبیعی رنگ مو را حفظ کرده در جلوگیری از سفید شدن مو نقش دارند. در برخی مواقع نیز به بازیابی رنگ‌دانه‌های از بین رفته کمک می‌کند.

برگ مریم گلی برای درمان سفید شدن مو

نتیجه گیری:

با تشخیص درست و درمان می‌توان موهای سفید را سیاه کرد. اگر مشکل سفید شدن موها به صورت ژنتیکی باشد، احتمال خیلی زیاد نمی‌توان موها را دوباره سیاه کرد. از دست رفتن رنگ موها طبیعی است، استفاده از ترفندهایی که در بالا ذکر شدند می‌توانند تا حدی به کاهش موهای سفید، سیاه شدن موهای سفید و همچنین تقویت موها کمک کنند.


غلط نامه سلامت : کندن موی سفید باعث زیاد شدن آن می‌شود!

این باور کاملاً غلط است چون از نظر ساختاری، از هر فولیکول فقط یک مو رشد می‌کند و با کندن یک تار موی سفید، مو از همان فولیکول خارج شده و تأثیری بر موهای اطراف ندارد.

سایر مقالات غلط نامه سلامت را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در سایت ثبت کنید.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

برچسب ها

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر