6 روش کاشت ریش و سبیل و نکته‌های مهم و کاربردی که باید بدانید

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 11 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
6 روش کاشت ریش و سبیل و نکته‌های مهم و کاربردی که باید بدانید

چکیده مطلب 

هیچکس نمی‌تواند تاثیر ریش و سبیل بر قیافه مردان را انکار کند. ریش و سبیل از مهم‌ترین علائم ظاهری مردان است که خالی بودن بخشی از ریش و سبیل یا کل آن می‌تواند در اعتماد به نفس و ضعصیت فرد تاثیر مستقیم داشته باشد. به همین خاطر است که در این مقاله درباره روش‌های کاشت ریش و سبیل صحبت خواهیم کرد و مزایا، معایب، هزینه و دیگر موارد مرتبط با این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

معرفی روش کاشت ریش و سبیل

در مرحله اول فردی که دچار ریزش ریش و سبیل شده است، سراغ داروها و درمان‌هایی نظیر قرص و آمپول می‌رود که متاسفانه این نوع درمان‌ها نه تنها باعث رویش ریش و سبیل نمی‌شوند بلکه برخی از آن‌ها عوارض جانبی دارند و موجب ریزش موی ریش و سبیل می‌شوند، به همین دلیل است که بیشتر متخصصان “کاشت ریش و سبیل” را به بیماران پیشنهاد می‌کنند.

کاشت ریش و سبیل بهترین و تنها راه حل برای کاشت ریش و سبیل می‌باشد که به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. کاشت ریش و سبیل روشی ترمیمی برای برگرداندن موهای از دست رفته‌ای است که افراد به علل مختلفی از قبیل تصادف، سوختگی، پاشیده شدن مواد شیمیایی و غیره از دست داده‌اند.

تکنیک‌‌های کاشت ریش و سیبیل تقریباً شبیه تکنیک‌های کاشت موی سر می‌باشد. در اکثر این روش‌ها از قسمت پشت سر فرد مو برداشته می‌شود و در برخی روش ها که توضیح داده خواهد شد از قسمت‌های پر تراکم، مو برداشته می‌شود. اما نکته مهم این است که کل موها از یک قسمت برداشته شود تا رنگ یکسانی داشته باشد؛ در ادامه به معرفی علت ریزش ریش و سبیل و بررسی برخی تکنیک‌های رایج کاشت ریش و سبیل می‌پردازیم.

یک پیشنهاد رایگان به کاربران : در صورتی که سوالی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره پزشکی آنلاین سایت پزشکی دکتر سوشا مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید.

رایج‌ترین روش‌های کاشت ریش و سبیل

1- کاشت ریش و سبیل به روش “کاشت مستقیم مو یا DHI “

یکی از بهترین و موثرترین تکنیک‌های کاشت ریش و سبیل ، روش کاشت مستقیم مو است. در این روش به وسیله یک قلم مخصوص که اصطلاحاً قلم CHOI نامیده می‌شود، موها به صورت مستقیم از قسمت‌های تقریباً پر تراکم برداشته و به قسمت‌هایی که موی کمتری دارند و به اصطلاح خالی یا دارای لکه است، پیوند می‌شود. کاشت ریش و سبیل به روش کاشت مستقیم مو دارای عوارض بسیار کمی می‌باشد که باعث محبوبیت این روش شده است.

یکی از عوارض موقتی که این روش دارد تورم پوست است. تورم ایجاد شده موقتی است و در مدت زمان کمی بر طرف می‌شود.

2- روش پرکوتان (Percutan) برای “کاشت ریش و سبیل”

این روش نیز یکی از روش‌های خوب و موثر برای کاشت ریش و سبیل است که تقریبا شبیه روش کاشت مستقیم است اما با این تفاوت که در این روش ابتدا کانال‌هایی ایجاد می‌شود تا موهای برداشته شده در این کانال‌ها کاشته شوند. مزیت این روش نسبت به DHI این است که در این روش می‌توان جهت و عمق کاشت مو را به راحتی کنترل کرد تا موها به صورت یک دست و در یک جهت کاشته شوند. خوبی این روش این است که می‌توان با این روش 45 تار مو در 1 سانتی‌متر مربع کاشت.

عارضه کاشت ریش و سبیل با روش پرکوتان مانند روش کاشت مستقیم تورم است.

کاشت ریش و سبیل : 2- روش پرکوتان (Percutan) برای "کاشت ریش و سبیل"

3- تکنیک FUT برای کاشت ریش و سبیل

همانطور که گفتیم برای کاشت ریش و سبیل از پشت سر و یا مناطق پر تراکم گرافت‌هایی از مو برداشته می‌شود و در بخش‌های طاس ریش و سبیل کاشته می‌شود. در روش FUT (follicular unit transplantation) نوارهایی از مو پس سر برداشته می‌شود و سپس زیر میکروسکوپ خرد شده و به صورت واحدهای فولیکول مو در آورده شده، سپس پوست ناحیه طاس ریش یا سبیل سوراخ شده و واحدهای فولیکولی در آن نواحی قرار می‌گیرد. 

4- تکنیک FUE (استخراج واحد فولیکولی) برای کاشت ریش و سبیل

تفاوت اصلی دو روش FUT و FUE در نحوه برداشت مو است.  تکنیک (follicular unit extraction)  FUEیا FIT رایج‌ترین روش برای کاشت ریش و سبیل است که همراه با استخراج فولیکول انجام می‌شود، در این روش فولیکول‌های پشت سر فرد تحت بی حسی موضعی به صورت تکی از محل‌های مورد نظر موها برداشته  شده، سپس در سطح صورت شکاف‌های بسیار ریزی در جهت رویش مو‌ها ایجاد شده و در آخر این گرافت‌ها با سوزن‌های بسیار ریز و نازکی به نواحی خالی ریش و سبیل پیوند زده می‌شوند.

شما می‌توانید با مطالعه مطلب بهترین روش کاشت مو از سایت پزشکی دکتر سوشا اطلاعات کامل‌تری راجع به روش‌های کاشت موی FUT و FIT به دست آورید.

5- کاشت ریش و سبیل به روش SUT

کاشت ریش و سبیل به روشSUT  را می‌توان در تمامی مناطق از جمله (چانه، پشت لب، خط ریش و …) انجام داد. یکی از بهترین و جدیدترین روش کاشت ریش و سبیل SUT است که برخلاف روش‌های رایج و منسوخ شده که قبل از این روش معرفی کردیم. این روش کاشت ریش و سبیل بدون هیچ گونه جراحی، عوارض، دوران نقاهت، درد، خونریزی و جای زخم می‌باشد. یکی از مزایای کاشت مو به روش SUT خط رویش طبیعی و تراکم بسیار بالای کاشت مو ، برابر با 14000 تار مو در یک جلسه، یعنی 3 برابر روش‌هایی مانند FUT و FUE  می‌باشد.

در کاشت ریش و سبیل به روش SUT برداشت فولیکول‌های مو با دستگاه‌های تمام مکانیزه انجام می‌شود. به همین دلیل است که احتمال هدر رفتن فولیکول‌ها در این روش به صفر رسیده و به فولیکول‌های اطراف آسیبی وارد نمی‌شود. این فولیکول‌های برداشت شده به صورت دستی توسط پزشک به ناحیه مورد نظر پیوند زده می‌شود، بعد از کاشت، موهایی که رشد می‌کنند کاملاً طبیعی هستند و تراکم بسیار بالایی دارند. البته توجه کنید که میزان تراکم موهای کاشته شده در هر فرد بستگی به بانک مو و تراکم قسمت اهدا کننده او دارد، هرچقدر بانک مو و بخش اهدا کننده قوی و پر تراکم‌تر باشد تراکم کاشت مو نیز بیشتر خواهد بود.

کاشت ریش و سبیل : کاشت ریش و سبیل به روش SUT

6- کاشت ریش و سبیل به روش SAFER

یکی از دستگاه‌های کاشت موSAFER   است که برخی از افراد این دستگاه را با دستگاه SUT اشتباه می‌گیرند. باید بگوییم که این دو دستگاه به هیچ وجه یکسان نیستند و نباید این دو روش را با یکدیگر اشتباه گرفت. از آنجایی که دستگاه کاشت مویSAFER  غیر استاندارد است، کاشت ریش و سبیل با دستگاه SAFER ممکن است آسیب زیادی به گرافت‌ها بزند به همین دلیل تراکم کاشت بسیار کم بوده و موهایی که رشد می‌کنند مصنوعی و عروسکی شکل هستند. همچنین مراحل کار با این دستگاه نیز استریل نیست و به همین دلیل ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای فرد داشته باشد.

علل ریزش موی ریش و سبیل

ریزش موی ریش و سبیل علل مختلفی دارد، این موارد عبارتند از:

 • کچلی یا طاسی ارثی یا مادرزادی در نواحی ریش و سبیل
 • مشکلات هورمونی یا برخی بیماری‌ها در مردان
 • عوامل فیزیکی و سوانحی مانند سوختگی، ضربه، بریدگی، جراحی، زخم، اسکار و …
 • عواملی مانند استرس و اضطراب

فیلم کاشت ریش و سبیل

 

معایب روش‌های FUE و FUT در مقایسه با روش SUT

 • به طور کلی با روش‌های رایج FUE وFUT  در ۳ روز پشت سر هم بیشتر از 8000 تار مو نمی‌توان کاشت.
 • یکی دیگر از مشکلات این روش‌ها سنتی بودن آن‌ها است در حالی که روش SUT با دستگاه‌های جدید انجام می‌شود.
 • زیاد شدن جلسات کاشت مو در روش‌های  FUE وFUT   بیمار را خسته می‌کند.
 • در کاشت ریش و سبیل با روش‌هایFUE  وFUT  تراکم موهای کاشته شده پایین است.
 • ظاهر موهای کاشته شده در این روش‌ها خیلی طبیعی نیست درحالی که در روش SUT ظاهر موها طبیعی است.
 • کاشت ریش و سبیل با روش‌هایFUE  وFUT  با درد و جای زخم همراه است.

کاشت ریش و سبیل : کاشت ریش و سبیل

مزایای کاشت مو به روش SUT نسبت به سایر روش‌ها

 • بهترین، موثرترین و جدیدترین روش کاشت مو
 • استفاده بهینه از تمام گرفت‌های استخراج شده برای کاشت ریش و سبیل
 • استفاده از دستگاه‌های مجهز و پیشرفته بجای استفاده از دست
 • نتایج ماندگار و کاملا طبیعی
 • عدم نیاز به جراحی، بخیه، بیهوشی
 • نداشتن درد و خونریزی
 • کاشت ریش و سبیل در یک جلسه 
 • نداشتن دوره نقاهت
 • رعایت اصول بهداشتی در این روش

بهترین روش کاشت ریش و سبیل کدام است؟

پزشک شما اولین کسی است که می‌توان به شما بگوید کدام روش کاشت مو برای شما بهتر است اما با توجه به مطالعاتی که ما انجام داده‌ایم، باید بگوییم که کاشت ریش و سبیل با روش SUT می‌تواند بهترین، موثرترین و راحت‌ترین روش کاشت مو باشد. همانطور که گفتیم احتمال هدر رفتن فولیکول‌ها در این روش صفر است و به همین خاطر تراکم موی کاشته شده در این روش بیش‌تر از روش‌های دیگر است.

این موضوع را در نظر داشته باشید که چون وسعت ریش و سبیل زیاد است، برای کاشت موی ریش و سبیل، نمی‌توان روش SUT را به تنهایی انجام داد، یعنی برای برداشتن فولیکول‌های مو از پشت سر باید از روش FUE (همراه با ایجاد برش)  و SUT همراه با هم استفاده کرد. یعنی هم برداشت فولیکول‌ها با دستگاه SUT انجام می‌شود و هم با استفاده از دستگاه دستی FUE و ایجاد برش‌هایی در پشت سر، فولیکول‌های موی برداشت شده و سپس پیوند زده می‌شوند. کاشت ریش با تکنیکهای SUT و FUE بدون جراحی بوده و درد و خونریزی ندارد همچنین عارضه و دوران نقاهتی ندارد. 

نکاتی که حتماً باید در مورد کاشت ریش و سبیل بدانید:

 1. کاشت ریش و سبیل هزینه تقریباً بالایی دارد. بهتر است قبل از هرگونه مشاوره یا مراجعه به پزشک از هزینه‌های این کار مطلع شوید.
 2. می‌توانید ریش و سبیل مورد علاقه خود را داشته باشید. می‌توانید مدلی را که دوست دارید به پزشک خود نشان دهید تا ریش‌هایی که برای کاشت می‌شود به همان مدل باشد.
 3. در کاشت ریش و سبیل معمولاً از موهای قسمت‌های پر تراکم برداشته و به قسمت‌های خالی‌تر می‌کارند. اما شما انتظار نداشته باشید که تراکم قسمت‌های جدید همانند قسمت برداشت شده باشد.
 4. پس از حدود دو هفته موهای کاشته شده شروع به ریختن می‌کنند. اما هیچ جای نگرانی نیست. فقط کافیست به این علم ایمان داشته باشید و صبر کنید تا روند کاشت ریش و سبیل شما تکمیل شود.
 5. در اکثر روش‌های کاشت ریش و سبیل روز اول روز خوبی برای شما نخواهد بود. زیرا 5-2 ساعت طول خواهد کشید تا درد شما شروع به کم شدن کند و شما به حالت عادی باز گردید.
 6. یک پروسه کامل که شما ریش دلخواه و کامل خود را به دست بیاورید حدود 8-5 ماه طول خواهد کشید. پس نیاز به صبوری بیشتر دارد تا از نتیجه این عمل شگفت زده شوید.
 7. افرادی که روی صورت خود جای زخم، جوش یا هر گونه ناهمواری دارند می‌توانند به وسیله کاشت ریش، آن قسمت‌ها را پوشش دهند.

کاشت ریش و سبیل : نکاتی که حتماً باید در مورد کاشت ریش و سبیل بدانید

مهم‌ترین اقدامات قبل از کاشت موی سبیل و ریش

به محض اینکه به مراکز کاشت مو مراجعه کنید، پزشک جلسه مشاوره و ویزیتی برای شما می‌گذارد تا با معاینه وضعیت ریش و سبیل و تراکم موهای شما، دید بهتری نسبت به آنچه بعد از کاشت برای شما اتفاق می‌افتد، به شما بدهد. چندین روز قبل از کاشت ریش و سبیل، بیمار باید این اقدامات را انجام دهد:

 • از استفاده از هرگونه دارو که ممکن است احتمال خونریزی را بالا برده و یا موجب ضعیف شدن پیوند شود، خودداری کند.
 • الکل و سیگار کشیدن می‌تواند موجب کاهش بقای پیوند شود، به همین دلیل بهتر است مدتی قبل و بعد از کاشت ریش و سبیل از مصرف الکل و سیگار اجتناب نمایید.

پس از کاشت ریش و سبیل به چه نکاتی باید توجه کنیم

 1. حتماً خود را ملزم به مصرف داروهای تجویز شده نمایید. داروهایی که در مواقع تجویز می‌شود شامل آنتی بیوتیک‌ها (معمولاً برای جلوگیری از عفونت‌های زخم یا پیوند استفاده می‌شوند)، ضد درد‌ها و ضد التهاب‌ها هستند.
 2. طبق دستور پزشک خود محل کانال‌ها و زخم‌ها را شست و شو و تمیز نمایید. البته دقت نمایید که آبی که برای شست و شو استفاده می‌کنید نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد. بهترین دمای آب برای شست و شو، آب با دمای اتاق می‌باشد.
 3. حداقل تا 72 ساعت بعد، صورت خود را نشویید و حداقل تا یک هفته از مالش دادن و خاراندن صورت خود پرهیز کنید.
 4. پس از یک هفته پوست‌های اضافی روی صورت شما شروع به پوسته شدن خواهد کرد. در این موقع می‌توانید به صورت خیلی آرام صورت خود را پاک نمایید.
 5. نباید 2-1 هفته بعد از کاشت ریش و سبیل صورت خود را اصلاح کنید.
 6. تا دو هفته بعد از کاشت ریش و سبیل ورزش سنگین نکنید.
 7. به یاد داشته باشید در 3-2 هفته اول از بودن در معرض آفتاب مستقیم و همچنین انواع آلودگی و دود خودداری نمایید.

آیا میدانید “۱۵ نکته برای مراقبت بعد از کاشت مو ” حتماً این مقاله را از مجله پزشکی دکتر سوشا مطالعه نمایید.

مهمترین عوارض کاشت ریش و سبیل

در روش SUTهمه دستگاه‌ها استاندارد بوده و از وسایل یک بار مصرف استفاده می‌شود و به صورت استریل انجام می‌شود. این روش در برخی از افراد عارضه بسیار کمی ایجاد می‌کند و برای برخی دیگر هیچ عارضه‌ای ندارد. این در حالی است که برخی از روش‌های سنتی کاشت ریش و سبیل می‌توانند عوارض و معایب جدی داشته باشند:

 1. افزایش تورم صورت و حتی عفونت
 2. جراحی‌های طولانی مدت که با عوارضی مانند استفراغ و خستگی شدید همراه است.
 3. بیهوشی و خونریزی
 4. تراکم کم و نخ نما بودن موهای کاشته شده
 5. درد، تورم، دوران نقاهت
 6. ریختن مجدد موی کاشته شده
 7. خواب نامناسب و نامنظم موهای کاشته شده

به همین دلیل است که روش‌های قدیمی و سنتی برای کاشت ریش و سبیل منسوخ شده‌اند و روش‌های جدید مانند SUT و FUE جایگزین این روش‌ها شده‌اند.

کاشت ریش و سبیل : مهمترین عوارض کاشت ریش و سبیل

عمل کاشت ریش و سبیل چقدر زمان می‌برد؟

مدت زمان کاشت ریش و سبیل به طور عمده به تعداد واحدهای فولیکولی استخراج شده و وسعت ریزش مو بستگی دارد.. مدت زمان جلسات کاشت ریش و سبیل  به نوع روش کاشت و وسعت کاشت بستگی دارد مثلاً مدت زمان هر جلسه در روش FUT  ۶-۵ ساعت است. اما روش FUE به دلیل اینکه به صورت تک تک موها کاشته می‌شوند، هر جلسه آن طولانی‌تر بوده و ممکن است نیاز به تعداد جلسات بیشتری هم داشته باشد. روش SUT نسبت به روش‌های دیگر در تعداد جلسات کمتر و کوتاه‌تری انجام می‌شود و به همین خاطر برای بیمار خسته کننده نیست؛ معمولاً کاشت ریش و سبیل با روش SUT در یک جلسه انجام می‌شود اما مدت زمان آن بستگی به بانک مو و وسعت ناحیه کاشت دارد.

چند گرافت به ریش و سبیل پیوند داده می‌شود

اینکه در پروسه کاشت ریش و سبیل ، پزشک چند گرافت برای شما پیوند بزند، بستگی به تشخیص پزشک، بانک موی شما و ناحیه کاشت مو دارد. تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت ریش و سبیل هر فرد می‌تواند متفاوت باشد؛ معمولاً ۵۰۰-٣۵۰ گرافت برای سبیل، ٧۰۰-۶۰۰ گرافت برای ریش بزی کامل، ٢۵۰-٢۰۰ گرافت برای هر خط ریش‌ و ٧۰۰-٣۰۰ گرافت برای ریش روی گونه‌ها لازم است.

معمولاً در یک جلسه کاشت مو چند تار مو می‌توان کاشت؟

هر چقدر میزان تراکم موهای پشت سر فرد بیشتر باشد، تعداد واحدهای فولیکول مو نیز بیشتر خواهد شد. امکان دارد مویی که از پشت سر برداشته می‌شود، به صورت تک دانه و یا چند دانه‌ای باشد.

اگر از شخصی هزار تار مو برداشت کنیم، به همان تعداد برداشت شده می‌توان مو کاشت. اما اگر موهای فرد به صورت سه تایی باشد به 3000 تار مو افزایش خواهد یافت.

کاشت ریش و سبیل : معمولاً در یک جلسه کاشت مو چند تار مو می‌توان کاشت؟

بهترین سن کاشت ریش و سبیل

بهترین سن برای کاشت ریش و سبیل سن 25 سالگی به بعد است تا ریش و سبیل در زمان اوج رشد خود باشد. این امر باعث می‌شود سرعت رشد موهای کاشته شده بیشتر شود. اما این سن می‌تواند تا 20 سال نیز کاهش یابد. دلیل این امر به خاطر تفاوت‌های ژنتیکی افراد است. تشخیص این امر با پزشک معالج می‌باشد، پس حتماً قبل از هرگونه اقدام به این امر با پزشک متخصص مشورت کنید.

شما میتوانید با کلیک بر روی لینک جراحی های زیبایی به دهها مطلب پزشکی آنلاین سایت دکتر سوشا به صورت رایگان دسترسی داشته باشید.

دوره بهبودی بعد از کاشت ریش و سبیل چگونه است؟

همانطور که گفتیم کاشت ریش و سبیل با روش‌های رایج امروزی معمولاً تحت شرايط بی‌حسی موضعی، بدون درد، خونریز و جراحی انجام می‌گیرد و حدود 5-2 ساعت زمان می‌برد. به همین خاطر فرد در دوره بهبودی بعد از عمل نیز کاملاً بدون درد است و می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را بلافاصله بعد از عمل انجام دهد.

بهبود جای زخم ها بعد از عمل چند روز است

اگر کاشت مو را به روش SUT و یا FUE انجام دهید که بهترین روش‌ها هستند، هیچ بخیه یا جای زخم بزرگی نخواهید داشت. فقط در پشت سر شما که فولیکول مو از آنجا برداشت شده است، یک خط زخم ریز دارید که در عرض 10 روز خوب می‌شود. همچنین بعد از کاشت ریش و سبیل، ابتدا مقدار کمی ورم و دلمه زخم در اطراف موهای کاشته شده، تشکیل می‌شود که آن نیز ظرف 10 روز بعد از کاشت، از بین می‌رود.

کاشت ریش و سبیل : بهبود جای زخم ها بعد از عمل چند روز است

آیا ریش و سبیل کاشته شده دائمی است و چقدر ماندگاری دارد

 و‌های کاشته شده طی حدود ٢ هفته‌ ابتدایی بعد از کاشت ریش و سبیل می‌ریزند، اما نگران نباشید چون این موها تا ٣ ماه بعد رشد می‌کنند .بعد از کاشت ریش و سبیل، موهای کاشته شده دائمی هستند و مانند سایر موهای صورت به رشد خود ادامه می‌دهند. همچنین، موهای کاشته شده را هم می‌توانید مثل موهای صورت خود اصلاح کنید.

هزینه کاشت ریش و سبیل در تهران و شهرهای بزرگ چقدر است؟

هزینه کاشت ریش و سبیل بستگی به میزان خالی بودن ریش و سبیل فرد و روش کاشت دارد، اما رایج‌ترین روشی که در تهران برای کاشت ریش و سبیل در حال استفاده است، تکنیک SUT و FUE  همراه باهم است که هزینه این روش در حاضر حدود 10-8 میلیون تومان می‌باشد.

تصویر قبل و بعد از عمل کاشت ریش یا سبیل

کاشت ریش و سبیل : تصویر قبل و بعد از عمل کاشت ریش یا سبیل

 

نتیجه گیری:

متقاضایان کاشت ریش و سبیل می‌بایست تحت نظر متخصصان مجرب و در مراکز دارای مجوز وزارت بهداشت این عمل را انجام دهند، تا هر گونه عوارض پس از عمل را به صفر برسانند. همچنین در انتخاب مراکز کاشت ریش و سبیل و انتخاب روش کاشت دقت کافی داشته باشید تا بهترین نتیجه را بگیرید.  


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر