روانشناسی سالمندان : اهمیت روانشناسی سالمندان

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 6 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
روانشناسی سالمندان : اهمیت روانشناسی سالمندان

چکیده مطلب 

آگاهی از اختلالات روانی سالمندان امری است که اهمیت آن هر روز بیشتر از قبل مشخص می‌شود. پرداختن به مسائل روان شناختی سالمندان باعث می‌شود که نیاز های روانی سالمندان تشخیص داده شده و در جهت رفع آن‌ها اقدام شود. بیماری‌های روانی سالمندان در نهایت روی جسم آن‌ها تأثیر می‌گذارند، به همین دلیل با آگاهی از روانشناسی سالمندان می‌توان مداخلات مؤثر بهداشت روان در سالمندان را در پیش گرفت تا از بروز بیماری‌های جسمانی جلوگیری شود. در این مقاله بهداشت روانی در سالمندان را بررسی می‌کنیم.

اهمیت روانشناسی سالمندان

ریسک ابتلا به بیماری‌های روانی در هر بازه زمانی از عمر انسان وجود دارد. افراد سالمند ممکن است عوامل استرس زای بیشتری را نسب به باقی مردم تجربه کنند. برای مثال، کاهش توانایی حرکت ، دردهای مزمن ، ناتوانی یا دیگر بیماری ها به همراه مشکلات دیگری مانند مرگ نزدیکان و کاهش درآمد به دلیل بازنشستگی همگی از عوامل فشار روانی سالمندان هستند.

بهداشت روانی در دوران سالمندی از اهمیت زیادی برخوردار است چون سلامت روانی سالمندان تأثیر زیادی در سلامتی جسمی آن‌ها دارد و سلامت جسمی آن‌ها نیز بر سلامت روانی شان تأثیر می‌گذارد. برای مثال، سالمندان مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی در مقایسه با سالمندانی که در سلامت به سر می‌برند، بیشتر به بیماری افسردگی مبتلا می‌شوند. به علاوه، اگر افسردگی در سالمندان درمان نشود، می‌تواند موجب بروز بیماری‌های دیگر شود.

احساسات سالمندان و نحوه برخورد با سالمندان

یک فرد سالمند نیازد دارند که احساس امنیت داشته باشد و به افرادی که به زندگی او معنی می‌بخشند، نزدیک باشند. اهمیت دادن به احساسات سالمندان از ابتلای آن‌ها به افسردگی جلوگیری می‌کند. نشانه‌های  اینکه به احساسات سالمندان به اندازه کافی ارزش گذاشته نشده است عبارت اند از اختلال در خوابیدن، اشتهای نامیزان و ناتوانی در تمرکز کردن.

برآورده کردن نیازهای عاطفی سالمندان باید شامل مراحلی برای کنترل آسیب پذیری، احساس تنهایی، سر رفتن حوصله آن‌ها و جدا ماندگی شان باشد. مطالعه مقاله بهداشت روانی در دوران سالمندی می‌تواند تا حد زیادی برای آشنایی با این موارد کمک کند.

نیاز های جنسی سالمندان

زندگی جنسی سالمندان مانند دیگر افراد نیاز به رسیدگی دارد. تمایلات جنسی افراد سالمند مانند دیگر افراد نیست و به مرور زمان کاهش یافته است. به جهت بهبود رابطه جنسی سالمندان می‌توان از ” تقویت قوای جنسی با میوه ” یا داروهای مکمل استفاده کرد. برخی داروها به جهت حل مشکلات جنسی سالمندان عبارت اند از قرص سیلدنافیل یا همان ویاگرا، قرص وگادول، قرص تادالافیل و قرص واردنافیل.

همچنین وب سایت دکتر سوشا در مقاله ای به بررسی ” رابطه جنسی سالمندان و نحوه تقویت آن ” پرداخته است. مطالعه این مقاله را از مجله پزشکی و سلامت drsosha از دست ندهید.

بیماری‌های روانی سالمندان

دو مورد از  بیماری های روانی دوران سالمندی که به صورت عمده و جهانی افراد را مبتلا می‌کنند عبارت اند از:

زوال عقل –  بیماری روانی سالمندان

دامنتیا یا زوال عقل بیماری مزمنی است که در آن حافظه، قدرت تفکر، رفتار و توانایی انجام فعالیت‌های روزانه تحت تأثیر قرار می‌گیرند. زوال عقل معمولاً سالمندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما به عنوان اتفاقی طبیعی حاصل از بالا رفتن سن شناخته نمی‌شود.

در جهان حدود 50 میلیون نفر مبتلا به بیماری زوال عقل هستند که حدود 60 درصد این جمعیت در کشورهای با درآمد متوسط قرار دارند. تخمین زده شده است که تا سال 2030 میلادی تعداد افراد مبتلا به دامنتیا به 82 میلیون و تا سال 2015 میلادی به 152 میلیون افزایش پیدا کند. عوامل اجتماعی و اقتصادی زیادی در بروز بیماری زوال عقل نقش دارند. فشارهای فیزیکی، احساسی و اقتصادی نیز باعث افزایش استرس در خانواده ها شده و احتمال ابتلا به بیماری زوال عقل در سالمندان را افزایش می‌دهند.

افسردگی –  بیماری روانی سالمندان

افسردگی را می‌توان بزرگ‌ترین بیماری روانی سالمندان دانست که باعث مختل شدن فعالیت روزانه می‌شود. افسردگی ماژور در بین 7% از جمعیت سالمندان به وجود میاید. عموماً افسردگی سالمندان به درستی تشخیص داده نمی‌شود و در نتیجه آن به درستی نیز درمان نمی‌شود. علائم و نشانه های بیماری افسردگی در سالمندان بسیار شبیه به دیگر بیماری های شایع سالمندان است که موجب عدم تشخیص صحیح آن می‌شود.

افراد سالمند با نشانه‌های افسردگی در مقایسه با سالمندان مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری های ریوی، فشار خون بالا یا دیابت، عملکرد ضعیف‌تری دارند.

آیا می‌دانستید که تغذیه می‌تواند در کنترل افسردگی مؤثر باشد؟ برای اطلاعات بیشتر مقاله ” کدام رژیم غذایی برای ضد افسردگی مناسب است ” را مطالعه نمایید.

مصرف مواد و اعتیاد در سالمندان

اعتیاد در سالمندان بالای 65 سال، دست کم گرفته می‌شود که همین عامل موجب درمان نشدن اعتیاد سالمندان است. اعتیاد در سالمندان می‌تواند شامل الکل و مواد مخدر شود و در مواردی حتی اعتیاد سالمندان به اینترنت نیز دیده شده است. به طور کلی دو نوع اعتیاد در سالمندان وجود دارد. اعتیاد قدیمی :که در آن سالمند پیش از رسیدن به سن 65 سالگی از الکل یا مواد مخدر مصرف می‌کرده است. اعتیاد جدید :که در آن فرد بعد از رسیدن به سن 65 سالگی شروع به مصرف الکل یا دیگر مواد مخدر کرده است.

علت اعتیاد سالمندان

دلایل زیادی برای اعتیاد در دوران سالمندی وجود دارد. مشکلات مربوط به سلامتی یا تغییرات بزرگ در زندگی (مثل نوسان عواطف) باشد. شایع ترین دلایل اعتیاد سالمندان شامل موارد زیر می‌شود:

 • بازنشستگی
 • مرگ یکی از اعضای خانواده (همسر، دوست نزدیک یا حیوان خانگی)
 • از دست دادن منبع درامد
 • جابجایی و انتقال به خانه سالمندان
 • اختلالات خواب
 • مشکلات خانوادگی
 • کاهش سلامت روانی سالمندان (افسردگی ، از دست دادن حافظه ، اعمال جراحی بزرگ) یا سلامت فیزیکی

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” ترک اعتیاد به الکل : روش‌های ترک اعتیاد به الکل ” را از سایت سلامتی و پزشکی دکتر سوشا مطالعه نمایید.

روانشناسی سالمندان : علت اعتیاد سالمندان

خطرات اعتیاد سالمندان

اعتیاد به الکل در سالمندان یا اعتیاد به مواد مخدر در سالمندان بسیار خطرناک است چون این شهروندان بیشتر در معرض خطرات و عوارض جانبی اعتیاد قرار دارند. افراد بالای 65 سال قدرت کمتری در متابولیز داروها و الکل دارند که موجب حساسیت مغز می‌شود. به همین دلیل حتی اگر فرد سالمند به این مواد اعتیاد نداشته باشد، مصرف آن‌ها به صورت کوتاه مدت نیز خطر آفرین است.

داروهای بنزودیازپین که برای درمان اضطراب و بی‌خوابی تجویز می‌شوند، از داروهای خطرناک برای سالمندان هستند. این داروها به مقادیر زیاد تجویز می‌شود و بسیار اعتیاد آورند.

نشانه های اعتیاد سالمندان

هرچه افراد پیرتر می‌شوند، سلامت روان و بدنی و همچنین ارتباطات آن‌ها رو به انحلال می‌رود، احتمال اعتیاد سالمندان نیز بالاتر می‌رود. اگرچه شناسایی اعتیاد ممکن است سخت باشد، نشانه‌هایی برای تشخیص ابتلا به اعتیاد وجود دارد. این نشانه‌ها عبارت اند از:

 • مشکلات حافظه
 • تغییر در الگوهای خواب
 • کبود شدن بدون دلیل بدن
 • آزردگی، ناراحتی و افسردگی
 • درد مزمن بی دلیل
 • تغییر در عادات غذایی
 • میل به تنها بودن
 • ناتوانی در حمام کردن و رعایت بهداشت
 • عدم بروز علاقه به فعالیت های عادی

بعد از اینکه اعتیاد سالمندان تشخیص داده شد، مشاوره ترک اعتیاد برای افراد مسن ضروری است.

حتماً مقاله ” مواد غذایی و مکمل‌هایی که برای ترک اعتیاد بسیار ضروری هستند ” را از مرجع پزشکی دکتر سوشا مطالعه نمایید.

کلینیک های روانپزشکی سالمندان

کلینیک های روانپزشکی سالمندان شرایط مناسبی برای درمان مشکلات روحی و روانی سالمندان فراهم می‌کند. رفع مشکلات روانی سالمندان نیازمند تجربه و دانش اختصاصی در مورد سالمندان است. خانه های سالمندان معتبر در سراسر کشور خدمات مربوط به روانپزشکی سالمندان را نیز ارائه می‌دهند. برای آشنایی با بهترین خانه سالمندان در تهران همراه با قیمت روی لینک کلیک کنید.

علاوه بر کلینیک های روانپزشکی سالمندان موجود در خانه های سالمندان، کلینیک های دیگری نیز برای ترک اعتیاد سالمندان وجود دارند. این مراکز در زیر آمده اند:

کلینیک روانشناسی انتخاب نو

این مرکز مشاوره و روانشناسی با مجوز از سازمان نظام روانشناسی در زمینه هایی مثل مشاوره خانواده، درمان افسردگی و خدمات روانپزشکی ارائه می‌دهد.

آدرس تهران – بلوار کاوه جنوبی – نرسیده به خیابان دولت – نبش اخلاقی غربی- پلاک29 – واحد6 – طبقه 3
شماره تماس 021-22593216    |  021-22795735

کلینیک روانپزشکی و خدمات مشاوره آلما

این مرکز خدمات درمانی تشخیصی مثل تشخیص و درمان اختلالات دوره سالمندی (افسردگی، آلزایمر و …) انجام می‌دهد.

آدرس کلینیک تهرانسر تهران – تهرانسر – بلوار اصلی – نبش خیابان 22 – مجتمع امیر- طبقه 3 – واحد19
آدرس کلینیک سعادت آباد تهران – سعادت آباد – چهار راه سرو – بلوار پاکنژاد – چند قدم پائين تر از خيابان ۱۸ متری مطهری – جنب رمپ اتوبان نيايش – پلاک ۱۸ – طبقه چهارم – واحد ۹

مرکز مشاوره و روانشناسی مخدومی

این مرکز نیز با داشتن استانداردهای لازم به درمان افراد سالمند می‌پردازد.

آدرس تهران – بلوارمیرداماد – روبروی خیابان نساء – پلاک ۱۴۶
شماره تماس 021-22908092-5

مراکز ترک اعتیاد سالمندان

ترک اعتیاد سالمندان از مواردی است که حتماً باید در مراکز مجرب انجام شود. کلینیک های ترک اعتیاد سالمندان با فراهم کردن مواردی مانند انجمن ترک اعتیاد سالمندان ، درمان ‌های گروهی اعتیاد سالمندان و درمان پزشکی اعتیاد سالمندان می‌توانند تا حد زیادی مفید باشند.

متأسفانه در حال حاضر در ایران کلینیک اختصاصی برای ترک اعتیاد سالمندان بازگشایی نشده است. اما این بدین معنی نیست که سالمندان نمی‌توانند از خدمات مربوط به ترک اعتیاد استفاده کنند. مراکز معتبر ترک اعتیاد در سراسر کشور به ترک اعتیاد سالمندان نیز کمک می‌کنند. برای آشنایی با مراکز ترک اعتیاد روی لینک کلیک کنید.

کتاب روانشناسی سالمندی

علاوه بر مطالعه مقالات روانشناسی سالمندان ،یکی از راه‌های حفظ سلامت روان سالمندان ، استفاده از کتاب روانشناسی سالمندی است. کتاب روانشناسی سالمندی به شما کمک می‌کند تا با رویکرد روانشناختی، تأثیر عوامل فرهنگی و اجتماعی بر سالمند را بررسی کرده و شناخت دقیق‌تری از بهداشت روانی سالمندان داشته باشید.

کتاب روانشناسی سالمندی نوشته عبدالله معتمدی است. کتاب روانشناسی سالمندی را می‌توانید در نسخه دیجیتال با قیمت 6 هزار و پانصد تومان و در نسخه کاغذی با قیمت 16 هزار تومان موجود هستند. برای دانلود کتاب روانشناسی سالمندی اینجا کلیک نمایید.

نتیجه گیری:

اعتیاد و یا اختلالات روانی در سالمندان می‌تواند وجود داشته باشد که این مشکلات به نوبه خود باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری مانند بیماری‌های جسمی می‌شود. بنابراین تشخیص زودهنگام بیماری‌های روانی سالمندان مثل افسردگی یا زوال عقل اهمیت بسیار بالایی در بیماری و بهبود حال سالمند دارد.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

داروهای مرتبط با این مقاله
مشاهده و جستجوی داروهای بیشتر

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر