فروش لوازم بهداشتی مادر و کودک

همه چیز درباره تزريق چربي به باسن

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 10 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
همه چیز درباره تزريق چربي به باسن

چکیده مطلب 

امروزه داشتن باسن خوش فرم از جذابیت‌های ظاهری زنان به حساب می‌آید به همین خاطر عمل های زیبایی باسن مانند پروتز و تزریق چربی به باسن بسیار پر طرفدار شده است. در این مقاله درباره تزریق چربی به باسن صحبت خواهیم کرد و مزایا، معایب، هزینه و دیگر موارد مرتبط با این روش را بررسی می‌کنیم.

جراحی زیبایی باسن

بزرگ کردن باسن یکی از عمل های جراحی زیبایی است که به سرعت طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. طبق آماری که جراحان پلاستیک در اختیار ما قرار دادند، امروزه بسیاری از زنان به دنبال جراحی زیبایی باسن هستند و به همین دلیل عمل های جراحی زیبایی مانند کاشت پروتز یا تزریق چربی به باسن بسیار پر طرفدار شده‌اند. بر اساس آمار سالانه 2016 ، تزریق چربی به باسن، افزایش 26 درصدی و عمل های جراحی ایمپلنت باسن افزایش 18 درصدی داشته‌اند.

بعضی از افراد باسن بسیار کوچک و صافی دارند که از لحاظ ظاهری برای فرد ناخوشایند است زیرا هیچ لباسی در تن این افراد جلوه ندارد. فرم دادن و بزرگ کردن باسن به دو روش انجام می‌شود:

 • کاشت پروتز باسن که معمولا این راهکار جالبی نیست زیرا عوارض پروتز باسن نسبت به روش‌های دیگر بیشتر می‌باشد و امکان عفونت و جابجایی پروتز بسیار زیاد است .
 • تزریق چربی در باسن که روش طبیعی‌ است و عوارض کمتری دارد، در ادامه مطلب آنچه باید راجع به این روش بدانید، برایتان نوشته شده است، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

آیا می دانید تزریق چربی به صورت نیز خیلی پرطرفدار شده است. حتماً این مقاله را از مجله پزشکی دکتر سوشا مطالعه نمایید.

یک پیشنهاد رایگان به کاربران : در صورتی که سوالی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره پزشکی آنلاین سایت پزشکی دکتر سوشا مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید.

عمل های جراحی بزرگ کردن باسن برای چه سنی مناسب است؟

اگرچه بزرگ و خوش فرم بودن باسن افراد مشهوری مانند کیم کارداشیان، بیونس و جنیفر لوپز ، باسن خوش فرم و بزرگ را در میان مردم جذاب‌تر جلوه داد، اما مسئله بزرگ کردن باسن به سرعت در سن‌ها و قومیت‌های مختلف گسترش یافت. انجام جراحی زیبایی باسن ، محدودیت سنی ندارد و بسیاری از زنان در سن بارداری و حتی 60 سالگی نیز عمل زیبایی بزرگ کردن باسن را انجام می‌دهند.

تزریق چربی به باسن

جراحی زیبایی باسن از عمل های جراحی زیبایی پر طرفدار است که به سرعت در حال پیشرفت می‌باشد. تزریق چربی به باسن معمولا با نام بالا بردن یا لیفت باسن به روش برزیلی (BBL) شناخته شده است. این روش نوعی عمل جراحی زیبایی است که می‌تواند باسن را بزرگ کرده و فرم باسن را زیبا و جذاب کند. در تزریق چربی به باسن یک متخصص جراحی پلاستیک چربی را از ناحیه‌ای از بدنتان که دوست ندارید، مانند بازو، بالای کمر (جای سینه بند) ، ران و شکم خارج کرده (لیپوساکشن) و بعد از آماده سازی چربی، آن را به باسن فرد تزریق می‌کند.

پیشنهاد: مقاله تزريق چربي به سينه (نحوه تزریق، مزایا و معایب آن)  را از مرجع پزشکی دکتر سوشا مطالعه نمایید.

مراحل تزریق چربی به باسن

 • در روش تزریق چربی به باسن  ، به وسیله ایجاد سوراخ‌های 4 میلی متری در بازو، بالای کمر (جای سینه بند) ، ران و شکم ، چربی مورد نیاز را استخراج می‌کنند.
 • بعد از خارج کردن میزان چربی مورد نظر از بدن فرد مرحله تصفیه و آماده سازی چربی انجام می‌شود. در صورت اضافه ماندن چربی آماده شده مقدار اضافی در یخچال توسط خود فرد نگهداری می‌شود تا در صورت لزوم در مرحله بعد تزریق انجام شود.
 • بعد از آماده سازی چربی، پزشک جراحی پلاستیک با ایجاد بی حسی موضعی چند حفره کوچک در ناحیه‌ مورد نظر از باسن ایجاد کرده و چربی را به باسن تزریق می‌کند. ممکن است بعد از گذشت چند ماه نیاز به تکرار این مرحله (بسته به فرم و اندازه باسن دلخواه شما) باشد زیرا مقداری از چربی که تزریق می‌شود بعد از چند ماه دوباره جذب بدن می‌شود.

تزریق چربی به باسن : مراحل تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن چه عیوبی را برطرف می‌کند؟

 • تخت و صاف بودن باسن
 • شل بودن و افتادگی باسن
 • نامتقارن بودن دو طرف باسن
 • کوچک بودن باسن
 • کاهش وزن زیاد که موجب تغییر شکل باسن شده باشد

بزرگ کردن باسن با تزریق چربی

تزریق چربی به باسن یک روش غیر جراحی برای بزرگ کردن باسن است، البته به این نکته توجه کنید که تزریق چربی به باسن مانند جراحی پروتز باسن ، سایز باسن را خیلی زیاد تغییر نمی‌دهد، این روش به صورت جزئی می‌تواند به باسن فرم زیباتری بدهد، زیرا مقداری از چربی که تزریق می‌شود بعد از چند ماه دوباره جذب بدن می‌شود، تزریق چربی به باسن باید چندین بار تکرار شود تا ماندگاری داشته باشد. میزان موفقیت در این عمل زیبایی به سن و نوع بدن بیمار بستگی دارد.

فرم دادن و زیبا سازی باسن با تزریق چربی

قبل از تزریق چربی به باسن پزشک جراح پلاستیک شما فرم‌های مختلف باسن را به شما نشان می‌دهد تا شما فرم دلخواه خود را انتخاب کنید. بر اساس اینکه چه شکل و فرمی از باسن مورد علاقه شما است، میزان و جای تزریق چربی تعیین می‌شود. تزریق چربی به باسن روش مناسب و کم خطری برای فرم دادن و زیباسازی باسن است.

سفت کردن باسن با تزریق چربی

 خیلی از خانم‌ها علاقه زیادی به سفت بودن باسن دارند و امروزه با روش‌های نوین سفت کردن باسن ممکن شده است. با کمک تزریق چربی به باسن، می‌توانید به روشی کاملا طبیعی، فرم و حجم باسن را با چربی‌های بدن خود، بهبود دهید و همچنین باسن سفت‌تری داشته باشید.

تزریق چربی به باسن : سفت کردن باسن با تزریق چربی

آیا روش تزریق چربی به باسن توصیه می‌شود؟

درست مانند جراحی سینه، تزریق چربی به سینه و دیگر عمل های جراحی زیبایی ، بزرگ کردن باسن نیز یک تصمیم کاملا ً شخصی است. بسیاری از فاکتور‌های موثر بر انجام این فرآیند به فرم بدن بیمار و خواسته‌ها و انتظارات او بستگی دارد.

در کسانی که چربی در ناحیه شکم و کمر دارند بهترین روش برای بزرگ کردن باسن، تزرق چربی است. این روش نسبت به کاشت پروتز باسن عوارض کمتری دارد. برعکس پروتز سینه ، کاشت پروتز باسن جا نیافتاده و خطرات بسیاری دارد. به همین دلیل است که روش تزریق چربی برای فرم دادن به باسن توصیه می‎شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای تزریق چربی به باسن هستند؟

بهترین کاندید‌ها برای جراحی زیبایی باسن ، زنان یا مردانی با سلامت عمومی ‌هستند که در نواحی دیگر بدن خود (غیر از باسن) دارای چربی‌های موضعی و اضافه هستند. پزشک این چربی اضافه را با لیپوساکشن خارج کرده و به باسن آن‌ها تزریق می‌کند.

تزریق چربی برای چه کسانی ممنوع است؟

 • مشکلات انعقاد خون ( مصرف داروهای ضد انعقاد ، هموفیلی و…)
 • اختلالات متابولیسم چربی
 • عفونت حاد یا نارسایی اعضای داخلی
 • سابقه ترومبوز وریدهای عمقی پا و یا آمبولی ریوی
 • بیماران لاغر
 • ضعف سیستم ایمنی
 • بیماری عروق کرونر
 • ایدز یا HIV

برای تزریق چربی به باسن کدام پزشک بهتر است؟

فرآیند تزریق چربی به بیمار هر چند یک روش بی خطر و ساده برای بیمار است ولی باید تحت نظر پزشک متخصص صورت گیرد. موفقیت و ماندگاری تزریق چربی به باسن بستگی به نوع تکنیک استفاده شده و رعایت اصول علمی است. به همین دلیل برای تزریق چربی به باسن باید در انتخاب جراح پلاستیک متخصص و مجرب دقت کنید. اگر پزشک شما عکس‌های نمونه کار قبلی‌اش را به شما نشان می‌دهد حتما عکس قبل و بعد را به درستی با هم مقایسه کنید تا انتخاب آگاهانه‌ای در این زمینه داشته باشید.

پیشنهاداگر می‌خواهید پزشک مناسب خود را بیابید می‌توانید به بخش پزشکان جراح پلاستیک و زیبایی سایت مراجعه نمایید و در میان هزاران پزشک و با مطالعه نظرات بیماران، پزشک مناسب خود را آگاهانه انتخاب نمایید.

تزریق چربی به باسن : برای تزریق چربی به باسن کدام پزشک بهتر است؟

مزایای تزریق چربی به باسن

 • از بین بردن چربی‌های اضافه در برخی نواحی بدن (شکم، ران و …)
 • خوش فرم شدن و برجستگی بیشتر باسن
 • بهبود فرم کلی بدن شما و نمایان شدن تمامی ‌قوس‌ها و برجستگی‌های بدن
 • جایگزین بسیار مناسب برای کاشت پروتز باسن
 • عدم نیاز به ایجاد برش و بخیه زدن در روش تزریق چربی به باسن
 • استفاده از بی حسی موضعی به جای بیهوشی عمومی

عوارض تزریق چربی در باسن

علاوه بر مزایای زیادی که تزریق چربی به باسن دارد قبل از استفاده از این روش بهتر است به دقت عوارض این روش توسط فرد بررسی شود و یا از پزشک متخصص مربوطه در این مورد اطلاعات کافی کسب شود. در واقع یکی از روش های طبیعی که به منظور برجسته و بزرگ کردن باسن مورد استفاده قرار می‌گیرد تزریق چربی می‌باشد. همانند هر عمل زیبایی دیگر، جراحی زیبایی باسن نیز خطرات مرتبط با خودش را دارد. با توجه به این موضوع، حتماً قبل از تزریق چربی به باسن به این عوارض توجه کنید:

 • لخته‌های خون (آمبولی ریوی): لخته‌های خون در پاها می‌توانند به قلب یا ریه منتقل شوند و به عوارض جدی، از جمله مرگ، منجر شوند.
 • عفونت: عفونت‌های بعد از جراحی همیشه خطرناک هستند، به خصوص که احتمال عفونت در عمل جراحی زیبایی تزریق چربی به باسن بسیار بیشتر است، زیرا حجم بیشتری از چربی منتفل می‌شود. مهم است که از تکنیک دقیق رعایت اصول استریل طی عمل های جراحی و مصرف آنتی بیوتیک بهترین راه برای پیشگیری از گسترش عفونت است.
 • تغییرات حسی: هر ناحیه‌ای که بر روی آن عمل جراحی انجام می‌شود، تورم ناشی از عمل می‌تواند باعث توقف اعصاب و عملکرد بد آن ناحیه شود. همچنین گاهی اوقات اعصاب باید در طول عمل جراحی قطع شوند تا بیمار درد را حس نکنید، این کار با انجام بی حسی موضعی انجام می‌شود که معمولاً موقت است، اما در برخی موارد ممکن است دائما باقی بماند و عملکرد عصبی یا حس یک ناحیه از بدن بیمار مختل شود. برای برگرداندن حس ، هیچ درمانی وجود ندارد این قیمتی است که بیمار برای زیبایی پرداخت می‌کند!
 • جای زخم و التیام ضعیف زخم : برش‌های ایجاد شده در تزریق چربی به باسن کوچک هستند اما با این حال ممکن است جای زخم به زودی التیام پیدا نکند و آثاری از زخم نیز برای روی پوست شما برای همیشه باقی بماند.
 • برجستگی و ناهمواری سطح باسن: زمانی که چربی از یک ناحیه از بدن به ناحیه دیگری از بدن منتقل می‌شود ممکن است بعد از تزریق، سطح پوست ناهموار شود.
 • عدم تقارن دو طرف باسن: ممکن است بعد از تزریق چربی به باسن ، عدم تقارن در دو طرف باسن دیده شود که این مشکل به خاطر مراقبت نامناسب بعد از تزریق (موقعیت خواب نامناسب، فشار زیاد به باسن)، جذب غیر یکنواخت چربی و یا تزریق مقدار نامناسب (زیاد) چربی توسط پزشک به وجود می‌آید. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، دستورالعمل‌های پزشک خود را برای دوره بعد از جراحی زیبایی باسن به درستی رعایت نمایید و همچنین برای تزریق چربی به باسن به پزشک متخصص و باتجربه‌ای مراجعه نمایید.
 • آمبولی چربی: آمبولی چربی گرفته شدن عروق در اثر ورود بافت چربی به داخل جریان خون است. ممکن است در اثر تزریق چربی ، قطرات چربی در خون محیطی به همراه پلاکت‌ها به همدیگر چسبیده، متراکم شده و تشکیل آمبولی چربی دهند. اگر تزریق چربی به  باسن با سوزن نوک تیز انجام شود، احتمال آمبولی چربی بالا است ، استفاده از کانولاهای غیر نوک تیز و تکنیک غیر تهاجمی در تزریق چربی به باسن موجب می‌شود که عروق خونی بزرگ آسیب ندیده و از عارضه فوق جلوگیری شود.
 • درد و تورم: درد و تورم از شایع‌ترین عوارض تزریق چربی به باسن است.  
 • کیست چربی و نکروز پوست: تشکیل کیست چربی و نکروز پوست از دیگر عوارض تزریق چربی به باسن است که این عارضه به خاطر تزریق مقدار زیاد چربی در یک ناحیه کوچک ایجاد می‌شود و موجب اختلال در خونرسانی بافت‌های اطراف و پوست شده و در دوره پس از حجیم کردن باسن ، کیست چربی در ناحیه تزریق ایجاد می‌شود.

تزریق چربی به باسن : عوارض تزریق چربی در باسن

 

دوره پس از حجیم کردن باسن

 • مناطقی از باسن که تزریق چربی به آن‌ها صورت گرفته است، احتمالاً به مدت 2-1 هفته کبود و متورم خواهند بود و به لمس حساس هستند. در این دوران این نواحی را لمس نکنید.
 • برای تسکین درد و تورم کمپرس سرد در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق و استراحت کامل توصیه می‌شود.
 • تا 10-7 روز بعد از تزریق چربی به باسن ، از وارد کردن فشار به باسن خودداری کنید تا چربی تزریق شده جا به جا نشود و همچنین مقدار کمتری از چربی جذب بدن شود. هنگام خوابیدن نیز به پشت نخوابید و هنگام نشستن، حوله‌‌ای را تا کرده و زیر ران‌ها قرار دهید و بنشینید تا به باسن شما فشاری وارد نشود.
 • تا یک هفته بعد از جراحی زیبایی باسن از انجام کار و ورزش‌های سنگین خودداری نمایید. اغلب افراد ظرف چند روز بعد از تزریق چربی به باسن، به فعالیت‌های روزانه خود بازمی‌گردند.
 • بیماران باید بعد از انجام جراحی زیبایی تزریق چربی به باسن تمامی ملاحظات و دستورات پزشک معالجشان برای جلوگیری از آمبولی (راه رفتن و فعالیت داشتن) را رعایت نمایند.
 • در دوره پس از حجیم کردن باسن معمولا برای تسکین درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از مسکن‌هایی استامینوفن و یا ژلوفن کافی خواهد بود.
 • جای زخم عمل جراحی زیبایی باسن بسیار کوچک است و بعد از مدتی از بین می‌رود، میزان بهبودی جای زخم به پوست هر فردی بستگی دارد. در دوره پس از حجیم کردن باسن می‌توانید از ژل کنتراکتیوبکس استفاده نمایید تا جای زخم سریع‌تر از بین برود.
 • برای ترمیم سریع‌تر ناحیه و فرم دهی بهتر به باسن،  4-2 هفته بعد از جراحی زیبایی باسن از گن مخصوص استفاده نمایید.
 • به منظور وارد نکردن فشار به باسن و چربی‌های تزریق شده و کاهش احتمال جذب چربی توسط بدن، شب‌ها به پشت نخوابید و هنگام نشستن، روی یک حوله‌ی رول شده که در زیر ران‌ها قرار گرفته، بنشینید.
 • چنانچه ترشحاتی در محل ورود کانولاها دارید، بدون ماساژ ناحیه را ضد عفونی و پانسمان کنید.
 • برای پیشگیری از عفونت از روز قبل از عمل و تا یک هفته بعد از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

تفاوت بزرگ کردن باسن به روش طبیعی با کاشت پروتز باسن

 • برخلاف روش کاشت پروتز باسن ، تزریق چربی طبیعی انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری برای فرم دادن و برجسته کردن باسن دارد و به همین خاطر، نتایج تزریق چربی به باسن نسبت به جراحی پروتز باسن به خواسته شما بسیار نزدیک‌تر است و ظاهر آن نیز بسیار طبیعی‌تر خواهد بود.
 • ریسک عوارض جانبی مانند عفونت در تزریق چربی به باسن نسبت به کاشت پروتز پایین‌تر است زیرا از چربی طبیعی بدن خود بیمار استفاده می‌شود و از جسم خارجی مانند پروتز استفاده نمی‌شود.
 • بسیاری از بیماران از نتیجه تزریق چربی به باسن خود راضی هستند زیرا به جای قرار دادن یک جسم خارجی در بدنشان، از چربی طبیعی بدن خودشان استفاده می‌شود.
 • کاشت پروتز باسن در کسانی کاربرد دارد که لاغر هستند و چربی اضافه در بدن خود برای تزریق مجدد به باسن ندارند اما تزریق چربی به باسن برای افرادی که چاقی موضعی دارند مناسب می‌باشد.
 • در کل پروتز باسن با توجه به عوارضی که دارد مانند پروتز سینه جا نیافتاده است و تزریق چربی باسن استاندارد طلایی را برای بزرگ و برجسته کردن باسن دارد.
 • برخلاف روش بزرگ و برجسته کردن باسن با کاشت پروتز ، در تزریق چربی به باسن نیازی به ایجاد برش‌های بزرگ نیست.

همچنین شما می توانید با کلیک بر روی لینک جراحی های زیبایی به ده‌ها مطلب پزشکی انلاین سایت سلامتی دکتر سوشا به صورت رایگان دسترسی داشته باشید.

هزینه تزریق چربی به باسن

اولین قدم برای بزرگ کردن باسن با تزریق چربی ، برنامه‌ریزی برای انجام یک جلسه مشاوره است.  قیمت تزریق چربی به باسن بسته به پزشک ، محل انجام عمل و فرم باسن فرد، متغیر (6 میلیون تومان به بالا) است و در جلسه مشاوره تعیین می‌شود. هزینه تزریق چربی مانند هر عمل جراحی زیبایی دیگری تحت پوشش بیمه قرار نیست و هزینه آن در جلسه مشاوره برآورد می‌شود.

تزریق چربی به باسن : هزینه تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن چه تاثیری بر شکل باسن می‌گذارد؟

پزشک متخصص زیبایی و جراح پلاستیک برای فرم دادن به باسن ، چربی را در نواحی و عمق‌های مختلفی از باسن تزریق می‌کند و در تزریق چربی به باسن توجه زیادی به قسمت بالایی باسن دارد تا با ایجاد فرم مناسب، ظاهری کاملا برجسته به باسن بدهد.

بعد از بزرگ کردن باسن با تزریق چربی ، مقادیری از چربی تزریق شده، توسط بدن جذب می‌شود. یک متخصص جراح زیبایی می‌تواند از تکنیک تزریق لایه‌ای استفاده کند و با تزریق چربی در لایه‌های مختلف باسن میزان جذب چربی توسط بدن را به حداقل برسان، به همین دلیل است که برای تزریق چربی به باسن باید به پزشک متخصص توانمندی مراجعه نمایید.

تزریق چربی به باسن در اغلب بیماران منجر به نتایج مثبت و بزرگ شدن و بهبود فرم باسن می‌شود. اضافه کردن حجم با تزریق چربی حتی در افرادی که در باسن خود حجم عضلانی خوبی دارند، می‌تواند فرم و برجستگی باسن را بهبود ده. 

آیا تزریق چربی درد دارد؟

از یک محلول بی حسی کننده موضعی مانند تامیسنت در تزریق چربی باسن استفاده می‌شود که بعد از گذشت ۲۰ دقیقه موضع کاملا بی حس شده و می‌توان عمل جراحی زیبایی را آغاز کرد.

نتیجه گیری:

روش تزریق چربی روشی طبیعی و کم خطر برای بزرگ کردن باسن و فرم دادن به آن است. این روش عوارض کمتری نسبت به کاشت پروتز دارد و به همین خاطر به افزاد علاقه مند به باسن‌های برجسته توصیه می‌شود.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر