فروش لوازم آرایشی و بهداشتی (بالای مقالات)

6 علت بسیار مهم کم شدن میل جنسی در روابط زناشویی

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 6 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
6 علت بسیار مهم کم شدن میل جنسی در روابط زناشویی

چکیده مطلب 

اگر شما علاقه کمی به رابطه جنسی دارید و این مسئله باعث بروز اختلالات زناشویی در زندگی شما شده است، ممکن است به اختلال کاهش میل جنسی مبتلا باشید. در ادامه این مقاله این مشکل را توضیح می‌دهیم و راه‌های درمانی آن را مطرح می‌کنیم.

اختلالات جنسی چیست ؟

اختلالات جنسی به هرگونه مشکلی گفته می‌شود که در انجام فعالیت‌های رضایت‌بخش رابطه جنسی مشکل ایجاد کند. فعالیت‌های رابطه جنسی شامل چند بخش هیجانی شدن (شامل میل جنسي و تحریک جنسی)، بخش ثبات این علائم، ارگاسم و در نهایت بازگشت به حالت اولیه می‌شود.

هر دوی خانم‌ها و آقایان ممکن است به اختلالات جنسي دچار شوند. در واقع یکی از شایع‌ترین مشکلات است که حدود 40 درصد خانم‌ها و 30 درصد آقایان در یکی از بخش‌هایی که ذکر شد، دچار اختلال هستند. اختلالات جنسی در هر سنی می‌تواند وجود داشته باشد، اما بیشتر از همه این مشکل در سنین 40 الی 65 سالگی به چشم می‌خورد.

بسیاری از مردم از صحبت کردن در مورد ناتوانی جنسی خود خجالت می‌کشند و به همین دلیل برای درمان اختلالات جنسی به پزشک مراجعه نمی‌کنند. اگر شما یا شریک جنسیتان به مشکلات جنسی دچار هستید، بهتر است بدانید که راه‌های درمانی متفاوتی برای شما وجود دارد. 

وب سایت سلامتی و پزشکی دکتر سوشا در مقاله‌ای با نام ” اختلال جنسی چیست ” به بررسی انواع اختلالات جنسی، علت آن‌ها و راه‌های درمان مربوط به آن‌ها می‌پردازد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از مطالعه ادامه مطالب، این مقاله را مطالعه نمایید.

یک پیشنهاد رایگان به کاربران : در صورتی که سوالی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره پزشکی آنلاین سایت پزشکی دکتر سوشا مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید. 

اختلال کمبود میل جنسی چیست

اگر شما به برقراری رابطه جنسی علاقه‌ای ندارید، به این معنی نیست که شما از نظر جنسی ناتوان هستید. اما اگر کمبود میل جنسی باعث بروز مشکل در روابط زناشویی شما شده است، شما در دسته افراد کم فعال جنسی (به انگلیسی hypoactive sexual desire disorder یا به اختصار HSDD) قرار می‌گیرید.

بین 30 تا 39 درصد از زنان در هر جامعه‌ای عدم وجود میل جنسی یا کاهش میل جنسی را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. این مسئله می‌تواند موجب بروز اختلالات شخصی شود یا اینکه بروز اختلالات جنسی را در پی داشته باشد، خصوصاً اگر شخص مجرد باشد و دسترسی به شریک جنسی نداشته باشد.

قبلاً نبود فانتزی‌های جنسی در دسته اختلال میل جنسی قرار می‌گرفت، اما امروزه روانشناسان این مسئله را نوعی اختلال نمی‌دانند، چون همه افرادی که از نظر جنسی سالم هستند نیاز به ایجاد فانتزی در مورد رابطه جنسی ندارند.

به دلیل اینکه تمایلات جنسی افراد از یکدیگر متفاوت است، ردیابی وجود اختلال کمبود میل جنسی در افراد سخت و درمان آن نیز دشوار است. تحقیقات نشان داده است که اختلال کمبود میل جنسی هم خانم‌ها و هم آقایان را درگیر می‌کند. شیوع این مشکل در بین آقایان کمتر دیده شده و همینطور کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. اما بنظر می‌رسد احتمال ابتلای خانم‌ها به اختلال کم فعالی جنسی بیشتر از آقایان است به همین دلیل بیشتر تحقیقات بر روی خانم‌ها انجام‌شده است.

مقاله “ 21 سؤال جذاب در خصوص روابط عاشقانه و زناشویی ” را مجله پزشکی دکترسوشا مطالعه نمایید.

برای دریافت مشاوره پزشکی آنلاین سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

علت کمبود میل جنسی زنان

برخی از محققان باور دارند که تعداد زیاد زنانی که به کمبود میل جنسی مبتلا هستند به دلیل باورهای جنسی است که در ذهن آن‌ها جا افتاده است. بنابراین می‌توان گفت علت کمبود میل جنسی زنان به دو دسته روان‌شناختی و جسمی تقسیم می‌شود.

تمایل جنسی خانم‌ها را عوامل زیادی تعیین می‌کند، از جمله این عوامل میزان رضایت از رابطه، میزان سلامت خود و شریک جنسی، و پاسخ‌های فیزیکی و احساسی به معاشقه است.

همچنین تحقیقات نشان داده است که کاهش میل جنسی خانم‌ها می‌تواند به دلیل سرکوب جنسی یا بافت فرهنگی آن‌ها باشد. از طرفی دیگر برخی دانشمندان باور دارند که کمبود میل جنسی خانم‌ها می‌تواند یک ترفند طبیعت باشد که از زاد و ولد بیش از حد جلوگیری شود. بر اساس این نظریه، دانشمندان معتقد اند که در صورتی که شرایط زندگی برای یک خانم مساعد نباشد، خانم دچار کمبود میل جنسی می‌شود تا از دنیا آمدن فرزندان در شرایط بد زندگی جلوگیری شود.

اختلالات جنسی : علت کمبود میل جنسی زنان

عوامل خطر ابتلا به کمبود میل جنسی

جدا از خانم بودن، عوامل خطر دیگری که برای ابتلا به کمبود میل جنسی یا HSDD وجود دارند عبارت اند از:

علت اول: هورمون‌ها: هورمون‌ها و تغییرات آن‌ها در دوره یائسگی می‌تواند موجب بروز کاهش میل جنسی در خانم‌های میان‌سال شود. در نتیجه میزان کمبود میل جنسی در خانم‌های میان‌سال و یائسه بیشتر از خانم‌های جوان یا یائسه نشده دیده می‌شود. تغییرات هورمونی در مردان نیز ممکن است مخصوصاً اگر فرد به کمبود تستسترون مبتلا باشد که موجب کاهش میل جنسی آقایان می‌شود.

علت دوم: بودن در یک رابطه فعال جنسی: بیشتر افرادی که به اختلال تنبلی جنسی مبتلا می‌شوند در رابطه فعال جنسی (زن و شوهری) هستند. گاهی اوقات دیده شده که یکی از طرفین رابطه به درخواست شریکش برای درمان به پزشک مراجعه کرده است. از هر 10 زن، 9 نفر از آن‌ها به دلیل نارضایتی همسر خود برای درمان کمبود میل جنسی مراجعه می‌کنند.

علت سوم: مشکلات احساسی یا روحی : این مشکل شامل نارضایتی از شریک جنسی، مشکلات زناشویی در برقراری رابطه جنسی و عملکرد جنسی ، استرس در زندگی و پیچیدگی‌های دیگر روان‌شناختی در زندگی می‌شود.

علت چهارم: مشکلات جسمی : شامل بیماری‌هایی مثل دیابت، آرتروز، بیماری‌های قلبی، کم‌کاری تیروئید و یائسگی می‌شود.

علت پنجم: داروها : برخی داروها می‌تواند موجب کاهش میل جنسی شود. این داروها شامل مورفین، کدئین، داروهای شیمی درمانی و برخی داروهای روانی می‌شود.

علت ششم: سبک زندگی نامناسب : داشتن رفتارهای پرخطر مثل اعتیاد به مواد مخدر و الکل یکی از علل کاهش میل جنسی است. ابتلا به بیماری افسردگی یا اضطراب نیز باعث بروز این مشکل می‌شود.

آیا می‌دانستید با استفاده از تغذیه نیز می‌توان تا حد زیادی قوای جنسی را تقویت کرد؟ مقاله ” تقویت قوای جنسی با میوه ” را حتماً مطالعه نمایید.

درمان کمبود میل جنسی زنان و مردان

در بسیاری از موارد، تنها داشتن یک مکالمه با شریک جنسی می‌تواند مشکل کبود میل جنسی را برطرف کند. می‌توانید از یک پزشک یا روان‌پزشک نیز برای درمان مشکل کمک بگیرید. پزشک با بررسی سوابق سلامت جسمی و روحی شما در گذاشته و بررسی شرایط رابطه شما مشکل را حل می‌کند. در نهایت ممکن است از راه‌های زیر برای درمان مشکل استفاده شود:

  • جلسات مشاوره درمان جنسی زوج‌ها
  • درمان مشکلات پزشکی
  • درمان هورمونی : هورمون‌های زنانه و همچنین مکمل‌های حاوی تستسترون برای درمان میزان کم تستسترون در مردها باعث بهبود این مسئله می‌شود.

تغییر داروها : گاهی مواقع مشکل نبود میل جنسی تنها می‌تواند با تغییر داروها درمان شود. برخی داروهایی که در قدیم برای درمان مشکلات روانی استفاده می‌شدند روی میل جنسی نیز اثر می‌گذاشتند اما امروزه داروهای جدیدی بدون این عارضه جانبی طراحی شده اند. برای مثال در حال حاضر از داروی لوودوپا برای درمان پارکینسون استفاده می‌شود که با کمک به ترشح انتقال دهنده عصبی دوپامین، باعث بهبود فعالیت جنسی می‌شود. همچنین می‌توان از داروی افزایش میل مردان و یا داروی افزایش میل زنان استفاده کرد.

به علاوه، محققان در حال مطالعه داروها و تغییر آن‌ها برای رفع این مشکل هستند. داروهایی مثل برچسب‌های تستسترون ساخته شده‌اند که در حین دوره یائسگی و یا برای افرادی که تخمدان‌هایشان را برداشته‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر کدام از روش‌های درمانی که شما انتخاب کنید، چه شرکت در جلسه‌های روان‌درمانی زوجین و یا استفاده از داروهای افزایش دهنده میل جنسی ،بهتر است بدانید که نتیجه اثربخشی را مشاهده خواهید نمود.

” میل جنسیم کم شده چطور اونو درمان کنم ؟ ” برای اطلاع از پاسخ این سؤال روی لینک کلیک کنید.

درمان اختلالات جنسی

اختلالات جنسی درمان ناپذیر نیستند. روش‌های بسیار زیادی برای درمان و بهبود مشکلات جنسی وجود دارند. از جمله این راه‌ها می‌توان به درمان انزال زودرس با داروی گیاهی اشاره کرد. البته کنترل ارگاسم و درمان زود انزالی زنان در طب سنتی کاملاً امکان‌پذیر نیست و می‌توان از روش‌های خیلی ساده‌تر مثل استفاده از کاندوم تأخیری ، اسپری تأخیری ، یا حتی استفاده از دو کاندوم اشاره کرد.

برای آشنایی کامل با روش‌های درمان اختلالات جنسی، مقاله ” درمان اختلالات جنسی ” را از مجله پزشکی دکتر سوشا مطالعه نمایید تا با مراکز درمانی اختلالات جنسی نیز آشنا شوید.

اختلالات جنسی : درمان اختلالات جنسی

 

نتیجه گیری:

یکی از انواع اختلالات جنسی، کمبود میل جنسی است که هم آقایان و هم خانم‌ها را درگیر می‌کند اما بیشتر در بین خانم‌ها شایع است. علت اصلی کمبود میل جنسی خانم‌ها تغییرات هورمونی یا مشکلات روحی است. مشکل از هر نوعی که باشد با مراجعه به پزشک و روانشناس می‌توان آن را درمان کرد.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر