رفع افتادگی سینه | علت افتادگی سینه

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
رفع افتادگی سینه | علت افتادگی سینه

چکیده مطلب 

افتادگی سینه امری طبیعی است که برای خانم‌ها پیش می‌آید و بروز آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای برخی خانم‌ها این افتادگی اذیت کننده است و سعی در اصلاح آن دارند. در اینجا عوامل مؤثر در افتادگی سینه را بررسی کرده و چند روش به‌جز عمل افتادگی سینه برای این مشکل پیشنهاد می‌کنیم.

افتادگی سینه

سینه‌های خانم‌ها می‌تواند از نظر اندازه، شکل و رنگ با یکدیگر متفاوت باشد و این تفاوت به طریق ژنتیکی تعیین می‌شود. اما در طول زندگی یک خانم سینه‌ها دائماً در حال تغییر هستند.

بافت سینه‌ها از سلول‌های چربی، بافت لنفی و رباط‌ها تشکیل شده اند که از استخوان ترقوه تا زیر بغل و از پهلوها به میانه قفسه سینه کشیده شده‌اند. غدد کوچکی به نام لوبیول ها در سینه وجود دارند که مسئولیت تولید شیر را به عهده دارند.

با افزایش سن، کاملاً طبیعی است که حالت کشسانی سینه‌ها کم شود و درنتیجه دچار افتادگی سینه شوند. این اتفاق در بین همه خانم‌ها مشترک است اما برای برخی باعث بروز نارضایتی می‌شود. در واقع افتادگی سینه یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که با استفاده از جراحی افتادگی سینه درمان می‌شود.

همه افراد توانایی این را ندارند که برای این مسئله از عمل افتادگی سینه استفاده کنند و جراحی تنها راه رفع افتادگی سینه نیست، با ورزش نیز جلوگیری از افتادگی سینه امکان پذیر است.

روش‌های خانگی و درمان‌های ساده برای جلوگیری از افتادگی سینه وجود دارد که در ادامه مطالب به آنها می‌پردازیم.

اگر شما در فکر پروتز کردن سینه‌های خود هستید، مقاله جراحی پروتز سینه خوب است یا نه ؟ ” را  مطالعه نمایید و با دقت بیشتری در این مورد تصمیم بگیرید.

برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشاثبت کنید

علت افتادگی سینه چیست

اصلی ترین علت افتادگی سینه بالا رفتن سن است. بدون در نظر گرفتن اینکه فرد چگونه لباس می‌پوشد و سبک زندگی  او چگونه است، زمان و جاذبه زمین باعث شل شدن پوست و کاهش کشسانی آن می‌شود.

البته ممکن است خانم‌ها در سن پایین نیز افتادگی سینه را تجربه کنند. جدا از گذر زمان، علت افتادگی سینه می‌تواند شامل موارد زیر نیز باشد:

 • بارداری‌های پی در پی که باعث کش آمدن رباط‌ها می‌شود چون سینه‌ها برای پشتیبانی از نوزاد سنگین‌تر می‌شود.
 • سیگار  کشیدن باعث کاهش کشسانی پوست و قوام آن می‌شود و یک علت افتادگی سینه است.
 • سینه‌های بزرگ و سنگین شانس بیشتری برای افتادگی دارند.
 • کاهش وزن شدید می‌تواند روی شکل و اندازه و ظاهر سینه تاثیرگزار باشد.
 • چاقی زیاد باعث کش آمدن پوست سینه و تغییر شکل ظاهر سینه می‌شود.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش باعث شکسته شدن کلاژن‌ها و افتادگی سینه می‌شود.
 • یائسگی باعث تغییرات هورمونی می‌شود که روی کشسانی پوست تأثیر می‌گذارد.
 • ورزش شدید باعث پاره شدن بافت پیوندی می‌شود و علت افتادگی سینه است.
 • بیماری‌های خاص مثل سرطان سینه و سل نیز باعث کاهش پشتیبانی بدن از سینه‌ها می‌شود.

آیا میدانید با تغذیه مناسب می‌توان سرطان سینه را تا حد زیادی کنترل کرد؟ ” کاهش بروز سرطان سینه با رژیم غذایی پر فیبر ” را  از سایت پزشکی دکتر سوشا حتماً بخوانید.

روش‌های رفع افتادگی سینه

هیچ‌گاه نمی‌توان به‌صورت کامل اندازه و حالت اولیه سینه‌ها را به آن‌ها برگرداند، اما می‌توان کارهایی برای افتادگی کاذب سینه‌ها انجام داد:

 • ورزش برای رفع افتادگی سینه
 • تغذیه مناسب برای جلوگیری از افتادگی سینه
 • حالت بدن مناسب
 • پشتیبانی

علت افتادگی سینه : روش‌های رفع افتادگی سینه

ورزش برای افتادگی سینه

از آنجایی که سینه‌ها ماهیچه ندارند، با استفاده از ورزش نمی‌توانید آن‌ها را حالت بدهید. اما با این وجود، زیر سینه‌ها ماهیچه‌ها و بافت پیوندی وجود دارد که با ورزش کردن می‌توانید به آن‌ها حالت بدهید و ظاهر سینه‌ها را بهبود بخشید.

چند ورزش برای افتادگی سینه که می‌توانند مؤثر باشند:

 • شنا روی زمین
 • شنا کردن در آب
 • پرس سینه (بنچ پرس)
 • دمبل برای جلو بازو

حتماً مقاله ” اقدامات و پیشگیری های لازم برای جلوگیری از سرطان سینه ” را از مجله تازه‌های پزشکی و سلامت مطالعه نمایید.

برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید

تغذیه و مواد غذایی برای جلوگیری از افتادگی سینه

سعی کنید تغذیه سالمی داشته باشید تا پوست و بدنتان به حد کافی مواد مغذی دریافت کرده و سالم بمانند و در برابر عوارض بالا رفتن سن مقاوم باشند.

همچنین بسیار مهم است که وزن خود را در شرایط ایده آل برای نوع بدنتان نگه دارید. داشتن اضافه وزن فشار زیادی بر بافت پوست وارد می‌کند. به علاوه، داشتن اضافه وزن باعث اضافه شدن چربی به سینه‌ها می‌شود که خود این یک علت افتادگی سینه است.

حتماً بخوانید : ” این مواد غذایی برای زیبایی و حفظ سلامت سینه در خانم ها عالیست “

پیشنهاد : برای اطلاع بیشتر از مقالات سلامت زنان روی لینک کلیک کنید.

علاوه بر تغذیه مناسب، سبک زندگی مناسب امری ضروری است. سیگار کشیدن و قلیان کشیدن همانطور که برای سلامت عمومی بدن مضر هستند، برای حالت سینه‌ها نیز ضرر دارند.

در آخر، مطمئن شوید که در روز به میزان کافی آب مصرف می‌کنید و بدنتان را پر آب نگه می‌دارید. آب نیروی محرک همه چیز در بدن است و مصرف آن به حد کافی باعث تقویت قوای پوست و تقویت شکل ظاهر می‌شود.

حالت بدن برای رفع افتادگی سینه

حالت نامناسب نشستن و ایستادن مثل قوز کردن یا خم شدن یک علت افتادگی سینه است. این کار باعث افزایش فشار و وزن روی سینه‌ها می‌شود.

حالت مناسب نشستن نیازمند این است که بدن خود را ملزم کنید حالات مناسبی برای نشستن و حرکت و ایستادن اتخاذ کنید. با صاف نگه داشتن قسمت پشت بدن و عقب نگه داشتن شانه‌ها حالت مناسب حفظ شده و وزن را به طور متناسبی در بدن پخش می‌کند و جلوگیری از افتادن سینه می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” سلامت سینه زنان و نکات مهمی که باید بدانید ” را از وب سایت دکتر سوشا مطالعه نمایید.

برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

علت افتادگی سینه : حالت بدن برای رفع افتادگی سینه

پشتیبانی برای رفع افتادگی سینه

استفاده از سوتین مناسب و اندازه که جنس مرغوبی نیز دارند باعث کاهش فشار وارده بر سینه شده و از آن‌ها پشتیبانی می‌کند و نمی‌گذارد دچار افتادگی شوند. در صورتی که وزنتان کم یا زیاد می‌شود، با توجه به آن سوتین مناسب انتخاب کنید.

نتیجه گیری:

اصلی‌ترین علت افتادگی سینه بالا رفتن سن و قرار داشتن در معرض نیروی گرانش است. عواملی مثل ژنتیک و سبک زندگی نیز در افتادگی سینه تأثیر دارند. می‌توان از ترفندهایی مثل ورزش، تغذیه مناسب ، حالت بدن مناسب و پشتیبانی بجای عمل افتادگی سینه استفاده کرد.


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر