محصولات فروشگاه دکتر سوشا

ورزش برای گردن درد ( ورزش ناحیه مهره گردنی C1 تا C8)

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
ورزش برای گردن درد ( ورزش ناحیه مهره گردنی C1 تا C8)

چکیده مطلب

ورزش های مناسب برای درمان دیسک گردن کدامند؟ ورزش دیسک گردن در چه افرادی توصیه نمی‌شود؟ ورزش برای گردن به چه روشی انجام می‌شود؟ ورزش گردن درد تصوری به چه شکل است؟
پرسش‌های بالا معمولا توسط افراد مبتلا به دیسک گردن و یا آرتروز گردن پرسیده می‌شود. ورزش های گردن و شانه، ورزش های حساسی هستند که باید به دقت و با مشورت متخصص انجام شوند. در مقاله‌ی زیر به شرح برخی از ورزش های مناسب برای درمان دیسک گردن می پردازیم.

 

ورزش ناحیه مهره گردنی چه کمکی به تسکین درد می کنند؟

بسیاری از پزشکان برای تسکین درد مهره های ناحیه ی گردن، ورزش های مخصوص گردن درد را پیشنهاد می‌کنند. درد گردن معمولا در کسانی که رانندگی طولانی کرده‌اند و یا در طول روز از رایانه استفاده می‌کنند رخ می‌دهد. ورزش های گردن درد به شما کمک می‌کند تا درد کاهش و سرعت بهبودی شما افزایش یابد.
پس از کاهش و یا از بین رفتن درد می‌توانید با نظارت پزشک ورزش های مخصوص تقویت عضلات گردن را انجام دهید تا از آسیب‌های بیشتر پیشگیری کنید.

ورزش های گردن درد کدامند؟

قرار گرفتن گردن در حالت طبیعی:

اولین قدم در کاهش درد گردن قرار دادن سر در حالت طبیعی است. سعی کنید در هنگام نشستن سینه‌ی شما صاف باشد. شانه افتاده نباشد و گوش و شانه‌ی شما در امتداد یک خط باشند. یعنی سر شما جلوتر از بدن نباشد. وقتی سر به سمت جلو خم باشد در طولانی مدت باعث ایجاد درد گردن می‌شود.

ورزش برای گردن درد : قرار گرفتن گردن در حالت طبیعی

ورزش انقباض گردن در حالت نشسته یا ایستاده

سر و گردن خود را صاف نگه دارید سپس با انگشت قسمت جلو چانه را گرفته و کمی به سمت عقب فشار دهید. ولی گردن را صاف نگه داشته و جلوی فشار مقاوت کنید تا جمع شدن گلو و کشش پشت گردن را احساس کنید. دو ثانیه این فشار را نگه دارید و سپس رها کنید. تا سر به حالت عادی برگردد. این حرکت را 10 بار تکرار کنید و روزانه 3 بار انجام دهید. این نرمش به شما در کاهش درد کمک می‌کند.

ورزش برای گردن درد : ورزش انقباض گردن در حالت نشسته یا ایستاده

ورزش تقویت عضلات گردن:

1. روی صندلی بنشینید و به پشتی صندلی تکیه دهید. دست خود را روی پیشانی قرار داده و با سر و گردن به دست فشار وارد کنید. با نیروی دست خود در مقابل فشار گردن مقاومت کنید. به مدت ده ثانیه فشار را ادامه دهید و سپس استراحت کنید. این حرکت را سه بار تکرار کنید.

ورزش برای گردن درد : ورزش تقویت عضلات گردن

2. در مرحله‌ی دوم دست خود را پشت سر قرار دهید و فشار سر را به سمت عقب وارد کنید. به مدت ده ثانیه به فشار ادامه دهید و سپس استراحت کنید. این حرکت سه بار تکرار شود.

ورزش برای گردن درد : دست خود را پشت سر قرار دهید

3. با خم کردن گردن به هر طرف همین کار را انجام دهید و با نیروی دست خود در مقابل فشار دست مقاومت کنید. این حرکت نیز سه بار انجام شود.

ورزش برای گردن درد : با نیروی دست خود در مقابل فشار دست مقاومت کنید

انجام این حرکت باعث افزایش استحکام گردن می‌شود و از ورزشهای مناسب گردن درد است.

ورزش لیفت گردن دمر:

به حالت دمر روی سطح صاف دراز بکشید. بدن خود را بلند کنید و مانند شکل روی آرنج قرار بگیرید. اجازه دهید سر شما کاملا آویزان باشد و روی سینه قرار بگیرد. سپس سر خود را به آرامی بلند کنید و تا زمانی که سر به سمت دیدن سقف رفت؛ به کشیدن سر به سمت عقب ادامه دهید. این حالت را 5 ثانیه نگه داشته و سپس به حالت عادی بازگردید. این تمرین را پنج بار در هر دفعه و 2 بار در روز انجام دهید.

ورزش برای گردن درد : ورزش لیفت گردن دمر

ورزش برای گردن درد

ورزش لیفت گردن طاقباز:

به صورت طاقباز دراز بکشید و سر خود را به آرامی از روی سطح بلند کنید و چانه ی خود را به سمت قفسه سینه خود بکشید. 5 ثانیه این حالت را حفظ کنید و سپس به وضعیت عادی باز گردید. این ورزش را 8 بار در هر دفعه و دو بار در روز تکرار کنید.

ورزش برای گردن درد : ورزش لیفت گردن طاقباز

ورزش برای گردن درد : کاهش عضلات گردن

ورزش دیسک گردن در چه افرادی توصیه نمی شود؟

اگر دچار حادثه ای شده‌اید و درد گردن دارید. اگر دیسک گردن حاد دارید و اگر هنگام انجام ورزش‌ها دچار درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن می‌شوید؛ ورزش را متوقف کنید و به پزشک خود مراجعه کنید.

ورزشهای آرتروز گردن

اگر مبتلا به آرتروز گردن هستید؛ حتما قبل از انجام نرمش های گردن با پزشک خود مشورت کنید.  ورزش های آرتروز گردن باید به آرامی انجام شوند. از حرکت ناگهانی خودداری کنید. اگر درد شما تشدید شد ورزش را متوقف کنید. از جمله ورزش‌های مفید برای تسکین درد آرتروز گردن، چرخش گردن است.
به صورت کاملا صاف بنشینید. شانه‌های خود را کمی به سمت عقب ببرید. گردن را صاف نگه دارید و سر را به سمت شانه بچرخانید. چند ثانیه این حالت را حفظ کرده و سپس سر را در جهت مخالف بچرخانید. این حرکت را سه تا چهار بار در روز انجام دهید.

 

نتیجه گیری:

گردن شامل مهره های گردنی c1 تا c8 است. مفاصل این مهره می‌تواند در معرض آسیب و ساییدگی قرار بگیرند. انجام ورزش های دیسک گردن بسیار مفید می‌باشند. این ورزش ها هم در بهبود درد گردن و هم در جلوگیری از دیسک به شما کمک می‌کنند. سعی کنید وضعیت نشستن خود را مطابق مقاله عوض کنید تا از درد گردن جلوگیری شود. با انجام ورزش ها عضلات گردن خود را تقویت کنید و مانع بروز دیسک گردن شوید.


شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر