مشاوره آنلاین با بهترین متخصصین زنان و زایمان

بررسی و تفسیر آزمایش بارداری + پرسش و پاسخ رایگان

مجله پزشکی و سلامت
1 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
بررسی و تفسیر آزمایش بارداری + پرسش و پاسخ رایگان

آزمایش بارداری : تفسیر و توضیح نتیجه آزمایش بارداری

اگر در روزهای بعد از تخمک گذاری هستید و احتمال می‌دهید که باردار باشید، سؤال بعدی که ممکن است از خودتان بپرسید این است که آیا باید برای مطمئن شدن و انجام آزمایش خون بارداری به دکتر مراجعه کنم یا باید آزمایش حاملگی خانگی را انجام دهم؟ هر دو آزمایش خون و آزمون حاملگی خانگی (بیبی چک)، حضور هورمون حاملگی به نام گونادوتروپین کوریونیک انسانی (hCG: human chorionic gonadotropin) را شناسایی می‌کنند و بعد از تفسیر آزمایش بارداری متوجه باردار بودن یا نبودن خود می‌شوید.

آیا شما هم در بررسی و تفسیر “ آزمایش بارداری ” با مشکل مواجه شده‌اید؟
شما می‌توانید در انتهای صفحه و در بخش نظرات سوال یا تجربه خود را مطرح کنید تا در کمترین زمان ممکن به سوالتان پاسخ داده شود

آزمایش بارداری خانگی و آزمایش خون بارداری

پس از لانه گزینی جنین، مقدار hCG به سرعت افزایش می‌یابد، هورمون hCG در بدن زن منتقل می‌شود و در نهایت در نمونه ادرار ظاهر می‌شود. تست‌های حاملگی خانگی  (HPT) هورمون hCG در ادرار را تشخیص می‌دهند و از این طریق می‌توانید متوجه بارداری خود شوید. همچنین برای آگاهی از بارداری خود، شما می‌توانید به دکتر بروید تا آزمایش خون بارداری انجام دهید.

اکثر زنان به محض به تعویق افتادن دوره قاعدگی خود تست بارداری خانگی انجام می‌دهند چون این تست‌ها مناسب، آسان، قابل اعتماد و بسیار مقرون به صرفه هستند، سپس در مرحله بعدی به پزشک مراجعه می‌کنند تا آزمایش خون بارداری را انجام دهند.

آزمایش بارداری : آزمایش بارداری خانگی و آزمایش خون بارداری

کدام آزمایش بارداری را انتخاب کنید؟

برای تعیین اینکه کدام آزمون (آزمایش خون بارداری یا آزمون حاملگی خانگی یا بیبی چک (Baby Check)) برای شما مناسب است، باید راحتی، هزینه، دقت و سابقه باروری خود را در نظر بگیرید:

 • راحتی: با انجام آزمایش خون بارداری می‌توانید چند روز زودتر متوجه بارداری خود شوید، اما برخی ترجیح می‌دهند چند روز صبر کنند تا با راحتی بیشتر و در خانه حاملگی خود را تشخیص دهند، زیرا با بیبی چک در چند دقیقه می‌توان نتیجه را فهمید، اما برای گرفتن جواب آزمایش حاملگی باید چند روز منتظر نتیجه ماند.
 • هزینه: هزینه انجام آزمایش خون بارداری بستگی به نوع درمانگاه و نوع بیمه شما دارد. شما باید مبلغی را بپردازید و اگر تفسیر نتیجه آزمایش حاملگی شما نامطلوب باشد (سطح hCG بین 25-5 mIU / ml)، باید آزمایش بارداری مجددی در چند روز بعدی انجام دهید تا از جواب آزمایش حاملگی خود مطمئن شوید. به جای این کار، می‌توانید به راحتی 10 نوار تست بارداری (بیبی چک) را برای تشخیص زود هنگام بارداری خود با قیمت خیلی کمتر خریداری کنید تا در صورت لزوم چندین روز به طور مستمر آزمایش بارداری را تکرار کنید.
 • دقت: آزمایش خون بارداری آزمایش دقیق و کمی است، زیرا مقدار دقیق HCG در خون شما را تعیین می‌کند. زمانی که جواب آزمایش حاملگی خود را برای پزشک می‌برید او می‌تواند در مورد اینکه آیا شما باردار هستید و یا نیاز به تکرار آزمایش بارداری دارید، قاطعانه تصمیم بگیرد. در هر دوی این آزمایش‌های بارداری ممکن است نتیجه منفی کاذب دریافت کنید؛ این به این معنی است که اگر آزمون به اندازه کافی حساس به تشخیص سطح فعلی  hCGخون یا ادرار شما نباشد شما نتیجه تست منفی را دریافت خواهید کرد. اگر تفسیر آزمایش بارداری شما (بیبی چک یا آزمایش خون بارداری) منفی بود و همچنان علائم بارداری را در خود می‌بینید، توصیه می‌کنیم چند روز بعد، مجدداً آزمایش حاملگی را تکرار کنید.
 • سابقه باروری: اگر سابقه سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی را دارید، لازم است پزشک با انجام آزمایش خون بارداری (با دقت بالا) و تفسیر آزمایش بارداری ، سطح hCG شما را در چند هفته اول حاملگی با دقت بیشتری تعیین کند، زیرا اگر سطح hCG در روزهای اولیه بارداری مناسب نباشد، می‌تواند مشکل بزرگی را نشان دهد؛ پزشک با انجام آزمایش خون بارداری و نظارت بر سطح دقیق hCG، ممکن است بتواند مشکل را در اوایل بادرداری تشخیص دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” سقط جنین در ماه اول بارداری ” را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سوالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

تفسیر آزمایش بارداری خانگی

آزمایش‌ بارداری خانگی یک آزمایش کیفی است که تفسیر آزمایش بارداری خانگی صرفا جهت تایید حضور hCG و پاسخ “بله” یا “نه” برای بارداری است؛ البته میزان حساسیت و دقت این نوارهای تست حاملگی متفاوت است (25، 50 و 100 mIU / ml) و بهتر است بیبی چکی را تهیه کنید که حساسیت بالاتری داشته و قادر به تشخیص میزان HCG کمتری است، در این صورت در هفته‌های کمتر بارداری می‌توانید متوجه حاملگی خود شوید.

چند نکته مهم برای افزایش دقت و تفسیر آزمایش بارداری  خانگی وجود دارد:

 • از ادرار اول صبح استفاده کنید: از آنجا که ادرار اول صبح حاوی بالاترین مقدار hCG است، به این معنی است که شما می‌توانید یک نتیجه نسبتا دقیق دریافت کنید.
 • ادرار خود را تا جایی که می‌توانید، نگه دارید و قبل از انجام آزمایش بارداری خانگی بدن خود را با مایعات پر نکنید، به این ترتیب hCG در ادرار رقیق نخواهد شد.
 • جواب آزمایش بارداری خانگی را در زمان تعیین شده بخوانید: بسیاری از زنان از جواب آزمایش بارداری که به اشتباه مثبت است شکایت می‌کنند. در واقع، جواب آزمایش بارداری مثبت کاذب کاملا نادر است. آنچه که ممکن است در اینجا اتفاق بیفتد این است که فرد تست بیبی چک را بعد از زمان تعیین شده توسط سازنده خوانده است. واقعیت این است که هر تست حاملگی خانگی دارای یک فاصله زمانی استاندارد است که باید در زمان انجام تست به آن توجه کرد، که معمولاً بین 10-5 دقیقه می‌باشد. هر نتیجه به دست آمده پس از این زمان باید نادیده گرفته شود زیرا که این که آزمون در طول زمان به طور فزاینده‌ای حساس‌تر می‌شود و ممکن است یک خط تست بسیار ضعیف بر اساس سطح طبیعی hCG (در زنان غیر باردار و حتی مردان وجود دارد) را نشان دهد، گاهی اوقات نیز ترکیب شیمیایی ادرار پی از گذشت فاصله زمانی استاندارد تست، یک خط شبح را ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر، اگر یک خط شبح را ببینید، این یک مثبت نادرست است، زیرا زمان واکنش آزمایش گذشته است و نتیجه آزمایش بارداری معتبر نیست. برای تفسیر جواب آزمایش حاملگی خانگی به این نکات توجه کنید.

آزمایش بارداری : تفسیر آزمایش بارداری خانگی

تفسیر جواب آزمایش حاملگی

این آزمایش بارداری نیاز به نمونه گیری از خون دارد و به عنوان یک آزمایش بارداری کمی یا یک آزمایش بتا هورمون، مقدار دقیق hCG در خون را اندازه گیری می‌کند، اگر جواب آزمایش حاملگی نشان می‌دهد که hCG کمتر از  mIU / ml 5 است، پس تفسیر آزمایش بارداری شما منفی خواهد بود. اگر سطح hCG، mIU / ml 25-5 باشد، گفته می‌شود که تفسیر جواب آزمایش حاملگی ، نامطلوب است و آزمایش دیگری باید در چند روز آینده برای تأیید حاملگی انجام شود.

برای شما لیستی از سطوح hCG خون به دست آمده از هفته‌های مختلف بارداری را تهیه کرده‌ایم که بر اساس آن می‌توانید به راحتی تفسیر آزمایش بارداری خود را انجام دهید (LMP به معنی آخرین دوره قاعدگی است) :

 • 3 هفته پس از LMP:  miU/ml50-5
 • 4 هفته پس از LMP:  miU/ml426-5
 • 5 هفته پس از LMP:  miU/ml7340-18
 • 6 هفته پس از LMP:  miU/ml56500-1080
 • 8-7 هفته پس از LMP:  miU/ml229000-7650
 • 12-9 هفته پس از LMP:  miU/ml288000-25700
 • 16-13 هفته پس از LMP:  miU/ml254000-13300
 • 24-17 هفته پس از LMP:  miU/ml165400-4060
 • 40-25 هفته پس از LMP:  miU/ml117000-3640

مقالات پیشنهادی دکتر سوشا : 


منبع مقاله :

تهیه و ترجمه : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

سلام خسته نباشید من یک دختر 9 ساله دارم الان حدود 1.5ساله اقدام به باردای کردم ولی موفق نشدم بارداربشم پریودم همیشه منظما سونو گرافی هم رفتم وازمایش تیروید هم دادم هیچ مشکلی نداشتم ولی حدود 3 سال پیش آزمایش تخمدان داده بودم توی اون نوشته بود تخمدان نمایه نرمال دارم ولی تخمدان ها فاقد فلوکول است در ضمن من دلم میخواد این دفعه بچه ام به خواست خدا پسر بشه توی شهرمان هم رفتم به طب سنتی برای شوهرم شیره خرنوب و برای منم تخم هویج و پودر فلفل سیاه خوردن چیزهای گرم ولی اون اوایل کردم و شستشو با جوش شیرین قبل نزدیکی. م پزشک متخصص زنان و زایمان هم رفتم برام لتروزل و متنفورمین تجویز کرده ولی هنوز بچه دار نشدم سونوگرافی هم رفتم تخمدان راستم فولیکول غالب نداشت ولی تخمدان چپم 15 بود. لطفا راهنمایی کنین من33 ساله هستم سپاس گزارم

مشاهده کامل

کارشناس وب سایت (2)
کاربر گرامی سلام، با توجه به اینکه سن شما برای بارداری زیاد نیست، اما همچنان این مشکل را دارید بهتر است با یک متخصص زنان و زایمان در شهر خود مشورت نمایید و از طریق ایشان برای درمان اقدام کنید. روش های دیگری نیز برای باروری وجود دارند، برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله زیر مراجعه کنید. همه چیز درباره لقاح خارج رحمی (IVF) و مراکز درمانی IVF در مورد تعیین جنسیت نوزاد پیش از انجام لقاح توصیه ای برای شما داریم. برای این کار لازم است زمان تخمک گزاری خود را بطور دقیق مد نظر داشته باشید. اگر حدودا دو تا چهار روز قبل از زمان تخمک گزاری نزدیکی داشته باشید، شانس داشتن فرزند دختر در شما بیشتر و اگر دقیقا در روز تخمک گزاری نزدیکی داشته باشید شانس داشتن فرزند پسر در شما بیشتر است.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟

سلام و خسته نباشید
همیشه پریودام مرتب بود تا تیرماه اقدام به بارداری کردم و در این دوماه نامنظم شده تاریخش. این ماه می‌خوام برای سومین بار اقدام کنم ولی نمی‌دونم جزو کسایی میشم که پریودیش نامنظمه یا نه‌ . امروز نوزده شهریور اولین روز از آخرین پریودیمه. میخواستم تاریخ تخمک گذاری رو بدونم

مشاهده کامل

کارشناس وب سایت (2)
با سلام از اولین روز دورتون تا ۱۴ روز بعد بیش‌ترین احتمال تخمک گذاریتون ، بعد از پایان خونریزی قاعدگی ، دو شب در میون نزدیکی داشته باشین ، بیش‌ترین شانس بار وری رو دارین .
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟

سلام، خانوم بنده ۸ روز از زمانی که باید پریود میشد رو گذرونده و نشده، بیبی چک گرفتیم و مثبت شد، ما تازه سه ماهه عقد کردیم و ی سال تا عروسیمون مونده، چکاری میشه کرد؟ زندگیمون ب هم میریزه اگه کسی بفهمه

مشاهده کامل

با سلام متاسفانه ما در این مورد نمیتونیم کمکی به شما بکنیم.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟

سلام من ۲ روز بعد پاک شدنم نزدیکی داشتم که بعدش قرص لونژیل هم خوردم دوتا بلافاصله بعد نزدیکی دوتاهم دوازده ساعت بعد البت من تو این ماه دو بار پریود شدم.الان ۶ روز گذشته و هنوز خونریزی نداشتم ایا امکانش هس ک باردار شم و اگر اره باید چکار کنم ک رفع شه

مشاهده کامل

با سلام احتمال بارداری شما کمتر از یک درصد هست منتها استفاده از دو قرص بعد از نزدیکی کافی بود و شما با استفاده از دو قرص دیگر، تعادل هورمونی خود را به طور کامل به هم زده اید. بنابراین علت پریود نشدن شما طریقه استفاده شما از قرص لونژیل هست. با این وجود با انجام آزمایش خون، از این بابت مطمئن شوید.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟

با دستگاه ای یو دی جلوگیری میکردم .دوزده روز پریودیم عقب افتاد و بعدش پونزده روزه خونریزی دارم و ازمایشم نشون داده باردارم.الان بعد این همه خونریزی جنین زنده هست

مشاهده کامل

با سلام سوال شما اصلا واضح نیست آزمایش بارداری رو قبل از خونریزی انجام دادید یا بعدش؟ در هر حال اگر بی بی چک انجام دادید موثق نیست ولی اگر آزمایش خون انجام دادید ، بارداری شما با احتمال بسیار بالایی قطعی است خونریزی همیشه نشان دهنده باردار نبودن نیست و گاهی بعد از بارداری هم خونریزی و لکه بینی دیده میشه.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟

سلام خسته نباشید من عادت ماهانم دوهفته است عقب افتاده. بی بی چک استفاده کردم منفی بود .دیروزم باز استفاده کردم اصلا نشون نداد. از طرفی ماه گذشته اویل خرداد پریودشدم . یه دختر ده ماه دارم که شیر خودم میخوره . میخواستم بپرسم بچه راهی برای اطمینان از باردار نبودنم پیشنهاد میداد. ایا امکان بارداری هستش؟

مشاهده کامل

با سلام بی بی چک تست مطمئنی نیست و می بایست آزمایش خون انجام بدید. برای اطلاعات بیشتر مقاله بالا رو مطالعه بفرمایید. بله امکان بارداری شما وجود داره خصوصا اگر از روش پیشگیری مناسب استفاده نکرده باشید.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟

سلام چهار ساله دستگاه آی یو دی برا جلوگیری استفاده میکنم. الان یک هفته است ک پریودم عقب افتاده یک روز لکه بینی داشتم همون روز هم زیر شکم و مقعدم درد زیادی داشتم. ایا امکان بار داری هست ؟

مشاهده کامل

با سلام خدمت شما به طور کلی آی یو دی مطمئن ترین روش پیشگیری از بارداریه و علائم شما هم بیشتر نشون دهنده اختلال قاعدگیه نه بارداری..با این وجود میتونید با انجام آزمایش بارداری از این موضوع مطمئن بشید.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟

سلام .من از زمان پريودم ٨ روز گذشته هفته پيش٢ بار بي بيچك استفاده كردم منفي بود ! چند روز پيش ترشحات سفيد رنگ تكه تكه داشتم. بعد دو روز اين ترشحات همراه رگه خون بود. امروز قطع شده. اول فكر كردم پريود شدم ولي امروز قطع شد ااون رگه هاي خون !ممكن باردار باشم؟ بعد اينكه مصرف الكل روينتيجه تست بارداري از راه خون اثر داره؟

مشاهده کامل

با سلام با توجه به علائمی که ذکر کردید احتمال بارداری شما بسیار کمه..زمانی که برای استفاده از بی بی چک استفاده کردید اصلا مناسب نبوده و باید مجددا تکرار کنید و بهتره آزمایش خون که روش قطعی تری هست رو انجام بدید. الکل معمولا تاثیری روی تست بارداری نداره
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟

سلام من 3 خرداد پریود شدم ودر روز 8 سیکل قاعدکی نزدیکی مشکوک داشتم وبلافاصله قرص اورژانسی ال دی 4 تا وبعد 12 ساعت دیگه 4 تا خوردم بعد از چند روز متوجه شدم تاریخ گذشته است مال 2016 بود وبعد از 6 روز از خوردن قرص لکه بینی به مدت 3 روز داشتم ایا با این حال من باردارم ? لکه بینی اثر قرص بوده؟پریود ماه بعد با تاخیر است ؟ اگه احتمال بارداری است بی بی چک الان که 21 روز از نزدیکی گذشته جواب میده؟3 تیر موعد پریودم است ممنونم از پاسخ دهی

مشاهده کامل

با سلام خدمت شما دوست گرامی طرز استفاده شما از قرص های اورژانس صحیح بوده، ولی تاریخ گذشته بودن دارو قدری مشکل سازه چون هم اثربخشی دارو رو کم می کنه و هم ممکنه عوارضی به همراه داشته باشه.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر