نحوه انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله:15 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
نحوه انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی

چکیده مطلب 

یکی از دغدغه‌های تمام افرادی که به سونوگرافی احتیاج دارند، پیدا کردن بهترین و مطمئن‌ترین مرکز سونوگرافی است. این موضوع برای زنان باردار اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کنند، زیرا به انجام سونوگرافی‌های متعدد و مهمی قبل، حین و پس از زایمان احتیاج دارند. در این مطلب، ویژگی‌های کلیدی یک مرکز سونوگرافی و رادیولوژی مناسب را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید بهترین کلینیک سونوگرافی شهر خود را به درستی انتخاب کنید.

 

ویژگی‌های بهترین مراکز سونوگرافی

سونوگرافی یکی از روش‌های تصویربرداری از اندام‌ها و بافت‌های درون بدن است. در دوران بارداری پزشک در مراحل مختلف بارداری، رشد و سلامت جنین را با استفاده از سونوگرافی‌های مختلف (که مهمترین آن‌ها عبارتند از سونوگرافی سلامت جنین٬ سونوگرافی غربالگری اول، غربالگری دوم و سوم و سونوگرافی داپلر و… ) بررسی می‌کند. به همین خاطر است که مراجعه به مراکز سونوگرافی خوب و مطمئن در دوران بارداری اهمیت بیشتری دارد و دغدغه بسیاری از زنان باردار است.
شما چگونه می‌توانید بهترین مرکز سونوگرافی را انتخاب کنید؟ مرکز سونوگرافی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد، تا بتوانید با خیال راحت به این مراکز برای انجام سونوگرافی مراجعه نمایید:

تجهیزات پیشرفته و جدید

برای اینکه یک مرکز سونوگرافی بتواند انواع مختلف سونوگرافی (سه بعدی، داپلر و …) را انجام دهید باید تجهیزات مربوط به آن را داشته باشد، همچنین کیفیت و پیشرفته بودن دستگاه‌ها بر دقت پاسخگویی سونوگرافی تاثیر می‌گذارد. مرکز سونوگرافی که تجهیزات پیشرفته داشته باشد، کیفیت سونوگرافی بالاتری دارد و در نتیجه نتایج سونوگرافی نیز قابل اطمینان‌تر خواهد بود.

مجوز و مدارک پزشکی معتبر

قبل از مراجعه به مرکز سونوگرافی بهتر است راجع به مجوزها و مدارک پزشک سونوگرافی کلینیک تحقیق کنید و به مرکز سونوگرافی که مراجعه نمایید که پزشک آن کلینیک مدارک تحصیلی بالا داشته باشد. مهارت و تخصص پزشک و داشتن دانش به روز از عواملی است که در دقت نتایج سونوگرافی و رادیولوژی تاثیرگذار هستند.

پرسنل حرفه‌ای و آشنا به کاربری تجهیزات

به غیر از اهمیت تجربه و سابقه تحصیلی پزشک کلینیک سونوگرافی ، پرسنل و کارمندان آن مجموعه نیز باید افرادی حرفه‌ای باشند که با نحوه کار با دستگاه سونوگرافی و عملکرد آن آشنا باشند.

پرسنل حرفه‌ای و آشنا به کاربری تجهیزات

تجربه پزشک سونوگرافی

سونوگرافی از تست‌های تشخیصی است که تجربه پزشک در نتایج آن تاثیر بسزایی دارد و هر کسی نمی‌تواند کار یک سونوگرافی متخصص و با تجربه را انجام دهد. سونوگراف باتجربه ، توانایی انجام سونوگرافی و معاینات تشخیصی سونوگرافی پزشکی را دارد و نتایج دقیقی را به شما ارائه می‌دهد. پزشک با تجربه، با دقت بیشتری به جزئی‌ترین مسائل توجه می‌کند، به طور مثال اگر برای آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری به انجام سونوگرافی NT احتیاج داشته باشید، تجربه پزشک لازمه تشخیص بیماری در جنین با استفاده از سونوگرافی است، زیرا پزشک باید با توجه به مشاهداتش و با استفاده از تجربه و علم خود نتیجه را به مادر باردار اعلام کند.
از آنجایی که سلامت جنین لازمه ادامه بارداری است، انجام سونوگرافی‌های دوران بارداری اهمیت ویژه‌ای دارند و باید به بهترین مرکز سونوگرافی شهر خود مراجعه کنید.

سابقه مرکز سونوگرافی

برای اینکه انتخاب مرکز سونوگرافی مناسبی داشته باشید، نیاز است که نظرات مردم را در مورد آن مرکز بدانید و سابقه مرکز سونوگرافی را برای انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی مد نظر قرار دهید.

حضور پزشک یا دستیار سونوگرافی خانم

برخی از زنان برای انجام سونوگرافی توسط پزشک آقا معذب هستند و به همین خاطر است که برخی از مراکز سونوگرافی به منظور راحتی زنان، در مرکز سونوگرافی خود، پزشک یا دستیار خانم دارند تا مراجعه کنندگان بتوانند با خیال راحت برای انجام سونوگرافی به آن مرکز مراجعه کرده و تحت معاینه قرار بگیرند.
اگر راجع به حضور دستیار یا پزشک زن در کلینیک سونوگرافی اطمینان ندارید، قبل از مراجعه به آنجا ، می‌توانید با آن مرکز تماس بگیرید.

محیط کلینیک سونوگرافی

شاید این فاکتوری باشد که خیلی از شما به آن توجه نکنید، اما به هر حال تهویه مطبوع و شیک بودن محیط سونوگرافی برای انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی اهمیت دارد.

بهترین مرکز سونوگرافی : محیط کلینیک سونوگرافی

انجام کلیه آزمایش‌ها و عکس برداری‌ها علاوه بر سونوگرافی در یک کلینیک

اگر به کلینیکی مراجعه کنید که علاوه بر سونوگرافی ، رادیولوژی، عکس برداری و کلیه تست‌های مربوط به جنین و مادر را انجام دهد، دیگر نیازی به مراجعه به مراکز متعدد نخواهید داشت و می‌توانید کلیه بررسی‌های پزشکی و یا مراحل پیش، حین و پس از بارداري را زیر نظر یک پزشک بگذرانید.

امکان رزرو نوبت و عدم معطلی

همه ما از انتظار بیش از حد متنفریم، معطل شدن در دوران بارداری نیز برای مادران باردار بسیار زجرآور می‌باشد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد دوست دارند به کلینیک سونوگرافی مراجعه کنند امکان رزرو نوبت داشته باشد و زمانی که به آنجا مراجعه می‌کنند، بدون معطلی سونوگرافی خود را انجام دهند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، امکان رزرو نوبت با تلفن، وب سایت و اپلیکیشن در بسیاری از کلینیک‌های سونوگرافی وجود دارد.

طرف قرارداد با بیمه‌های مختلف باشد

همانطور که می‌دانید هزینه انجام سونوگرافی به خصوص سونوگرافی‌های دوران بارداری بسیار بالا هستند و بعضی از خانواده‌ها توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند. از آنجایی که در بسیاری از مواد انجام سونوگرافی اهمیت زیادی دارد. یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین مرکز سونوگرافی ، طرف قرارداد بودن آن مجموعه با بیمه‌های مختلف است تا بتوانید بخشی از هزینه سونوگرافی خود را از بیمه خود بگیرید.

بهترین مرکز سونوگرافی : طرف قرارداد با بیمه‌های مختلف باشد

دسترسی آسان

زندگی در شهرهای بزرگ با ترافیک زیاد، سختی‌ها و مشکلات خاص خودش را دارد و اکثر افراد راغب به مراجعه به مراکز درمانی هستند که به محل زندگی آن‌ها نزدیک باشد و یا اینکه دسترسی به آنجا با استفاده از وسایل نقلیه عمومی آسان باشد. البته کیفیت مهم‌ترین ملاک در انتخاب کیلینیک سونوگرافی است.

 

نتیجه گیری:

با توجه به اهمیت سونوگرافی در تشخیص بیماری‌ها و احتمال وجود خطا در پاسخ سونوگرافی (در صورت باتجربه نبودن پزشک) وجود دارد، انتخاب مرکز سونوگرافی اهمیت ویژه‌ای برای همه بیماران و زنان باردار دارد. شما می‌توانید با در نظر گرفتن فاکتورهای مهمی که در بالا عنوان شد، به بهترین مرکز سونوگرافی شهر خود مراجعه کنید.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر