فروش لوازم بهداشتی مادر و کودک

پروتز گونه و زیر گونه یکی از محبوبترین عمل های زیبایی

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 11 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
پروتز گونه و زیر گونه یکی از محبوبترین عمل های زیبایی

چکیده مطلب 

داشتن چهره زیبا و صورتی خوش فرم، آرزوی هر فردی است، به همین خاطر است که روش‌های مختلفی برای بزرگ کردن گونه رایج شده است، در ادامه مطلب انواع مختلف پروتز گونه را به شما معرفی می‌کنیم تا با زیر و بم این روش‌ها آشنا شوید.

پروتز گونه چیست؟

داشتن صورتی لاغر و چروک برای هر فردی می‌تواند آزار دهنده باشد. از این رو افراد تلاش‌های مختلفی انجام می‌دهند تا بتوانند صورت خود را کمی چاق‌تر کنند. در این گونه موارد پروتز گونه و زیر گونه یا جراجی زیبایی گونه ( گونه گذاری یا کاشت گونه ) یک روش کم هزینه و ساده است تا افراد زیبایی دلخواه خود را به دست آورند و از نگاه کردن به صورت خود لذت ببرند.

یک پیشنهاد رایگان به کاربران : در صورتی که سوالی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره پزشکی آنلاین سایت پزشکی دکتر سوشا مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید.

چه کسانی نیاز به پروتز گونه دارند؟

برخی افراد به رژیم‌های مختلف و بسیار سخت رو می‌آورند، این نوع رژیم‌ها و مراقبت‌ها بعضاً برای افراد سخت است و گاهی به صورت غیر مستقیم روی وزن کلی فرد تاثیر دارد و موجب لاغری شدید صورت آن‌ها می‌شود. به غیر از این، مواردی هم هست که فرد در اثر بیماری یا سرطان یا برخی عمل‌های جراحی حالت اولیه صورت خود را از دست می‌دهد، در چنین مواردی گونه گذاری یا کاشت گونه به فرد توصیه می‌شود. در واقع پروتز گونه به غیر از کاربرد زیبایی، کابرد درمانی نیز دارد.

چه افرادی نباید پروتز گونه انجام دهند

قبل از جراحی پروتز گونه ،در صورت داشتن شرایط زیر حتماً به پزشک اطلاع دهید:

 1. اگر باردار هستید.
 2. اگر دخانیات مصرف می‌کنید.
 3. اگر در هفته اخیر دچاری بیماری بوده‌اید و دارو مصرف می‌کنید.
 4. اگر به مواد پروتز یا داروی خاصی حساسیت و آلرژی دارید.

پروتز گونه و زیر گونه : چه افرادی نباید پروتز گونه انجام دهند

معرفی انوع پروتز گونه 

در کل سه نوع گونه گذاری یا کاشت گونه وجود دارد:

 1. پروتز گونه و زیر گونه به روش تزریق ژل و چربی به تزریق فیلر نیز مشهور است
 2. پروتز گونه به روش جراحی استخوان
 3.  اصلاح فرم صورت به وسیله کاشت پروتز طراحی شده که همان کاشت گونه یا جراحی زیبایی گونه است.

پروتز گونه به روش تزریق ژل و چربی

همانطور که گفته شد بهترین روش پروتز گونه بهتر است توسط پزشک متخصص تعیین شود زیرا هر فرد شرایط خاص خود را دارد و شاید بتوان با راهکاری کم هزینه‌تر و کم عوارض‌تر خواسته شما را تامین کرد. قبل از انجام پروتز گونه با تزریق ژل و چربی در جلسه مشاوره، حتماً موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید ، تا شما را به درستی راهنمایی کند:

 1. در صورت باردار بودن یا داشتن حساسیت به مواد یا ژل حتماً به پزشکتان اطلاع دهید.
 2. در صورت داشتن زخم حتماً پزشک را مطلع سازید زیرا مواد استفاده شده ممکن است زخم را تشدید کند و دچار عوارض وخیم شوید.
 3. در صورت استفاده از هرگونه دارو، مخصوصاً داروی رقیق کننده خون حتماً به پزشک اطلاع دهید.

مراحل انجام پروتز گونه به روش تزریق ژل و چربی (روش فیلر)

 1. مرحله اول پروتز گونه به روش تزریق ژل و چربی که توسط پزشک انجام می‌شود بررسی وضعیت صورت است. در این مرحله پزشک سعی می‌کند طبق درخواست شما میزان تزریق و محل‌های تزریق را بر روی صورت شناسایی کند. معمولاً پزشکان عکسی از وضعیت فعلی صورت شما تهیه می‌کنند و پس بررسی و مشخص کردن نقاط تزریق با ماژیک روی صورت و تایید فرد متقاضی، اقدام به تزریق ژل و چربی می‌نمایند.
 2. محل‌های تعیین شده توسط مواد آنتی باکتریال پاکسازی و سپس بی حس می‌شود. بی حس کردن نقاط تزریق، درد هنگام تزریق را از بین نمی‌برد اما آن را قابل تحمل می‌کند. برای بی حس کردن می‌توان از آمپول بی حسی یا پماد بی حسی استفاده کرد. برخی پزشکتان از خنک کردن محل تزریق نیز برای کاهش درد استفاده می‌کنند.
 3. آخرین مرحله تزریق ژل یا چربی به نقاط تعیین شده است. اگر پزشکتان با تجربه و حرفه‌ای باشد تزریق در هر نقطه چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد و شما می‌توانید شاهد بهترین نتیجه باشید. معمولاً در هر نقطه یک بار انجام می‌شود. اما اگر حجم مورد نظر تامین نشد پزشک مقداری ژل یا چربی دوباره تزریق خواهد کرد. تفاوت تزریق ژل و چربی در این است که چربی را از جای دیگری از بدن خود فرد مانند شکم یا پهلو که چاق است، برداشته و بعد از انجام مراحل خاصی، چربی آماده تزریق می‌شود، اما ژل به صورت آماده وجود دارد.
 4. پاکسازی نهایی نقاط علامت گذاری شده و بررسی نهایی کیفیت تزریق

انجام تمامی این امور می‌تواند در مطب صورت گیرد. مدت زمان هر بار تزریق ژل یا چربی می‌تواند بین 60-15 دقیقه به طول بیانجامد، این میزان بسته به میزان ژل یا چربی تزریقی دارد.

لازم به ذکر است که قبل از شروع به عمل تزریق چربی ، چربی مورد نظر از خود فرد متقاضی دریافت می‌شود. علت این کار این است که بدن واکنش نشان ندهد.

ممکن است بعد از یک بار تزریق فرم گونه شما به حدی که می‌خواهید بزرگ نشود (به عنوان مثال مقداری از چربی تزریق شده بعد از مدتی جذب بدن می‌شود و شما نیاز به تزریق مجدد خواهید داشت)، به همین دلیل است که ممکن است پروتز گونه و زیر گونه با تزریق ژل یا چربی نیاز به چند بار تزریق داشته باشد. این روش پروتز گونه و زیر گونه دائمی نیست و نیاز به ترمیم دارد.

معمولاً برای کاهش درد و تورم پزشک به شما کمپرس یخ را پیشنهاد خواهد داد. میزان درد پس از بی حسی معمولاً درد جدی نیست که به داروی مسکن خاصی نیاز باشد. در صورت داشتن درد زیاد و غیر طبیعی حتماً با پزشک معالج خود تماس بگیرید، اما معمولاً در اکثر موارد درد شدید و غیر قابل تحمل حس نخواهید کرد.

پیشنهاد ویژه دکتر سوشا: حتما برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به پروتز گونه و زیر گونه با تزریق چربی یا ژل  مطلب تزریق چربی به صورت را از مرجع پزشکی و سلامت دکترسوشا بخوانید.

پروتز گونه و زیر گونه : مراحل انجام پروتز گونه به روش تزریق ژل و چربی (روش فیلر)

مراحل جراحی استخوان

جراحی گونه و تغییر فرم صورت به وسیله جراحی استخوان عملی بسیار سنگین و پیچیده‌‌تر و نیازمند مراجعه و مشورت با پزشک متخصص است. این عمل همانند عمل کاشت پروتز انجام می‌شود (مراحل انجام پروتز گونه در ادامه مطلب به صورت مفصل توضیح داده می‌شود) و فقط با این تفاوت که بعد از برش گونه از داخل استخوان را تراش می‌دهند تا اصلاحات لازم انجام شود و شکل و فرم دلخواه به دست آید.

البته در برخی موارد می‌شود عمل کاشت پروتز و جراحی استخوان را ترکیب کرد، بدین صورت که ابتدا نقاط بد فرم تراش داده می‌شود سپس به وسیله پروتز طراحی شده اصلاح فرم صورت انجام می‌پذیرد. تمام مراقبت‌های بعد از این جراحی زیبایی گونه ماننتد کاشت پروتز است، برای کسب اطلاعات در مورد عوارض یا مراقبت‌های بعد از این عمل‌ها، ادامه مطلب را بخوانید.

تاکید می‌شود که برای این گونه اعمال جراحی حتما به پزشک و فرد با تجربه و متخصص مراجعه نمایید، زیرا اگر پزشک تخصص کافی را در جراحی زیبایی گونه نداشته باشد، می‌تواند عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

پروتز گونه و زیر گونه به روش کاشت پروتز

در این روش پس از بررسی‌های لازم و تطبیق نیاز فرد متقاضی، پروتز مورد نیاز وی طراحی و ساخته می‌شود. مطمئناً پروتز گونه با کاشت پروتز برجستگی بیشتری روی گونه ایجاد می‌کند.

فیلم جراحی پروتز گونه

مراحل انجام پروتز گونه و زیر گونه به روش کاشت پروتز

مراحل انجام جراحی زیبایی گونه و کاشت پروتز بدین صورت است:

 1. همانند روش تزریق ژل و چربی ابتدا پزشک بر روی عکس‌های گرفته شده و همچنین وضعیت بیمار امکان کاشت پروتز را بررسی می‌کند سپس با مشورت فرد متقاضی نوع و شکل پروتز را تعیین کرده و بر روی صورت فرد علامت گذاری می‌کند. پروتز گونه از مواد مصنوعی قابل‌ انعطاف ساخته شده‌اند و شکل‌ها و اندازههای مختلفی دارند.
 2. این روش به دلیل اینکه جراحی زیبایی گونه است باید با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام شود. اینکه بیهوشی عمومی باشد یا بی حسی موضعی، به درخواست بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد.
 3. سپس پزشک به روش داخل دهانی یا زیر پلکی صورت فرد را برش می‌دهد. در روش برش داخل دهانی (روش رایج‌تر)، برش بین لثه بالایی و گونه ایجاد می‌شود. بافت نرم بالا برده می‌شود به طوری که یک کیسه روی استخوان گونه ایجاد شود. سپس ماده پروتز که معمولاً مثلثی شکل است، در داخل کیسه قرار داده می‌‌شود. در صورت استفاده از روش برش زیر پلکی، یک برش بسیار ظریف درست زیر خط پلک و در چین طبیعی آن ایجاد می‌شود و ماده پروتز از طریق این برش در داخل گونه قرار می‌گیرد.
 4. پروتز یا ژل تهیه شده را با پیچ به استخوان صورت فرد پیوند می‌دهد تا کاملا ثابت بماند.
 5. سپس به وسیله بخیه‌های جذبی بخیه زده می‌شود.

انواع مختلف گونه گذاری یا کاشت گونه

گونه گذاری یا کاشت گونه به سه شکل انجام می‌شود:

 1. کاشت پروتز گونه‌ای: این پروتزها مستقیماً در استخوان گونه کار گذاشته می‌شوند و برجستگی بیشتری را ایجاد می‌کنند.
 2. زیرگونه‌ای: این نوع پروتز افتادگی یا لاغری گونه را برطرف می‌کنند.
 3. ترکیبی: یک پروتز ترکیبی است که باعث بهبود شکل استخوان گونه و زیر گونه می‌شود.

انواع پروتز گونه

 پروتزها جنس و انواع مختلفی دارند، در ادامه به مزیت‌ها و کاربردهای هرکدام اشاره می‌کنیم:

 1. پروتز گونه سیلیکونی (نرم)بهترین روش برای گونه گذاری استفاده از kوع سیلیکونی آن است زیرا سیلیکون‌ها مدت‌ها است که در مصارف متعدد پزشکی و جراحی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. زمانی که پروتز گونه سیلیکونی روی استخوان قرار گیرد، مثل استخوان به نظر می‌رسد، زیرا این پروتزها نرم هستند و با اندام‌های زیرین به خوبی سازگار می‌شود و هیچ گاه آن را احساس نمی‌کنید. پروتزهای ساخته شده از جنس سیلیکون را می‌توان بعدها جدا کرد، شاید بزرگترین مزیت استفاده از پروتز گونه سیلیکونی همین باشد که در صورت نیاز به تعویض یا جدا کردن پروتز، به راحتی می‌توان این کارها را در این نوع پروتز گونه انجام دهد.
 2. پروتز گونه پلی اتیلنی (سفت): بعضی از پروتزها از جنس پلی اتیلن (جنس سفت) هستند، این پروتزها با بافت طبیعی استخوان ادغام می‌شوند و بخشی از ساختار گونه را تشکیل می‌دهند، در صورتی که نیاز به جدا کردن یا تعویض این نوع پروتزها باشد، به مشکلات بزرگی خواهید خورد. یکی از مشکلات دیگر پروتزهای سفت این است که گاهی به خوبی با اندام‌های زیرین سازگار نمی‌شوند و احتمال به وجود آمدن برآمدگی زیاد است.

پروتز گونه و زیر گونه : انواع پروتز گونه

ایمپلنت‌های گونه چقدر ماندگاری است؟

ماندگاری ایمپلنت‌های گونه ده‌ها سال است و با توجه به اینکه پروتز گونه روی استخوان عمیق زیر پوست پیچ می‌شود، امکان حرکت و جابجایی برای این پروتزها وجود ندارد؛ در واقع بر خلاف چربی و ژل‌های تزریقی ، ایمپلنت‌های گونه یک عضو دائمی از استخوان‌ صورت خواهند شد، اما همانطور که گفتیم با تمام این وجود، امکان برداشتن پروتزهای سیلیکونی بعد از گونه گذاری نیز وجود دارد؛ یعنی به هر دلیل اگر بعد از چند سال بخواهید پروتز را بردارید، این امکان برای شما وجود دارد.

پیشنهاد دکتر سوشا: اگر به دنیال تغییر شکل و زاویه صورت خود هستید، حتماً مطلب پروتز زاویه فک (پرطرفدارترین روش برای تغییر صورت) را از سایت دکتر سوشا بخوانید.

مزایای پروتز گونه

خوش فرم و زیبا شدن صورت و برآمدگی گونه‌های شما و یا رفع مشکلاتی که ممکن است بعد از برخی از بیماری‌ها و یا سوانح برای صورت شما پیش بیاید، تنها مزایای پروتز گونه هستند.

عوارض پروتز گونه

همانطور که گفته شد ، کم‌ترین عوارض پروتز گونه با تزریق ژل یا چربی به شرح زیر است:

 1. یکی از مهم‌ترین عوارضی که می‌تواند مشاهده شود عدم تقارن تزریق است. دلیل این امر می‌تواند بی‌تجربه بودن فردی باشد که تزریق را انجام می‌دهد.
 2. تورم و پف کردن صورت
 3. عوارض دیگر این روش دائمی نبودن آن است. این بدین معنی است که بدن پس از مدتی مقداری از ژل یا چربی را جذب می‌کند و فرم اولیه صورت تغییر پیدا می‌کند. در این حالت با مراجعه به پزشک می‌توانید نقاطی که ژل یا چربی جذب شده را دوباره با ژل یا چربی اصلاح نمایید.

اما روش‌های جراحی زیبایی گونه (کاشت پروتز و تراش استخوان) معمولاً عوارض بیشتری می‌توانند داشته باشند:

 1. عوارض داروی بیهوشی یکی از عوارض مهم است.
 2. تشکیل لخته‌های خونی (خطر آمبولی) و خونریزی بعد از عمل از عوارض روش‌های جراحی زیبایی گونه است.
 3. در صورت ضد عفونی و استریل نبودن لوازم جراحی و پروتز کاشته شده امکان عفونت بسیار بالاست.
 4. در تمامی این روش‌ها احتمال ایجاد بی حسی اعصاب صورت وجود دارد که اکثرا موقت بوده و بعد از چند روز از بین می‌رود، این بی حسی بیشتر مواقع نگران کننده نیست و حرکت صورت شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. در برخی موارد بسیار نادر این بی حسی می‌تواند دائمی باشد. اگر بی حسی قسمت‌هایی از صورت شما بیش از یک هفته طول کشید حتماً پزشک خود را در جریان بگذارید.
 5. بعد از پروتز گونه احتمال تورم و پف کردن صورت نیز وجود دارد.

پروتز گونه و زیر گونه : عوارض پروتز گونه

 

مراقبت‌های قبل از عمل جراحی پروتز گونه

قبل از جراحی زیبایی گونه به موارد زیر دقت کنید:

 1. حتماً قبل از جراحی زیبایی گونه استحمام کنید، زیرا تا یک هفته بعد از پروتز گونه اجازه حمام رفتن ندارید.
 2. از 8 ساعت قبل از هرکدام از عمل‌ها هیچ چیزی میل نکنید. این ممنوعیت شامل آب نیز می‌شود.
 3. آقایان حتماً صورت خود را اصلاح کنند و بانوان آرایش خود را پاک کنند.
 4. لباس‌های راحت بپوشید. مخصوصا پیراهنی بپوشید که دکمه‌دار باشد و نیاز نباشید لباس را از سر خود بیرون بیاورید تا فشاری به جای عمل وارد نشود.

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز گونه

توجه داشته باشید که پروتز گونه دائمی می‌باشد. بنابراین این عمل از حساسیت بالایی برخوردار است. ضد عفونی و استریل کردن پروتز و کلا محیط جراحی نکته مهمی است که باید رعایت شود. زیرا اگر عفونت به پروتز و استخوان برسد امکان این هست که بدن فرد این عضو را قبول نکرده و  به اصطلاح پس بزند. با این اوصاف این عمل به هیچ وجه نمی‌تواند در مطب انجام شود و نیازمند اتاق عمل مجهز و کادر با تجربه است. در صورتی که پیوند با موفقیت انجام نشود باید تمامی مراحل دوباره انجام شده و عضو از محل پیچ شده باز شود.

در برخی موارد مراقبت‌های بعد از گونه گذاری یا کاشت گونه می‌تواند در نتیجه جراحی تاثیر گذار باشد. پس حتماً به توصیه‌های پزشکتان کاملاً گوش کنید و آن‌ها را انجام دهید. برخی از مواردی که بعد از پروتز گونه بایستی رعایت کنید به شرح زیر است:

 1. تا 48 ساعت بعد از عمل ورم صورت شما زیاد خواهد از آن به بعد به تدریج کم خواهد شد. حتماً از کمپرس سرد و گرم طبق دستور پزشک استفاده نمایید
 2. تا یک هفته پس از عمل استحمام ممنوع است، مخصوصاً زمانی که پروتز گونه با جراحی و تراش استخوان انجام داده‌اید. این ممنوعیت جهت جلوگیری از ایجاد عفونت است.
 3. از جویدن آدامس در زمان زیاد یا خنده‌های ناگهانی اجتناب کنید.
 4. مراقب باشید صورت شما با جایی برخورد فیزیکی نداشته باشد.
 5. در صورت مشاهده کبودی نگران نباشید، با استفاده از کمپرس سرد حتماً بر طرف خواهد شد.
 6. سعی کنید تا چند روز اول از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد و به دندان و فک شما فشار می‌آورد اجتناب کنید.
 7. حتماً در زمان تعیین شده به پزشک مراجعه کنید تا پانسمان را بردارد.

پیشنهاد ویژه: بهترین مقالات درباره پوست و مو و جراحیهای زیبایی را از مرجع پزشکی دکترسوشا مطالعه نمایید.

ورم بعد از پروتز گونه چند روز وجود دارد

گونه گذاری یا کاشت گونه را به هر روشی که انجام دهید، بعد از آن صورت شما دچار ورم می‌شود که همین موضوع باعث می‌شود در تا چند روز نتوانید به محل کار خود بروید. معمولاً پزشک هیچ داروی خاصی برای این موارد تجویز نمی‌کند و به شما پیشنهاد می‌دهد اجازه بدهید با گذشت زمان این عوارض برطرف شود. ورم بعد از پروتز گونه معمولاً تا یک یا دو هفته بعد وجود دارد و جای هیچ نگرانی نیست، زیرا خودش به مرور زمان کم شده و صورت شما فرم عادی خود را پیدا می‌کند.

پروتز گونه و زیر گونه : ورم بعد از پروتز گونه چند روز وجود دارد

دوره نقاهت پروتز گونه چقدر است

دوره نقاهت جراحی زیبایی گونه خیلی طولانی نیست. شما می‌توانید بعد از اینکه ورم صورت شما کمی کاهش یافت، یعنی حدود یک هفته بعد از جراحی، به کار و زندگی روزمره خود خود بازگردید.

هزینه پروتز گونه چقدر است؟

با توجه به توضیحات داده شده معلوم است که هزینه جراحی زیبایی گونه با تراش استخوان و یا گونه گذاری با کاشت پروتز هزینه بسیار بالایی خواهد داشت. تزریق ژل و چربی به گونه نسبت به این عمل‌ها هزینه کمتری دارد اما ماندگاری آن نیز کمتر است. البته تعیین نوع عمل به درخواست فرد و تعیین پزشک بستگی دارد.

برای عمل پروتز گونه و زیر گونه هزینه دقیقی را نمی‌توان برآورد کرد، هزینه جراحی زیبایی گونه بسته به پزشک (دستمزد پزشک حدود 10000000 تومان) و نوع پروتز (حدود 7-5 میلیون تومان) انتخابی شما، می‌تواند متفاوت باشد. شدیدا توصیه می‌شود قبل از هرگونه عمل جراحی زیبایی گونه از تخصص و تبحر پزشک خود اطمینان کامل را حاصل نمایید.

هزینه تزریق ژل یا چربی در گونه به نوع و شرکت سازنده ژل مصرف، مقدار ماده یا تعداد تزریق‌های لازم برای رسیدن به نتیجه دلخواه بستگی دارد. در حاضر هزینه این روش حدود 7-4 میلیون تومان می‌باشد.  

کدام نوع پروتز گونه بهتر است؟

در حالت کلی این که کدام نوع پروتز گونه و زیر گونه بهتر است بستگی به شرایط بدنی و مالی و فرم صورت شما دارد و اینکه در بیشتر موارد پزشک تعیین می‌کند بهترین روش برای شما چیست؛ اما از لحاظ هزینه تزریق ژل و چربی کمترین هزینه را در پی دارد و به همین ترتیب جراحی کاشت گونه و پروتز گونه به روش جراحی استخوان هزینه‌های بالاتری را شامل می‌شوند. همچنین پروتز گونه و زیر گونه با تزریق ژل و چربی آسا‌ن‌تر از روش‌های جراحی زیبایی گونه به روش کاشت پروتز و یا جراحی استخوان است. بیشتر متخصصین بر این باورند که استفاده از تزریق چربی برای پروتز گونه بهترین روش برای گونه گذاری یا کاشت گونه است زیرا چربی از جمله بافت‌های بدن است و توسط خود بدن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عکس‌های قبل و بعد از پروتز گونه

پروتز گونه و زیر گونه : عکس‌های قبل و بعد از پروتز گونه

عکس پروتزهای گونه 

پروتز گونه و زیر گونه : عکس پروتزهای گونه

نتیجه گیری:

کاشت گونه یا پروتز گونه تاثیر زیادی روی زیبایی شما دارد و عمل جراحی محبوبی است اما برای انجام پروتز گونه قبل از هر چیزی با پزشک متخصص و مجربی مشورت نمایید تا با معاینه شما روش بهتر را برای شما تشخیص دهد، سپس اقدام به کاشت گونه کنید.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر