فروش لوازم آرایشی و بهداشتی (بالای مقالات)

آیا رابطه جنسی می تواند باعث ایست قلبی و مرگ ناگهانی شود؟

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
آیا رابطه جنسی می تواند باعث ایست قلبی و مرگ ناگهانی شود؟

سکته قلبی و مرگ ناگهانی در حین رابطه جنسی

اینکه احتمال سکته قلبی و مرگ ناگهانی در حین رابطه جنسی بالا می‌رود، شاید برای شما عجیب و نگران کننده باشد! اما تحقیقات جدید نشان داده است که احتمال ایست قلبی و مرگ حین ارتباط جنسی در مردان 4 برابر بیشتر است و تنها یک هشتم افرادی که در رابطه جنسی سکته می‌کنند، جان سالم به در می‌برند.

در این مطلب می‌خواهیم اطلاعات بیشتری درباره سکته قلبی و مرگ ناگهانی در رابطه جنسی در اختیار شما بگذاریم تا اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید، بدانید برای کمک به شریک جنسی خود چه باید بکنید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” با ۳ بار رابطه جنسی منظم ۱۰ سال جوان‌تر می‌شوید ” را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سوالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

مضرات و مزایای رابطه جنسی برای مردان و زنان

مطالعات نشان می‌دهد که رابطه قوی، عمیق و نزدیک منبع مهمی از حمایت اجتماعی و عاطفی است که می‌تواند باعث کاهش استرس و افزایش رفاه روانی و در نتیجه سلامت قلبی و عروقی شود. صمیمیت و رضایت در رابطه جنسی می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. انتشار هورمون اکسی توسین ترشح شده حین رابطه جنسی عامل فشار خون پایین است.

تحقیقات در ایالات متحده نشان می‌دهد که مردانی که حداقل یک بار در هفته ارتباط جنسی داشتند، دو برابر بیشتر از کسانی که از نظر جنسی غیر فعالند، دچار حمله قلبی می‌شوند.

برای زنان چنین نتیجه‌ای به دست نیامد. زناني كه زندگي جنسي خوب و رضايت جنسی بالايي داشتند فشار خون پايين‌تري داشتند كه از بيماري‌هاي قلبي جلوگیری می‌کند. در واقع زنانی که رابطه جنسی رضایت بخشی دارند نسبت به افردای که از نظر جنسی غیر فعالند، مشکلات قلبی کمتری دارند.

برای زنان خبر خوبی داریم و آن این است که کیفیت خوب ارتباط جنسی ممکن است زنان سالخورده را از خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی محافظت کند.

آیا می‌دانید که “ رابطه جنسی می‌تواند باعث ایست قلبی و مرگ ناگهانی ” شود؟
شما می‌توانید در انتهای صفحه و در بخش نظرات سوال یا تجربه خود را مطرح کنید تا در کمترین زمان ممکن به سوالتان پاسخ داده شود

ارتباط جنسی می تواند باعث ایست قلبی و مرگ ناگهانی شود؟

دکتر اردلان شرفی زادگان از بیمارستان ژرژ پمپیدو (Georges-Pompidou) پاریس فرانسه، پرونده‌های مربوط به 3028 نفر که دچار حمله و ایست قلبی شده بودند را بررسی کرده است.

از این تعداد، 246 نفر زمانی دچار سکته قلبی شده‌اند که در حال انجام فعالیت بدنی بودند و 17 مورد از آن‌ها حین رابطه جنسی دچار حمله قلبی شده‌اند.

بعضی مطالعات نشان دادند که رابطه جنسی می‌تواند احتمال حمله قلبی در مردان را به دو برابر افزایش دهد، اما برای زنان به نفع سلامتی است. البته بعضا شواهد متضادی درباره مرگ و ایست ناگهانی قلب در ارتباط جنسی به دست آمده است؛

در سال 2010 یک تحقیق توسط موسسه تحقیقاتی نیو اینگلند در ماساچوست انجام شد که شامل مردان بین 70-40 سال بود و دریافتند که افرادی که حداقل دو بار در هفته رابطه جنسی داشته‌اند احتمال حمله قلبی در آن‌ها تقریبا نصف کسانی است که یک بار در ماه یا کمتر ارتباط جنسی داشتنه‌اند.

تحقیقات گسترده‌ای بر روی بیش از 2000 نفر در سنین 80-60 سالگی نیز انجام شده است و این مطالعات نشان می‌دهد که رابطه جنسی منظم برای مردان موجب افزایش احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته مغزی می‌شود و در افراد مسن می‌تواند این خطر بیشتر باشد.

احتمال ایست قلبی و مرگ ناگهانی در رابطه جنسی در چه افرادی بیشتر است؟

مردان مسن‌تری که به دلایل فیزیکی یا عاطفی دیرتر به ارگاسم می‌رسند، ممکن است خستگی و استرس بیشتری بر سیستم قلبی عروقی خود تحمیل کنند، به همین دلیلن خطر ایست قلبی و مرگ ناگهانی در رابطه جنسی در مردان مسن بیشتر است. برخی از خطرات ممکن است ناشی از استفاده از محرک‌های جنسی (داروها) در میان مردان مسن‌تر باشد.

مقاله پیشنهادی : رابطه جنسی سالمندان و نحوه تقویت آن

رابطه جنسی - احتمال ایست قلبی و مرگ ناگهانی در رابطه جنسی در چه افرادی بیشتر است؟

سکته قلبی و مرگ ناگهانی در مردان مسن

مطالعات، نشان دادند که مردان مسن‌تر که احساسات جنسی قوی‌تری داشتند بیشتر از مردان کم احساس در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و خطر سکته قلبی و مرگ ناگهانی در رابطه جنسی هستند.

داشتن ارتباط جنسی یک بار در هفته یا بیشتر، مردان مسن را نسبت به افراد با سن پایین‌تر ، دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی قرار می‌دهد. علاوه بر این، لذت بخش و رضایت بخش بودن رابطه جنسی در مردان مسن‌تر، خطر سکته قلبی و مر را بیشتر از مرگ را در ارتباط جنسی بیشتر می‌کند.

چرا ایست قلبی حین رابطه جنسی موجب مرگ می‌شود؟

دکتر شريف زادگان می‌گوید: “در این مواقع معمولا شریک جنسی شوکه می‌شوند و نمی‌دانند چه واکنشی نشان دهند و علت اصلی مرگ ناگهانی در رابطه جنسی این است که آن‌ها خیلی دیر با اورژانس تماس گرفته‌اند و این در حالی است که در این مواقع هر دقیقه تاخیر حدودا 10% شانس نجات فرد را کم می‌کند.

اگر شریک جنسی شما دچار سکته قلبی شد، چه کار باید بکنید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که چهار نفر از هر پنج نفر در همان لحظات اولیه ، به CPR (احیا) فوری نیاز دارند و اگر تا 3 دقیقه اول احیا نشوند احتمال مرگ ناگهانی در ارتباط جنسی افزایش می‌یابد. در واقع مهم‌ترین اقدامی که از مرگ ناگهانی جلوگیری می‌کند، این است که تا رسیدن نیروهای امدادی، شریک جنسی خود را CPR کنید اما شواهد نشان می‌دهد که گاهی شریک جنسی هیچ کاری انجام نمی‌دهد. آن‌ها نمی‌دانند چگونه احیا را انجام دهند و یا می‌ترسند به فرد آسیب برسانند.

آیا بیماران قلبی باید از رابطه جنسی دوری کنند؟

حدود 30000 نفر در انگلیس از مشکلات قلبی رنج می‌برند اما متخصصان پزشکی می‌گویند که بیماران قلبی نیاز نیست از رابطه جنسی دوری کنند. در این رابطه بنیاد قلب انگلیس پیشنهاد می‌کند کسانی که حمله قلبی یا جراحی قلب داشته‌اند می‌توانند بعد از گذشت چند هفته، فعالیت جنسی را از سر بگیرند.

آن‌ها توصیه می‌کنند که بیماران قلبی باید از الکل و پرخوری بیش از حد اجتناب کنند و از شریک جنسی خود درخواست کنند تا نقش بیشتری را در رابطه جنسی بازی کند تا فشار فیزیکی کمتری در ارتباط جنسی به بیمار قلبی وارد شود.

پزشکان باید با بیماران مسن‌تر در مورد خطرات احتمالی ناشی از ارتباط جنسی صحبت کنند و بیماران قلبی و افرادی با سابقه حمله قلبی را از خطرات احتمالی مرگ و ایست ناگهانی قلب در حین رابطه جنسی آگاه کنند.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا : 


منبع مقاله :

تهیه و ترجمه : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر