فروش لوازم آرایشی و بهداشتی (بالای مقالات)

نقش ویتامین B6 در پیشگیری از بروز سردرد میگرنی

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 3 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
نقش ویتامین B6 در پیشگیری از بروز سردرد میگرنی

مقدمه‌ای بر نقش ویتامین B6 در پیشگیری از بروز سردرد میگرنی

مجله پزشکی و سلامت : ویتامین B6 یکی از ویتامین‌های مؤثر برای سیستم ایمنی بدن می‌باشد و در تولید آنتی‌بیوتیک‌های موردنیاز برای مقابله با بیماری‌ها به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. این ویتامین محلول در آب است، بنابراین در بافت‌های چربی بدن ذخیره نمی‌شود و حتماً باید از راه رژیم غذایی یا خوراکی دریافت شود. ویتامین B6 نقش مهمی در متابولیسم و شکسته شدن مولکول‌های پروتئینی در بدن دارد. به همین دلیل دریافت بالای منابع پروتئینی مترادف با افزایش نیاز به این ویتامین می‌باشد.

مطالعات محققان علوم سلامت و پزشکان نشان داده، افرادی که مبتلابه سردرد میگرنی هستند، میزان برخی از آمینواسیدها ازجمله آمینواسید هموسیستئین (Homcysteine) در بدنشان از حالت طبیعی بالاتر می‌رود و برای متابولیزه شدن و استفاده از این آمینواسید طبیعتاً نیاز به ویتامین B6نیز افزایش می‌یابد.

تأکید مطالعات علمی بر نقش ویتامین B6در درمان میگرن

مهم‌ترین و جدیدترین مطالعه‌ای که تأکید کرده ویتامین B6می‌تواند در درمان میگرن مؤثر باشد، مربوط به سال ۲۰۰۹ می‌باشد که بر روی ۵۲ فرد مبتلا به میگرن مطالعه مذکور به انجام رسید. به افراد موردمطالعه به مدت شش ماه در دو گروه آزمون و شاهد مکمل‌های ویتامینی داده شد. به افراد گروه آزمون روزانه مکمل ویتامینی شامل ۲ میلی‌گرم اسیدفولیک، ۲۵ میلی‌گرم ویتامین B6 و ۴۰۰ میکروگرم ویتامین B12 تجویز شد و به گروه شاهد مکملی ارائه نشد. پس از اتمام دوران مطالعه مشاهده گردید در گروه آزمون میزان آمینواسید هموسیستئین به مقادیر قابل‌توجهی کاهش‌یافته است.

به‌علاوه این‌که افراد موجود در این گروه ابراز داشتند که میزان بروز میگرن در آنها از میزان احتمال بروز ۶۰ درصد به میزان ۳۰ درصد کاهش‌یافته است. به همین دلیل محققان قویاً معتقد شدند که ویتامین B6 می‌تواند نقش مؤثری در کاهش بروز سردرد میگرنی به همراه داشته باشد. به همین دلیل مصرف مکمل ویتامین B6 را به‌عنوان یک‌راه درمان سردرد میگرنی پیشنهاد نمودند.

فرم‌های مؤثر ویتامین B6 در کنترل و درمان سردرد میگرنی

مکمل‌های ویتامین B6به سه صورت کپسول، قرص و یا تزریقی در بازار موجود می‌باشند. اما از دیدگاه ترکیب شیمیایی، ویتامین B6 به سه شکل پیریدوکسین (Pyridoxine) ، پیریدوکسال (Pyridoxal) و پیریدوکسامین (Pyridoxamine) موجود می‌باشد. ازلحاظ درمانی شکل پیریدوکسین آن برای ترکیبات شیمیایی–عصبی موجود در بدن مؤثرتر می‌باشد و می‌تواند در بدن با بروز حمله‌های سردرد میگرنی مقابله نماید. درواقع کمبود این شکل از ویتامین B6 می‌تواند با بروز اختلالات عملکردی سیستم عصبی مرتبط باشد و باعث بروز مشکلاتی همچون حملات میگرنی گردد.

واکنش‌های مؤثر دیگر ویتامین B6 در کنترل سردرد میگرنی

برخی دیگر از محققان دریافته‌اند، علاوه بر نقشی که ویتامین B6 در به تعادل درآوردن غلظت آمینواسیدها در بدن ایفا می‌کند، می‌تواند میزان غلظت سروتونین و دوپامین را نیز در بدن تنظیم نماید. این ترکیبات شیمیایی در نقل‌وانتقال پیام‌های عصبی نقش مهمی دارند.
از آنجایی که تحقیقات علمی نشان داده کاهش سطوح سروتونین می‌تواند یکی از دلایل بروز سردر میگرنی باشد؛ بنابراین مصرف منظم و کافی ویتامین B6 می‌تواند در به کنترل درآوردن این ماده شیمیایی و پیشگیری از بروز سردرد میگرنی مؤثر باشد.

منابع خوراکی ویتامین B6

ویتامین B6 در بسیاری از مواد غذایی ازجمله غلات صبحانه‌ای غنی‌شده، سیب‌زمینی پخته‌شده باپوست، موز، انواع لوبیاها و حبوبات، هویج، اسفناج، نخود، غلات کامل، مرغ و ماکیان، تخم‌مرغ و کره بادام‌زمینی موجود می‌باشد. بنابراین بهره‌مندی از یک رژیم غذایی که مملو از این مواد غذایی باشند، می‌توانند ویتامین B6 موردنیاز را برای بدن تأمین نمایند، اما ازآنجایی‌که در عارضه‌ای مانند سردرد میگرنی طبیعتاً دریافت ویتامین B6 به دلیل رژیم غذایی نامناسب پایین می‌باشد، یک راه سریع درمان سردرد میگرنی ، مصرف مکمل ویتامین B6 به شکل پیریدوکسین زیر نظر پزشک یا متخصص تغذیه می‌باشد.

منابع خوراکی ویتامین B6

موارد منع مصرف ویتامین B6 در افراد مبتلابه سردرد میگرنی

درحالی‌که ویتامین B6 می‌تواند نقش مؤثری در کنترل و درمان سردرد میگرنی داشته باشد، اما پزشکان معتقدند برای پیشگیری از بروز عوارض جانبی، افراد مبتلابه سردر میگرنی که از داروهای آنتی‌بیوتیکی، داروهای مربوط به مشکلات تنفسی و آلرژی و داروهای ضد مشکلات گوارشی استفاده می‌کنند، قبل از مصرف مکمل ویتامین B6 با پزشک خود در مورد نحوه و میران مصرف این مکمل همراه با قرص‌های مصرفی دیگر مشورت نمایند.

کلام پایانی

ویتامین B6 نقش مؤثری در درمان سردرد میگرنی دارد. بنابراین توصیه می‌شود برای پیشگیری از بروز هر نوع سردرد و درمان سردرد میگرنی حتماً از یک رژیم غذایی مملو از منابع غذایی حاوی ویتامین B6 استفاده نمایید. به‌علاوه این‌که مصرف مکمل این ویتامین می‌تواند در بهبود دردها و ناملایمات ناشی از سردرد میگرنی مؤثر باشد.

© وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا

منبع : (migraine)

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر