فروش لوازم بهداشتی مادر و کودک

قرص اسپرین برای رشد مو (افسانه! یا واقعیت؟ آسپرین برای مو)

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
قرص اسپرین برای رشد مو (افسانه! یا واقعیت؟ آسپرین برای مو)

چکیده مطلب 

آسپیرین برای جلوگیری از ریزش مو در بعضی منابع توصیه شده است. علت این امر از یک سو به کشف نقش پروستاگلاندین‌ها در ریزش مو و از سوی دیگر به اثر مهارکنندگی آسپیرین در تولید آن‌ها مربوط می‌شود؛ اما نتایج آخرین یافته‌های علمی نشان می‌دهد که واقعیت چیز دیگری است!

قرص آسپرین برای رشد مو؛ و جلوگیری از ریزش مو

استیل سالیسیلیک اسید (ASA) که به عنوان آسپرین شناخته می‌شود، یک داروی غیراستروئیدی ضد التهابی (NSAID) است که برای درمان درد، تب و التهاب به کار برده می‌شود. منافع بی‌شمار آسپیرین بسیار بیشتر از رفع درد است و شاید از همه جذاب‌تر اثر آسپیرین در جلوگیری از ریزش مو باشد!

بسیاری از مردم می‌دانند که استفاده طولانی مدت از آسپیرین برای جلوگیری از حمله قلبی مفید است و مطالعات اثبات می‌کند که حتی ریسک انواع سرطان و بیماری آلزایمر را کاهش دهد؛ اما برای آسپیرین مزایای دیگری نیز گفته شده است که برخی از آن‌ها مربوط به بهداشت و سلامت مو است. از جمله این فواید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جلوگیری از ریزش مو
  • ترمیم کننده رنگ مو
  • براق کننده مو
  • کنترل شوره سر
  • رفع التهاب موهای رشد کننده به داخل پوست

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” درمان شوره سر با روش خانگی و سریع ” را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

آسپیرین برای جلوگیری از ریزش مو گردش خون در پوست را فعال می‌کند که اکسیژن سلولی را برای رسیدن به رشد مو بدون مشکل افزایش می‌دهد. علاوه بر این، آسپیرین به عنوان یک عامل لایه‌بردار عمل می‌کند که به حذف سلول‌های مرده کمک می‌کند تا جذب مواد مغذی را بهبود بخشد و فولیکول‌ها را تقویت کند؛ اما مهم‌ترین روش ادعا شده برای جلوگیری از ریزش مو توسط آسپیرین مهار پروستاگلاندین PGD2 عنوان شده است، اما واقعیت در این رابطه چیست؟ ادامه این مقاله موضوع را مشخص خواهد کرد. شما هم می‌توانید اگر تجربه‌ای در استفاده از آسپیرین در درمان ریزش مو یا سایر مشکلات مربوط به سلامت مو دارید با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

پروستاگلاندین PGD2 و ریزش مو

در حال حاضر، جامعه پزشکی بر این نظر اتفاق دارند که هورمون دی‌هیدروتستوسترون (DHT) عامل الگوی ریزش موی مردانه است. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که چرا مردان بیشتر تحت تأثیر ریزش مو قرار گیرند. آن‌ها مقدار بیشتری از این هورمون را دارند.

اما تئوری ریزش مو در اثر DHT دارای اشکالاتی نیز هست. در سال 2012، یک مقاله پیشرو پزشکی پروستاگلاندین‌ها و به خصوص پروستاگلاندین D2 (PGD2) را به عنوان عامل ریزش مو پیشنهاد داد.

یافته‌های مهم این مطالعه عبارتند از:

  • میزان PGD2 در پوست سر در حال طاسی 3 برابر پوست سر غیر طاس است.
  • افزایش PGD2 در موش‌ها باعث کوچک شدن فولیکول‌های مو و بزرگ شدن غده‌های چربی می‌شود. به کلام دیگر، الگو ریزش مو مردانه رخ می‌دهد.

از سال 2012 ارتباط بین پروستاگلاندین PGD2 و ریزش مو محکم‌تر نیز شده است. به طور مثال بیرون آوردن بیضه‌ها به شدت تولید PGD2 را کاهش می‌دهد. این یافته توضیح می‌دهد که چرا داروهایی که تولید DHT را کاهش می‌دهند (مانند فیناستراید)، به درمان ریزش مو کمک می‌کنند. در واقع کاهش DHT از طریق کاهش پروستاگلاندین PGD2 از ریزش مو جلوگیری می‌کند ولی خود آن اثر مستقیمی در ریزش مو ندارد.

به طور قطع، PGD2 نقش مهمی در ایجاد آلوپسیا (الگوی ریزش مو مردانه و زنانه) دارد و این جای است که تصور می‌شود آسپیرین اثر ضد ریزش مو خود را اعمال می‌کند. 

آیا مهار پروستاگلاندین‌ها به وسیله آسپیرین ضد ریزش مو است؟

پس افزایش PGD2 باعث ریزش مو می‌شود و آسپیرین تشکیل پروستاگلاندین‌ها را مهار می‌کند؛ بنابراین به نظر می‌رسد کاهش سطح PGD2 در پوست سر به وسیله آسپیرین، ریزش مو را متوقف یا آهسته کند.

متأسفانه موضوع به این سادگی نیست.

مقاله سال 2012 موضوع دیگری را هم نشان می‌دهد: پروستاگلاندین دیگری به نام PGE2 در پوست سر طاس کمتر از میزان طبیعی است.

پس مردانی که ریزش مو دارند PGD2 بالاتر و PGE2 کمتری در پوست سر خود دارند و یک درمان ایده‌آل ریزش مو بر پایه پروستاگلاندین‌ها باید PGD2 را پایین و PGE2 را بالا ببرد.

اما آسپیرین فعالیت همه پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد. پس اثر مثبت کاهش PGD2 با اثر منفی کاهش PGE2 خنثی می‌شود.

همان‌طور که در این مقاله آمده است:

«پروستاگلاندین‌ها معمولاً عملکردهای بدن را در تقابل با یکدیگر تنظیم می‌کنند […] در مورد موها مشخص شده است که PGE2 و PGF2a رشد موها را تحریک و PGD2 رشد موها را مهار می‌کنند.»

با این حال این اطلاعات را می‌توان مثبت تلقی کرد زیرا می‌توانند راه را برای توسعه درمان‌های جدید و مؤثر ریزش مو هموار کنند، بخصوص اگر این درمان‌ها اثرات جانبی مخرب مهار کننده‌های DHT را نداشته باشند. متأسفانه اثر معکوس آسپیرین در جلوگیری از ریزش مو به همین‌جا ختم نمی‌شود!؟

پیشنهاد می‌کنیم مقاله  دارو های ضد ریزش مو می‌توانند مشکلات جنسی بوجود بیاورند؟  ” را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

قرص آسپرین برای مو

بر اساس یک مطالعه جدید؛ آسپیرین از اثر ماینوکسیدیل جلوگیری می‌کند.

ماینوکسیدیل یکی از دو داروی تأیید شده FDA (داروی دیگر فیناستراید است) برای درمان ریزش مو است. برخلاف فیناستراید، مکانیسم اثر ماینوکسیدیل هنوز یک راز است ولی می‌دانیم که ارتباطی با کاهش DHT ندارد.

 یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه بریتیش کلمبیا شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد آسپیرین اثر ضد ریزش مو ماینوکسیدیل را از بین می‌برد. اما چگونه؟

متأسفانه یک مطالعه به تازگی منتشر شده و بسیار قابل توجه از سوی دپارتمان درماتولوژی و علوم پوست دانشگاه بریتیش کلمبیا، نشان می‌دهد که آسپیرین به علت اینکه یک داروی ضد التهاب است، اثر ماینوکسیدیل را خنثی می‌کند. به طور خاص آسپیرین با خاموش کردن آنزیم‌های سیکلواکسیژناز مانند COX-1 از سنتز بعضی پروستاگلاندین‌ها جلوگیری می‌کند.

درست هنگامی که ماینوکسیدیل سعی می‌کند تا با افزایش تولید COX-1 از ریزش مو جلوگیری کند، آسپیرین COX-1 را برای مبارزه با التهاب غیر فعال می‌کند.

مراقب باشید

در حدود 10 درصد از افرادی که آسم شدید دارند به آسپیرین و در واقع به تمام محصولات حاوی سیالیک اسید (شامل داروهای سرما خوردگی، میوه‌ها و ادویه‌ها) هم آلرژی دارند. این درصد در افراد مسن مبتلا به آسم که دارای سینوزیت و پولیپ بینی هم هستند به 30 الی 40 درصد می‌رسد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله  پولیپ بینی کودکان تا بزرگسالان + روش درمان ” را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان سؤالات خود را در بخش مشاوره پزشکی دکتر سوشا ثبت کنید.

حساسیت شدید به آسپیرین همچنین در بخش کوچکی از جمعیت غیر مبتلا به آسم بخصوص افراد دچار زخم و خونریزی داخلی نیز دیده می‌شود؛ بنابراین اگر به مصرف خوراکی آن حساسیت دارید، برای جلوگیری از ریزش مو آسپیرین را استفاده نکنید و در مورد مصرف هر نوع دارو با پزشک مشورت کنید.

نتیجه گیری:

نقش آسپیرین در جلوگیری از ریزش مو در هاله‌ای از شک و تردید قرار دارد. اثر آن در مهار همه جانبه پروستاگلاندین‌ها نه تنها کمکی به کاهش ریزش مو نمی­کند بلکه می‌تواند از تأثیر ماینوکسیدیل (داروی ضد ریزش مو مورد تائید FDA) بکاهد. همچنین اگر به مصرف داخلی قرص آسپیرین حساسیت دارید، از مصرف موضعی آن تحت هر عنوان صرف‌نظر کنید.


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و ترجمه : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

سلام امکانش هست عنوان مقاله استناد شده یا دی او ایش رو بزارید. ممنون

مشاهده کامل

کاربر گرامی یکی از منابع ، در انتهای مقاله ذکر شده است. با کلیک بر روی ان می توانید وارد آن شوید.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر