7 نکته در مورد دیابت که شما نمی‌دانید

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
7 نکته در مورد دیابت که شما نمی‌دانید

بیماری دیابت ، بیماری خطرناک

مجله پزشکی و سلامتآزمایش A1C یک آزمایش خون است که سطح قند خون سه ماه گذشته را اندازه گیری می‌کند و یکی از آزمایشات تشخیصی بیماری دیابت و پره دیابت است. کارشناسان می‌گویند هر فرد بالای 45 سال باید این آزمایش را انجام دهد بنابراین حتی اگر شما کاملاً سالم هستید و سابقه خانوادگی بیماری دیابت ندارید شما باید این آزمایش را انجام دهید. حقیقت این است که پره دیابت همیشه تبدیل به بیماری دیابت نمی‌شود. تحقیقات نشان داده نیمی از کسانی که اختلال تحمل گلوکز داشتند و حدود دو سوم کسانی که قند خون ناشتا داشتند ( هر دو از نشانه‌های پره دیابت هستند که با آزمایش مشخص می‌شود ) ده سال بعد به بیماری دیابت مبتلا نشده‌اند.

نکته اول راجع به بیماری دیابت : شما به باکتری‌های خوب در روده‌تان نیاز دارید

تحقیقی در مرکز پزشکی دانشگاه ایلینوی در شیکاگو به اثبات رساند که داشتن باکتری‌های روده‌ای مرتبط با متابولیسم بدن می‌تواند به کنترل قند خون و پیشگیری از بیماری دیابت کمک کند. عدم تعادل در باکتری‌های روده ( تریلیون‌ها میکروب در داخل دستگاه گوارش زندگی می‌کنند ) می‌تواند منجر به التهاب شود که از نشانه‌های اولیه‌ی اشکال در متابولیسم گلوکز است.

این تغییر را برای پیشگیری از بیماری دیابت انجام دهید: مقدار بیشتری فیبر بخورید که موجب افزایش رشد و فعالیت باکتری‌های سالم روده افزایش یابد . اجداد ما در ما قبل تاریخ روزانه 135 گرم فیبر می‌خوردند. یک موسسه پزشکی، خوردن 25 گرم فیبر در روز برای زنان و 38 گرم برای مردان را توصیه می‌کند اما اغلب ما روزانه 15 گرم فیبر مصرف می‌کنیم. مصرف روزانه یک فنجان شلغم خام یا کلم پیچ خام به دلیل داشتن مقادیر زیادی فیبر می‌تواند پزشک را از شما دور نگه دارد. منابع دیگر شامل: لوبیا، آجیل، دانه‌ها، غلات کامل و میوه.

نکته دوم راجع به بیماری دیابت : شب‌زنده‌دار بودن، شما را در معرض خطر قرار می‌دهد

محققان کره‌ای کشف کرده‌اند زنانی که چندین ساعت بیدار می‌مانند چربی شکمی ( یک عامل خطر برای مقاومت به انسولین ) بیشتری دارند و نسبت به زنانی که در اوایل شب به رختخواب می‌روند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سندروم متابولیک ( مجموعه‌ای از عوامل مربوط به سلامتی است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت را افزایش می‌دهد ) هستند، حتی اگر هر دو گروه هر شب ( حدود هفت ساعت ) به میزان یکسانی بخوابند. در این مطالعه نشان داده شد که شب‌زنده‌داری تمایل به ورزش را کاهش و تمایل به سیگار را افزایش می‌دهد و پژوهش‌های دیگر نیز نشان می‌دهد که شب زنده داری با شاخص توده بدنی بالا ( BMI ) و عادات غذایی ناسالم در ارتباط است.

این تغییرات را انجام دهید: زودهنگام به رختخواب بروید درست قبل از ساعت یازده. به خواب رفتن کار راحتی است و همچنین عاقلانه است که مصرف الکل را محدود کنید، از بعدازظهر کافئین نخورید و وسایل الکتریکی را یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید زیرا نوری که آن‌ها به بدن شما منتشر می‌کنند منجر به اختلال خواب شما خواهد شد.

نکته سوم راجع به بیماری دیابت : همه‌ی چربی‌های اشباع بد هستند

محققان معتقدند که فقدان یک اسید چرب مفید به نام margaric یا heptadecanoic در رژیم غذایی ما با سندروم متابولیسم در ارتباط است.

این تغییرات را برای پیشگیری از بیماری دیابت انجام دهید: غذاهایی با مقدار زیاد هپتادکانوئیک اسید شامل مواد لبنی پرچرب ( شیر، ماست و مخصوصاً کره ) و ماهی ( ماهی کفال، شاه ماهی و ماهی خال‌مخالی ) مصرف کنید.

نکته سوم راجع به بیماری دیابت : همه‌ی چربی‌های اشباع بد هستند

نکته چهارم راجع به بیماری دیابت : گروه خونی O منفی به شما کمک می‌کند

مطالعه‌ای در میان 82000 معلم فرانسوی نشان داد که احتمال ابتلا به بیماری دیابت نوع دو در زنانی که گروه خونی A و B دارند بیشتر از کسانی است که گروه خونی O دارند. به نظر می‌رسد که گروه خونی یکی از عوامل ژنتیک تعیین کننده‌ی آرایش و تعادل میکروب‌های روده است.

نکته پنجم راجع به بیماری دیابت : سطح پایین ویتامین D یک عامل خطر برای متابولیسم بدن است

این ویتامین نه تنها به وسیله آفتاب به جذب کلسیم کمک می‌کند بلکه منجر به حفظ سلامت استخوان و عضله و حفظ سیستم ایمنی بدن می‌شود و به متابولیسم گلوکز نیز کمک می‌کند. مطالعه‌ی اخیر نشان داد که مستقل از اضافه وزن، کمبود ویتامین D نیز یک عامل خطر برای پره دیابتی‌هاست.

این تغییر را برای پیشگیری از بیماری دیابت انجام دهید: از پزشکتان بخواهید برای تعیین سطح ویتامین D برایتان آزمایش درخواست کند. طبق نظر دکتر Barengolts اگر سطح ویتامین D شما 40 و یا بیشتر حتی 50 باشد خوب است، اما اگر کمتر باشد با پزشکتان در مورد اینکه نیاز به مصرف مکمل دارید مشورت کنید.

نکته ششم راجع به بیماری دیابت : سرما خوب است

سرما به فعال شدن چربی قهوه‌ای شما کمک می‌کند، چربی قهوه‌ای سوزاننده چربی و گلوکز است برخلاف چربی سفید که به سادگی کالری را ذخیره می‌کند. بسیاری از ما مقدار کمی چربی قهوه‌ای داریم، معمولاً در دو طرف گردن یا نزدیک ترقوه‌ها. فقط دو اونس چربی قهوه‌ای می‌تواند صدها کالری در روز بسوزاند ( تقریباً به اندازه نیم ساعت فعالیت ).

این تغییر را برای پیشگیری از بیماری دیابت انجام دهید: بهترین راه برای کسب چربی قهوه‌ای ورزش در هوای سرد با دمای ° F64-62 است و این مسئله همچنین به کاهش دما در خانه‌ی شما تا 60 درجه کمک می‌کند.

نکته هفتم راجع به بیماری دیابت : سن یک عامل خطر است

در اینجا سه دلیل ارائه می‌شود که چرا خطر ابتلا به پره دیابت و بیماری دیابت در میان‌سالی شروع و تا 60 سالگی افزایش می‌یابد. 1. افزایش پروتئین‌هایی که حساسیت به انسولین موجود در گردش خون را کاهش می‌دهد. 2. رسوب شدن چربی در طول زمان در قسمت شکم، عضلات و کبد. 3. کاهش توده عضلانی که تا حدودی به دلیل کاهش فعالیت است.

این تغییر را انجام دهید: هر روز یا بیشتر اوقات 30 تا 45 دقیقه ورزش کنید که بسیار مفید است، فیبر بیشتری مصرف کنید و در شب هفت ساعت یا بیشتر بخوابید.

نکته هفتم راجع به بیماری دیابت : سن یک عامل خطر است


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا : 

© سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر