17 عادت و تنقلاتی که باعث خراب شدن دندان می شود

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
17 عادت و تنقلاتی که باعث خراب شدن دندان می شود

عادت و تنقلاتی که دندان ها را خراب می‌کند؟

مجله پزشکی و سلامتخراب شدن دندان ، اکثر افراد از خراب شدن دندان‌هایشان ، گلایه دارند، اما باید توجه بیش‌تری به عادت و تنقلاتی که در شیوه زندگی خود دارند، داشته باشند تا از خراب شدن دندان‌هایشان جلوگیری کنند. در این مطلب به عادت و تنقلاتی که باعث خراب شدن دندان‌هایتان می‌شود ، اشاره می‌کنیم.

1) جویدن یخ عامل خراب شدن دندان

ازآنجایی‌که یخ بدون شکر است، شما فکر می‌کنید بدون ضرر است. اما جویدن یخ، به دندان شما آسیب می‌رساند و باعث شکستگی و خراب شدن آن‌ها می‌شود. این کار بافت نرم داخل دندان را تحریک کرده و باعث درد دندان می‌شود. خوردن غذای گرم یا سرد می‌تواند این آسیب را بیشتر تحریک کرده و باعث درد دائمی دندان شود. به جای جویدن یخ، آدامس بدون قند بجوید.

2) خراب شدن دندان به خاطر ورزش کردن بدون محافظ دهان

بازی‌هایی مانند فوتبال، هاکی و یا ورزش‌های تماسی دیگر را بدون محافظ دهان و دندان انجام ندهید. محافظ دندان قطعه‌ای پلاستیکی است که روی دندان قرار می‌گیرد و از ردیف بالای دندان محافظت می‌کند. اگر ضربه در این ورزش‌ها خشن و یا قوی باشد می‌تواند به دندان شما آسیب برساند و یا دندان شمارا بشکند. از یک فروشگاه، محافظ دندان و یا دهان بخرید و در هنگام بازی از آن استفاده کنید.

خراب شدن دندان به خاطر ورزش کردن بدون محافظ دهان - دکتر سوشا

3) شیشه خوردن نوزاد در هنگام خواب

دادن یک شیشه آب، شیر و یا آبمیوه به نوزاد در هنگام خواب می‌تواند باعث شود دندان‌های جدید نوزاد مسیر پوسیدگی و خراب شدن را طی کند. ممکن است نوزاد شما با شیشه به خواب رود، اما این کار باعث می‌شود که دندان‌های نوزاد شما در طی شب در حمام قند باشد و پوسیده شود. بهتر است قبل از به خواب رفتن نوزاد و قبل از این‌که نوزاد به تختخوابش برود شیشه را بخورد نه هنگام خواب.

4) سوراخ کردن زبان عامل خراب شدن دندان

سوراخ زبان ممکن است که مرسوم و مد باشد.اما نگین‌های فلزی که در این سوراخ‌ها قرار می‌دهند،وقتی زیر دندان می‌آید،باعث شکستگی دندان می‌شود.سوراخ لب و وصل نگین‌های فلزی بر روی آن نیز اثر مشابهی بر دندان دارد.همچنین زمانی که فلز در مقابل لثه قرار می‌گیرد به لثه آسیب می‌رساند و ممکن است منجر به از دست دادن دندان و خراب شدن آن شود. همچنین دهان پناهگاهی برای باکتری است و باکتری‌های زیادی در دهان مستقر هستند، بنابراین سوراخ باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت و زخم در دهان می‌شود.قبل از انجام چنین کارهایی اول با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

5) دندان قروچه و خراب شدن دندان

دندان قروچه، می‌تواند در طی زمان به دندان‌ها آسیب بزند و موجب خراب شدن آن‌ها شود. دندان قروچه اغلب با استرس ایجاد می‌شود و کنترل آن بسیار سخت است. اجتناب از غذاهای سفت در طول روز می‌تواند از درد و خراب شدن ناشی از این عادت جلوگیری کند. استفاده از محافظ دهان و دندان در شب می‌تواند آسیب‌های ناشی از دندان قروچه را کاهش دهد.

دندان قروچه و خراب شدن دندان - دکتر سوشا

6) خراب شدن دندان با قطره سرفه

درست است که قطره سرفه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد اما به آن معنی نیست که آن‌ها سالم هستند. بیشتر آن‌ها همراه با شکر هستند. پس بعد از استفاده از این قطره تسکین‌دهنده گلو به خوبی مسواک بزنید. قند قطره سرفه یا شکلات مانند یک پلاک چسبنده به دندان می‌چسبد. سپس باکتری‌های موجود در پلاک، قند را به اسید تبدیل کرده و مینای دندان را می‌خورند و موجب خراب شدن دندان می‌شود.

7) جویدن آب نبات‌ عامل خراب شدن دندان

تمام آب نبات‌ها باعث پوسیدگی و خراب شدن دندان می‌شوند اما برخی که سخت‌تر هستند پوسیدگی بیشتری القا می‌کنند. آب به دندان می‌چسبد و قند آن تبدیل به اسید شده و مینای دندان را می‌خورد. اگر بدون آب نبات نمی‌توانید زندگی کنید لااقل آن را بین دو وعده غذایی بخورید زیرا زمانی که غذا می‌خورید، دهانتان بزاق بیشتری تولید می‌کند که به کنده شدن آب نبات و رفع آثار اسیدی آن کمک می‌کند.

8) خراب شدن دندان با نوشابه و نوشیدنی‌های شیرین

لیموناد حاوی یازده قاشق غذاخوری شکر است و سودا نیز علاوه بر آن حاوی اسید فسفریک و اسیدسیتریک است که همه این‌ها باعث خورده شدن مینای دندان می‌شود. نوشابه نیز همین تأثیر را دارد علاوه بر این‌که شکر بیشتر به همراه شیرین‌کننده‌های مصنوعی دارد که درنتیجه آسیب بیشتری وارد می‌کند.
برای جلوگیری از خراب شدن دندان هایتان ، بعد از ورزش نیز سعی کنید نوشیدنی‌های ورزشی ننوشید بلکه آب بنوشید که قند ندارد.

خراب شدن دندان با نوشابه و نوشیدنی‌های شیرین - دکتر سوشا

9) باز کردن درب بطری و پلاستیک با دندان

باز کردن درب بطری یا بسته‌بندی‌های پلاستیکی با دندان ممکن است راحت باشد، اما این عادت باعث انقباض غیر ارادی ماهیچه دندان‌ها می‌شود. استفاده از دندان‌ها به‌عنوان ابزار می‌تواند باعث خراب شدن و ترک دندان شود. از ابزارهای درب بازکن و یا قیچی برای باز کردن درب بطری استفاده کنید. دندان شما فقط باید برای جویدن استفاده شوند.

10) آب میوه عامل خراب شدن دندان

آب میوه اگرچه حاوی ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های فراوان هستند، اما متأسفانه اکثر آن‌ها شکر دارند حتی برخی از آن‌ها به‌اندازه نوشابه، شکر دارند. بنابراین آب‌میوه‌هایی را بنوشید که برچسب بدون شکر دارند تا دندانتان در معرض پوسیدگی و خراب شدن قرار نگیرد. اگر آب‌میوه‌های با شکر افزوده می‌نوشید حتماً آن‌ها را با آب رقیق کنید.

11) چیپس از تنقلات خراب کننده دندان

باکتری‌های پلاک دندانی مواد نشاسته‌ای را نیز به اسید تبدیل می‌کنند و این اسید بعد از گذشت 20 دقیقه می‌تواند به دندان حمله کند. برای جلوگیری از خراب شدن دندان ، بعد از خوردن چیپس و هر ماده نشاسته دار دیگری مسواک زده و دندان‌هایتان را شستشو دهید، همچنین حتماً از نخ دندان نیز استفاده کنید.

چیپس از تنقلات خراب کننده دندان - دکتر سوشا

12) تنقلات و خراب شدن دندان

خوردن تنقلات،بزاق کمتری نسبت به خوردن وعده‌ غذایی تولید می‌کند و درنتیجه زمانی که تنقلات می‌خورید مدت‌زمان بیشتری در دهانتان باقی می‌ماند که باعث می‌شود دندان شما خراب شود. از خوردن تنقلات زیاد اجتناب کنید و اگر نیاز به خوردن تنقلاتی دارید،برای جلوگیری از خراب شدن دندان‌هایتان از انواع کم‌چرب مانند هویج استفاده کنید.

13) خراب شدن دندان به دلیل جویدن مداد

آیا شما هم در هنگام کار و مطالعه مداد می‌جوید؟این کار نیز مانند جویدن یخ به دندان آسیب می‌رساند و باعث شکستگی و خراب شدن دندان می‌شود.به‌جای مداد جویدن،آدامس بدون قند بجوید که جویدن آدامس کمک می‌کند تا بزاق بیشتری ترشح شود ، بزاق دندان را قوی‌تر کرده و مینای دندان را از اسید محافظت می‌کند.

14) قهوه

نوشیدن قهوه و یا هر نوشیدنی تیره،دندان‌ها را زرد می‌کند و درنتیجه شما باید از روش‌هایی برای سفید کردن دندانتان استفاده کنید.از نوشیدن قهوه و چای زیاد اجتناب کنید تا دندان سفیدتر و براق‌تری داشته باشید.

قهوه - دکتر سوشا

15)سیگار کشیدن عامل خراب شدن دندان

سیگار و سایر محصولات توتون و تنباکو، می‌توانند لکه‌ و زردی روی دندان ایجاد کنند و همچنین باعث بیماری لثه نیز می‌شوند. توتون و تنباکو رابطه مستقیم با سرطان دهان، لب و زبان دارند. اگر شما به‌ دنبال یک دلیل هستید تا سیگار را ترک کنید، به داشتن لبخندی زیبا فکر کنید.

16) مشروبات الکلی

مشروبات الکلی مانند شراب قرمز می‌توانند لکه‌ و زردی روی دندان ایجاد و مینای دندان را ضعیف کنند.از نوشیدن این مشروبات اجتناب کنید.

17) پرخوری مهم‌ترین عامل خراب شدن دندان

پرخوری و خوردن بیش‌ازحد شیرینی منجر به پوسیدگی دندان می‌شود و به بهداشت دهان و دندان نیز آسیب می‌زند.اسیدهای قوی در استفراغ وجود دارد که باعث تضعیف و ساییده شدن دندان می‌شود، این اسیدها همچنین باعث بوی بد دهان نیز می‌شوند، درنتیجه هرگز پرخوری نکنید.پرخوری می‌تواند به انواع مشکلات سلامتی جدی منجر شود.

© سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر