علائم سرطان در زنان؛ 15 نشانه مهم سرطان در زنان

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
علائم سرطان در زنان؛ 15 نشانه مهم سرطان در زنان

15 نشانه سرطان در زنان که نباید نادیده گرفته شود

علائم و نشانه سرطان در زنان

مجله پزشکی و سلامتبدن زنان دائما در حال تغییر است و گاهی اوقات که این تغییرات عادی به‌ نظر می‌رسد،ممکن است نشانه سرطان در زنان باشد.به بدن خود توجه کنید تا بتوانید تغییرات آن را متوجه شوید.علائم جدید به شما نشان می‌دهد که چیزی در بدن شما در حال تغییر است.بنابراین نکاتی را خواهیم گفت تا بدانید به چه تغییراتی باید توجه کنید.

علائم هشدار دهنده سرطان در زنان

1- تغییرات سینه نشانه سرطان در زنان

بسیاری از توده‌های پستان،سرطانی نیست اما پزشک شما باید این توده‌ها را بررسی کند.اجازه بدهید که پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

• فرورفتگی پوست سینه
• نوک سینه‌های در خود فرورفته
• ترشح از نوک پستان
• قرمزی یا پوسته‌پوسته شدن نوک پستان یا پوست سینه

برای بررسی علت علائم، دکتر شما را معاینه فیزیکی می‌کند و از شما سؤالاتی درباره سابقه پزشکی شما می‌پرسد. همچنین ممکن است پزشک برای شما آزمایش‌هایی مانند ماموگرافی یا نمونه‌برداری نیز بنویسد.

2- نفخ ممکن است نشانه سرطان در زنان باشد

زنان به‌طور طبیعی نفخ دارند و عادی است اما اگر نفخ بعد از یک یا دوهفته از بین نرفت و یا این‌که همراه با از دست دادن وزن و یا خونریزی رخ دهد،به دکتر مراجعه کنید. نفخ ثابت گاهی اوقات می‌تواند به معنای سرطان تخمدان در زنان باشد.برای بررسی علت مشکل،پزشک معاینه لگنی انجام می‌دهد و همچنین برای شما یک آزمایش خون و گاهی اوقات سونوگرافی می‌نویسد.

3- خونریزی بین دوره قاعدگی

لکه‌بینی بین دوره‌ای ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و باید حتماً برای بررسی احتمال سرطان آندومتر (سرطان پوشش رحم) به پزشک مراجعه کنید. خونریزی پس از یائسگی به هیچ وجه عادی نیست و باید به پزشک مراجعه کنید.

4- تغییرات پوست ، نشانه سرطان در زنان

تغییر در شکل ، اندازه و یا رنگ پوست، خط‌ و خال،می‌تواند نشانه‌ سرطان پوست باشد. سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش‌های مناسب برای بررسی سلامت شما انجام شود.

5- خون در ادرار یا مدفوع

اگر بخشی از بدنتان که معمولاً خونریزی نمی‌کند، دچار خونریزی شد و بیش از یک یا دو روز طول کشید،حتماً به پزشک مراجعه کنید. مدفوع خونی اغلب از بواسیر است، اما همچنین می‌تواند نشانه‌ای از سرطان روده بزرگ باشد. ادرار خونی معمولاً اولین نشانه سرطان مثانه یا کلیه است.

خون در ادرار یا مدفوع - دکتر سوشا

6- تغییر در غده‌های لنفاوی

غده‌های لنفاوی کوچک و لوبیایی شکل هستند. اغلب عفونت‌ها تغییراتی در آن‌ها ایجاد می‌کنند، اما گاهی بعضی سرطان‌ها مانند سرطان لوسمی و لنفوم،می‌توانند باعث گره‌های لنفاوی متورم شود.اگر تغییری در گره‌های لنفاوی هر قسمتی از بدنتان حس کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

7- بلع مشکل نشانه سرطان مری یا معده

گاهی جایی برای نگرانی راجع به بلع مشکل، نیست. اما زمانی که مرتباً این اتفاق می‌افتد و زمانی که همراه با استفراغ و کاهش وزن است،حتماً به پزشک مراجعه کنید تا پزشک شما را از لحاظ سرطان مری یا معده بررسی کند.

8- کاهش وزن ناخواسته مهم‌ترین نشانه سرطان در زنان

از دست دادن ناخواسته وزن بیش از 5 کیلوگرم، بدون ورزش و تغییر رژیم غذایی نشان‌دهنده یک مشکل است.در اکثر موارد کاهش وزن ناخواسته، نشانه سرطان نیست، بلکه اغلب در اثر استرس و یا پرکاری تیروئید است، فقط گاهی نشانه سرطان لوزالمعده می‌باشد. سرطان معده و ریه نیز امکان پذیر است.دکتر شما ممکن است برای بررسی وضعیت شما، آزمایش‌های مختلف مانند آزمایش خون و آزمایش تصویربرداری مانند سی‌تی‌اسکن را برای شما تجویز کند.

9- سوزش سر دل نشانه سرطان معده

الکل ، استرس و یا خوردن بیش از حد غذا (و یا هر سه) می‌تواند سوزش سر دل جدی ایجاد کند.توصیه می‌شود که بهتر است رژیم غذایی خود را برای یک یا دو هفته تغییر دهید تا ببینید آیا نشانه‌های شما بهتر می‌شود یا خیر. اگر تغییر رژیم غذایی به شما کمکی نکرد،به دکتر مراجعه کنید.سوزش سر دلی که بهبود نمی‌یابد و بدتر می‌شود ، می‌تواند نشانه سرطان معده، گلو و یا تخمدان باشد.

10- تغییر در دهان نشانه سرطان دهان

اگر سیگار می‌کشید، نقاط سفید و یا قرمز روشن داخل دهان و یا روی لب‌هایتان را بررسی کنید. هر دو می‌تواند نشانه سرطان دهان باشد. برای بررسی سلامت خود به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش‌های موردنیاز برای شما انجام شود.

تغییر در دهان نشانه سرطان دهان - دکتر سوشا

11- تب مداوم یک نشانه سرطان

تبی که برطرف نشود می‌تواند نشانه سرطان خون باشد. دکتر باید جزئیات سابقه پزشکی شما را دریافت کند و همچنین شمارا معاینه پزشکی کند تا علت تب شما را بررسی نماید.

12- خستگی مفرط از علائم سرطان در زنان

سیاری از زنان از زندگی گیج‌کننده‌ای که دارند خسته هستند. اما خستگی مفرط عادی نیست. اگر خستگی شما همیشگی می‌باشد و به هیچ وجه رفع نمی‌شود و همراه با نشانه‌های دیگر سرطان مانند خون در مدفوع است،حتماً به پزشک مراجعه کنید. دکتر از شما شرح حالتان را می‌پرسد و برای شما آزمایش خون نیز تجویز خواهد کرد تا سلامت شما را بررسی کند.

13- سرفه

سرفه مکرر اگر بیش از 4-3 هفته طول بکشد،نگران‌کننده است.همچنین اگر همراه با سرفه خون بالا می‌آورید حتماً به دکتر مراجعه کنید.سرفه اغلب نشانه سرطان ریه است.

14- درد ممکن است نشانه سرطان باشد

اغلب سرطان مسبب درد نیست. اما درد مداوم می‌تواند نشانه سرطان استخوان، مغز و یا دیگر سرطان‌ها باشد. در مورد هر درد غیرقابل توضیح،که بیش از یک ماه طول بکشد،به پزشک مراجعه کنید.

15- درد شکم و افسردگی ، نشانه سرطان

این نشانه نادر است، اما درد شکم به همراه افسردگی می‌تواند نشانه‌ سرطان لوزالمعده باشد.

درد شکم و افسردگی ، نشانه سرطان - دکتر سوشا


مقالات پیشنهادی دکتر سوشا : 

© سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر