مثلث عشق

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 3 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
مثلث عشق

تئوری معروف مثلت عشق

مجله پزشکی و سلامت :رابرت استرنبرگ تئوری جالب را مطرح کرد که مورد استقبال خیلی از افراد ازجمله روانشناسان پیرو خودش و نیز تعداد کثیری از علاقه‌مندان به علم روانشناسی قرار گرفت. به گفته استرنبرگ، سه مؤلفه اصلی در ساخت مثلث عشق مطرح هستند که درواقع هر مؤلفه یک ضلع مثلث خواهد بود. بنا بر چگونگی ترکیب این مؤلفه‌ها انواع مختلفی از عشق و روابط بین فردی به وجود می‌آید. این سه مؤلفه اصلی عبارت‌اند از: صمیمیت، شهوت ( شور و شوق ) و تعهد ، صمیمیت احساس دلبستگی، تعلق و نزدیکی است.

شهوت یا شور و شوق احساس قوی و آتشینی است که وقتی کسی را خیلی دوست داریم  به ما دست می‌دهد این احساس شامل جاذبه‌های رمانتیک و جاذبه‌های جنسی است.تعهد عبارت است از حس مسئولیت دو فرد نسبت به هم خواه کوتاه مدت و خواه بلند مدت ، انواع عشق از ترکیب این مؤلفه‌ها به وجود می‌آیند.

به‌طور کل هشت حالت اصلی برای عشق مطرح شده:

 1-حالت بدون عشق

عدم وجود هر سه ضلع مثلث که بیان می‌دارد با دیگران ارتباط داریم اما این ارتباط یک ارتباط کاملاً معمولی است و هیچ‌کدام از شاخص‌های یاد شده در آن نیست.

2-حالت دوستانه

این در شرایطی است که صمیمیت وجود دارد اما نه تعهد و نه شهوتی در کار است. این عشق می‌تواند بعدها بنیان عشق‌های نوع دیگر شود.

حالت دوستانه

3-شیدایی

شهوت و شور و شوق فراوان وجود دارد اما نه تعهد و نه صمیمیت در این رابطه وجود ندارند. این در واقع فقط یک خواهش جسمانی و شهوانی است که هیچ‌گاه نمی‌تواند بنیان یک عشق باشد و در نهایت رو به خاموشی خواهد رفت.

4- عشق پوچ و توخالی

نمونه آن ازدواج‌های ناموفق است. این زمانی است که  صمیمیت و دوست داشتن وجود ندارد و شور و شوق هم کم رنگ و ناپیداست اما تنها چیزی که مانده یک احساس تعهد است.

5-عشق رمانتیک

این عشق ترکیب صمیمیت و شهوت است. عشاقی که در این ترکیب قرار دارند نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر ذهنی و روحی هم به یکدیگر پیوند می‌خورند. اما چون تعهد در آن نیست احتمال تخریب و آسیب در آن زیاد است.

عشق رمانتیک

6-عشق دوستانه

 ترکیب صمیمیت و تعهد  بدون حضور شهوت و شور و شوق . این عشق از رابطه دوستانه قوی‌تر است چون تعهد در آن وجود دارد.  در برخی ازدواج‌های طولانی و ماندگار این نوع عشق وجود دارد. جایی که نیاز به شهوت و شور و شوق نیست چون مهربانی و تعهد وجود دارد.  این عشق می‌تواند بین اعضای خانواده و دوستان هم باشد.

7-عشق احمقانه

 عشقی که در آن تعهد و شهوت وجود دارد اما هیچ نوع صمیمیتی در آن نیست. دوام این عشق کم است مانند ازدواج برخی از سوپراستارها که گاهی به چند روز یا چند ماه می‌کشد .

8-عشق کامل

یا به کمال رسید….  این عشق در مرکز مثلث است و هر سه مؤلفه صمیمیت، شهوت و تعهد به قدری در آن نقش دارند. این زوج‌ها تا آخر زندگی روابط جنسی لذت بخش و کامل دارند همچنین بدون هم هیچ وقت احساس خوشی نمی‌کنند و نسبت به هم کاملاً متعهد هستند. هر چند استرنبرگ تاکید کرده نگه‌داشتن این نوع عشق بسیار سخت ترا ز به دست آوردن آن می‌باشد.

عشق کامل

© سایت اطلاعات پزشکی دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر