مشاوره آنلاین با بهترین متخصصین بصورت تلفنی و اینترنتی

بعد از کشیدن دندان خوردن بستنی خوبه یا نه ؟

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
بعد از کشیدن دندان خوردن بستنی خوبه یا نه ؟

آیا بعد از کشیدن دندان عقل می‌شود بستنی خورد؟

مجله پزشکی و سلامتیکی از دسرهایی که تقریباً تمامی افراد از خوردن آن لذت می‌برند بستنی است. آیا به تازگی دندان عقل خود را کشیده‌اید؟ آیا می‌خواهید بدانید که بعد از کشیدن دندان عقل می‌شود بستنی خورد یا نه؟ جواب کلی مثبت است. معمولاً پس از کشیدن دندان عقل خوردن بستنی منعی ندارد. اگر از مشکلات دیگر دندانی مانند پوسیدگی دندان رنج می‌برید ، پیشنهاد می‌شود از خوردن هر چیز شیرین پرهیز نمایید.معمولاً دندان‌پزشکتان در مورد هر چه باید بخورید یا نخورید اطلاعات لازم را به شما خواهد داد.بستنی برای دندان کشیده شده هم خوب و هم بد است. در اینجا ما به مزایا و معایب خوردن بستنی بعد از کشیدن دندان عقل اشاره می‌کنیم. 

 

مزایا و معایب خوردن بستنی 

احتمال خیلی زیادی دارد که لثه شما بعد از کشیدن دندانتان متورم شود. اگر لثه شما متورم شده است بستنی یا هر چیز خنک دیگری می‌تواند به کاهش التهاب لثه کمک کند، چرا که دمای پایین باعث منقبض شدن مویرگ‌های خونی محل دندان کشیده می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، رگ‌های خونی قادر به حمل مایعی که باعث ایجاد تورم می‌شود نیستند. در عین حال بستنی می‌تواند برای حفره دندان کشیده شده که هنوز بهبود نیافته بسیار درد آور باشد. برخی افراد از حفره خشک بعد از کشیدن دندان رنج می‌برند.حفره خشک زمانی رخ می‌دهد که خون  لخته شده روی حفره که به عنوان محافظی روی اعصاب دندان عمل می‌کند از روی حفره خشک جدا می‌شود.در هر حال خوردن هر چیز سرد یا گرم بلافاصله بعد از کشیدن دندان می‌تواند بسیار دردآور باشد. بهتر است که برای خوردن بستنی بعد از کشیدن دنتونتون، چند ساعت فاصله بیندازید.

 

توصیه دندان‌پزشکان برای خوردن بستنی چیست

زمان که بچه بودیم، وقتی بعد از کشیدن دندان ، پزشک بهمون می‌گفت بستنی بخور، فکر می‌کردیم این توصیه پزشک فقط برای بچه‌ها است تا احساس بهتری داشته باشند. اما الآن که بزرگ شدیم می‌بینیم که توصیه دندان‌پزشکان برای خوردن بستنی بعد از کشیدن دندان ، یک دلخوشی برای بچه‌ها نیست، بلکه این کار برای کاهش تورم در تمام افراد است.

توصیه دندان‌پزشکان برای خوردن بستنی چیست

 

آیا خوردن بستنی بعد از کشیدن دندان مفیده؟

اما آیا واقعاً خوردن بستنی بعد از کشیدن دندان مؤثر است و یک توضیح علمی برای آن وجود دارد؟ یا این فقط یک دلخوشی کوچک برای بعد از کشیدن دندان است؟

بسیاری از افراد، دندان‌های خود را به خاطر خرابی و یا نهفته بودن می‌کشند، کشیدن دندان به این دلایل ضروری است، اما باید برای مدیریت درد و تورم بعد از کشیدن دندان، برنامه ریزی کرد تا کشیدن دندان با زندگی روزمره تداخل نکند. عوارضی بعد از کشیدن دندان وجود دارند، اما می‌توان با مراقبت‌های مناسب از آن‌ها اجتناب کرد.

 

اولین عارضه‌ای که بعد از کشیدن دندان باید مدیریت شود، تورم است. تورم یک اتفاق طبیعی بعد از کشیدن دندان است، اما می‌توان آن را به حداقل رساند. کمپرس سرد در کنار گونه‌ها یکی از اولین اقدامات برای پیشگیری از تورم بعد از کشیدن دندان است.

به همین دلیل است که دندان‌پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند، که بعد از کشیدن دندان، بستنی بخورند. دمای سرد باعث می‌شود عروق خونی در منطقه دندان کشیده شده، منقبض شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، رگ‌های خونی قادر به حمل مایع عامل تورم نیستند، در نتیجه خوردن بستنی از تورم جلوگیری می‌کند. از آنجایی که 24 ساعت اول بعد از کشیدن دندان، بیشترین تورم رخ می‌دهد، کمپرس یخ یا خوردن بستنی بهترین راه برای کنترل آن است.

 

دستورالعمل استفاده از بستنی بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان شما نیاز به یک درمان سریع سرد دارید. به محض اینکه به خانه رسیدید به مدت 20 دقیقه از روی گونه، محل دندان کشیده شده را کمپرس یخ کنید. سپس همین کار را 2-1 ساعت بعد هم تکرار کنید؛ بهتر است در 24 ساعت اول، حداقل 3 بار کمپرس یخ انجام دهید.

بعد از کشیدن دندان آنچه که می‌خورید بسیار مهم است ، به همین دلیل است که پزشک به شما توصیه می‌کند، که بستنی بخورید، بهتر است بستنی نرم اما سرد باشد. ماست سرد یا هم ماده غذایی نرم و سردی بهترین انتخاب برای بعد از کشیدن دندان هستند. بنابراین، از خوردن بستنی در 24 ساعت اول بعد از کشیدن دندان لذت واقعی را ببرید. البته، شما می‌توانید هر چیز سفتی را بجوید اما سعی کنید مواد غذایی وارد محل دندان کشیده شده نرود.

 

پس از 24 ساعت اول، درمان متفاوت می‌شود؛ از 48-24 ساعت بعد از کشیدن دندان، تورم با استفاده از حرارت فروکش می‌کند. گرما باعث می‌شود رگ‌های خونی در منطقه کشیده شدن دندان گشاد شوند. به این ترتیب، رگ‌های خونی بهتر می‌توانند مایعاتی که باعث تورم شده‌اند را به جریان انداخته و از این طریق تورم بعد از کشیدن دندان را تسکین دهند. برای این منظور حوله‌ای را داغ کرده و به مدت 20 دقیقه روی گونه‌تان بگذارید و مانند کمپرس یخ این کار را تکرار کنید. در این مرحله، سوپ گرم نیز از مواد غذایی مفید برای شما است، فقط سوپی که می‌خورید نباید خیلی داغ باشد، زیرا ممکن است موجب جدا شدن لخته روی محل دندان کشیده شده شود و موجب تشکیل حفره خشک شود، حتما برای جلوگیری از تشکیل حفره خشک مطلب راهکارهای جلوگیری از حفره خشک بعد از کشیدن دندان را بخوانید.

دستورالعمل استفاده از بستنی بعد از کشیدن دندان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان
مقالات پیشنهادی دکتر سوشا :

© سایت اطلاعات پزشکی و سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

سلام خدمت شما اميد وإرم زودتر جواب إرسال نمايد چار روز شده دندانم كشيدم زياد درد داره چى كار كنم دواى تسكين درد و ضد ميكروپ هم ميخورم چند دقيقه آرام ميشه درد شديد داره

مشاهده کامل

مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر