مشاوره آنلاین با بهترین متخصصین زنان و زایمان

تغذیه در ماه چهارم بارداری؛ خوردنی های مجاز و غیر مجاز

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 6 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
تغذیه در ماه چهارم بارداری؛ خوردنی های مجاز و غیر مجاز

خوردنی های مجاز و غیر مجاز در ماه چهارم بارداری

ماه چهارم بارداری معروف به ماه عسل بارداری

شروع ماه چهارم در بارداری به معنی پایان سه ماه اول بارداری با تمامی مسائل و مشکلات خاص خود می‌باشد. با پایان سه ماه اول بارداری برخی مشکلات مانند تهوع صبحگاهی، ویار و نگرانی‌های ناشی از بارداری تا حد بسیار زیادی بهبود می‌یابند. در ماه چهارم بارداری ، بسیاری از اندام‌های بدن جنین از جمله مغز، طناب عصبی، کلیه‌ها، چشم‌ها، گوش‌ها، دست‌ها و انگشتان تشکیل شده‌اند و در واقع جنین ظاهری همانند یک انسان بسیار کوچک را به خود گرفته است. به علاوه این که در همین ماه هست که جنین حرکات خود را در رحم مادر شروع می‌کند و همین حرکت باعث یک احساس بسیار مطلوب در مادر می‌شود؛ به همین دلیل برخی متخصصان زنان و زایمان و ماماها معتقدند که ماه چهارم بارداری ، ماهی جذاب برای مادران می‌باشد که نسبت به جنین خود حس عاطفی بیشتری می‌کنند و به همین دلیل به ماه چهارم بارداری ، ماه عسل بارداری نیز اطلاق می‌شود.

خوردنی های مجاز در ماه چهارم بارداری

به دلیل رشد سریع جنین در ماه چهارم بارداری و تشکیل توده استخوانی او، نیازهای تغذیه‌ای او و مادر در این دوران افزایش می‌یابد. به همین دلیل ضروری است که مادر باردار در ماه چهارم بارداری به مصرف خوردنی های مجاز زیر توجه ویژه‌ای داشته باشد.

1)مواد غذایی غنی از فیبر از خوردنی های مجاز ماه چهارم بارداری

در ماه چهارم بارداری ، مادر باردار باید مطمئن باشد که در هر وعده غذایی خود از مواد غذایی غنی از فیبر مانند غلات، حبوبات و سبزیجات سبز که از خوردنی های مجاز هستند ، استفاده می‌کند. مصرف مکفی فیبر در رژیم غذایی مادر باردار در ماه چهارم بارداری باعث پیشگیری از بروز یبوست می‌گردد. به علاوه این که فیبر غذایی عملکرد کلی دستگاه‌های بدنی مادر را تنظیم می‌کند.

2)مصرف مکفی اسیدهای چرب ضروری

در ماه چهارم بارداری ضروری است که در جهت پیشگیری از زایمان زودرس، وزن کم زمان تولد و مشکلات مغزی در زمان تولد، به مصرف اسیدهای چرب ضروری توجه ویژه‌ای شود. به همین دلیل متخصصان تغذیه معتقدند که میزان دریافت اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3، 6 و 9 در ماه چهارم بارداری باید از طریق مواد غذایی مانند ماهی تازه آب‌های شیرین، ماهی تن، خشکبار و روغن زیتون افزایش یابد.

مصرف مکفی اسیدهای چرب ضروری - دکتر سوشا

3)لبنیات از خوردنی های مجاز

همچون سه ماه قبل، در ماه چهارم بارداری هم نیاز به منابع غذایی حاوی کلسیم می‌باشد. به علاوه این که در ماه چهارم ممکن است، پزشک متخصص زنان و زایمان به مادر باردار ویتامین D را به صورت قرص تجویز نماید تا استخوان‌های جنین به طور طبیعی و محکم تشکیل گردند. برای تأمین کلسیم و ویتامین D مورد نیاز از محصولات لبنی توصیه می‌شود که در ماه چهارم بارداری حداقل روزانه یک لیتر شیر پاستوریزه، 500 گرم کشک پاستوریزه و 200 گرم پنیر پاستوریزه استفاده شود تا به عنوان یک مکمل خوب کلسیم برای بدن مادر باردار عمل نمایند.

4)انواع گوشت‌ها

در صورتی که در ماه چهارم بارداری ، احساس تهوع از بین رفته باشد، مادر باردار باید سعی کند در رژیم غذایی خود از منابع گوشتی تازه و سالمی که خوب پخته شده باشند، استفاده نماید و از مصرف گوشت‌های خام و یا نیمه پخته به شدت پرهیز نماید.

5)میوه‌های تازه

میوه‌های تازه به عنوان منابع غنی از ویتامین ها و املاح به همراه مقادیر کافی آب و فیبر مطرح می‌باشند. به دلیل این که در ماه چهارم بارداری ممکن است در برخی از مادران باردار مشکلاتی مانند ترش کردن و سوزش مری بروز نماید، به همین دلیل مصرف میوه‌های تازه فصلی با رنگ‌های متنوع برای ایشان سودمند خواهد بود.

6)مواد غذایی غنی از آهن

جهش رشد جنین از ماه چهارم به بعد شروع می‌شود، به همین دلیل نیاز جنین به عنصر آهن نیز افزایش می‌یابد. به علاوه این که بدن مادر نیز در این دوران باید 3 تا 6 لیتر خون بیشتری را تولید نماید که همین امر نیاز بیشتر آهن را برای بدن مادر موجب می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که در ماه چهارم بارداری از منابع غنی آهن مانند خشکبار، تخم مرغ، انواع گوشت، میوه‌های خشک و غلات کامل بیشتر استفاده شود. قبل از استفاده از هرگونه قرص آهنی نیز ضروری است که با پزشک در مورد نحوه و میزان مصرف مکمل آهن مشورت گردد.

مواد غذایی غنی از آهن - دکتر سوشا

خوردنی های غیر مجاز در ماه چهارم بارداری

همچون سه ماه اول بارداری، در ماه چهارم بارداری هم مصرف برخی مواد غذایی می‌توانند عوارض ناخوشایندی بر بارداری و رشد جنین داشته باشند. به همین دلیل در مصرف برخی مواد غذایی همچون موارد زیر باید محتاط بود زیرا این مواد غذایی از خوردنی های غیر مجاز به حساب می‌آیند.

1)انواع پنیرهای نرم

اغلب پنیرهای نرم غیر پاستوریزه هستند و ممکن است حاوی ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود که از این نوع پنیرها در دوران بارداری به هیچ عنوان استفاده نشود. در ضمن توصیه می‌شود که از پنیرهایی سفت‌تر پاستوریزه‌ای که در آب پنیر کمی نگهداری می‌شوند، به جای پنیرهای نرم استفاده گردد.

2)خمیر مایه

هر نوع ماده غذایی که حاوی خمیر مایه می‌باشد می‌تواند باعث مشکلاتی در گوارش و یبوست دردناک در مادر باردار شود. به همین دلیل توصیه می‌گردد که در ماه چهارم بارداری از مصرف مواد غذایی خمیری مانند سمبوسه و ماکارونی‌های خمیری به شدت پرهیز گردد.

3)ماهی دریاهای آزاد از خوردنی های غیر مجاز

مصرف انواع ماهی‌های دریاهای آزاد در ماه چهارم بارداری به دلیل وجود فلزات سنگین و ترکیبات آلرژی زا باید حذف و به جای آن از ماهی‌های آب‌های شیرین استفاده گردد.

ماهی دریاهای آزاد از خوردنی های غیر مجاز - دکتر سوشا

4)غذاهای آماده و خیابانی از خوردنی های غیر مجاز دوران بارداری

مادر باردار در ماه چهارم بارداری باید به شدت از مصرف مواد غذایی که در خیابان‌ها آماده می‌شوند (مانند انواع لبو، باقالا پخته، غذاهای آماده) پرهیز نماید. چون که این مواد غذایی ممکن است آلوده و باعث بروز مشکلات گوارشی و مسمومیت غذایی شوند.

5)افراط در مصرف میوه‌های خشک

در حالی که مصرف معادل یک لیوان میوه خشک برای سلامت مادر باردار مفید می‌باشد، اما مصرف زیاد آن در ماه چهارم بارداری توصیه نمی‌شود. چون که مصرف زیاد میوه‌های خشک ممکن است در برخی از مادران باردار ایجاد حساسیت، گرمی و مشکلات مرتبط با آن نماید.

6)شیرین بیان از خوردنی های غیر مجاز برای ماه چهارم بارداری

شیرین بیان از جمله گیاهانی است که می‌تواند باعث انقباضات رحمی شود. مصرفش در ماه چهارم بارداری ممنوع است. پس بنابراین مادر باردار نباید از مواد غذایی که حاوی شیرین بیان است استفاده نماید. در ضمن از آنجایی که برخی از آب‌نبات‌ها و شکلات‌ها و حتی خمیردندان‌ها حاوی شیرین بیان هستند، پس قبل از مصرف باید از عاری بودن این مواد غذایی از شیرین بیان اطمینان حاصل نمود. همچنین ممکن است در طبخ غذاهای هندی هم از عصاره و یا خود شیرین بیان استفاده شود. پس بهتر است در ماه چهارم بارداری ، غذاهای هندی در رژیم غذایی مادر باردار وجود نداشته باشد.

توصیه آخر در مورد خوردنی های مجاز و غیر مجاز ماه چهارم بارداری

ماه چهارم بارداری ، زمان خارق‌العاده‌ای برای تجربه وجود جنین در رحم مادر باردار می‌باشد. بنابراین هر روز ماه چهارم بارداری با تجربیات لذت بخشی همراه است. توصیه پزشکان نیز آن است که در ماه چهارم بارداری ، مادر باردار با رعایت توصیه‌های ذکر شده در مورد مصرف مواد غذایی خود، از یک بارداری سالم لذت ببرد.

توصیه آخر در مورد خوردنی های مجاز و غیر مجاز ماه چهارم بارداری - دکتر سوشا

مقالات پیشنهادی دکتر سوشا و مرتبط با این مقاله :

مقالات پیشنهادی دکتر سوشا : 

© سایت اطلاعات پزشکی دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر