جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی چیست؟

مجله پزشکی و سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی چیست؟

جراحی زیبایی واژن به چه منظور انجام می‌شود؟

جراحی زیبایی واژن که تحت عنوان لابیاپلاستی نیز شناخته می‌شود، نوعی جراحی پلاستیک است که در ناحیه واژن انجام می‌شود. لابیاپلاستی گرچه خیلی عمومیت ندارد، ولی برای برخی از زنان که با شکل و اندازه واژن خود مشکل دارند، انجام می‌گیرد. البته اشاره به این نکته ضروری است که گاهی بزرگی واژن علاوه بر شرمساری برای فرد ایجاد درد و ناراحتی می‌کند.

برخی از زنان هنگام پوشیدن شلوار در ناحیه واژن احساس ناراحتی و فشار می‌کنند و ممکن است دچار عرق‌سوز شوند. همچنین بزرگی واژن در انجام برخی از ورزش‌ها نظیر دوچرخه‌سواری ایجاد مشکل می‌کند. با این اوصاف جراحی زیبایی واژن علاوه بر بهبود ظاهر واژن، می‌تواند راحتی فرد را افزایش دهد و به او کمک کند که از فعالیت‌های فیزیکی و جنسی خود لذت بیشتری ببرد.

اگر شما هم احساس خوبی نسبت به شکل و اندازه واژن خود ندارید، نیازی نیست که این مسئله را پنهان کنید و برای همیشه تحمل کنید. در این مقاله قصد داریم هر آنچه که درباره این جراحی نیاز است بدانید، با شما در میان بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” نکاتی که باید راجع به واژن و اندام تناسلی زنان بدانید ” را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی آنلاین سوال خود را در سایت ثبت کنید.

آیا شما هم نیاز به “ جراحی زیبایی واژن ” دارید؟
شما می‌توانید در انتهای صفحه و در بخش نظرات سوال یا تجربه خود را مطرح کنید تا در کمترین زمان ممکن به سوالتان پاسخ داده شود

جراحی زیبایی واژن برای چه افرادی مناسب است؟

اساساً، سه ساختار اصلی در واژن وجود دارد. لوب‌های درونی (لوبیا مینور)، لوب‌های بیرونی (لوبیا ماژور) و کلیتوزیس که در قسمت بالای واژن وجود دارد. شکل و ابعاد لوب درونی و بیرونی واژن به شدت تحت تأثیر پیری، نیروی جاذبه و تعداد زایمان‌های فرد قرار دارد و تغییر می‌کند. اندازه و شکل واژن برخی افراد هم به صورت ذاتی نامناسب است؛ به طوری که علاوه بر ظاهر نامناسب، فعالیت‌های فیزیکی و جنسی این افراد و حتی لباس پوشیدن آن‌ها را نیز با مشکل مواجه کرده است.

به طور کلی در صورت داشتن شرایط زیر، شما کاندید مناسب برای لابیاپلاستی هستید:

  • درد در حین مقاربت به دلیل لوب‌های بیش از حد بزرگ واژن
  • اجتناب از رابطه جنسی به دلیل درد زیاد
  • اجتناب از دیده شدن واژن شما به دلیل ترس از تمسخر یا طرد شدن توسط شریک جنسی
  • احساس درد در واژن هنگام اسب‌سواری یا دوچرخه‌سواری
  • احساس درد در واژن هنگام استفاده از لباس‌های تنگ
  • شل شدن واژن
  • نامتقارن بودن شکل واژن
  • بزرگی بیش از حد واژن
  • تمایل به لذت بردن بیشتر از رابطه جنسی

جراحی زیبایی واژن چگونه انجام می‌شود و چقدر طول می‌کشد؟

در جراحی زیبایی واژن پزشک به کمک چاقوی جراحی یا لیزر بخشی از پوست و چربی اضافی لوب واژن را برمی‌دارد. ممکن است حدود یک سال زمان نیاز باشد تا شکل نهایی واژن را مشاهده کنید. لابیاپلاستی اکثراً تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود؛ اما در برخی موارد خاص، بسته به تشخیص پزشک ممکن است تحت بیهوشی عمومی انجام پذیرد.

این جراحی معمولاً کمتر از یک ساعت (45-30 دقیقه) به طول می‌انجامد.

مزایای جراحی زیبایی واژن چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزایای لابیوپلاستی افزایش سطح اعتماد به نفس و احساس رضایت از خود در زنان است. بسته به علت جراحی زیبایی واژن ممکن است برخی از زنان مشکلاتی در لباس پوشیدن و یا رابطه جنسی خود داشته‌اند که پس از جراحی برطرف می‌گردد. گاهی اوقات نیز لابیاپلاستی برای افزایش لذت جنسی و رسیدن زنان به ارگاسم انجام می‌گردد؛ بنابراین می‌تواند منافع زیادی در زندگی شخصی و زناشویی فرد به همراه داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” جراحی پروتز سینه خوب است یا نه؟ ” را نیز در وب سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا بخوانید. برای دریافت مشاوره پزشکی آنلاین سوالات خود را در سایت ثبت کنید.

بهبودی بعد از جراحی زیبایی واژن چقدر طول می‌کشد؟

پس از لابیوپلاستی اغلب خونریزی و تورم رخ نمی‌دهد و درد آن به راحتی و از طریق مصرف داروهای مسکن قابل کنترل می‌باشد. اکثر بیماران پس از یک هفته (2 تا 5 روز) از انجام لابیاپلاستی می‌توانند به کار و فعالیت‌های منظم خود بازگردند. همچنین می‌توانند در عرض چند هفته فعالیت‌های جنسی خود را از سر گیرند.

خطرات جراحی زیبایی واژن چیست؟

صحبت درباره عوارض جراحی زیبایی واژن سخت است. اغلب مراجعینی که برای لابیاپلاستی مراجعه می‌کنند در دوران نوجوانی و اوایل جوانی هستند. در این زمان هنوز رشد اندام‌های جنسی کامل نشده است. انتظاراتی که این افراد از این جراحی دارند ممکن است با واقعیت فاصله داشته باشد. همچنین جراحی در این زمان ممکن است باعث ایجاد مشکلات جنسی در این افراد گردد.

اگر جراحی زیبایی واژن توسط فرد متخصص و با متدهای روز دنیا انجام شود، عارضه خاصی ندارد. با این وجود در برخی موارد ممکن است عوارضی نظیر عفونت بعد از جراحی، درد و ناراحتی شدید در ناحیه واژن، تورم و کبودی، بی‌حسی در نواحی که قبلاً حس داشته‌اند و همچنین ادرار دردناک باشد. اغلب این موارد مدتی پس از جراحی برطرف می‌شوند اما برخی موارد نیز ممکن است دائمی شوند و فرد را برای همیشه درگیر کنند.

خطرات جراحی زیبایی واژن چیست؟

منبع مقاله :

تهیه و ترجمه : سایت سلامت دکتر سوشا

بازگشت به صفحه مجله پزشکی و سلامت

شما هم می توانید در مورد این مقاله پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مقاله مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر