نابومتون برای درد و التهاب (Nabumetone for pain and inflammation)

داروها
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله:16 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟

اطلاعات دارویی نابومتون برای درد و التهاب

اطلاعات دارویی : داروهای ضد التهابی نظیر نابومتون را گاهی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) و یا ضد التهابی هم می گویند. نابومتون برای درمان استئو آرترایتیس و روماتوئید آرترایتیس در بالغین به کار می‌رود و سبب کاهش درد و التهابمی‌شود.

نابومتون با مهار آنزیم‌های سیکلواکسیژناز در بدن عمل می‌کند. این آنزیم‌ها باعث تولید موادی به نام پروستاگلاندین‌ها می‌شوند. پروستاگلاندین‌ها در ناحیه آسیب و جراحت تولید می‌شوند و سبب درد و التهاب می‌شوند. با مهار اثر آنزیم سیکلواکسیژناز پروستاگلاندین‌های کمتری تولید شده که بدان معناست که درد و التهاب کاهش می‌یابد.

موارد منع مصرف داروی نابومتون

 • به تاریخ انقضای داروی نابومتون توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی نابومتون را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • داروی نابومتون را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید.
 • تداخل دارویی نابومتون را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی نابومتون برای درد و التهاب

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با نابومتون برای درد و التهاب تداخل کنند عبارت‌اند از: آلیسکیرن (aliskiren)، مهارکننده‌های ACE (مانند کاپتوپریل (captopril)، لیزینوپریل(lisinopril))، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند لوزارتان (losartan) ، والزارتان (valsartan))،سیدوفوویر (cidofovir)، لیتیوم ، متوترکسات (methotrexate)، کورتیکواستروئید (مانند پردنیزون(prednisone))، قرص‌های آب یا دیورتیک‌ها مانند فوروزماید(furosemide).

نابومتون برای درد و التهاب اگر با داروهای دیگر استفاده شود، ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. مثال این داروها عبارت‌اند از : داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل (clopidogrel)، “رقیق کننده خون” مانند: دابیگاتران (dabigatran) / انوکساپارین (enoxaparin) / وارفارین (warfarin).

برچسب روی تمام داروهایتان به‌ خصوص داروهای ضد درد یا تب (داروهای غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند سلکوکسیب (celecoxib)، آسپیرین، ایبوپروفن (ibuprofen)، کتورولاک (ketorolac) و ناپروکسن) را بررسی کنید، زیرا مواد تشکیل‌دهنده‌ای آن‌ها شبیه به نابومتون است و ممکن است عوارض جانبی داروی نابومتون را شدیدتر کند.اگر پزشک به شما آسپرین با دوز پایین (معمولاً ۳۲۵-۸۱ میلی‌گرم در روز) را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز کرده است، باید این دارو را حتماً مصرف کنید.حتماً راجع به مصرف این دارو با داروهای دیگر با داروساز خود مشورت کنید.

نکاتی که قبل از مصرف نابومتون باید در نظر گرفته شود

بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف نابومتون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که مبتلا به آسم و یا هر نوع اختلال آلرژیک دیگر هستید.
 • در صورتی که مبتلا به زخم معده و یا زخم اثنی عشر نظیر بیماری کرون و یا کولیتیس اولسراتیو هستید.
 • در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که مبتلا به بیماری‌های کبدی و یا کلیوی هستید.
 • در صورتی که دچار بیماری‌های لخته خونی هستید.
 • در صورتی که مبتلا به بیماری لوپوس اریتروما هستید.
 • اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی خاصی دارید.

عوارض جانبی احتمالی داروی نابومتون برای درد و التهاب

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس کسالت، سوء هاضمه، آشفتگی معده نفخ: غذاهای ساده مصرف نمایید و از خوردن غذاهای پرچرب و تند پرهیز نمایید. دارو را همراه با غذا و یا با یک لیوان شیر بنوشید.
 • اسهال: آب فراوان بنوشید.
 • یبوست: رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و روزانه چندین لیوان آب بنوشید.
 • اختلالات شنوایی، افزایش فشار خون، کهیرهای پوستی، دست و پای ورم کرده: اگر هر کدام از این موارد را در خود مشاهده کردید با پزشک خود مشورت نمایید.

نکته مهم: در صورتی که هر کدام از این عوارض کمتر شایع اما جدی زیر را در خود مشاهده کردید با پزشک خود مشورت نمایید:

 • در صورتی که هر نوع مشکلات تنفسی نظیر خس خس کردن و تنگی نفس دارید.
 • در صورتی که هر نوع واکنش آلرژیک نظیر ورم در اطراف دهان صورت و یا کهیرهایخارش دار پوستی.
 • در صورتی که در مدفوع و یا استفراغ خود خون مشاهده کردید و یا شکم درد شدید دارید.

اگر علائم دیگری در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به واسطه مصرف داروی نابومتون می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه نگهداری داروی نابومتون

 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌ دارید.
 • دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

دوست داری راجع به این داروها اطلاعات بیشتری داشته باشی؟


مقاله پیشنهادی دکتر سوشا:

تهیه و ترجمه : مرجع تخصصی پزشکی و سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این دارو پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این دارو مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر