محصولات فروشگاه دکتر سوشا

میرتازاپین | Mirtazapine

داروها
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
نام عمومی فارسی: میرتازاپین
نام عمومی انگلیسی: Mirtazapine
نام تجاری: Zispin SolTa
کاربرد: افسردگی در بزرگسالان

اشکال دارویی میرتازاپین 

 • قرص، شربت، قرص ذوب شونده در دهان

اطلاعات دارویی میرتازاپین 

علت دقیق افسردگی شناخته شده نیست. این بیماری می‌تواند بدون هیچ دلیل روشن و یا توسط یک رویداد تلخ در زندگی و یا بیماری خاصی ایجاد ‌شود. افراد مبتلا به افسردگی خلق و خوی پایینی دارند و آن‌قدر بی روحیه هستند که برای انجام فعالیت‌های روزانه‌شان نیز با مشکل روبرو می‌شوند. میرتازاپین سطح برخی مواد شیمیایی مغز (به نام سروتونین و نور آدرنالین / نور اپی نفرین) را افزایش می‌دهد که ممکن است در ایجاد علائم افسردگی نقش داشته باشند. علائم افسردگی با کنترل سطح سروتونین و نور آدرنالین بهبود می‌یابد.

مقدار و روش درست مصرف داروی Mirtazapine

 • قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
 • دوز و مقدار داروی Mirtazapine ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که روانپزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. Mirtazapine با دوزهای مختلفی در دسترس است و باید هنگام تهیه دارو به نسخه پزشک خود توجه نمایید. 
 • قرص میرتازاپین را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص (قبل یا بعد از غذا) به همراه مقداری آب مصرف کنید.
 • شربت این دارو را به اندازه‌ای پزشک برایتان تجویز کرده اندازه گیره کرده و بخورید.
 • قرص ذوب شونده در دهان را روی زبان خود قرار دهید تا بزاق شما آن را آب کند.
 • اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف میرتازاپین 

 • به تاریخ انقضای داروی میرتازاپین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی Mirtazapine را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی میرتازاپین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف میرتازاپین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی میرتازاپین در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

تاثیر مصرف داروی Mirtazapine بر رانندگی

میرتازاپین می‌تواند باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما شود، تازمانی که این علائم بر طرف نشدند، از رانندگی کردن بپرهیزید.

 تداخل دارویی میرتازاپین 

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

میرتازاپین با مهارکننده‌های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می‌کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با این دارو از مهارکننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid) ، لینزولید (linezolid)، متیلن بلو (methylene blue)، موکلوبماید (moclobemide)، فنلزین (phenelzine)، پروکاربازین (procarbazine)، رازاگیلین (rasagiline)، سلجیلین (selegiline) ، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)) استفاده نکنید. اکثر مهارکننده‌های MAO حتی نباید تا 2 هفته قبل و بعد از شروع استفاده از داروی Mirtazapine ، استفاده شوند.

اگر داروهای افزایش دهنده سروتونین را به همراه داروی Mirtazapine استفاده نمایید ، خطر سمیت به سروتونین در شما افزایش می‌یابد. اگر در حال استفاده از این داورها هستید ، به پزشک خود اطلاع دهید. این داروها عبارت‌اند از : داروهای خیابانی مانند MDMA / “اکستازی” ، مخمر سنت جان، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله SSRIها مانند فلوکستین/پاروکستین ، SNRIها مانند ونلافاکسین (venlafaxine)). در نظر داشته باشید خطر ابتلا به سندرم سمیت به سروتونین زمانی افزایش می‌یابد که دوز این داروها را افزایش دهید و یا استفاده از این داروها را آغاز نمایید.

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، ماری جوانا، آنتی‌ هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

 هشدار درباره مصرف Mirtazapine

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی میرتازاپین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که به اختلالات کبدی و یا کلیوی دچار هستید.
 • اگر فشار خون شما پایین است.
 • در صورتی که مشکل پروستات یا دفع ادرار دارید.
 • اگر مبتلا به بیماری دیابت شیرین هستید.
 • اگر دچار گلوکوم (آب سیاه-افزایش فشار درون چشم) هستید.
 • اگر سابقه تشنج دارید.
 • اگر به نوعی به مشکلات روحی و روانی (به خصوص بیماری‌های دو قطبی) دچار هستید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف میرتازاپین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.

عوارض رایج داروی میرتازاپین

 • سرگیجه، احساس خواب‌ آلودگی و خستگی
 • خشکی دهان
 • سردرد
 • افزایش اشتها و وزن

عوارض نادر داروی میرتازاپین

 • احساس بیماری، تهوع، اسهال
 • احساس ضعف و سرگیجه
 • احساس اضطراب، مشکلات خواب، خارش پوست، درد، لرز، تورم پا و مچ پا

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Mirtazapine می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد Mirtazapine ( مسمومیت با میرتازاپین )

 • این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 • اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند ضربان قلب نامنظم یا خیلی سریع، سرگیجه شدید، خستگی ، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی Mirtazapine

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


مشاوره پزشکی

کاربران عزیز شما می‌توانید از منوی وب سایت به بخش ” پزشکان مشاور ” مراجعه کرده و سوالات پزشکی خود را از کارشناسان و پزشکان مشاور ما بپرسید. پرسش های شما در کمترین زمان ممکن پاسخ داده می شود و لینک آن از طریق پروفایل سایت ، ایمیل یا شماره تماس شما ارسال خواهد شد.

مشاهده صفحه ” مشاوره پزشکی و سلامتی 

سامانه دارویی 1490

کاربران عزیز ، سامانه اطلاعات دارویی کشور با عنوان سامانه دارویی 1490 به عنوان مهم‌ترین راه جهت جستجوی دارو است که می‌توان از سه طریق اینترنت، پیامک و تماس تلفنی به طور رایگان با آن تماس برقرار کرد تا سامانه نام دو داروخانه را که دارو مدنظر در آن موجود بوده را به شما معرفی کند.

لازم بذکر است که جهت جستجوی داروهای کمیاب یا تهیه داروهای خارجی نیز از همین سامانه دارویی 1490 می توانید استفاده کنید در برخی موارد نیز مرکز اطلاعات دارویی 13 آبان گزینه مناسبی برای جستجو دارو یا یافتن دارو است.

جستجوی دارو در سایت سلامتی Drsosha

کاربر گرامی شما می‌توانید در قسمت بانک اطلاعات دارویی ، داروی مورد نظر خود را جستجو کنید . برای شناخت دارو در بانک جستجوی داروی وب سایت دکتر سوشا میتوانید اسامی دارو ها ، اطلاعات داروها ، خواص داروها و … را مطالعه کنید و می‌توانیم بگوییم که *اطلاعات این دارو توسط کارشناسان این حوزه با حداکثر دقت و از بهترین مراجع خارجی ترجمه و گردآوری شده است*

منبع داروی ترجمه شده :

شما هم می توانید در مورد این دارو پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.

سلام دکتر عزیز من حدود 2ساله سیتالوپرام مصرف میکنم، به خاطر عوارض جنسی که داره میخوام قطعش کنم سیتالوپرام را،،،و همزمان و بدون قطع میرتازاپین جایگزینش کنم??لطفا راهنماییم کنید ممنون

مشاهده کامل

با سلام ما توصیه میکنیم که قبل از جایگزین کردن این دارو با پزشک خود حتما مشورت کنید و در ضمن این دو دارو رو همزمان مصرف نکنید. برای جایگزین کردن میتونید در یک دوره هشت روزه میزان مصرف سیتالوپرام را به میزان روزی پانزده تا سی میلیگرم بسته به میزان دوز مصرف تون کاهش دهید و سپس قطع کنید و به جای آن از پایین ترین دوز میترازاپین شروع به مصرف کنید.
آیا این پاسخ برای شما مفید بود؟
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر