معرفی دارو در بانک اطلاعت دارویی

مسالامین | Mesalamine

داروها
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 5 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
نام عمومی فارسی: مسالامین
نام عمومی انگلیسی: Mesalamine
نام تجاری: Asacol , Apriso , Canasa , Delzicol , Lialda , Pentasa , Rowasa
کاربرد: کولیت اولسراتیو - کولیت کرون - پروکتیتیس

اشکال دارویی مسالامین

 • کپسول، قرص، شیاف، تنقیه

اطلاعات دارویی مسالامین 

کولیت اولسراتیو (کولیت زخمی)بر اثر التهاب که منجر به عوارضی نظیر خونریزی و زخم می‌شود، پدید می‌آید. این حالت سبب به وجود آوردن علائمی نظیر درد و اسهال می‌گردد. بیماری کرون ممکن است سبب ایجاد التهاب در هر قسمتی از دستگاه گوارش شود؛ هنگامی که این التهاب در ناحیه اتصالی روده کوچک و بزرگ باشد، به کرون ایلئوم معروف می‌شود. آمینوسالیسیلات‌ها گروهی از داروها برای درمان التهاب روده هستند. مسالامین ( Mesalamine ) آمینوسالیسیلات رایجی برای درمان بیماری‌های التهاب روده نیست.

اگرچه دقیقاً مشخص نیست که مسالامین چگونه فعالیت می‌کند اما به نظر می‌رسد که مسالامین با تأثیر بر سلول‌های پوشاننده روده در تولید مواد شیمیایی این سلول‌ها تأثیر می‌گذارد. این مواد شیمیایی فاکتورهایی هستند که سبب ایجاد علائم بیماری می‌شوند. مسالامین به روده آسیب دیده اجازه بهبود داده و مانع از عود کردن علائم بیماری می‌شود.

مارک‌، دوز و اشکال دارویی مختلفی (کپسول، قرص، شیاف، تنقیه) از داروی مسالامین در دسترس است. نحوه سنتز این مارک‌ها متفاوت است و ممکن است هر برند بر ناحیه خاصی از دستگاه گوارش تأثیر گذار باشد. هر برند با توجه به نیاز بیمار تجویز می‌گردد. 

مقدار و روش درست مصرف داروی Mesalamine 

 • قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
 • دوز و مقدار داروی Meselamine ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که متخصص گوارش برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. 
 • معمولاً قرص مسالامین روکش خاصی دارد که نباید شکسته شود، به همین دلیل باید آن را به همراه مقداری آب قورت دهید تا در ناحیه خاصی از دستگاه گوارش شما باز شده و روی آن ناحیه تاثیر گذارد.
 • پودر برخی از کپسول‌های مسالامین را می‌توانید داخل غذاهای نرم مانند سوپ ریخته و بخورید.
 • اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف مسالامین

 • به تاریخ انقضای داروی مسالامین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی Mesalamine را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی مسالامین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف مسالامین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. اگرچه مسالامین برای نوزادان مضر نیست، اما این دارو را نباید بدون تجویز پزشک استفاده کنید.

تاثیر مصرف داروی Mesalamine بر رانندگی

مسالامین نمی‌تواند باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما شود، این دارو بر مهارت رانندگی شما تاثیر منفی نمی‌گذارد.

 تداخل دارویی مسالامین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروی Mesalamine بسیار شبیه به السالازین، بالسالازید و سولفاسالازین است. هنگام استفاده از مسالامین، از داروهای حاوی السالازین، بالسالازید و سولفاسالازین استفاده نکنید.

مسالامین ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص (از جمله میزان نورمتانفرین ادرار ) تداخل داشته باشد، و نتایج آزمایش کاذبی را ایجاد  کند. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می‌دانند که شما از این دارو استفاده می‌کنید.

 هشدار درباره مصرف Mesalamine

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی مسالامین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • اگر باردار یا شیرده هستید. این دارو نباید در اواخر بارداری استفاده شود.
 • اگر مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
 • در صورتی که مشکل تنفسی دارید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید. به خصوص اگر به سالیسیلات‌ها یا آسپرین حساسیت دارید.

عوارض مصرف مسالامین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • سوء هاضمه، احساس بیماری، شکم درد: غذاهای ساده مصرف نمایید. از خوردن غذاهای پرچرب و تند خودداری کنید.
 • اسهال: آب فراوان بنوشید تا آب از دست رفته تأمین شود.
 • سردرد، درد و گرفتگی عضلانی: از پزشکتان بخواهید که یک مسکن مناسب تجویز نماید.

نکته مهم: به ندرت مسالامین ممکن است سبب اختلالات خونی شود. در صورتی که هر نوع خونریزی، کبود شدگی و یا تغییر رنگ پوستی، گلو درد و تب در خود مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Mesalamine می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد Mesalamine ( مسمومیت با مسالامین )

 • این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 • اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند زنگ در گوش، سردرگمی، تنفس سریع، تشنج، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی Mesalamine

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

پرسش پزشکی رایگان

کاربران عزیز شما می‌توانید از منوی وب سایت به بخش ” پزشکان مشاور ” مراجعه کرده و سوالات پزشکی خود را از کارشناسان و پزشکان مشاور ما بپرسید . پرسش های شما در کمترین زمان ممکن پاسخ داده می شود و لینک آن از طریق پروفایل سایت ، ایمیل یا شماره تماس شما ارسال خواهد شد.

مشاهده صفحه ” مشاوره پزشکی آنلاین “

اطلاعات دارویی 1490

کاربران عزیز ، سامانه اطلاعات دارویی کشور با عنوان سامانه دارویی 1490 به عنوان مهم‌ترین راه جهت جستجوی دارو است که می‌توان از سه طریق اینترنت، پیامک و تماس تلفنی به طور رایگان با آن تماس برقرار کرد تا سامانه نام دو داروخانه را که دارو مدنظر در آن موجود بوده را به شما معرفی کند.

لازم بذکر است که جهت جستجوی داروهای کمیاب یا تهیه داروهای خارجی نیز از همین سامانه دارویی 1490 می‌توانید استفاده کنید در برخی موارد نیز مرکز اطلاعات دارویی 13 آبان گزینه مناسبی برای جستجو و یافتن دارو است.

جستجوی دارو در سایت سلامت دکتر سوشا

کاربر گرامی شما می‌توانید در قسمت بانک اطلاعات دارویی ، داروی مورد نظر خود را جستجو کنید . برای شناخت دارو در بانک جستجوی داروی وب سایت دکتر سوشا می‌توانید اسامی دارو ها ، اطلاعات داروها ، خواص داروها و … را مطالعه کنید و می‌توانیم بگوییم که *اطلاعات این دارو توسط کارشناسان این حوزه با حداکثر دقت و از بهترین مراجع خارجی ترجمه و گردآوری شده است*

منبع داروی ترجمه شده :

شما هم می توانید در مورد این دارو پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این دارو مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر