فروش لوازم بهداشتی مادر و کودک ( داروها)

آپیکسابان (Apixaban)

داروها
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 3 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
نام عمومی فارسی: آپیکسابان
نام عمومی انگلیسی: Apixaban
نام تجاری: Eliquis
کاربرد: جلوگیری از لخته شدن خون در اثر عمل جراحی زانو و یا لگن و یا در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (یک نوع ضربان قلب نامنظم و سریع)

اطلاعات دارویی آپیکسابان

اطلاعات داروها : آپیکسابان با مهار کردن سوبسترایی که سبب انعقاد خون می‌گردد از تشکیل لخته‌ها جلوگیری می‌کند. گاهی ممکن است لخته‌های خونی در رگ‌های ریه، قلب و مغز ایجاد شود. این مورد بخصوص پس از عمل جراحی و تپش قلب نامنظم بیشتر رخ می‌دهد. برای چندین سال، یک دارو به نام وارفارین برای پیشگیری از ایجاد لخته مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که وارفارین مصرف می‌کنند هر چند وقت یکبار باید آزمایش تعیین دوز وارفارین دهند تا میزان دقیق دارو برایشان تعیین گردد. اما در مصرف داروی آپیکسابان نیازی به انجام آزمایشات جهت تعیین دوز نمی‌باشد.

موارد منع مصرف داروی آپیکسابان

• به تاریخ انقضا داروی آپیکسابان توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
• هرگز داروی آپیکسابان را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
• داروی آپیکسابان را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
• تداخل دارویی داروی آپیکسابان را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی آپیکسابان

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروها که ممکن است با آپیکسابان تداخل کنند عبارت‌اند از: میفپریستون (mifepristone)، داروهایی که می‌تواند باعث خونریزی یا کبودی شود (از جمله داروهای ضد پلاکتی مانند کلوپیدوگرل (clopidogrel)، “رقیق کننده خون” مانند وارفارین (warfarin)، انوکساپارین (enoxaparin))، داروهای ضد افسردگی خاصی (از جمله SSRIها مانند فلوکستین (fluoxetine) و داروهای SNRI مانند ونلافاکسین (venlafaxine)).

داروهایی که می‌توانند بر حذف آپیکسابان ((apixaban از بدن ، تأثیر گذارند،عبارت‌اند از:داروهای خاص ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول (itraconazole)، کتوکونازول (ketoconazole)، پساکونازولposaconazole )))، کلاریترومایسین (clarithromycin)، کونیواپتان (conivaptan)، مهارکننده‌های پروتئاز HIV (مانند: لوپیناویر (lopinavir)، ریتوناویر (ritonavir)، ریفامایسین‌ها (rifamycins) مانند ریفابوتین (rifabutin)، مخمر، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند کاربامازپین (carbamazepine) و فنی توئین (phenytoin)).

برچسب روی تمام داروهایتان به‌خصوص داروهای ضد درد یا تب(داروهای غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) را بررسی کنید،زیرا آن‌ها ممکن است، مواد تشکیل‌دهنده‌ای داشته باشند که مصرف آن‌ها با آپیکسابان ، خطر خونریزی را افزایش دهد. اگر پزشک به شما آسپرین با دوز پایین را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز کرده است، باید این دارو را حتماً مصرف کنید. حتماً راجع به مصرف داروی آپیکسابان با داروهای دیگر با داروساز خود مشورت کنید.

نکاتی که قبل از مصرف آپیکسابان باید در نظر گرفته شود

بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی آپیکسابان ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد.

• در صورت حاملگی در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
• در صورتی که اخیراً جراحی داشته‌اید (به غیر از جراحی لگن و زانو).
• در صورتی که زخم معده و یا روده دارید.
• در صورتی که فشار خون بالایی دارید.
• در صورتی که هر نوع مشکلی دارید که احتمال خونریزی شما را افزایش دهد.
• در صورتی که هر نوع مشکل کبدی و یا کلیوی دارید.
• اگر از سایر داروها استفاده می‌کنید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر نسبت به دارویی آلرژی و حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی احتمالی داروی آپیکسابان

تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن شوند. هر چند که این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. اگر پس از دریافت دارو تغییری منفی در وضعیت سلامتی شما پدید آمد بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید. بسیاری از عوارض ممکن است با علائم سایر بیماری مشابهت داشته باشد.

• کسالت: سعی کنید دارو را پس از صرف غذا میل نمایید.
• خونریزی و کبودی پوست: در صورت تداوم، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
• آنمی: پزشک این مورد را بررسی خواهد کرد.

نکته مهم: در صورتی که هر گونه خونریزی غیر طبیعی دارید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

نحوه نگه‌داری داروی آپیکسابان

• دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
• دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.


دوست دارید راجع به این داروها اطلاعات بیشتری داشته باشید؟


بیشتر بخوانید:

تهیه و ترجمه : مرجع تخصصی پزشکی و سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این دارو پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این دارو مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
مقالات پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر