چرا رابطه جنسی زنان با مسن شدن کمتر می‌شود؟

اخبار سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله:12 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
چرا رابطه جنسی زنان با مسن شدن کمتر می‌شود؟

چکیده مطلب 

به نقل از سایت پزشکی و سلامت دکتر سوشا محققان در بررسی‌های انجام شده متوجه شدند که زنان زمانی که مسن می‌شوند، تمایل دارند که رابطه جنسی کمتری داشته باشند. همچنین ممکن است که نسبت به قبل لذت کمتری از رابطه جنسی ببرند. تا به حال دلیل این اتفاق را تغییرات فیزیولوژیکی که قبل و بعد از یائسگی در زنان اتفاق می‌افتد، می‌دانستند، اما در این مطالعه به دلایل دیگری برای کمتر شدن رابطه جنسی در زنان مسن دست یافتند.

یائسگی و کاهش میل جنسی در زنان

تحقیقات بارها و بارها نشان داده‌اند که زنان در معرض یائسگی و بعد از یائسه شدن، تمایل کمتری به رابطه جنسی دارند و لذت کمتری نیز می‌برند. مطالعه‌ای که توسط مجله غدد و متابولیسم در سال ۲۰۱۵ انجام شد نشان داد که اختلال عملکرد جنسی در زنان مسنی که یائسه شده‌اند شیوع بیشتری دارد. در همین مطالعه به تحقیقات پیشین در این زمینه اشاره شد که ۴۲ درصد از زنان در معرض یائسگی، علائم اختلال عملکرد جنسی دارند و بعد از ۸ سال این تعداد به ۸۸ درصد افزایش می‌یابد.

این گزارشات به این معنی است که یائسگی در زنان موجب اختلال عملکرد جنسی و کاهش میل جنسی می‌شود اما واقعا چرا این اتفاق می‌افتد؟ پزشکان تمایل به تمرکز بر جنبه‌های فیزیولوژیکی مانند خشکی واژن و تغییرات در میزان استروژن دارند که ممکن است در طی یا بعد از یائسگی، رابطه جنسی را دشوارتر کرده و یا موجب کاهش لذت رابطه جنسی شود اما واقعیت این است که این تغییرات فیزیولوژیک، تنها عواملی نیستند که در کاهش رابطه جنسی زنان مسن موثر می‌باشند. تحقیقات اخیر به عوامل دیگری که موجب کاهش رابطه جنسی زنان مسن می‌شود، پی بردند.

یک پیشنهاد رایگان به کاربران : در صورتی که سوالی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره پزشکی آنلاین سایت پزشکی دکتر سوشا مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید.

تحقیقاتی برای یافتن دلایل کمتر شدن رابطه جنسی زنان مسن

تحقیقات جدید – توسط تیم‌های دانشگاه ساسکس در برایتون، انگلستان، دانشگاه لندن و انگلستان و دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی، استرالیا – نشان می‌دهد که زندگی جنسی بسیاری از زنان مسن تحت تاثیر استرسورهای روانی و سایر عوامل روانی اجتماعی قرار می‌گیرد.

یافته‌های این تحقیقات که در مجله منوپاز (یائسگی) منتشر شده است براساس اطلاعات ۴،۴۱۸ زن با میانگین سنی ۶۴ ساله است که همه آن‌ها در آزمایش مشترک سرطان تخمدان انگلستان (UKCTOCS شرکت کردند و پرسشنامه‌های مربوط به زندگی جنسی و سلامت جنسی مربوطه را تکمیل کرده‌اند.

زناني که به پرسشنامه UKCTOCS پاسخ دادند، سوالاتي را درباره سطوح فعاليت جنسي و عملکرد جنسي خود پاسخ داده و همچنین در این پرسشنامه به سوالاتي در مورد دلایل کمتر شدن رابطه جنسی شان نیز پاسخ دادند.

کمتر شدن رابطه جنسی در زنان مسن : تحقیقاتی برای یافتن دلایل کمتر شدن رابطه جنسی زنان مسن

دلایل کمتر شدن رابطه جنسی در زنان مسن چیست؟

در ابتدا محققان دریافتند که ۶۵٫۳ درصد از پاسخ دهندگان در گذشته رابطه جنسی و شریک زندگی رمانتیکی داشته‌اند، در حالی که فقط ۲۲٫۵ درصد از آن‌ها از نظر جنسی فعال هستند. این روند در طول زمان کاهش یافته است، به طوری که زنانی که از نظر جنسی فعال بودن به مرور زمان رابطه جنسی کمتری داشتند و سپس رابطه جنسی برای آن‌ها به تجربه ناراحت کننده‌ای تبدیل شد.

حتما بخوانید : در این مقالهبهبود رابطه جنسی سالمندان ) ما ترفندهایی برای شما توضیح داده ایم که توسط آنها میتوانید سلامت و روابط جنسی خود را با شریک زندگیتان ارتقاع و بهبود دهید.

تجزیه و تحلیل کیفی تیمی نشان داد دلیل اصلی که زنان به مرور زمان رابطه جنسی کمتری دارند، این است که شریک زندگی (همسر) ندارند، در واقع اکثر زنان همسر خود را از دست داده‌اند و بیوه شده‌اند ، به همین خاطر است که رابطه جنسی کمتری دارند. در واقع خیلی از زنان مسنی که رابطه جنسی کمتری دارند، از نظر جنسی مریض نبوده و مشکل فیزیکی ندارند، بلکه شریک زندگی ندارند که رابطه جنسی داشته باشند. زنان بعد از بیوه شدن، به خاطر عشق به همسرشان نتوانستند شریک جنسی دیگری انتخاب کنند.

علاوه بر نداشتن شریک جنسی ، زنان عدم رضایت جنسی را به عنوان دلیل دیگر برای کمتر شدن رابطه جنسی خود انتخاب کردند.

به طور کلی طبق این پرسشنامه عواملی که در کاهش رابطه جنسی افراد مسن دخیل هستند، عبارتند از:

  1. نداشتن شریک جنسی
  2. عدم رضایت جنسی
  3. بیماری یا وضعیت جسمانی نامناسب شریک زندگی
  4. اختلال جنسی شریک زندگی
  5. بیماری یا وضعیت جسمانی نامناسب زن
  6. علائم فیزیکی مربوط به یائسگی
  7. کمبود روابط رمانتیک و عاطفی در دوران سالمندی
  8. داروهای تجویزی که بر میل جنسی و عملکرد جنسی تاثیر می‌گذارند

اخبار پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع خبر :

تهیه شده توسط : سایت سلامت دکتر سوشا

شما هم می توانید در مورد این پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
اخبار پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر