اخبار کرونا؛ طرز تهیه ضد عفونی کننده خانگی

اخبار سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 4 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
اخبار کرونا؛ طرز تهیه ضد عفونی کننده خانگی

#کرونا_را_شکست_می‌دهیم

کرونا ویروس ها ویروس‌های RNA دار و تک رشته‌ای هستند که بیشتر از طریق قطرات تنفسی و لمس سطوح آلوده و سپس تماس دست آلوده با صورت موجب بیماری کرونا می‌شوند.
برای پیشگیری از کرونا رعایت بهداشت شخصی و بهداشت سطوح ضروری است. بهتر است سطوحی مانند حمام، دستشویی، سینک ظرفشویی، دستگیره درها و… که به طور مکرر لمس می‌شوند به طور روزانه ضد عفونی گردند.
قبل از گند زدایی و ضد عفونی حتما مرحله تمیز کردن و پاکسازی آلودگی‌ها مانند لک، خون و مدفوع انجام شود و سپس گندزدایی را انجام دهید. برای شست‌وشوی لباس‌های افراد مشکوک به کرونا ویرس سعی کنید از بالاترین درجه آب که به بافت لباس آسیب نزند؛ استفاده کنید. در ادامه‌ی مقاله به معرفی ضد عفونی کننده های سطوح برای نابودی کرونا، نکات مهم و درصد غلظت مواد گندزدا می‌پردازیم.

طرز تهیه ضد عفونی کننده های خانگی برای نابودی کرونا

 

مواد گندزدا و ضدعفونی بر پایه الکل دارای مجوز

الکل برای از بین بردن ویروس‌ها موثر است. اتانول هفتاد درصد یک میکروب قوی است و عملکرد بهتری از الکل ایزوپروپیل دارد. به دلیل قابلیت اشتعال الکل استفاده از آن برای گندزدایی سطوح کوچک بهتر است. دقت داشته باشید استفاده مکرر و طولانی از الکل به عنوان گندزدا می‌تواند باعث تغییر رنگ سطوح پلاستیکی شود.

شرکت کیمیا سوشا ارائه کننده محصولات ضدعفونی کننده از بهترین برند اروپا در کنار هم میهنان عزیز خود می‌باشد و با عرضه محصولات ضدعفونی کننده دست و محلول ضد عفونی کننده سطوح بیگوآنید و ضد عفونی کننده سطوح AF دکتر شوماخر آلمان سلامتی را برای مردم عزیزمان آرزومند است. برای خرید محصولات ضدعفونی کننده روی لینک‌ها کلیک کنید.

طرز تهیه ضد عفونی کننده دست خانگی

برای تهیه ضد عفونی کننده دست خانگی به الکل و آب نیاز دارید. الکل اتانول های موجود در بازار معمولا 96% است اما الکل 96% برای ضد عفونی دست و سطوح مناسب نیست. زیرا غلظت بالایی دارد و نمی‌تواند به غشای ویروس کرونا نفوذ کند. بهترین غلظت الکل برای ضد عفونی سطوح و دست ها 70% است.

برای تهیه الکل 70 درصد، کافی است نسبت 7 به 3 را در نظر بگیرید. مثلا 70 سی‌سی الکل و 30 سی‌سی آب  را با هم مخلوط کنید تا 100 س‌ سی محلول الکل 70% به دست آورید. از الکل اتانول 70% می‌توانید به راحتی برای ضد عفونی دست‌ها و سطوح کوچک مثل سوییچ ماشین، عینک و… استفاده کنید.

  • به هیچ عنوان از الکل متانول یا الکل صنعتی استفاده نکنید؛ زیرا به شدت سمی می‌باشد.
  • برای ضد عفونی کننده دست می‌توانید به الکل 70% چند قطره اسانس مورد علاقه خود مانند میخک، دارچین یا نعناع به محلول اضافه کنید تا محلول خوشبو شود.
  • بهتر است از ژل آلوئه ورا استفاده نکنید زیرا ممکن است درصد الکل را کاهش دهد.

 

مایع سفید کننده خانگی(وایتکس)

گندزدایی قوی و موثر است که ماده فعال آن هیپوکلریت سدیم در از بین بردن باکتری، قارچ و ویروس از جمله ویروس کرونا موثر است.
گندزداها و سفیدکننده‌های خانگی با هزینه کم و به طور گسترده در دسترس است و برای گندزدایی سطوح توصیه می‌شود. با این حال سفیدکننده‌ها غشاهای مخاطی، پوست و مجاری تنفسی را تحریک می‌کند و تحت تاثیر گرما و نور تجزیه می‌شوند و به راحتی با سایر مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهند. بنابراین سفیدکننده‌ها باید با احتیاط مصرف گردند. استفاده نادرست از سفیدکننده از جمله عدم رعایت میزان رقیق‌سازی توصیه شده می‌تواند اثرات آن را کاهش دهد.

تهیه ضد عفونی کننده سطوح : گندزدایی قوی و موثر است که ماده فعال آن هیپوکلریت سدیم در از بین بردن باکتری، قارچ و ویروس از جمله ویروس کرونا موثر است

طرز تهیه محلول رقیق شده مایع سفید کننده خانگی(وایتکس)

در ابتدا لازم است غلظت مایع سفید کننده خانگی خود را بخوانید. معمولا غلظت سفید کننده های ساخت ایران 5% است.
وزارت بهداشت، برای نابودی ویروس کرونا تهیه محلول با نسبت 1:100 از وایتکس 5% را توصیه کرده است. در نتیجه نیاز به رقیق‌سازی محلول با آب سرد داریم. برای این کار یک پیمانه از وایتکس را در ظرف مورد نظر خود می‌ریزیم. سپس 99 پیمانه آب سرد لوله کشی به آن اضافه می‌کنیم.

• محلول رقیق شده باید به صورت روزانه تهیه شود.
• حتما قبل از ضد عفونی سطوح لکه های مواد آلی نظیر مدفوع، خون و ترشحات پاک شود.

• از تماس با چشم باید خودداری گردد. اگر سفیدکننده به چشم وارد شد؛ بلافاصله باید به مدت 15 دقیقه با آب شسته شود و با یک پزشک مشورت گردد.
• از به کار بردن سفیدکننده‌ها به همراه سایر مواد شوینده خانگی اجتناب گردد.
• سفیدکننده رقیق نشده وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد گاز سمی آزاد می‌نماید؛ بنابراین سفیدکننده ها باید در مکان خنک و دور از نور خورشید و دور از دسترس کودکان قرار داده شوند.
• هیپوکلریت سدیم با گذشت زمان تجزیه می‌شود. برای اطمینان از اثربخشی آن از سفیدکننده هایی که اخیرا تولید شده خریداری نموده و از ذخیره بیش از حد خودداری گردد.
• سفیدکننده رقیق شده را باید دور از نور خورشید و درصورت امکان در ظروف تیره رنگ و دور از دسترس کودکان نگه دارید.
• استفاده از ماسک، پیشبند ضد آب و دستکش و عینک برای محافظت از چشم در برابر پاشیدن توصیه می‌شود.
• محلول‌های سفیدکننده در محل‌های با تهویه مناسب مخلوط نموده و استفاده گردد.
• سفیدکننده با آب سرد مخلوط گردد آب گرم باعث تجزیه هیپوکلریت سدیم می‌گردد و آن را ناکارآمد می‌نماید.

 

ضد عفونی کننده های سطوح را به هیچ عنوان با مواد دیگر مخلوط نکنید

مخلوط کردن مواد شیمیایی با همدیگر باعث انجام واکنش‌های شیمیایی و تولید گاز می‌شود. برای مثال ترکیب وایتکس و سرکه تولید گاز سمی می‌کند و باعث مشکلات تنفسی و آسیب به ریه می‌شود. ترکیب وایتکس با انواع دیگر مواد تمیز کننده به شدت خطرناک بوده و باعث مشکلات شدید ریوی و بینایی می‌شود. همچنین دقت کنید به هیچ عنوان مایع سفید کننده (وایتکس) از برندهای مختلف را با هم مخلوط نکنید.

تهیه ضد عفونی کننده سطوح : ضد عفونی کننده های سطوح را به هیچ عنوان با مواد دیگر مخلوط نکنید


اخبار پیشنهادی دکتر سوشا :


منبع مقاله :

تهیه و گردآوری : سایت سلامت دکتر سوشا

داروهای مرتبط با این مقاله
مشاهده و جستجوی داروهای بیشتر

شما هم می توانید در مورد این پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
اخبار پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر