مشاوره آنلاین با بهترین متخصصین بصورت تلفنی و اینترنتی

واکسن کرونا ویروس تولید شده در انگلستان

اخبار سلامت
0 نظر | مدت زمان خواندن مقاله: 2 دقیقه
درخصوص این مطلب سوال دارید؟
واکسن کرونا ویروس تولید شده در انگلستان

واکسن کرونا ویروس تولید شده در انگلستان در صورت کارکرد ممکن است در پاییز آماده استفاده شود

بر اساس اخبار منتشر شده، دانشمندان دانشگاه آکسفورد کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ویروس را انجام داده‌اند که بر روی میمون‌های روسوس rhesus monkeys مؤثر نشان داده شده است.

این واکسن از یک نسخه تضعیف شده از ویروس سرماخوردگی به نام آدنوویروس adenovirus ساخته شده است که باعث ایجاد عفونت در شامپانزه‌ها می‌شود. بر اساس این بیانیه، اما ویروس از نظر ژنتیکی تغییریافته است که باعث می‌شود ویروس در انسان رشد نکند. سپس، آنها آدنوویروس ضعیف شده را با ژن‌هایی که پروتئین “spike” کرونا ویروس که برای آلوده کردن سلول‌های انسانی استفاده می‌کند، ترکیب کردند. بر اساس این بیانیه، واکسن بدن را به تشخیص و ایجاد پاسخ ایمنی به پروتئین spike آموزش می‌دهد و از این طریق از ورود ویروس SARS-CoV-2 به سلول‌های انسانی جلوگیری می‌کند.

واکسن‌های مشابه ساخته شده از همان نسخه ضعیف شده شامپانزه آدنو ویروس تاکنون به بیش از 320 نفر تجویز شده است و نشان داده شده است که گذشته از عوارض جانبی موقت مانند تب و سردرد به طور قابل‌توجهی ایمن بوده است.

این آزمایشات از 23 آوریل آغاز شد و بر روی 1010 شرکت‌کننده سالم در شرکت آکسفورد، ساوتهمپتون Southampton ، لندن و بریستول Bristol انجام شد. نیمی از شرکت‌کنندگان، واکسن جدید را فقط در یک دوز واکسن دریافت کردند، اما 10 نفر از این افراد یک ماه بعد دوز دوم دریافت کردند. نیمی دیگر از شرکت‌کنندگان واکسن “کنترل control ” دریافت کردند که این واکسن آماده قبلاً از سال 2015 به نوجوانان به طور معمول تجویز می‌شد که افراد را از ابتلا به مننژیت meningitis و سپسیس sepsis محافظت می‌کند.

دلیل محققان در تصمیم به استفاده از این واکسن کنترل به‌جای محلول آب‌شور ساده این است شرکت‌کنندگان نتوانند حدس بزنند که آیا واکسن واقعی دریافت کرده‌اند یا نه. محققان انتظار دارند که واکسن کرونا ویروس جدید منجر به عوارض جانبی موقت مانند درد در ناحیه بازو، سردرد و تب و همچنین عوارض جانبی دیگر شود که مشابه عوارض واکسن‌های کنترل است.

این آزمایش تا شش ماه ادامه دارد. بهترین سناریو این است که تا پاییز سال 2020 ، ما می‌توانیم نتیجه کارآزمایی مرحله سوم را داشته باشیم تا نشان دهیم که واکسن در برابر ویروس کرونا از بدن محافظت می‌کند یا خیر؟

البته، طبق گفته نیویورک‌تایمز، هنوز خیلی زود است که بگوییم واکسن کار خواهد کرد یا خیر، اما تأثیر این واکسن بر روی میمون‌های روسوس امیدهای جدیدی را برای محققان نشان داده است. محققان این واکسن را به شش میمون ماکس رسوس در مؤسسه ملی آزمایشگاه Health’s Rocky Mountain Laboratory در مونتانا Montana استفاده کردند. به گفته تایمز، سپس میمون‌ها را در معرض مقادیر زیادی از ویروس کرونا COVID-19 قرار دادند. بیش از 28 روز بعد، هر شش میمون سالم بودند.

بعد از انتشار اخبار متفاوت در مورد آزمایشات واکسن‌های مختلف انتظار می‌رود خبرهای خوبی در آینده در مورد واکسن کرونا ویروس جدید COVID-19 بشنویم. چرا که بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، بیش از 70 واکسن دیگر در سراسر جهان در حال آزمایش و بررسی هستند.


منبع خبر : ( livescience )

شما هم می توانید در مورد این پرسش خود را با ما به اشتراک بگذارید

برای ثبت پرسش خود لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شده یا روی دکمه " افزودن پرسش جدید " کلیک کنید. همچنین پرسش شما بعد از ثبت، توسط مدیریت سایت بررسی و بعد از تاییدیه مدیریت سایت، پرسش شما نمایش داده می شود.
هیچ پرسشی در رابطه با این مطرح نشده است. چنانچه پرسشی دارید، آن را با کاربران و پزشکان سایت مطرح نمایید.
اخبار پیشنهادی
ویدئوها
ویدئوهای بیشتر